Modernizacja urządzeń do LTE

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kacperoo
Stały użytkownik forum
Posty: 97
Rejestracja: 2008-10-29, 14:35
Lokalizacja: Ostrzeszów

Modernizacja urządzeń do LTE

Post autor: Kacperoo »

Witam, już jakiś czas temu pisałem post o problemie TP-LINK MR3420 v.2 +Huawei E3372s-153 i zrywającym połączeniu.
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=12&t=43160

Napisano tam że ten zestaw jest kiepski i nie współgra ze sobą jak należy, polecono mi Huawei B593s-22 i Huawei B315.

W miedzy czasie zmieniłem jeszcze antenę, aktualnie moje wyniki wynoszą:
Device name: E3372
Hardware version: CL1E3372SM Ver.A
Software version: 22.286.53.01.161
Web UI version: 16.100.05.00.03
LAC: DD90
RSSI: -87dBm
PCI: 155
RSRQ: -10dB
RSRP: -115dBm
SINR: 6dB

Speedtest pokazuje tyle: http://www.speedtest.net/my-result/4805750149. Jak dla mnie to wystarcza :)
Problemem jest zwiększenie się pingu do 1000+ przy intensywniejszym wykorzystaniu łącza, np gra w CS GO, BF3. (Nie zawsze, bywają dni że bez problemu sobie mogę pograć)

Mieszkam 4km w lini prostej od nadajnika Orange, głównie las.
Chcę zmienić ten zestaw na jeden z tych zalecanych lub jakiś innych który mi polecicie. Budżet jaki chcę wykorzystać to max 500zł.
Co proponujecie w mojej sytuacji abym śmiało mógł śmigać w gry online?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19175
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modernizacja urządzeń do LTE

Post autor: matek451 »

A co za antenę kupiłeś? Parametry sygnału sygnału nie za dobre. Warto sprawdzić prędkości i ping w grach bliżej BTS-a. Rosnący ping w grach może mieć źródło gdzie indziej. Wymiana sprzętu na B315 może tego nie zlikwidować.
Kacperoo
Stały użytkownik forum
Posty: 97
Rejestracja: 2008-10-29, 14:35
Lokalizacja: Ostrzeszów

Re: Modernizacja urządzeń do LTE

Post autor: Kacperoo »

matek451 pisze:A co za antenę kupiłeś? Parametry sygnału sygnału nie za dobre. Warto sprawdzić prędkości i ping w grach bliżej BTS-a. Rosnący ping w grach może mieć źródło gdzie indziej. Wymiana sprzętu na B315 może tego nie zlikwidować.
Antenę mam taką: http://www.cybertech.com.pl/p130,antena ... -mimo.html

Wcześniej miałem szerokopasmową i była tragedia porównując z tą aktualną.

Zazwyczaj mam podpięty 2 monitor i mam podgląd na pobór / wysył danych oraz pingi:
1) na wp.pl
2) na router (192.168.1.1)
3) na modem (192.168.8.1)
Gdy pojawia się problem ping rośnie we wszystkich opcjach. Jeśli by to nie była wina sprzętu to bym ping na router i modem miał niski, ale idzie ponad 1000 w górę (tak mi się przynajmniej wydaje).
komandos
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2015-02-26, 13:36
Lokalizacja: PL

Re: Modernizacja urządzeń do LTE

Post autor: komandos »

Masz bardzo slaby sygnał jak na taka odległość, sprawdź kable czy nie maja zwarć.

RSRP (dBm)- miara mocy sygnału. Wskazania urządzeń -> od −140 do −44 dBm
więcej niż -79dBm - bardzo dobrze blisko BTS-a
od -80dBm do -90dBm [RSRP61 - RSRP51] - dobrze
od -91 do -100 - trzeba pomyśleć o zmianie położenie modemu/routera lub zakupie anteny
mniej niż -100 - bardzo źle praktycznie nie da się pracować.
Kacperoo
Stały użytkownik forum
Posty: 97
Rejestracja: 2008-10-29, 14:35
Lokalizacja: Ostrzeszów

Re: Modernizacja urządzeń do LTE

Post autor: Kacperoo »

komandos pisze:Masz bardzo slaby sygnał jak na taka odległość, sprawdź kable czy nie maja zwarć.
Nie pocieszyłeś mnie. Zwarcia raczej nie ma, od zamontowania puściłem przewody w rurce aż do muru, a w budynku resztę kabla zawinąłem i pitkailami do modemu. Łączna długość przewodu ma 10m.
Debik
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 358
Rejestracja: 2015-06-24, 14:27

Re: Modernizacja urządzeń do LTE

Post autor: Debik »

Kacperoo pisze:Witam, już jakiś czas temu pisałem post o problemie TP-LINK MR3420 v.2 +Huawei E3372s-153 i zrywającym połączeniu.
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=12&t=43160

Napisano tam że ten zestaw jest kiepski i nie współgra ze sobą jak należy, polecono mi Huawei B593s-22 i Huawei B315.

