UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Wszystko na temat internetu za pomocą sieci komórkowych pod systemem Linux.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: ja.michal »

Chodziłem po sieci i znalazłem programik na pingwina do łączenia się z siecią za pomocą modemów GSM/3G. :)

Może komuś się przyda. :)

UMTSmon

Obrazek
Obrazek

Lista obsługiwanych kart/modemów:
Supported cards

Dodatkowo jest ten program jako moduł do mini live linuxa o nazwie Slax. Slax ma z podstawowymi modułami (które też można wyrzucić) 190MB. Można sobie go dowolnie stworzyć i używać jako system bootowalny na CD lub PenDrivie.

UMTSmon 0.9.51 Slax

[ Dodano: 2009-02-11, 22:10 ]
Swoją drogą można by wrzucić tego Slaxa na pamięć mico takiego E169/E160 i się już ma praktycznie wszystko. System z pełną łącznością. :)
Awatar użytkownika
djlusiak
Stały użytkownik forum
Posty: 71
Rejestracja: 2009-04-11, 14:26
Lokalizacja: St. Sielc (rzewnie)

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: djlusiak »

Niestety UMTSmon nie na każdym linuxie działa :/ może kwestia konfiguracji itp. testowałem na OpenSUSie 11 i Mandrivie 2008 oraz 2009 i nie sprawdził się, mam nadzieję że użytkownikom systemów Debianowych (Ubuntu np.) się przyda
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: berni »

Witam

W openSUSE 11.2 (Gnome 2.26.2) UMTSmon jest już dołączony (ver.0.9.72-20090509). Testuję go od kilku dni zarówno z simem Play Online na kartę jak i iPlus SimData. Same połączenie z internetem jest stabilne, z tym że wcześniej w pliku /etc/resolv.conf wpisałem openDNS-y:

Kod: Zaznacz cały

nameserver 208.67.222.222
nameserver 208.67.220.220
lub też można wpisać DNS-y danego operatora.
Program uruchamia się tylko z konsoli po zalogowaniu jako root. Próbowałem to zmienić wg opisu:
http://forum.suse.pl/index.php?PHPSESSI ... ic=18579.0
lecz u mnie ta metoda nie działa. Jeżeli komuś się udało rozwiązać ten problem to proszę napisać.
Ponadto z wysyłaniem SMS-ów jest dziwna sprawa, gdyż wiadomość dociera tam gdzie trzeba, a w programie pokazuje się monit: "SMS nie został wysłany!"

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
blastboy
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2008-06-11, 14:13
Lokalizacja: Elbląg

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: blastboy »

berni, dopisz sobie

Kod: Zaznacz cały

sudo umtsmon
do rc.local.
HP Pavilion dv9680
Slackware64-current | kernel 2.6.31.4 | kde 4.3.60 | QT 4.6
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: berni »

Witam

Dzięki za zainteresowanie. W openSUSE 11.2 nie mam tego pliku (w Mandrivie 2009.1 mam go w katalogu /etc/rc.d). Próbowałem sposobu tak jak tutaj:
http://forum.suse.pl/index.php/topic,19591.0.html
niestety bez powodzenia. Dalej szukam innych metod, gdy znajdę rozwiązanie to napiszę.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
blastboy
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2008-06-11, 14:13
Lokalizacja: Elbląg

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: blastboy »

Nie ma rc.local... dziwne. Zazwyczaj znajduje się w katalogu /etc/rc.d/ lub /etc.
A rozwiązanie z linku który podałeś nie działa ponieważ ten skrypt jest odpalany przed runlevelem. Tam możesz umieścić np: moduły jądra.
Spróbuj skryptu z tego linku:
http://linux.derkeiler.com/Mailing-List ... /1773.html
emuluje on plik rc.local.
HP Pavilion dv9680
Slackware64-current | kernel 2.6.31.4 | kde 4.3.60 | QT 4.6
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: berni »

