Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: krystianb »

ja.michal pisze:Sprawdź parametry procesora, płyty, i całej reszty podzespołów.
Intel atom 1.6GHz, 1GB ram, 1GB rom. U mnie działa na zasilaczu od rotera 12V 1.5A, wg źródeł z netu wystarcza 1A (ale to pewnie bez podpiętych prądożernych urządzeń pod usb). Jedyna wada to brak choć jednego minipciE, ale u mnie miało to pracować po ethernecie, gigabitowym oczywiście :cwaniak:
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: ja.michal »

Co to za urządzenie?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: krystianb »

Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
qwertyuiop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2015-11-14, 12:14

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: qwertyuiop »

jarek7714 pisze:To źle antena współpracuje z tym modemo-routerem, zbyt mały zysk.
Czyli wymiana routera pomoże?

Co do switcha, osiągam na nim 40MB/s przy transferze z dobrego SSD SATA3 na SSD SATA3, to samo w przypadku SSD -> RAM. Da się osiągnąć lepsze wyniki na innych switchach?

Przy okazji, takim liderem jest Huawei, opis luk w zabezpieczeniach tych i innych modemów (np. ZTE): http://niebezpiecznik.pl/post/opis-powa ... emach-3g4g

Jest jednak jedna rzecz zdecydowanie na plus w tym routerze, zasięg WiFi, lepszy od DIR615. Obejmuje nie tylko 2, ale 3 piętra stojąc na najwyższym w niekorzystnym miejscu. Może ktoś orientuje się jaki jak najtańszy zwykły routerek z Wifi 802.11n oferowałby taki zasięg i jednocześnie miał gigabitowy switch? Nic innego nie ma znaczenia.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: jarek7714 »

qwertyuiop pisze: Czyli wymiana routera pomoże?
Przede wszystkim przy LTE poziom sygnału ma wpływ na szybkość i jakość transmisji (jak będziesz na granicy zasięgu a nadajnik będzie przeciążony, to będziesz miał zrywane połączenie), nie wiem czy się wyświetli, ale tutaj jest fajna tabelka Obrazek

Obrazek

Obrazek
jareq
qwertyuiop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2015-11-14, 12:14

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: qwertyuiop »

Lepiej te tabelki linkować z wytłumaczeniem co oznaczają: http://blog.industrialnetworking.com/20 ... ignal.html
Bardzo przydatne informacje.

Zrobiłem kolejne testy tego switcha. Połączyłem te same komputery bezpośrednio kablem bez switcha, transfer wynosił 95.5MB/s (1.5GB) z SSD na SSD i z RAM na SSD, a z HDD na SSD 95.1MB/s (6GB). Na wszelki wypadek jeszcze raz zrobiłem test z użyciem switcha w B315 przy użyciu innych kabli, prędkość z HDD na SSD 38.1MB/s (6GB), z SSD na SSD 39.8MB/s (1.5GB).

To wyraźnie oznacza, że słabej jakości nie są interfejsy sieciowe w moich płytach głównych czy kable, a switch w B315. Ciężko uwierzyć, że coś tak prostego można skopać, ale jak widać można. Unia się powinna zająć tym, bo to ułamek reklamowanej prędkości.
qwertyuiop
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2015-11-14, 12:14

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: qwertyuiop »

jarek7714 pisze:Moim zdaniem kupowanie modemo-routera B593s-22, B315s-22 na wolnym rynku za "grubą" kasę to czyste wyrzucanie pieniędzy w błoto (co innego jak kupujemy ten sprzęt za grosze razem z usługą dostępu do internetu), zwłaszcza gdy oczekujemy dodatkowych funkcji, których ten sprzęt nie obsługuje i obsługiwać nie będzie. Teraz co do przewagi stabilności modemo-routera w stosunku do prawidłowo zasilanego modemu USB-nie ma żadnej różnicy (poza HiLinkami, które w okresie letnim wymagają rozebrania obudowy-bez tego lubią się restartować, pewnie że jak się chce udowodnić że jest inaczej to wystarczy podłączyć takowy modem do niskobudżetowych routerów MR3020/3220/3420, które nie spełniają wymagań dla modemów LTE nie tylko w kwestii zasilania). Wiele osób ma mylne wyobrażenia o modemach LTE USB (możliwości obliczeniowe zastosowanego w nich chipu-CPU/RAM przewyższają mocą obliczeniową wiele routerów domowych-taki MR3420 z 32MB RAM wypada śmiesznie z E3276 z 256MB RAM). Teraz w szczegółach-od początku korzystania z modemów LTE USB (E398-ten model wymaga wyjątkowo wydajnego zasilania, także nie polecam do "pierwszego lepszego routera", lecz do dziś mi działa z LTE RBM na DIR-505), nie miałem z nimi problemów-1,5 roku temu nabyłem od Plusa B593s-22 przy kolejnym kontrakcie, wówczas postanowiłem sprawdzić okrzykniętą jego "doskonałość" i niestety poległ po 40 dniach połączenia (zerwał połączenie z siecią i nie potrafił nawiązać bez resetu zasilania), wcześniej działające modemy E398/E3276/E3372 miały dłuższe statusy pracy i nie były zrywane zawieszeniem połączenia (aktualizacje firmware w routerach), teraz life

