huawei E220 jaka antena i do którego BTS-a skierowac.,

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rafcio438
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2009-02-10, 16:21
Lokalizacja: Pabianice

huawei E220 jaka antena i do którego BTS-a skierowac.,

Post autor: rafcio438 »

Mam modem Huawei E220, dzisiaj czytałem jak można dolutować wyjście na antenę zewnętrzną http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=10331 i tak chcę właśnie zrobić. Mam tylko problem jaką antenę kupić i w który nadajnik ją wycelować. Blisko mnie są 2 nadajniki patrzyłem na http://mapa.btsearch.pl/ wpisując moje położenie w wyszukiwarce BTS-ów -- Konin, Pabianice, Polska. Jeden z nich widzę z okna mojego domu a dokadniej w Porszewicach i jest ok 2-3 km odemnie i mam zasięg HSDPA 2 na 7 możliwych kresek na wyświetlaczu iplus manager 1 92 . Natomiast w moim pokoju gdy modem jest w kierunku tego drugiego czyli Pabianice ul. Partzyancka 8 , to jest UMTS i tylko jedna kreska, czasami załapie HSDPA ale to żadko :(, ale do tego nadajnika to juz mam ok 8 km i go zbytnio nie widzę z mojego okna, ale często przejeżdżam koło niego i widzę że jest dość wysoko i myślę, że z dachu mojego domku powinien spokojnie odbierać . Oczywiście zawsze gdy włączam internet mam połączenie 7.2 Mb/s.. Pomóżcie mi, naprawdę w tych rzeczach wcale sie nie znam. Najbardziej mi zależy na antenie - jaką kupic, bo jest ich naprawdę bardzo dużo z tego co widziałem. Chciałbym, żeby pasowały końcówki ( ta od anteny i tą co przylutuję do modemu) .. Gdzie najlepiej kupić całość - antenę i ten kabelek co mam przylutować do modemu????? Proszę do tego linki ... Bardzo Proszę o rozpatrzenie i doradzenie w MOIM PRZYPADKU. Z góry dziękuję,
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: huawei E220 jaka antena i do którego BTS-a skierowac.,

Post autor: ja.michal »

rafcio438 pisze:Jeden z nich widzę z okna mojego domu a dokadniej w Porszewicach i jest ok 2-3 km odemnie i mam zasięg HSDPA 2 na 7 możliwych kresek na wyświetlaczu iplus manager 1 92 . Natomiast w moim pokoju gdy modem jest w kierunku tego drugiego czyli Pabianice ul. Partzyancka 8 , to jest UMTS i tylko jedna kreska, czasami załapie HSDPA ale to żadko :(
Prawdopodobnie łączysz się z tym samym BTSem cały czas. Tłumią ściany domu.
Jesteś pewien, że to inny BTS?
Sprawdź LAC i CID w obydwu przypadkach. Jeśli są różne to znaczy, że różne BTSy. Możesz to sprawdzić za pomocą komend AT lub programem >>TopNetInfo<<

rafcio438, ten kabel antena<->modem chcesz na stałe przylutować?
rafcio438
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2009-02-10, 16:21
Lokalizacja: Pabianice

Re: huawei E220 jaka antena i do którego BTS-a skierowac.,

Post autor: rafcio438 »

Te dwa BTS-y są różne. Mimo tego że znam ich - LAC i CID nie mogę ich nigdzie znależc- pomóżcie mi znależc w jakiej miejscowości one są ;) Jeden ma LAC:33141, CID;3994.. Moc sygnału -51dBm, 31 dBi, 100 %.. Drugi ma - LAC:31006, CID:22294663. Moc sygnału -97 dBm, 8 dBi, 0%

Chcę zrobic tak jak-- ebob -- http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t ... &start=105 bardzo dobrze jest pokazane jak On to zrobił, więc myślę , że ja też nie powinienem miec z tym problemu. Moja prędkośc to od 3 do 9 KB/s :( :( załamka :(
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: huawei E220 jaka antena i do którego BTS-a skierowac.,

Post autor: ja.michal »

rafcio438, a możesz podać swoje położenie? Nie wszystkie BTS z LAC i CID są bo to ludzie wpisują a nie operatorzy niestety.