Witam

W openSuse 11.2 skrypt emulujący plik rc.local u mnie nie działa. Natomiast w Mandrivie 2009.1 z KDE 4.2 eksperymentuję z UMTSmon. Już nie muszę uruchamiać tego programu z poziomu roota. Zainstalowałem sobie pakiet rpm pobrany z http://download.opensuse.org/repositori ... 2009/i586/
Swoje konto użytkownika dołączyłem do grupy "uucp", wpisałem do pliku /etc/resolv.conf OpenDNS-y i uruchamiam UMTSmon już nawet nie z konsoli tylko:
Programy -> Internet -> umtsmon-zarządzanie urządzeniami mobilnymi 3G.
Wprawdzie pojawia się komunikat o braku kilku programów pomocniczych lecz ignoruję to i łączę się z internetem. Na razie testuję to z simem Playa. Połaczenie jest stabilne i nie zrywa.

Pozdrawiam

PS. Poprawiłem linka
votan
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-25, 22:33
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: votan »

Ja używam Fedory, kiedyś pod Siduxem korzystałem z umtsmon skutecznie, obecnie umtsmon łączy mnie z internetem - na modemie zapala się dioda że połączony (światło ciągłe) ale internet nie działa.
Ma ktoś jakieś pomysły? Na codzień łącze się przez network managera, ale mam problemy z anteną i muszę jakoś zmierzyć siłę sygnału oraz network manager się wiesza więc wolałbym się łączyć z umtsmon. Podana konfiguracja na obrazkach chyba jest do starszej wersji umtsmon u mnie nie działa i nie ma tych opcji.
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: berni »

W tym poście:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=19434
napisałem jakie mam u siebie ustawienia dla UMTSmon, są one wprawdzie z Mandrivy 2009.1 i openSUSE 11.2 ale też powinny być skuteczne dla Fedory. Ponadto bardzo pomaga ustawienie "na sztywno" DNS-ów (na początek Play-owych) - też napisałem jak ja to zrobiłem z pozytywnym skutkiem. Nic nie napisałeś w jaki sposób i którą wersję instalowałeś UMTSmon. Gdy znajdę więcej czasu to sprawdzę to w Fedorze, a mam wersję 11.
Czy próbowałeś łączyć się z siecią wvdialem? NetworkManager czasami potrafi "fixować"
votan
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-25, 22:33
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: votan »

Nie próbowałem wvdialem.
Niestety żadne z poleconych rozwiązań nie spowodowało że umtsmon zaczął poprawnie działać.
Nie mogę też znaleźć twoich postów w których pokazujesz jak ustawić na sztywno dns`y.
Mam wersję 0.8
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: berni »

Pisze tego posta z Fedory 11 - LiveCD (przepraszam ale nie mam tu polskich liter).
Juz mialem sie pochwalic instalacja pelnej wersji z DVD Fedory 11 i polaczeniem internetowym poprzez wvdial. Niestety pare minut temu znow po podlaczeniu mojego Huaweia zawiesila sie Fedorka, z komunikatem:
" Your system had a kernel failure"
A moje dotychczasowe doswiadczenia z zainstalowana Fedora 11 i laczenie z siecia sa nastepujace:
system prawidlowo wykryl modem lecz juz NetworkManager nie rozpoznal go, a co ciekawe w wersji LiveCD NM prawidlowo go rozpoznaje. Skorzystalem z wvdiala. Postapilem podobie jak w openSUSE 11.1 w opisanym przeze mnie poscie:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=19658
Nigdzie nie moglem znalezc pliku resolv.conf , dlatego utworzylem go w katalogu /etc ,wpisalem DNS-y Playa:
nameserver 89.108.195.20
nameserver 89.108.195.21
i "ustawilem na sztywno" poleceniem:
chattr +i resolv.conf
. Po restarcie kompa te wszystkie ustawienia spowodowaly, ze wreszcie bylo polaczenie z siecia.
Probowalem tez zainstalowac UMTSmon , niestety Fedora 11 za nic go nie chciala.
W Twoim podpisie widze modem merlin u740. W tym przypadku wpisy w pliku wvdial.conf musialyby roznic sie od tych dla Huaweia, jakie to roznice to nie wiem.
votan
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-25, 22:33
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: votan »