W miedzy czasie zmieniłem jeszcze antenę, aktualnie moje wyniki wynoszą:
Device name: E3372
Hardware version: CL1E3372SM Ver.A
Software version: 22.286.53.01.161
Web UI version: 16.100.05.00.03
LAC: DD90
RSSI: -87dBm
PCI: 155
RSRQ: -10dB
RSRP: -115dBm
SINR: 6dB

Speedtest pokazuje tyle: http://www.speedtest.net/my-result/4805750149. Jak dla mnie to wystarcza :)
Problemem jest zwiększenie się pingu do 1000+ przy intensywniejszym wykorzystaniu łącza, np gra w CS GO, BF3. (Nie zawsze, bywają dni że bez problemu sobie mogę pograć)

Mieszkam 4km w lini prostej od nadajnika Orange, głównie las.
Chcę zmienić ten zestaw na jeden z tych zalecanych lub jakiś innych który mi polecicie. Budżet jaki chcę wykorzystać to max 500zł.
Co proponujecie w mojej sytuacji abym śmiało mógł śmigać w gry online?
To jaki masz wkońcu ten ping w grach ?, jeśli powyżej 1000 to nawet nie powinno ci przy takim pingu wczytac gry online, ja gram nieraz na LTE własnie w BF4, sygnał do BTS mam -60dBM, ping w okolicach 49-60 zależy gdzie jest serwer..
Kacperoo
Stały użytkownik forum
Posty: 97
Rejestracja: 2008-10-29, 14:35
Lokalizacja: Ostrzeszów

Re: Modernizacja urządzeń do LTE

Post autor: Kacperoo »

Debik pisze:To jaki masz wkońcu ten ping w grach ?, jeśli powyżej 1000 to nawet nie powinno ci przy takim pingu wczytac gry online, ja gram nieraz na LTE własnie w BF4, sygnał do BTS mam -60dBM, ping w okolicach 49-60 zależy gdzie jest serwer..
W BF3 pingi 50-70ms, w Diablo3 70-90ms. W CS GO 60-100ms (w zależności jaki serwer). Problem w tym że czasem ping wskoczy pod 1000 i nie da się grać, takie rzeczy dzieją się coraz częściej.
Kacperoo
Stały użytkownik forum
Posty: 97
Rejestracja: 2008-10-29, 14:35
Lokalizacja: Ostrzeszów

Re: Modernizacja urządzeń do LTE

Post autor: Kacperoo »

Ktoś coś jeszcze może mi doradzić?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Modernizacja urządzeń do LTE

Post autor: YaHooo »

Ja bym Ci proponował abyś w tle zapuścił polecenie pingujące jakiś serwer np:

Kod: Zaznacz cały

ping onet.pl -t -l 1000
I zobacz czy jak masz te skoki pingu, to ping w tle też wzrasta. Bo jak wcześniej kolega powiedział taki wzrost może mieć wiele przyczyn. Nie zawsze to jest kwestia słabego sygnału. Czasem może być problem po stronie operatora i jego połączeń międzyoperatorskich. A na to już samemu nic się nie poradzi.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Kacperoo
Stały użytkownik forum
Posty: 97
Rejestracja: 2008-10-29, 14:35
Lokalizacja: Ostrzeszów

Re: Modernizacja urządzeń do LTE

Post autor: Kacperoo »

YaHooo pisze:Ja bym Ci proponował abyś w tle zapuścił polecenie pingujące jakiś serwer np:

Kod: Zaznacz cały

ping onet.pl -t -l 1000
I zobacz czy jak masz te skoki pingu, to ping w tle też wzrasta. Bo jak wcześniej kolega powiedział taki wzrost może mieć wiele przyczyn. Nie zawsze to jest kwestia słabego sygnału. Czasem może być problem po stronie operatora i jego połączeń międzyoperatorskich. A na to już samemu nic się nie poradzi.

Puściłem ping tak jak mówiłeś przez 5minut, przedział 60-85ms. Żadnych skoków.

Ale zrobiłem to samo z włączonym speed testem. Podczas sprawdzania downloadu ms: 250-400ms. Podczas uploadu: 500-700ms.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Modernizacja urządzeń do LTE

Post autor: YaHooo »

W takim razie jeśli ping do przykładowego onetu jest ok, to wina może leżeć po stronie łączy operatorskich i nic się z tym nie zrobi. A to, że podczas silnego obciążenia ping wzrasta to albo wina połączenia (duża ilość błędów transmisji) albo wina obciążonego nodeB. Ewentualnie można próbować z anteną zewnętrzną, ale nie wiadomo czy to w ogóle zadziała.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Kacperoo
Stały użytkownik forum
Posty: 97
Rejestracja: 2008-10-29, 14:35
Lokalizacja: Ostrzeszów

Re: Modernizacja urządzeń do LTE

Post autor: Kacperoo »

YaHooo pisze:W takim razie jeśli ping do przykładowego onetu jest ok, to wina może leżeć po stronie łączy operatorskich i nic się z tym nie zrobi. A to, że podczas silnego obciążenia ping wzrasta to albo wina połączenia (duża ilość błędów transmisji) albo wina obciążonego nodeB. Ewentualnie można próbować z anteną zewnętrzną, ale nie wiadomo czy to w ogóle zadziała.
Mam antenę zewnętrzną, wcześniej była szerokopasmowa, teraz mam kierunkową i porównując z poprzednią jest niebo a ziemia :)

Ale ile jest % szans że jak kupię Huawei B593s-22 lub Huawei B315 będzie lepiej? Może wezmę na testy (14dni) i zobaczę.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Modernizacja urządzeń do LTE

Post autor: YaHooo »

Niestety ja Ci tego nie jestem w stanie powiedzieć. Ale skoro masz możliwości wzięcia na testy to będzie najlepsze rozwiązanie. Bo nic w zasadzie nie ryzykujesz. A możesz tylko zyskać :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