Co do anteny to zależy jak zasobny portfel masz. ;)
Pooglądaj sobie:
http://www.bestpartner.pl/index.php?kategorie=9
Niżej masz inne anteny. Tylko panele. Vector odpada a Yagi nie polecam. :)

Co do kabla to w takim razie odpowiedniej długości kabel do modemu z końcówką do anteny. W wypadku anten z bestpartnera kabel musi mieć końcówkę N(m).

Ja jednak bym polecał zrobić jakiś mały konektor do tego modemu. Kawałek kabla z końcówką odpowiednią (np. N(f)). Jak coś się z kablem stanie to tylko kabel cały wymieniasz a nie lutujesz od nowa.
rafcio438
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2009-02-10, 16:21
Lokalizacja: Pabianice

Re: huawei E220 jaka antena i do którego BTS-a skierowac.,

Post autor: rafcio438 »

Moje położenie----- Konin, Pabianice, Polska. Konin to taka mała wioska koło Pabianic ;)
To w gre wchodzi tylko antena panela??? Ja bym chciał maksymalnie wydac 200 - 250 zł na cały zestaw= antena, kabel. To kolega polecał by to ( Antena PANEL MAX 15 dBi 1900-2100 MHz (UMTS))- na jakie ona jest odległości?? Jaka pewnośc, że mi będzie działac?? Ja już naprawdę nie mam sił i muszę tak zrobic żeby ten iPlus wreszczcie zaczoł dobrze działac ;)

Ja jednak bym polecał zrobić jakiś mały konektor do tego modemu. Kawałek kabla z końcówką odpowiednią (np. N(f)). Jak coś się z kablem stanie to tylko kabel cały wymieniasz a nie lutujesz od nowa.
----Tak prościej, to mam powiedzmy 25 cm kabla ( tyle wystarczy??, a moze za durzo??), jedną stroną przylutowac do modemu (huawei E220) a druga strona ma byc zakończona już gotową końcówką?? Dobrze zrozumiałem?? Można gdzieś kupic taki gotowy "chyba tzw." konektor?? ( Chodzi mi o ten krótki kabelek z końcówką ). Tylko żebym dobre końcówki zamówił:/ . Jaka kocówka musi byc od strony konektora, a jaka od strony anteny żeby to pasowało????
A kolega mógłby mi złożyc cały zestaw, tzn. antena, kabel 10m(jaki rodzaj) no i ten konektor do modemu :/ Będę bardzo wdzięczny za pomoc[/center]

[ Dodano: 2009-02-11, 19:59 ]
A i jeszcze zapomniałem dodac, cały zestaw mogę kupic na www.bestpartner.pl tylko, zebym wiedział co po kolei mam zamówic ;) Wtedy byłbym pewien, żę zamówiony sprzęt będzie mi działał. Ja sie praktycznie <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> nie znam na tym wszystkim :/ ale poskręcac to umiem i coś przylutowac ;) A i jeszcze- jak kabel jest mocowany do anteny?????????
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: huawei E220 jaka antena i do którego BTS-a skierowac.,

Post autor: ja.michal »

rafcio438, co do zasięgu i BTSów.
W Porszewicach jest BTS Plus, ale tylko z GSM. Wydaje mi się, że w tej strony łapiesz coś z Konstantynowa Łódzkiego.
Ten drugi z Pabianic chyba się zgadza.

Z antenami i odległościami to różnie bywa. Wszystko zależy od warunków terenowych. Ale skoro modem łapie sygnał i jest internet bez anteny to z anteną Antena PANEL MAX 15 dBi 1900-2100 MHz powinno chodzić lepiej.
Pytanie jeszcze jak wysoko możesz ją podnieść i ile kabla będzie?

Co do złącza.
To rozwiązanie na pewno trochę zysku zabierze, ale wydaje mi się, że będzie poprostu bezpieczniej. Krótki kabel tylko do modemu a oddzielnie kabel do anteny.
Do modemu można dać coś takiego:
http://www.allegro.pl/item548658200_pig ... cm_fv.html

Oczywiście U.FL odciąć i przylutować kabel ze złączem. Ten przedstawiony ma N(f).
Anteny od bestparntera mają też N(f).
Do tego zamawiasz odpowiedniej długości kabel ze złączami N(m) na obydwu końcach.
Zamawianie samych złącz trochę mija się z celem bo trzeba potem to zaciskać, a do tego potrzebna zaciskarka odpowiednia a kupować na raz niema sensu. Zaciskanie chałupniczym sposobem nie jest najlepsze, wiem po sobie.
Kabel chyba najpopularniejszy H155.

