Komunikacja AT w Linuxie

Wszystko na temat internetu za pomocą sieci komórkowych pod systemem Linux.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
yanan
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2010-07-03, 17:34
Lokalizacja: Śląsk

Komunikacja AT w Linuxie

Post autor: yanan »

Witam

Od jakiegoś czasu męczę się z moim modemem pod nowym systemem. Uznałem, że fajnie by było napisać program choć trochę przypominający TNI. W skrypcie brakuje mi takich informacji jak LAC I SID. Poziom sygnału już mam zliczanie transferu myślę, że już wkrótce skończę... i nie wiem jak przekierować komendę AT+CREG? do pliku... myślałem nad minicom-em, który może komunikować się przez AT, ale nie wiem jak przekierować informacje do pliku... program czeka, aż wpisze ctrl+a a potem x :/ przez strumienie nie da rady.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Komunikacja AT w Linuxie

Post autor: wojteks »

yanan pisze: napisać program
Każdy język programowania ma obsługę portów COM więc napisz procedurę obsługi portu (wysyłanie komend AT i odbieranie odpowiedzi).
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Komunikacja AT w Linuxie

Post autor: YaHooo »

yanan pisze:Poziom sygnału już mam
A czym się różni pobieranie siły sygnału od pobierania takich informacji jak LAC/CID? Bo według mnie niczym ;) Tylko wysyła się inną komendę.
yanan pisze:nie wiem jak przekierować komendę AT+CREG?
Nie masz przekierowywać niczego do pliku, bo pod Linuxem już to jest zrobione ;) Po prostu pod otwierasz urządzenie /dev/port i czytasz je jak plik za pomocą read() write() ;) Znalazłem to w pierszym linku google ;) http://www.google.pl/search?client=fire ... j+w+Google
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
yanan
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2010-07-03, 17:34
Lokalizacja: Śląsk

Re: Komunikacja AT w Linuxie

Post autor: yanan »

Problem w tym, że Linuxa to ja mam od może 2 tygodni, ale co tam :) Przerzucenie do pliku chciałem wykorzystać żeby potem przekonwertować HEX => DEC. Na razie są to tylko pomysły projektowe... :) Bardziej zależy mi na gotowych rozwiązaniach już napisanych programów, a nie żeby sam pisać w C lub C++. A propo CSQ faktycznie niby różni się tylko komendą, ale jak potem wyczytałem nie da się wysłać tym programem innej komendy tylko info o modemie i csq :( a szkoda... pokombinuje z tym drugim - ma większe możliwości.

Zobaczymy czy coś z tego będzie...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Komunikacja AT w Linuxie

Post autor: wojteks »

yanan pisze:Bardziej zależy mi na gotowych rozwiązaniach już napisanych programów, a nie żeby sam pisać
Czyżby kolejny kopista programista nam wyrastał?
Nie pomagam na PW!
yanan
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2010-07-03, 17:34
Lokalizacja: Śląsk

Re: Komunikacja AT w Linuxie

Post autor: yanan »

Oj tam :) poza tym podobnie działa np. JAVA gdzie mamy już wiele gotowych mechanizmów... chcę ulepszyć skrypt, w którym coś nie działało... albo mogłoby działać lepiej to źle z mojej strony? chyba powinieneś dodawać mi otuchy a nie... ;) Linux ma wiele gotowych programów, ale niestety tekstowych, a to nie jest takie fajne... ale i tak moim zdaniem Linux jest lepszy :P
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Komunikacja AT w Linuxie

Post autor: YaHooo »

yanan pisze:Przerzucenie do pliku chciałem wykorzystać żeby potem przekonwertować HEX => DEC.
To też da się zrobić w C/C++ ;)
yanan pisze:Bardziej zależy mi na gotowych rozwiązaniach już napisanych programów, a nie żeby sam pisać w C lub C++.
No to interesuj się napisaniem skryptów w bashu.
yanan pisze:Linux ma wiele gotowych programów, ale niestety tekstowych,
To nie licz, że bez programowania zrobisz z tego okienka...
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
yanan
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2010-07-03, 17:34
Lokalizacja: Śląsk

Re: Komunikacja AT w Linuxie

Post autor: yanan »

