Nasze doświadczenia z Linuxem

Wszystko na temat internetu za pomocą sieci komórkowych pod systemem Linux.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: YaHooo »

krystianb pisze:Znów??? (się wojna zaczyna?)
Ta wojna zawsze będzie się toczyć. I trudno temu zapobiec. Po prostu każdy z systemów ma swoje wady i zalety. Nie ma systemu idealnego (moim zdaniem), przynajmniej nie dla wszystkich będzie idealny. To, że komuś bardziej odpowiada Linux, to znaczy, że ma takie potrzeby w których Linux ma więcej plusów niż Windows. Koniec kropka. No nie biorę pod uwagę fanatycznych wyznawców danego systemu, bo oni pod statystykę się nie poddają. Mimo, że system będzie się walił będą mówić, że to jest najlepsze cudo na świecie.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
temp333
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 239
Rejestracja: 2008-03-22, 20:36
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: temp333 »

YaHooo pisze:Ta wojna zawsze będzie się toczyć. I trudno temu zapobiec. Po prostu każdy z systemów ma swoje wady i zalety. Nie ma systemu idealnego (moim zdaniem), przynajmniej nie dla wszystkich będzie idealny. To, że komuś bardziej odpowiada Linux, to znaczy, że ma takie potrzeby w których Linux ma więcej plusów niż Windows. Koniec kropka. No nie biorę pod uwagę fanatycznych wyznawców danego systemu, bo oni pod statystykę się nie poddają. Mimo, że system będzie się walił będą mówić, że to jest najlepsze cudo na świecie.
Bardzo dobrze ujęte - moim celem nie jest wywołanie wojny. Przedstawiłem swoje zdanie, ale jest to tylko mój sybiektywny punkt widzenia. Co będzie za pare lat nie wiem, ale nie będe nigdy fanatykiem i wybiorę to co mi bardziej pasuje :) Dla mnie Linux jest systemem do serwerów, ale jak komuś pasuje używanie go w roli normalnego desktopa to jest ocyzwiście jego wybór :)
Ostatnio zmieniony 2009-10-10, 10:10 przez temp333, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: wojteks »

temp333 pisze:ale jak komuś pasuje używanie go w roli normalnego desktopa to jest ocyzwiście jego wybó
Też tak myślę. Wiele osób tylko do internetu używa komputera w standardowej konfiguracji wiec problemów nie będzie. Jakiś Debian/Ubuntu/KUbuntu itp. spokojnie do tego wystarczą.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: krystianb »

temp333 pisze:. Przedstawiłem swoje zdanie, ale jest to tylko mój sybiektywny punkt widzenia. Co będzie za pare lat nie wiem, ale nie będe nigdy fanatykiem i wybiorę to co mi bardziej pasuje
Uff odebrałem to trochę inaczej. W ramach bardziej eksperymentu bawiłem się ubuntu, nie gryzie, ze sprzętem tez nie było problemów. Ale używam czego wolę i nie narzekam, że na linuxa nie ma nic do CAD'a.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: Blido »

temp333 pisze:Linux kojarzy mi sie z systemem dla dzieciakow i pseudo informatykow, ktorzy chca sie wyroznic z tlumu
Napisałeś co wiedziałeś.
temp333 pisze:Zostałem w pewnym stopniu zmuszony do postawienia serwera i administracji i uwazam ze system jest dobry, ale do serwerów. Nie widze najmniejszego powodu dla którego miałbym go używać na komputerze domowym - żeby utrudnić sobie życie? Instalacja modemu USB to kupa roboty, instalacja pendrive z linii polecen?
Nie wiem skąd masz takie informacje i jaką kompilację masz na myśli, przypuszczam że tak naprawdę o Linuksie tylko słyszałeś od tych "cool ziomali". Ale nie będę dyskutował, bo i po co? Wiesz swoje.
krystianb pisze:A cool ziomale to teraz mac'a używają.
To prawda.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: YaHooo »

temp333 pisze:Co będzie za pare lat nie wiem, ale nie będe nigdy fanatykiem i wybiorę to co mi bardziej pasuje :)
O i bardzo dobrze, bo mam znajomego, co mówi, że Windows to najgorsze co jest i że tego nigdy nie tknie. I takiego zachowania w ludziach po prostu nie lubię.
temp333 pisze:Dla mnie Linux jest systemem do serwerów
Najczęściej właśnie pracują pod Linux'em. Poza tym ja bym chciał z czystej swojej ciekawości poznać bardziej ten system operacyjny. Lecz praca i brak czasu nie pozwalają mi na to :(
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
temp333
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 239
Rejestracja: 2008-03-22, 20:36
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: temp333 »