Kod: Zaznacz cały

 Status:PołączonyCzas połączenia:16d, 00:02:14 CSQ:26RSSI:-61 dBmMCC MNC:260 01LAC:- (-)CID:- (-)RSCP:-145 dBmEc/IO:-32 dBRSRP:-83 dBmRSRQ:-14 dB  Urządzenie:huawei E3276 HiLink 
-tutaj akurat używam wersji HiLink ze względu że na WDR3600 mam zainstalowane Gargoyle 1.6.2.2 i jest serwerem OpenVPN, a ta wersja softu nie obsługuje nowych sterowników dostępnych pod OpenWRT dla połączenia NDIS E3372 (ten mam w wersji zwykły modem i testuje go teraz na pakiecie Aero2/LTE pod Tomato z nowym sterownikiem na staruszku Asusie WL500gp). Jeżeli ktoś chce full opcję z bdb WiFi +modem LTE, to Mikrotik i HiLink, jeżeli opcję full z dostatecznym WiFi to OpenWRT i dowolna wersja modemu E3372 lub opcja jeszcze inna, rozwiązanie budżetowe ale z doskonałym skutkiem http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=9974&p=5 i do tego dowolny wydajny z rozbudowanymi możliwościami router/AP (np. UniFi Ubiquiti Networks). Sam też nie pozbywam się B593s-22, gdyż użyję go ze względu na możliwość zasilenia po ethernecie (przy zastosowaniu adaptera), w innej lokalizacji-jak zmienię dostawcę. Nie jest to jednak żaden High-End w stosunku do modemu USB LTE. :)
Czy mógłbyś sprawdzić jaki transfer osiąga switch w tym wdr3600?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19191
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: matek451 »

Tutaj masz pełen test tego routera http://digileaks.pl/2292-test-14-tp-lin ... 3600-n600/, weź jednak pod uwagę, że ten router musi jednocześnie obsłużyć modem LTE i sieć WiFi. Dlatego spadek prędkości nieunikniony. To przypadłość wszystkich routerów w tym także tych z wbudowanym modemem LTE. Spadek wydajności przy takiej pracy jest nieunikniony.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: jarek7714 »

qwertyuiop pisze: To wyraźnie oznacza, że słabej jakości nie są interfejsy sieciowe w moich płytach głównych czy kable, a switch w B315. Ciężko uwierzyć, że coś tak prostego można skopać, ale jak widać można. Unia się powinna zająć tym, bo to ułamek reklamowanej prędkości.
Nie kupuje się tego typu sprzętu jak się chce mieć wydajną sieć lokalną, a uni nic do tego-to sprzęt za "grosze" sprzedawany przez operatora, który ma spełniać tylko określone funkcje. Nie przetestuję ci tego switcha, bo nie mam tak wydajnego sprzętu-dysków etc.
matek451 pisze: weź jednak pod uwagę, że ten router musi jednocześnie obsłużyć modem LTE i sieć WiFi. Dlatego spadek prędkości nieunikniony. To przypadłość wszystkich routerów w tym także tych z wbudowanym modemem LTE. Spadek wydajności przy takiej pracy jest nieunikniony.
To nie tak, ten spadek może być gdy po WiFi będziemy przerzucać dane lub równolegle obciążać dużymi transferami modem USB (sama obsługa WiFi, modemu LTE generuje minimalne obciążenie CPU).
jareq
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: ja.michal »

Najłatwiej przetestować wydajność sieci lokalnej robiąc na dwóch PC RAM Dysk, postawić FTP i zamieścić plik 1-2 GB na RAM Dysku, a następnie pobrać na drugim komputerze. Tak testowałem GbE przy bezpośrednim połączeniu dwóch laptopów i faktycznie działało w okolicy 1 Gbps w jedną i drugą. ;)
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Router, modem, zewnętrzna antena do 3G/LTE. Najlepszy wybór? Dovado? + pytania dot. anteny i modemu.

Post autor: lechowiec »

Podpinam się w zakresie doboru routera. Internet jest w sieci Play. Łapię LTE, poziom sygnału słaby ale przy mniej obciążonej sieci mam około 18Mb/s DL. Posiadam modem Huawei E3372. Testuję obecnie router Asus RT-ac87u. Po wgraniu najnowszego firmware w zasadzie jestem zadowolony z funkcjonalności interfejsu i możliwości routera łącznie z zasięgiem samego Wifi. Jest on wydajniejszy od mojego starego Asusa WL-500 GP V1 i ogólne teraz sieć działa szybciej. Brakuje mi w nim tylko informacji o aktualnym poziomie sygnału LTE i możliwości zmieniania ustawień modemu z poziomu routera podobnie jak to jest w aplikacji mobile partner. Czy możecie polecić jakiś router lepiej rozbudowany niż ten asus?
Dlink Dwr-921, Huawei B315 - s22, Huawei 5377s, 2 szt Huawei E3372s Hilink, Huawei E176G, 2 szt Asus Wl-500gp V1, Asus RT-AC87U, jakiś TP link, Cybertech 1800 MHZ dual Lte 15 dBi, Cybertech 2100 MHZ 17 dBi, Atk-20.
ODPOWIEDZ