Antena GSM - zabójca, czy nie?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: YaHooo »

Sundance_kid zawsze jak chcą to znajdą argument przeciw :hyhy:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: Patryk »

YaHooo pisze:zawsze jak chcą to znajdą argument przeciw
I czekają na argument "za" - żywą gotówkę do łapy od opa :]
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: krystianb »

Sundance_kid pisze:podczas wichury nadajnik może im się na dom obalić
Taa jak przyjdzie taka wichura co nadajnik przewali to przy okazji całe miasto czy wieś też rozniesie w ....uuuu. Mieszkańców też.

[ Dodano: 2009-02-09, 21:23 ]
Patryk_ pisze:I czekają na argument "za" - żywą gotówkę do łapy od opa
A to też zieloni są zieloni dopóki odpowiedniej iloście zielonych nie zobacą. Potem juz im wyszstko jedno.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: YaHooo »

Patryk_ pisze:I czekają na argument "za"
Niestety taka jest prawda :/
krystianb pisze:A to też zieloni są zieloni dopóki odpowiedniej iloście zielonych nie zobacą.
:rotfl2:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: 3G_ »

krystianb pisze:W teorii nie mogą. Tylko kiedyś w instrukcji obsługi przeczytałem idiotyczne polecenie, podczas rozmowy trzymać telefon 2cm od ucha...
To proponuje zmierzyć natężenie pola tuż przy antenie telefonu. Nawet jak zmieści się w normach, to nie ulega wątpliwości, że jego wartość będzie spora.
Żeby nie było wątpliwości - nie jestem przeciwny bts-om i nie chciałbym tutaj demonizować. Zostałem chyba nieco źle w poprzednim poście zrozumiany. Jednak trochę rozsądku nie zaszkodzi, a o pewnych rzeczach lepiej wiedzieć.
krystianb pisze:Najlepszy jest taki żart że bezpośrenio pod btsem jeśli jest na typowej wieży, to na wysokości 2m nad ziemią zasiegu praktycznie nie ma. Taka jest konstrukcja anten. Miałem cos takiego jakies 50-100m od nadajnika, telefon gubił zasięg...
I tutaj też zostałem źle zrozumiany. Ja pisałem, że natężenie pola byłoby zbyt duże w odległości 10m przed antenami (w wiązce głównej), a nie na dole pod wieżą.
Dobrze napisałeś - to taki żart. Może stałeś pod bts-em innego operatora. A 100m od nadajnika to już byłbyś niemal w wiązce anteny. Pod samą wieżą jasne, że sygnał będzie słabszy, ale będzie to powiedzmy -50 czy -60 dBm (a nie np. -20), ale nie będzie tak, że zniknie zupełnie. Zresztą wystarczy wziąć telefon z netmonitorem i zobaczyć.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2009-02-09, 22:17 ]
Wycięcie zbędnych autocytatów.
Ostatnio zmieniony 2009-02-09, 22:17 przez 3G_, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: Patryk »

ŁW pisze:ale będzie to powiedzmy -50 czy -60 dBm
Bliżej przedziału między -70 a -80 dBm - sprawdzone wielokrotnie,i to nie we wnętrzu konstrukcji kratowej,ale kilka metrów od niej :)
Awatar użytkownika
artureal
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 334
Rejestracja: 2008-01-20, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: artureal »

Wczoraj nawiedzony senior - szef przylazł do mnie z pytaniem, czy nie dałoby się wyłączyć jakoś firmowego alarmu w systemie ochrony K4 (to taka firma ochroniarska), ponieważ od paru dni wraz z małżonką źle się czują i są przekonani, że to ów nadajnik tak na nich wpływa. Wytłumaczyłem im, że nadajnik ochrony niczym się nie różni od zwykłej komórki (zresztą nadajnikiem w istocie jest jakaś stara Nokia 3510, czy coś w tym stylu;) i nie mają się czego obawiać, zważywszy, że pięć metrów od posesji od lat przebiega linia WN 10kV (tak na oko, nie sprawdzałem), która jakoś nie wpływa na ich samopoczucie.
Ale weźcie to wytłumaczcie prostym ludziom (he, nota bene inżynierom budowlanym), którzy nigdy nie zrozumieją zagadnień związanych z falami EM, pomijając już specyfikę GSM.
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: 3G_ »

Patryk_ pisze:Bliżej przedziału między -70 a -80 dBm - sprawdzone wielokrotnie,i to nie we wnętrzu konstrukcji kratowej,ale kilka metrów od niej :)
No może - nie kruszmy kopii o 10 czy 20 dB :) Zresztą niechby to było i -90 dBm (w co już raczej nie wierzę) to i tak będzie to sygnał pozwalający na normalne korzystanie z telefonu.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez 3G_, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: krystianb »

ŁW pisze:Dobrze napisałeś - to taki żart. Może stałeś pod bts-em innego operatora. A 100m od nadajnika to już byłbyś niemal w wiązce anteny. Pod samą wieżą jasne, że sygnał będzie słabszy, ale będzie to powiedzmy -50 czy -60 dBm (a nie np. -20), ale nie będzie tak, że zniknie zupełnie. Zresztą wystarczy wziąć telefon z netmonitorem i zobaczyć.
Jak by to była wierza innego opa to bym nie pisał. Było to dość dawno temu, a dopiero ostatnio sprawdziłem że to badziewie co stoi koło ciotki to własnie ery jest. Odległość jest niewielka, moze mniej niz 100m ale telefon gubił zasięg (jak sobie w domku jednorodzinnym siedziałem), nie wiem jak teraz jest może wtedy jeszcze włączony nie był. Ogolna charakterystyka nadajnika typowo wiejska - ogarnąc najwiecej terenu jak się da...
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: ja.michal »

Sundance_kid pisze:podczas wichury nadajnik może im się na dom obalić :rotfl:
:rotfl2:
krystianb pisze:A to też zieloni są zieloni dopóki odpowiedniej iloście zielonych nie zobacą. Potem juz im wyszstko jedno.
Prawda :cfaniak:

Ja kiedyś napisałem. Wyłączyć wszystkie BTSy na 7dni w mieście i się towarzystwo uspokoi. A nie towarzystwo to inne ich uspokoi.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: krystianb »

ja.michal pisze:Wyłączyć wszystkie BTSy na 7dni w mieście i się towarzystwo uspokoi.
W 7 dni to by zdązyła być wystawiona i zrealizowana lista wszystkich ekologow. Żaden by z bez uszczerbku na zdrowiu nie uszedł... najdelikatniej mówiąc...
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Antena GSM - zabójca, czy nie?

Post autor: ja.michal »

Wsadzaliby ich do ziemi, żeby głowa tylko wystawała. Jak ekologia to ekologi. Drzewka trzeba sadzić. :rotfl:
ODPOWIEDZ