Blido pisze:Napisałeś co wiedziałeś.
Raczej to co zaobserwowalem. Nie zawsze tak jest, ale juz wielu znajomych przechodziło ze znienawidzonego Windowsa do nowego lepszego świata zwanym Linuksem, żeby za dwa tygodnie z wielką pompą instalować od nowa produkt MS, bo niby jest ekstra, a tu "nie można nawet w najnowsze gry pograć" ;)
temp333 pisze:Nie wiem skąd masz takie informacje i jaką kompilację masz na myśli, przypuszczam że tak naprawdę o Linuksie tylko słyszałeś od tych "cool ziomali". Ale nie będę dyskutował, bo i po co? Wiesz swoje.
Mowa o Debianie Lenny. Wcale nie trzeba za wiele szukać - wystarczy pobieznie przejrzeć fora typu debian.linux.pl żeby odrazu wychwycić tematy typu: "Apache2 - bez powodu przestał działać" albo "Apache2: 100% CPU bez wyraźnej przyczyny-Po 2 latach działania nagle zaczęły się kwiatki" albo inne typu - serwer FTP na jednym jądrze po trzech miesiącach przrstaje przyjmować połączenia, a na innym działa stabilnie non stop. Sam miałem podobne akcje z serwerem DNS i wiem, że nie jestem odosobniony. Ale jak już yahoo napisał - nie ma idealnego systemu. No chyba że właśnie dla fanatyka. ;)
Ostatnio zmieniony 2009-10-10, 13:16 przez temp333, łącznie zmieniany 1 raz.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: zDaleKi »

A jak już o Linuksie, to odliczamy czas do nowego Ubuntu 9.10.

Obecnie mamy: Obrazek
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: przemox.1 »

Tak właśnie się zastanawiałem kiedy wyjdzie nowa wersja Ubuntu ;)
Awatar użytkownika
artureal
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 334
Rejestracja: 2008-01-20, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: artureal »

temp333 pisze: Dla mnie Linux jest systemem do serwerów, ale jak komuś pasuje używanie go w roli normalnego desktopa to jest ocyzwiście jego wybór :)
Hi, hi, właśnie przesiadłem się na Ubuntu i nie narzekam: wszystko się jakoś dziwnie samo zainstalowało (łącznie z modemem GSM czy pędrakiem) bez alarmów o braku sterowników, tudzież innych idiotycznych komunikatów. Do korzystania z sieci i offisa jest to system idealny, bo stabilny jak skała, bezpieczny i prosty (w sensie, że trudno coś zepsuć). Dla chcących więcej niestety pozostaje terminal i buszowanie po sieci plus dużo samozaparcia :D Ja jestem leniwy, więc do gier i multimediów mam drugiego kompa z WinXP ;)

/edit/: Czy ktoś mógłby mi pomóc w konfiguracji dźwięku? Ubuntu rozpoznało i zainstalowało zintegrowany z płytą główną procesor ALC883, ale działa tylko w trybie stereo. Jak uruchomić dźwięk 5-cio kanałowy, bo bez subwoofera muzyki nie da się słuchać? Inaczej będę zmuszony korzystać z XP i WMP :/
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: zDaleKi »

Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
artureal
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 334
Rejestracja: 2008-01-20, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: artureal »

Na razie serwery są chyba zbyt obciążone. Z DL na poziomie max 30kB/s aktualizacja trwałaby kilka dni. Zaczekam, aż będzie luźniej :)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: zDaleKi »

artureal pisze:Na razie serwery są chyba zbyt obciążone. Z DL na poziomie max 30kB/s
U mnie poszło bardzo szybko. Ale ściągałem to w nocy.
artureal pisze:aktualizacja trwałaby kilka dni.
Nie lepiej wypalić ISO?
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: przemox.1 »