Możesz oczywiście inne złącza wybrać jeśli chodzi o modem. Przy antenie bestpartnera jest N(f). Zwracaj oczywiście na to uwagę, żeby się wszystko zgadzało.
rafcio438
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2009-02-10, 16:21
Lokalizacja: Pabianice

Re: huawei E220 jaka antena i do którego BTS-a skierowac.,

Post autor: rafcio438 »

Antenę chcę miec na dachu na wysokości ok. 8 m. a kabla wystarczy 10 m.
Nie za dużo będzie kabla?????
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: huawei E220 jaka antena i do którego BTS-a skierowac.,

Post autor: ja.michal »

rafcio438 pisze:Nie za dużo będzie kabla?????
Im mniej tym lepiej, ale 10m nie jest aż tak, źle przy tej antenie.
Druga sprawa, że antena będzie na zewnątrz i wyżej co zrekompensuje w pewien sposób tą stratę. Po prostu lepsza widoczność będzie.
rafcio438
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2009-02-10, 16:21
Lokalizacja: Pabianice

Re: huawei E220 jaka antena i do którego BTS-a skierowac.,

Post autor: rafcio438 »

Ostatnie takie troszkę głupie pytanie- do anteny nie potrzeba żadnego zasilacza czy coś w tym stylu ???? I jakiś piorunochron zrobic???? ;)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: huawei E220 jaka antena i do którego BTS-a skierowac.,

Post autor: ja.michal »

rafcio438 pisze:do anteny nie potrzeba żadnego zasilacza czy coś w tym stylu ????
Nie.
rafcio438 pisze:I jakiś piorunochron zrobic???? ;)
Jak antena będzie najwyższym punktem to jest wskazany dobry system odgromowy i odłączanie modemu na czas burzy. ;)
rafcio438
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2009-02-10, 16:21
Lokalizacja: Pabianice

Re: huawei E220 jaka antena i do którego BTS-a skierowac.,

Post autor: rafcio438 »

Jak antena będzie najwyższym punktem to jest wskazany dobry system odgromowy

--- czyli wystarczy np. stalową linką połączyc uchwyt na którym będzie zamontowana antena z wkopanym w ziemie i zabetonowanym prętem?? Może byc coś takiego?? Jak nie to jak to zrobic ?? ;)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: huawei E220 jaka antena i do którego BTS-a skierowac.,

Post autor: ja.michal »

rafcio438, z systemem odgromowym to Ci nie pomogę za bardzo bo nie wiem.
Na pewno to nie może być coś cienkiego bo się spalić może. Musi być odizolowane raczej od anteny. To tak na zdrowy rozum. Więcej nie powiem bo nie wiem.

rafcio438, przy okazji. Przeczytaj proszę :) -> >>Poprawne cytowanie na forum<<
rafcio438
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2009-02-10, 16:21
Lokalizacja: Pabianice

Re: huawei E220 jaka antena i do którego BTS-a skierowac.,

Post autor: rafcio438 »

Ok. Dzięki za pomoc. Zamówię i poskładam to wszystko i się jeszcze odezwę jak to chodzi ;) Jeszcze raz dziękuję za udzieloną mi pomoc, sam bym nic nie zrobił, a tak od kolegi dużo rzeczy się dowiedziałem ;) Muszę przeczytac to o tym cytowaniu;) na pewno się przyda;) Pozdrawiam :brawa:
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: huawei E220 jaka antena i do którego BTS-a skierowac.,

Post autor: ja.michal »

rafcio438 pisze:Zamówię i poskładam to wszystko i się jeszcze odezwę jak to chodzi
Pisz pisz i dziel się doświadczeniami. :) Nawet ze zdjęciami. :)
rafcio438 pisze:Jeszcze raz dziękuję za udzieloną mi pomoc
Niema sprawy. :ok:
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: huawei E220 jaka antena i do którego BTS-a skierowac.,

Post autor: YaHooo »

ja.michal pisze:Jak antena będzie najwyższym punktem to jest wskazany dobry system odgromowy i odłączanie modemu na czas burzy.
Ja bym powiedział więcej. Odłączanie modemu na czas burzy jest obowiązkowe, nawet jak antena nie jest najwyższym punktem. Przy długim kablu mogą się w czasie burzy indukować dość duże prądy no i mogą one uszkodzić końcówkę mocy modemu.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