Witam ponownie
No to interesuj się napisaniem skryptów w bashu
Właśnie do tego zmierzam. Okienka da się zrobić. Popatrz na interfejs Zenity wykorzystujący bibliotekę GTK+. W programie, a właściwie w skrypcie brakuje już tylko doładowania konta i właśnie wspomnianej obsługi komunikacji AT :)

W Internecie krąży Onlitor, ale nawet się nie załącza mimo poprawnej konfiguracji. Mi udało się zrobić na tym samym interfejsie(Zenity) z mniejszą objętością kodu i z większymi możliwościami. Jak ktoś będzie zainteresowany mogę udostępnić wersję roboczą (jej jak to fachowo brzmi) :zawstydzony:
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Komunikacja AT w Linuxie

Post autor: YaHooo »

yanan pisze:Popatrz na interfejs Zenity wykorzystujący bibliotekę GTK+.
No widzę i widzę, że to daje tylko podstawowe możliwości ;) No właśnie nie można wywoływać funkcji systemowych itp. Dlatego bym Ci radził poczytać na temat C i w tym napisać aplikację.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
yanan
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2010-07-03, 17:34
Lokalizacja: Śląsk

Re: Komunikacja AT w Linuxie

Post autor: yanan »

Zobaczymy co z tego wyjdzie... a jeszcze pytanie jak odczytać kierunek-sektor?
wiem tylko, że sektor to ostatnia cyfra CID (choć podobno nie zawsze?) w TNI jest taka funkcja...
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Komunikacja AT w Linuxie

Post autor: YaHooo »

yanan pisze:choć podobno nie zawsze?
Z tego co wiem, to zawsze. A chodzi o to, że dla poszczególnych operatorów numer sektora odpowiada kierukowi geograficznemu. Wedle http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=25516#25516 jest tak:
Sektor 1 oznacza północną, północno wschodnią stronę nadajnika
Sektor 2 oznacza południową, południowo-wschodnią stronę nadajnika
Sektor 3 to zachodnia strona nadajnika
Podobne zasady są dla sektorów 4,5,6 oraz 7,8,9 innych częstotliwości np.6 odpowiada kierunkowi zachodniemu. Jednakże mogą być liczne wyjątki.
Ale tak wcale być nie musi, bo są od tego wyjątki.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
yanan
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2010-07-03, 17:34
Lokalizacja: Śląsk

Re: Komunikacja AT w Linuxie

Post autor: yanan »

Zawsze tak jest, ale są wyjątki to chyba Orange jest w tym mistrzem. Jaki kierunek wyznacza Sektor "0"? - czyżby dookólna? Tak w ogóle u mnie modem łączy się z bardzo odległymi NodeB, zupełnie jakby nie mógł bliższych znaleźć. Będąc w Katowicach modem łączył się z nadajnikami znajdującymi się w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, nie wiem z czym to jest związane, może drzewa, budynki i szeroko rozumiane ukształtowanie terenu, ale tak daleko potrafi się połączyć, a bliskich stacji "nie widzi"... :zdziwko: czemu tak się dzieje?

Problem 2

Nadajniki w większych miastach są ustawiane po 2 na strone (Main + Diversity), które tworzą 1 sektor, ponadto ustawiane mają być co 120 st.

Więc jest tak:
1,4,7 - północna, północno-wschodnia( N-NE)
2,5,8 - południowa, południowo-wschodnia(S-SE)
3,6,9 - Zachód (W)
0 - ???

wg moich obliczen ustawione są co 112,5st co daje 337st. teoretycznie ma być co 120st to jak to z tym już jest...? ;)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Komunikacja AT w Linuxie

Post autor: YaHooo »

yanan pisze:Jaki kierunek wyznacza Sektor "0"? - czyżby dookólna?
Z tego co wiem, to wtedy jest tylko jeden sektor. I to jest antena dookólna.
yanan pisze:czemu tak się dzieje?
Zasięg ma największy z danej stacji i temu się z nią łączy. A na pewno to są te stacje? Być może w bazie w której sprawdzasz LAC/CID są błędy?
yanan pisze:wg moich obliczen ustawione są co 112,5st co daje 337st. teoretycznie ma być co 120st to jak to z tym już jest...? ;)
Być może dwa są ustawione pod kątem 112* a trzeci pod kątem 124* ;) Jeśli Ci wyszło że wszystkie są pod tym samym kątem to masz coś źle ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
yanan
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2010-07-03, 17:34
Lokalizacja: Śląsk