BliSki pisze:No to mamy Ubuntu 9.10 :)
No to w weekend ściągam :hyhy:
Awatar użytkownika
artureal
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 334
Rejestracja: 2008-01-20, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: artureal »

Mam plik .iso na dysku, zamontowałem go jako cdrom0, ale jakoś aktualizować się nie chce :(
A wolałbym nie instalować nowej wersji z płyty, bo musiałbym zapewne zapisać gdzieś moje ustawienia/pliki/programy, a potem je importować bez gwarancji, że zadziałają. Nie wiem, co robić :dobani:
Awatar użytkownika
raven18
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 291
Rejestracja: 2007-11-28, 13:27
Lokalizacja: /home

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: raven18 »

http://osnews.pl/ubuntu-9-04-9-10-updat ... przeprawa/
Tylko 10% procent aktualizacji została zakończona powodzeniem – wynika z sondy przeprowadzonej na Ubuntu forums.

Puste i migające ekrany, problem z wykrywaniem dysków i masa innych problemów. To spotkało osoby które przesiadły się z Ubuntu 9.04 na 9.10. Około 1/5 problemów była tak poważna że użytkownicy nie potrafili ich naprawić, a tylko 10% osób nie napotkało żadnych problemów.
:rotfl:

Co do postu wyżej, ustawienia programów/pliki trzymane są w /home
Natomiast co do aktualizacji to nie bardzo rozumiem co próbujesz zrobić ale jak by nie było to polecam dist-upgrade ;)
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: przemox.1 »

To ja chyba sie już nie będę z Ubuntu 9.10 bawił :D
Awatar użytkownika
artureal
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 334
Rejestracja: 2008-01-20, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: artureal »

raven18 pisze: Natomiast co do aktualizacji to nie bardzo rozumiem co próbujesz zrobić ale jak by nie było to polecam dist-upgrade ;)
Usiłowałem zaktualizować system do najnowszej wersji bez konieczności wypalania płyty instalacyjnej lub kilkudniowego oczekiwania aż ściągną się wszystkie niezbędne pliki :)
A sądząc po reakcjach użytkowników, podobnie jak przemox.1, chyba się wstrzymam z aktualizacją do 9.10: Ubuntu v9.04 po prostu spełnia moje skromne oczekiwania, no i kosztowało mnie sporo nerwów przy konfiguracji. Wolałbym tego nie przechodzić od nowa ;)
Awatar użytkownika
raven18
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 291
Rejestracja: 2007-11-28, 13:27
Lokalizacja: /home

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: raven18 »

Jak chcesz.
Wiem chyba o jaką aktualizację Ci chodzi, jednakże nie polecam tego sposobu. Najbezpieczniej jest poprzez dist-upgrade, można również dodać nośniki z repozytoriami (jeśli chodzi o Ubuntu to będzie alternateCD, z liveCD nic nie zaktualizujesz).
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: zDaleKi »

raven18 pisze:jeśli chodzi o Ubuntu to będzie alternateCD
Ten sposób jest nawet u nas na forum opisany.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
artureal
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 334
Rejestracja: 2008-01-20, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: artureal »

20% użytkowników zgłaszało poważne problemy po aktualizacji do v9.10. Za słabo znam Linuxa, by sobie z nimi w razie czego poradzić, a instalacja od nowa nie bardzo mi się uśmiecha, gdyż nie sądzę, by nowsza wersja była warta kolejnych godzin lub dni straconych na konfigurację. Tymczasem 9.04 działa jak należy, nawet udało mi się jakimś cudem zainstalować sterowniki do karty graficznej GTX280, więc w teorii można by pograć ;) A przede wszystkim działa internet, na tym szczególnie mi zależało :)

/Edit/: A po zainstalowaniu tej karty mogłem wreszcie uruchomić "Dodatkowe Efekty Wizualne" i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem: animacja przesuwanych okienek wygląda po prostu niesamowicie, podobnie jak kliknięcie ikony na panelu - po prostu miodzio. Mam wrażenie, że pod względem graficznych wodotrysków nawet windowsowa Siódemka pozostaje daleko w tyle :cfaniak:
szuki
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2008-06-15, 16:27
Lokalizacja: Poland

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: szuki »

Ja po aktualizacji do 9.10 byłem przez tydzień bez sieci :) Musiałem korzystać z Ubuntu bo nowy system nie wykrywał właściwie modemu E 169. Na szczęście po aktualizacji kernela wszystko działa ok.
mrbartecki
Stały użytkownik forum
Posty: 96
Rejestracja: 2009-10-22, 20:32
Lokalizacja: okolice Bydg.