Hmm z tym kernel failure też to miałem na początku z merlinem, do tej pory modem potrafi się zawiesić i jest kernel failure (w Fedorze 10 - ale zdarza się to bardzo rzadko), powinni to w końcu naprawić.
Modem jednak wieszał mi się na każdej dystrybucji Linuksa. Na Fedorze i tak wiesza się mało, może czas kupić router albo inny modem. :cwaniak:
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: berni »

votan pisze:Modem jednak wieszał mi się na każdej dystrybucji Linuksa.:
Czy sprawdzałeś w openSUSE 11.1? Jeśli nie to przetestuj na początku wersję LiveCD z UMTSmon tak jak ja to zrobiłem - opisałem to postach. Wprawdzie jest to dopiero kilka godzin ale jak do tej pory (odpukać) połączenie jest stabilne.
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: berni »

Czy prółbował już ktoś uruchomić Linuksa lub DOS-a wgranego na pamięć MicroSD umieszczoną w modemie? Mnie się nie udało, a próbowałem z wgranym Slax-em 6.1.2 i z DOS-em wgranym z dyskietki startowej systemu MS-DOS utworzonej w Windows XP Home SP3. Z pendrajwem TDK Trans-it 2GB nie było problemów ani ze Slax-em, ani z DOS-em. W BIOS-ie ustawiłem start z pena i wgrany system uruchamia się prawidłowo. Tutaj krótkie info jak wgrać Slax-a na pena:
http://wkupiesila.blogspot.com/2009/03/ ... cyjny.html
Natomiast modem z kartą pamięci MicroSD jest widziany w BIOS-ie w sekcji "Removable Drivers" (tu też jest stacja dyskietek - Floppy Drive) jako "HUAWEI MMC Storage" i pomimo, że wgrałem na niego czy to Slax-a czy DOS-a, system się nie uruchamia. Oprogromowanie "Play Online"z modemu jest w sekcji "CD/DVD Drivers" jako "HUAWEI Mass Storage".

Ten post jest ze Slax-a wgranego na pendrajwa z systemem plików FAT 16-bit. UMTSmon nie uruchamia mi się tutaj prawidłowo a wzoruję się na sprawdzonych ustawieniach z Mandrivy
http://images45.fotosik.pl/241/fb009167aee92088.png
dlatego zastosowałem niezawodny konsolowy wvdial.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: krystianb »

berni pisze:Czy prółbował już ktoś uruchomić Linuksa lub DOS-a wgranego na pamięć MicroSD umieszczoną w modemie?
Obawiam się, że to niemożliwe, najzwyczajniej czytnik kart pamięci w modemie to nie do końca pendrive, widać coś się z tym biosem jednak gryzie. O sprawdź jak go bios widzi bez włożonej karty SD.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: berni »

Gdy modem jest bez karty MicroSD to w BIOS-ie (ten mój to AMI v02.59) jest w Advanced Setup -> CD/DVD Drivers -> "HUAWEI Mass Storage" - to jest ten "wirtualny napęd CD" - tak go klasyfikuje Windows i jest to instalacyjne oprogramowanie Play Online. W ogóle gdy mam podpięty modem i uruchamiam komputer to aby wejść do BIOS-u, korzystając z klawisza Delete muszę odczekać co najmniej kilkanaście sekund, a bez modemu wejście do BIOS następuje prawie natychmiast
Kartę MicroSD i pendrajwa sformatowałem w windows darmowym programem "HP USB Disk Storage Format Tool V2.0.6" tutaj też jest możliwość utworzenia dysku systemowego z przygotowanej wcześniej systemowej dyskietki startowej MS-DOS.
Nie wiem gdzie można by było sprawdzić jeszcze sformatowaną systemowo kartę MicroSD oprócz modemu.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: YaHooo »

berni pisze:Nie wiem gdzie można by było sprawdzić jeszcze sformatowaną systemowo kartę MicroSD oprócz modemu.
A czytniki kart pamięci? Wydaje mi się, że powinno móc się z takiego uruchomić komputer.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: berni »