Re: Komunikacja AT w Linuxie

Post autor: yanan »

hmm mój skrypt korzysta z bazy btsearch. Trochę to dziwne, bo sygnał faktycznie był bardzo słaby CSQ 3-4, a mimo to się nie przełączył na lepszy (bliższy). Jak fachowo i w warunkach domowych ocenia się kąt zawarty między kolejnymi sektorami. Ja dla sprawdzenia skorzystałem z kompasu w GPS. Wskazał zachód, więc nadajnik nadaje ze swojego wschodniego sektora. o ile dobrze rozumuje...
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Komunikacja AT w Linuxie

Post autor: YaHooo »

yanan pisze:mój skrypt korzysta z bazy btsearch.
Zawsze tam mogą być błędy.
yanan pisze:Jak fachowo i w warunkach domowych ocenia się kąt zawarty między kolejnymi sektorami. Ja dla sprawdzenia skorzystałem z kompasu w GPS.
A tego to ja niestety nie wiem.
yanan pisze:Wskazał zachód, więc nadajnik nadaje ze swojego wschodniego sektora. o ile dobrze rozumuje...
O ile dobrze rozumiem co masz na mysli to dokładnie tak jest :ok:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Komunikacja AT w Linuxie

Post autor: wojteks »

yanan pisze:wg moich obliczen ustawione są co 112,5st co daje 337st. teoretycznie ma być co 120st to jak to z tym już jest...?
Nigdzie nie jest powiedziane że sektory muszą być co 120 stopni i że mogą/muszą być tylko 3 sektory. Mogą być ustawiane dowolnie wg potrzeb operatora. Przykładowo 2 sektory idą na miasto rozłożone na 60-90 stopni a jeden w przeciwnym kierunku i na innej wysokości na dalekie peryferia. W ten sposób robi się kształtowanie zasięgu danej bazy, jeszcze tilt anten się odpowiedni ustawia.
Nie pomagam na PW!
yanan
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2010-07-03, 17:34
Lokalizacja: Śląsk

Re: Komunikacja AT w Linuxie

Post autor: yanan »

Do kierunków geogr. to raczej by się przydał pynetmony, ale jak nie mam tel z symbianem to trzeba sobie inaczej radzić... np. przez GPS ;)

i jeszcze takie głupie pytanie bo nie umiem tego jakoś tego namierzyć.

Ten kierunek dla sektora 1, 4, 7 to jest NNE (północny północny wschód) czy po prostu NE (północny wschód) wiem, że to mała różnica (~22 st. ) i teraz już tak nie do końca jest z tymi kierunkami, ale wolę się upewnić... swoją drogą chyba znalazłem błąd w btsearch, ale to jeszcze wybadam, zrobię zdjęcia i takie tam... :czyta:
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Komunikacja AT w Linuxie

Post autor: Patryk »

yanan pisze: swoją drogą chyba znalazłem błąd w btsearch
Napisz proszę, gdzie widzisz ten błąd, i na czym on polega (np. podaj prawidłowy CID).
Jeśli to Orange i woj. śląskie, to za prawidłowość danych ręczę swoim dobrym imieniem :cfaniak:, bo tak się składa, że lokalizowałem i wpisywałem zdecydowaną większość z tych 650 stacji.

[ Dodano: 2011-03-13, 17:42 ]
yanan pisze:Jak fachowo i w warunkach domowych ocenia się kąt zawarty między kolejnymi sektorami.
Idziesz/jedziesz na daną lokalizację i widzisz, jak są anteny rozstawione.
Inaczej się nie da.

[ Dodano: 2011-03-13, 17:49 ]
yanan pisze: Jaki kierunek wyznacza Sektor "0"? - czyżby dookólna?
Jeśli masz na myśli wielosektorowe stacje Orange z CIDami zakończonymi zerami, to zwróć uwagę na przedostatnią cyfrę CellID.
Zaczyna brakować numeracji, i dlatego wykorzystuje się "zera", leżące do niedawna odłogiem jako pozostałości po adresacji z końcówkami 123456 dla GSM i 789 dla UMTS.

Poza tym zera wykorzystuje się także m.in. w przypadku stacji fizycznie czterosektorowych GSM900 Plusa a także czasami Orange.

Tak na prawdę ID każdej celi może być dowolny - nie ma wymogu numeracji wg azymutu.

