Jaka antena

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Jaka antena

Post autor: YaHooo »

ja.michal pisze:ten modem + kabel + podłoga wygląda niebezpiecznie.
Ale prowizorka działa najlepiej ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
dagi12
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 170
Rejestracja: 2008-12-14, 21:08
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Jaka antena

Post autor: dagi12 »

Działa bardzo ładnie.
Można powiedzieć, że przesiadłem się z -79dBm na -61 dBm, BTS utrzymuje prędkości 25-35 KB/s przy dużym obciążeniu i 30KB/s do 40KB/s przy obciążeniu znikomym.
Nie mówiąc o tym, że pingi (150ms) pozwalają zagrać w coś więcej niż w tibie.
To i tak bardzo dobrze no bo przecież wiemy jaki EDGE w ORANGE jest !

Tym bardziej, że dużo mało pozytywnych rzeczy się o konektorach indukcyjnych naczytałem, że niby -80dBm ma być zadowalające, a tu proszę -61 dBm jakie miłe zaskoczenie.

Do konektorów polecam sklepy internetowe, bo allegro to porażka.
Ja konektor zamówiłem stąd (http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?id=1335), tak nie mylicie się to pierwszy link w google po wpisaniu konektor indukcyjny :ok:

Najśmieszniejsze było, że spodziewałem się o wiele mniejszego zasięgu ze względu na to, że konektora rozebrać się nie dało, ale okazało się, że w środku to nie jest taka drobnostka jaką pokazuję się w poradnikach na rozbieranie konektorów, tylko naprawdę złożony mechanizm (sprężyny i inne cuda), pewnie to jest przyczyną tak dobrego zasięgu.
ja.michal pisze:CocaColą
Picola nam nie zabrakło :cwaniak:
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez dagi12, łącznie zmieniany 1 raz.
Który BTS najlepszy !?
Awatar użytkownika
Tomek7
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 704
Rejestracja: 2008-04-25, 18:31
Lokalizacja: EŁK

Re: Jaka antena

Post autor: Tomek7 »

Witam zabieram się do kupna antenki panelowej .Na allegro znalazłem taką

http://allegro.pl/item582785567_antena_ ... _icon.html

ma 10m kabla lecz można napisać że chcę 5m i taką wyslą .Bo u mnie 10m kabla jest bezużyteczne bo na komin nie sięgne zabraknie jakieś 3m. a nad szczytem zrobiłem maszt o wysokośći 1m co razem od ziemi będzie jakieś 5m. Jak antena będzie miała 5m kabla to czy będzie miała trochę wiekszy zysk w dBi ????

[ Dodano: 2009-03-22, 08:48 ]
A i zapomniałem załącznika ;)

[ Dodano: 2009-03-22, 08:49 ]
A i zapomniałem załącznika ;)

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2009-03-22, 12:46 ]
Jeden załącznik wystarczy.
Ostatnio zmieniony 2009-03-22, 12:45 przez Tomek7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaka antena

Post autor: wojteks »

tomok7 pisze:Na allegro znalazłem taką
Generalnie nie polecam anten z allegro bo to najczęściej szmelc zrobiony w garażu a co do jego parametrów to najczęściej są kilkakrotnie zawyżone.

Na krótszym kablu może będzie z 1dBi zysku więcej niż na 10m.

Jak inwestować w antenę to w taką:
http://www.bestpartner.pl/index.php?art ... ategorie=9
Oczywiście jeżeli to ma być do UMTS/HSDPA

Do tego dobry kabel (h155, rf240 czy podobny) i konektor do posiadanego modemu.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Tomek7
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 704
Rejestracja: 2008-04-25, 18:31
Lokalizacja: EŁK

Re: Jaka antena

Post autor: Tomek7 »

Trochę droga ta antena 115zł + kabel to bedzie ok 170 zł .Mam tylko 120 zł .A do tej anteny to mam dobre zdanie kolega miał podobną sytuacje jak ja kupił tą antene i ma ok 1,5 Mbit/s :] i chyba ją kupie ale z 10 metrowym kablem bo jak 1dBi zysku to sie pobawie może wyzej ją zaczepię
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaka antena

Post autor: wojteks »

tomok7 pisze:.A do tej anteny to mam dobre zdanie kolega miał podobną sytuacje jak ja kupił tą antene
Jeżeli tak uważasz to sobie kup.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Tomek7
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 704
Rejestracja: 2008-04-25, 18:31
Lokalizacja: EŁK

Re: Jaka antena

Post autor: Tomek7 »

http://allegro.pl/item580982427_wysylka ... ektor.html

Ta pewnie też nie należy do najlepszych co?.Możliwe że ma ona 17dBi??
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaka antena

Post autor: wojteks »

tomok7 pisze:Ta pewnie też nie należy do najlepszych co?.Możliwe że ma ona 17dBi??
Ściema jakich mało a o tym 14.4Mbps to już bez komentarza pozostawię. W innym miejscu pisze że najlepiej działa na 1.8-1.9GHz a nasz UMTS jest na 2.1GHz więc pewnie największy zysk ma na 1.8 a na 2.1 może mieć już znacznie mniej a to że nadaje się również do 2.4GHz to ....... szkoda słów.

Oczywiście jeżeli kupisz przejściówkę którą pokazują na tej aukcji to po kilku dniach masz wyłamane złącze z modemu, jeszcze pół biedy jak to modem na USB i podłączony przez przedłużkę ale jeżeli to PCMCIA to wyłamanie złącza gwarantowane.

Kod: Zaznacz cały

Zestaw taki, po zamontowaniu go do dowolnego modemu GSM znacznie poprawia, lub (jesli wcześniej nie było zasięgu) umożliwia podłączenie sie do sieci GSM (rownież UMTS i HSDPA) oraz korzystanie z sieci z predkościami nawet 14,4Mbps!
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Jaka antena

Post autor: Patryk »

wojteks pisze:a nasz UMTS jest na 2.1GHz
Downlink naszego UMTSu jest na 2.1 GHz (dokładnie to 2110-2170 MHz),ale uplink leży dużo niżej (1920-1980 MHz - Orange najniżej,Play najwyżej),a dobierając antenę trzeba patrzeć przede wszystkim na paramatry w paśmie uplinku.
Co nie zmienia faktu,że ta garażówa z Allegro i tak się do niczego nie nadaje...widać,jak szerokie pasmo antena do 3G musi pokryć - dlatego dobre panele tyle kosztują,bo są kłopotliwe w projektowaniu i konstrukcji.
Dla porównania - 802.11b/g to jeden ciągły zakres 80 MHz...
dagi12
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 170
Rejestracja: 2008-12-14, 21:08
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Jaka antena

Post autor: dagi12 »

Polecam antenę z dipola podwyższyła mi zasięg o 20 dBi pomijając fakt, że mam ją na konektorze indukcyjnym.
Który BTS najlepszy !?
ODPOWIEDZ