Mam już czytnik kart (ma on 4 gniazda) i sprawdziłem kartę MicroSD wgraną osobno z systemowym DOS-em i osobno ze Slax-iem. Komputer prawidłowo uruchomił się z karty. Wpadłem na pomysł aby odpowiednią komendą w programie Top Net_Info wyłączyć wirtualny CD-ROM w modemie co też zrobiłem. Odłączyłem dysk twardy i odpaliłem kompa z podłączonym "przerobionym " modemem i wgranym na kartę MicroSD Slax-em. W BIOS-ie już nie było "HUAWEI Mass Storage" czyli tej wirtualnej stacji CD-ROM a w sekcji "Hard Disk Drivers" pojawił się "HUAWEI MMC Storage" - to właśnie ta karta MicroSD. System prawidłowo się uruchomił. Ten post jest właśnie z tak uruchomionego Slax-a.
Mam pytanie odnośnie tak użytkowanego modemu, będącego jednocześnie startowym dyskiem i modemem GSM/HSDPA: czy takie zastosowanie nie jest polecane przez producentów tych modemów, i czy może w konsekwencji dłuższego użytkowania doprowadzić do uszkodzenia.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: YaHooo »

berni pisze:System prawidłowo się uruchomił. Ten post jest właśnie z tak uruchomionego Slax-a.
Brawo w takim razie :ok:
berni pisze:czy może w konsekwencji dłuższego użytkowania doprowadzić do uszkodzenia.
Nie sądzę aby tak mogło się stać. Przecież to jest elektronika, nie może się zepsuć od normalnego działania :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: berni »

Dzięki za info. Wobec tego mogę spokojnie użytkować mój "modemodysktwardy" i przekonać się jak w dłuższej perspektywie będzie się on sprawował.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: YaHooo »

Tak. Co najwyżej może się zepsuć karta pamięci. Bo czytałem, że należy ją używać równomiernie. Czyli kasować dane jak będzie zapełniona. Tak aby wszystkie komórki pamięci były równomiernie zużywane. Niestety nie wiem na ile w tym prawdy.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: berni »

Jak do tej pory Huawei-"modemodysktwardy" funkcjonuje b. dobrze, z tym, że momencie startu wybieram kopiowanie Slax-a do RAM-u i dzięki temu system pracuje bardzo szybko a karta MicroSD nie jest praktycznie używana.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: YaHooo »

berni pisze:dzięki temu system pracuje bardzo szybko a karta MicroSD nie jest praktycznie używana.
Bardzo dobra myśl. A mam pytanie. Ile czasu taki system się ładuje?
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: berni »

YaHooo pisze:Ile czasu taki system się ładuje?
Po wyborze w menu startowym Slax-a "Kopiuj do RAM" cała ta operacja trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu sekun w zależności ile modułów jest do skopiowania. Ja do tych podstawowych dołączyłem: polish.lzm wvdial-1.61.lzm wvstreams-4.6.1.lzm gsm-utils1.10-13.lzm libgsme1c2a-1.10-13.lzm . Ponadto na penie w katalogu /_net mam utworzone wcześniej dwa pliki
wvdial.conf

Kod: Zaznacz cały

[Dialer Defaults]
Modem = /dev/ttyUSB0
Baud = 460800
Dial Command = ATDT
Init1 = ATZ
Init2 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
Init3 = AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
Phone = *99#
Username = "blank"
Password = "blank"
Stupid Mode = yes
resolv.conf

Kod: Zaznacz cały

nameserver 89.108.195.20
nameserver 89.108.195.21
które po załadowaniu Slax-a do RAM-u kopiuję do katalogów /etc i /etc/ppp
Na razie robię to tak "na piechotę". Po tych wszystkich operacjach system jest przygotowany do połączenia z siecią i w konsoli polecenie:

Kod: Zaznacz cały

root@slax:~# wvdial
łączy mnie z internetem, a pena można "odmontować" - jestem wtedy w dosłownej wirtualnej przestrzeni.

edit:
oczywiście pen to jest ta karta MicroSD w modemie a nie osobny pendrajw
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: UMTSmon - program do łączenia się z siecią

Post autor: YaHooo »

berni pisze:Po wyborze w menu startowym Slax-a "Kopiuj do RAM" cała ta operacja trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu sekun w zależności ile modułów jest do skopiowania.
To szybciej niż mój napakowany na maxa Windows XP (użycie RAM'u po załadowaniu systemu około 500MB) :ok:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