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: mrbartecki »

Mam pytanie po przeczytaniu postu o krzakach przy aktualizacji Ubuntu :cwaniak:
Posiadam stacjonarny komputerek (Athlon XP 2800, 2GB DDR2, Radeon 9600, 2xHDD 250GB). Nie jest to rakieta ale do pracy/netu jak najbardziej się sprawdza.

Aktualnie śmigam na XP od początku premiery ale czuję potrzebę wybrania jakiejś dystrybucji i jej testów :hyhy:

Jestem raczej dość kumaty jeśli chodzi o podstawy (zaczynałem przygodę od ms-dos, dr-dos ehh....NC rulez) i zależy mi na maksymalnie elastycznej dystrybucji tzn. lubię programy które "mało zajmują a dużo robią". Chcę mieć do wyboru czy instalować 100 wodotrysków i OpenOffice pełen czy nie itp.

Szukam dystrybucji prostej ale takiej, w której nauczę się podstaw Linuxa, instalacji pakietów, urządzeń, mieszania w trybie tekstowym itd.

Co mi polecicie moi mili :cfaniak:
B525s-23a, RBM5
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: Jo_gurt »

Slackware :)
mrbartecki
Stały użytkownik forum
Posty: 96
Rejestracja: 2009-10-22, 20:32
Lokalizacja: okolice Bydg.

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: mrbartecki »

Jo_gurt, Może jakieś choć 1 zdanie dlaczego jest lepszy od Ubuntu i czy dam rade po świeżej instalacji zainstalować swojego E176 czy nie jako zielony user :cfaniak:
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: Jo_gurt »

Tzn Slack cię zmusi do ręcznego zainstalowania potrzebnych rzeczy :) Także na początku warto mieć obok drugiego kompa z dostępem do netu. Poza tym nie jest to LiveCD, tylko zwykła instalka, w której pozaznaczasz sobie co chcesz zainstalować, jaką nakładkę graficzną, jakie pakiety itp.
Wada to dość spory rozmiar downloadu, tzn trzeba zassać obraz DVD.

A, i nie twierdzę, że lepszy od Ubuntu :) Sam używam Ubu i jestem bardzo zadowolony. Ale jeśli chcesz tak jak mówisz trochę się zagłębić to będzie myślę dobrym wyborem.
mrbartecki
Stały użytkownik forum
Posty: 96
Rejestracja: 2009-10-22, 20:32
Lokalizacja: okolice Bydg.

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: mrbartecki »

Rozumiem :) Głęboka woda od razu tyle, że ja nie znam żadnych komend linuksowych ale co mi zostało skoro sam tak wybrałem :hyhy: Muszę poczytać trochę o plikach, poleceniach itd. ISO possam u rodzicieli po kablu więc rozmiar bez znaczenia. Poproszę jeszcze o jakąś "łatwiejszą" dystrybucję - polecę ambitnie heh :hyhy:
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: Jo_gurt »

Głęboka, ale nie najgłębsza (Gentoo ;) ).
Z takich "średnich" to może OpenSuse, ale też się robi co raz bardziej jak Ubu, czyli install&play.
mrbartecki
Stały użytkownik forum
Posty: 96
Rejestracja: 2009-10-22, 20:32
Lokalizacja: okolice Bydg.

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: mrbartecki »

Jo_gurt, Dzięki. Właśnie chodziło mi o to żeby nie było inst&play z wszystkim do wszystkiego ;) Pingwina czas poznać z bliska :ok:
Awatar użytkownika
artureal
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 334
Rejestracja: 2008-01-20, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Nasze doświadczenia z Linuxem

Post autor: artureal »

No proszę, jakie dziwne są ludziska :D Wybrałem Ubuntu - właśnie dlatego, że jest "install&play" - i jak tu każdemu dogodzić? :rotfl:
ODPOWIEDZ