PLAY ONLINE problem z zasięgiem

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ssebek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-06-05, 00:58
Lokalizacja: makow

PLAY ONLINE problem z zasięgiem

Post autor: ssebek »

Witam
Od niedawna posiadam internet play online z modemem huawei E156. Mieszkam niedaleko nadajnika UMTS (ok. 1,5km) a mimo to mam słaby zasięg. W programie top_netinfo pokazuje mi -105bBm, 1%, CSQ 4 a w aplikacji dostępowej play od 0 do 30-40%. Jaką antenę mam kupić, żeby polepszyć zasięg i czy wpłynie to na polepszenie szybkości łącza? Poniżej podaję mapkę terenu z zaznaczonym nadajnikiem play i moim domem.


Obrazek
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: PLAY ONLINE problem z zasięgiem

Post autor: YaHooo »

ssebek pisze:. W programie top_netinfo pokazuje mi -105bBm, 1%, CSQ 4
A nic nie zasłania Ci stacji która jest zaznaczona na mapie?
ssebek pisze:Jaką antenę mam kupić, żeby polepszyć zasięg i czy wpłynie to na polepszenie szybkości łącza?
A jaką masz teraz prędkość download'u oraz czy w nocy (po 22) jest tak samo? Bo możliwe jest, że takie prędkości są spowodowane dużym obciążeniem sieci. Co do anteny to najlepsza by była antena panelowa na pasmo UMTS, np. taka http://www.bestpartner.pl/index.php?art ... ategorie=9
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Brudsien
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2009-06-04, 13:28
Lokalizacja: Katowice

Re: PLAY ONLINE problem z zasięgiem

Post autor: Brudsien »

Wedlug mapy Play w tej miejscowości nie ma wcale zasiegu
ssebek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-06-05, 00:58
Lokalizacja: makow

Re: PLAY ONLINE problem z zasięgiem

Post autor: ssebek »

Teraz (14.10) mam download max. 19KB/s a w nocy dochodzi nawet do 70KB/s. Na drodze do nadajnika stoi tylko kilka drzew. Jeżeli umieszczę antenę na kominie to cokolwiek da?

Play postawił tutaj nadajnik stosunkowo niedawno, potem zrobili jeszcze salon. Pewnie dawno nie aktualizowali mapy i dlatego nie widać na niej zasięgu. Chociaż nadajnik widać na innej mapie...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26140
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: PLAY ONLINE problem z zasięgiem

Post autor: wojteks »

ssebek pisze:Jeżeli umieszczę antenę na kominie to cokolwiek da?
Powinno ale gwarancji nie ma bo to zależy od ustawienia anten (tilt) danego NodeB. Może się okazać że będzie gorzej. Sprawdź na zewnątrz budynku jak będzie (modem za okno od strony NodeB)
Nie pomagam na PW!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: PLAY ONLINE problem z zasięgiem

Post autor: ja.michal »

ssebek pisze:Pewnie dawno nie aktualizowali mapy i dlatego nie widać na niej zasięgu. Chociaż nadajnik widać na innej mapie...
Ostatnio była aktualizacja. Kilka miast doszło.

Na mapce Playa faktycznie brak zasięgu a i salon w Makowie nie sprzedaje Play Online oficjalnie.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: PLAY ONLINE problem z zasięgiem

Post autor: YaHooo »

ssebek pisze:Teraz (14.10) mam download max. 19KB/s a w nocy dochodzi nawet do 70KB/s.
To jest już dość ładny wynik te 70KB/s. Więc pewnie na Twoją sytuację składają się dwie rzeczy, słaby zasięg oraz obciążenie nodeB. Nie mniej jednak warto zainwestować aby poleszyć sobie moc sygnały odbieranego.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ssebek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-06-05, 00:58
Lokalizacja: makow

Re: PLAY ONLINE problem z zasięgiem

Post autor: ssebek »

Wyszedłem z modemem na balkon dosłownie 2 metry od miejsca w którym mam komputer i widać było poprawę zasięgu. Tni pokazywał -91dBm, 5% CSQ 11. To chyba oznacza że po podłączeniu anteny zasięg się polepszy prawda?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26140
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: PLAY ONLINE problem z zasięgiem

Post autor: wojteks »

ssebek pisze:To chyba oznacza że po podłączeniu anteny zasięg się polepszy prawda?
Tak ale widać też że anteny na dach/komin nie musisz dawać, wystarczy za okno.
Nie pomagam na PW!
ssebek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-06-05, 00:58
Lokalizacja: makow

Re: PLAY ONLINE problem z zasięgiem

Post autor: ssebek »

Dzięki za pomoc. Już zamówiłem antenę. A czy da się jeszcze coś zaradzić na zbyt obciążony nodeB?

[ Dodano: 2009-06-06, 00:38 ]
A co myślicie o tej antenie:
http://www.allegro.pl/item630894343_antena_kierunkowa_14_5db_umts_3g_gsm_dcs_edge_gpr.html
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26140
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: PLAY ONLINE problem z zasięgiem

Post autor: wojteks »

ssebek pisze:A czy da się jeszcze coś zaradzić na zbyt obciążony nodeB?
Poszukać innego mniej obciążonego ale to raczej się nie uda.
ssebek pisze:A co myślicie o tej antenie:
Kolejny wynalazek "made in garage". Ta antena nie nadaje się do 3G a już z kablem 10 metrów rg58 to zapomnij o polepszeniu odbioru.
Wydasz pieniądze i nic z tego nie będziesz miał.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