[ Dodano: 2011-03-13, 17:56 ]
yanan pisze:Nadajniki w większych miastach są ustawiane po 2 na strone (Main + Diversity), które tworzą 1 sektor, ponadto ustawiane mają być co 120 st.
Nie wiem, skąd wytrzasnąłeś takie rewelacje...
Dwie anteny obok siebie w Orange to nie main i diversity, tylko jedna pracuje w paśmie GSM1800, a druga w GSM900 (jeśli jest obecny)+UMTS.
A każda sekcja ma po dwa złącza, bo jedno to polaryzacja +45*, a druga -45* - tzw. układ cross-polar.

[ Dodano: 2011-03-13, 17:59 ]
yanan pisze:Będąc w Katowicach modem łączył się z nadajnikami znajdującymi się w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, nie wiem z czym to jest związane, może drzewa, budynki i szeroko rozumiane ukształtowanie terenu, ale tak daleko potrafi się połączyć, a bliskich stacji "nie widzi"... :zdziwko: czemu tak się dzieje?
Podaj CellID stacji, z którą się łączysz i określ mniej więcej miejsce gdzie przebywasz (wiadomo, adresu dokładnego nie musisz podawać) i na jakiej wysokości (blok > 10p. ?).
yanan
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2010-07-03, 17:34
Lokalizacja: Śląsk

Re: Komunikacja AT w Linuxie

Post autor: yanan »

Dość dużo pytań n raz. A więc po kolei. Maszt w którym jest błąd należy do sieci Play. CID: 23616 LAC: 24. Wg bazy wszystkie nadajniki są na Mikołowskiej 7 (blok 10 p.) a z moich obserwacji na mikołowskiej 5 są panele od UMTS, a na Mikołowskiej 5 są od GSM900 i GSM1800. Dopiero zaczynam się interesować ta dziedziną, więc wole wrzucić orientacyjne zdjęcia.

Mikołowska 7:
zdj1

zdj2

Mikołowska 5:

zdj1

Korzystając z okazji jak rozpoznać UMTS od GSM? z tego co się orientuje musi być odpowiednio więcej podłączeń do samego panelu jak sam z resztą pisałeś...

Co do kierunku to chyba bedę musiał wyrzucić tą funkcjonalność skoro "z tym różnie bywa" i nie da się programowo sprawdzać, a szkoda wyglądało tak "profesjonalnie" :D

Patrząc na to "0" przy sektorze faktycznie masz rację przykładowo CID: 22310 UMTS od Orange S-c Uniwersytet medyczny

P.S. Czapki z głów, że chciało się tyle jeździć, żeby posprawdzać wszystkie stacje...
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Komunikacja AT w Linuxie

Post autor: Patryk »

yanan pisze:Mikołowska 5:

zdj1
To jest Aero2 UMTS900 / Mobyland LTE1800.

[ Dodano: 2011-03-14, 08:20 ]
yanan pisze:Korzystając z okazji jak rozpoznać UMTS od GSM? z tego co się orientuje musi być odpowiednio więcej podłączeń do samego panelu
Mogą być zastosowane zestawy dwóch (a nawet trzech - czasami tak jest w Erze) anten - dla każdego pasma osobne panele - większe dla GSM900 i mniejsze dla 1800 i UMTS, przy czym 1800 od UMTS łatwo rozróżnić po obecności siłownika zdalnej regulacji tiltu elektrycznego (RET).
Tutaj masz przykład Ery - duża antena to 900+1800, a mniejsza UMTS (zamiast zaślepek jak na większej u dołu widać siłownik RET z cienkim kabelkiem sterującym) :
http://dl.dropbox.com/u/4497122/foto/er ... wska11.jpg

Tutaj też warto zajrzeć: http://btsearch.pl/galeria/main.php?g2_itemId=11561

Uwaga - Play stosuje regulację RET także dla GSM.

No i przede wszystkim - poczytaj to: http://btsearch.pl/tutorial.php
yanan
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2010-07-03, 17:34
Lokalizacja: Śląsk

Re: Komunikacja AT w Linuxie

Post autor: yanan »

A faktycznie, nie pokazywało się mi na mapie, bo zawsze mam wyłączoną tą sieć i dlatego nie mogłem jej zobaczyć... :zawstydzony: tutorial już czytałem. Dzięki za wszystko. :zdrowko:
ODPOWIEDZ