Antena dookolna - obojetnie gdzie?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
reilord
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 349
Rejestracja: 2007-02-24, 19:14
Lokalizacja: Kuj-pom.

Antena dookolna - obojetnie gdzie?

Post autor: reilord »

Witam,

wlasnie kupilem antene dookolna i sprzedawca stwierdzil, ze kabel im krotszy tym lepszy - loginczne - a ja na to, ze gdzies trzeba przeciez ja postawic wiec 50 cm moze byc malo, a on, ze tej antenie nie robi roznicy czy jest na podlodze, czy na dachy (chodzi o wysokosc, wiem, ze przyklad nie jest zbyt trafny), ale najlepiej by byla poza budynkiem np. na zewnetrznym parapecie. To prawda, ze wysokosc n.p.m. (:P) nie ma znaczenia dla anten dookolnych?

Pozdr.
R.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Antena dookolna - obojetnie gdzie?

Post autor: Jaco »

reilord pisze:ale najlepiej by byla poza budynkiem np. na zewnetrznym parapecie.
To bardzo dobre rozwiązanie :ok:
reilord pisze:To prawda, ze wysokosc n.p.m. (:P) nie ma znaczenia dla anten dookolnych?
Ma bardzo duże znaczenie bo jeśli znajdziesz się dla przykładu w piwnicy gdzie (w moim przypadku ) telefon traci zasięg to nawet taka antena nie pomoże.Trzeba tu jeszcze rozróżnić czy na otwartej przestrzeni czy na zabudowanej.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Antena dookolna - obojetnie gdzie?

Post autor: YaHooo »

Odpowiedź brzmi jak zwykle to zależy od anteny, a raczej jej polaryzacji. Z tego co wiem to większość, jak nie wszystkie anteny dookólne maja polaryzację poziomą, co oznacza, że będzie odbierała sygnał pochodzący ze źródła znajdującego się ponad oraz pod nimi słabiej. Dlatego najlepiej jak antena dookólna znajduje się na podobnej wysokości co nadajnik, bowiem jej zysk bierze się z tego, że emituje ona tylko w płaszczyźnie poziomej, ale za to mocniej.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
reilord
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 349
Rejestracja: 2007-02-24, 19:14
Lokalizacja: Kuj-pom.

Re: Antena dookolna - obojetnie gdzie?

Post autor: reilord »

http://allegro.pl/item291585597_merlin_ ... _w_wa.html

tutaj napisano, ze polaryzacja jest liniowa/pionowa, co to znaczy?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Antena dookolna - obojetnie gdzie?

Post autor: YaHooo »

Niestety trochę w ostatnim poście nakłamałem :zly: Całość opisu jest dobra, lecz się pomyliłem większość anten dookólnych ma polaryzację PIONOWĄ, a nie jak napisałem wcześniej POZIOMĄ. Anteny dookólne o polaryzacji poziomej są bardzo rzadkie i drogie.

Z polaryzacją anten o to chodzi, że fale radiowe mają polaryzację. Znaczy to że pole elektryczne fali ma swój kierunek, jeżeli jest ono równolegle do płaszczyzny Ziemi to polaryzacja jest pozioma, jeżeli prostopadłe to polaryzacja jest pionowa, (ważne jest aby antena była zamocowana tak jak powinna, np. stała na podstawce). W sumie to nie jest takie ważne, najważniejsze jest aby anteny w routerze, czy gdzieś indziej oraz przy karcie miały takie same polaryzacje w przeciwnym wypadku nie będzie można "złapać" sygnału sieci. Tak przy okazji większość punktów dostępowych ma anteny o polaryzacji pionowej.

Jednym słowem to, że antena ma polaryzację liniową/pionową oznacza tyle, że wysyła taki rodzaj fali elektrycznej oraz tylko na taki reaguje.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
reilord
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 349
Rejestracja: 2007-02-24, 19:14
Lokalizacja: Kuj-pom.

Re: Antena dookolna - obojetnie gdzie?

Post autor: reilord »

Dziekuje za wytlumaczenie :)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Antena dookolna - obojetnie gdzie?

Post autor: YaHooo »

Aha zapomniałem jeszcze dodać ciekawą rzecz, że z anteny dookólnej o polaryzacji pionowej da się zrobić antenę o polaryzacji poziomej i na odwrót. Jeżeli antena ma stać pionowo, to jeśli zmienimy jej położenie na poziome to zmieni się nam polaryzacja na przeciwną. :) Tak też można zmienić polaryzację innych anten z tym, że inaczej trzeba zmienić jej orientację w przestrzeni.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