Zdalna praca - WOL - Wake On Lan

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
uzdzik
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2007-11-14, 22:28
Lokalizacja: Sierpc

Zdalna praca - WOL - Wake On Lan

Post autor: uzdzik »

Witam
Temat jest jak najbardziej poważny ponieważ szukam sposobu zdalnego uruchamiania komputera podłączonego do sieci bezprzewodowej. Nie koniecznie połączenie telefoniczne czy internetowe.
Jakiego oprogramowania użyć i jak skonfigurować kompa żeby go można było odpalić przez sieć i później na nim pracować, wyłączyć i znów włączyć itd... :zdrowko: :cfaniak:

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2008-01-18, 09:02 ]
Modyfikacja tematu.
Ostatnio zmieniony 2008-01-18, 18:44 przez uzdzik, łącznie zmieniany 3 razy.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zdalna praca - WOL - Wake On Lan

Post autor: zDaleKi »

uzdzik pisze:Jakiego oprogramowania użyć i jak skonfigurować kompa żeby go można było odpalić przez sieć
Żeby kompa włączyć przez siec, to nie jest taka prosta sprawa. Niby wystarczy tzw. "magiczny pakiet" ale z tym to bywa różnie. Jutro napisze o tym więcej razem z przykładem softu. Znaczy jutro to już dziś ale z rana ;)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
uzdzik
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2007-11-14, 22:28
Lokalizacja: Sierpc

Re: Zdalna praca - WOL - Wake On Lan

Post autor: uzdzik »

Ale sam software to nie wszystko potrzebny jest jeszcze odpowiedni sprzęt szczególnie jak się to chce pociągnąć bez kabla ;) Dzięki za odp. :papa:
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zdalna praca - WOL - Wake On Lan

Post autor: zDaleKi »

uzdzik pisze:Ale sam software to nie wszystko potrzebny jest jeszcze odpowiedni sprzęt
Dokładnie tak, dlatego pisałem: "Żeby kompa włączyć przez siec, to nie jest taka prosta sprawa"
Chodziło mi o to, że nawet jak się spełni wszystkie poniższe warunki, to nie zawsze to działa, lub raz działa raz nie (to tak z doświadczenia).

Co potrzebujemy:

1) Karta sieciowa musi wspierać funkcję: WOL - Wake On Lan (czasami opisywane także jako: WakeUp On Lan) , która to funkcja umożliwia po wysłaniu odpowiedniego pakietu - "Magic packet" do kompa jego obudzenie. Oczywiście poza sieciówką cały komp musi być z tym zgodny, czyli głównie m.in. płyta główna. Niektóre komputery typu PC wymagają podpięcia specjalnego kabelka do WOL między kartą sieciową a płytą główną. Notebooki nie wymagają takich zabiegów ;)

2) Jak sprzęt jest zgodny, to należy opcję WOL włączyć z poziomu BIOSu, gdyż domyślnie zazwyczaj jest wyłączona.

3) Jak już mamy kompa, który to umożliwi, to musimy mieć albo adres IP publiczny (jak chcemy łączyć się przez internet), albo być w tej samej sieci (klasie adresowej) w której jest komp (jeżeli łączymy się po "LANie"). Mówiąc inaczej jeżeli komp byłby włączany, to ten którym chcemy go włączyć musi się na niego "PINGować".

4) Jak już te warunki mamy spełnione, to potrzebujemy odpowiedni program.
Mi do głowy przychodzi np.: >Magic packet<

5) Teraz możemy przystąpić do próby uruchomienia "zdalnego" kompa. Najczęściej odbywa się to poprzez wpisanie jego adresu MAC i IP kompa docelowego w programie jak powyżej.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez zDaleKi, łącznie zmieniany 4 razy.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
uzdzik
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2007-11-14, 22:28
Lokalizacja: Sierpc

Re: Zdalna praca - WOL - Wake On Lan

Post autor: uzdzik »

zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zdalna praca - WOL - Wake On Lan

Post autor: zDaleKi »

uzdzik pisze:Tu jest info jakie znalazłem na temat WOL
Ale po co? Skoro powyżej masz gotowy przepis... ;)

Lepiej wypróbuj i opisz swoje doświadczenia ;)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
uzdzik
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2007-11-14, 22:28
Lokalizacja: Sierpc

Re: Zdalna praca - WOL - Wake On Lan

Post autor: uzdzik »

Sory ale zbieram teorie też na ref. :czyta: jak coś to usunę...
Jak odczytać MAC adres i/lub adres IP komputera? odp.:
http://ck.wsb-nlu.edu.pl/doc/mac/

a i już sie biorę do testów - napisze wynik. Dzięki.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zdalna praca - WOL - Wake On Lan

Post autor: zDaleKi »

uzdzik pisze:Sory ale zbieram teorie też na ref.
OK, skoro tak to niech zostanie. Bo nie bardzo rozumiałem cel ;)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Zdalna praca - WOL - Wake On Lan

Post autor: bob »

Kolego uzdzik w podtytule nic nie było o referacie tylko coś o wykazywaniu się.
Awatar użytkownika
uzdzik
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2007-11-14, 22:28
Lokalizacja: Sierpc

Re: Zdalna praca - WOL - Wake On Lan

Post autor: uzdzik »

Przyznaje sie, że tego nie podałem ale z samej teorii nie byłem wstanie tego zrobić. A potrzebuje czegoś udokumentowanego ( to sam robię) ale nie potrafiłem tego praktyczne odpalić. I dlatego napisałem do fachowców, o rady, pomoc, przykłady.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zdalna praca - WOL - Wake On Lan

Post autor: zDaleKi »

uzdzik pisze:ale nie potrafiłem tego praktyczne odpalić
A teraz już się udało, czy nie?
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
uzdzik
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2007-11-14, 22:28
Lokalizacja: Sierpc

Re: Zdalna praca - WOL - Wake On Lan

Post autor: uzdzik »

Odpalić nie ale połączyć i popracować owszem na już działającym. Ale to wina raczej kompów na których próbowałem bo np. acer ma biosa ubogiego jak sudańska wioska i w nim nie da się na to przestawić, i tego typu błędy jak brak odpowiedniej sieciówki.
Ale dzięki BliSki za 5 punktów bo dały mi konkretny punkt zaczepienia. Tylko teraz posiedzieć nad tym indywidualnie.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zdalna praca - WOL - Wake On Lan

Post autor: zDaleKi »

uzdzik pisze:Ale dzięki BliSki za 5 punktów bo dały mi konkretny punkt zaczepienia
Proszę bardzo.
Jak mówię, ja tak robiłem w takiej kolejności i u mnie to chodziło. Ale także jak już pisałem nie zawsze. Zależało od sposobu wyłączenia kompa. Zauważyłem, że jak wyłączyłem specjalnym programem chyba Power Off, czy jak się ona tam nazywał, to można było potem kompa obudzić. Ale jak wyłączyłem normalnie przez menu Windowsa, to już sie nie podnosił.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
uzdzik
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2007-11-14, 22:28
Lokalizacja: Sierpc

Re: Zdalna praca - WOL - Wake On Lan

Post autor: uzdzik »

Cenna rada
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zdalna praca - WOL - Wake On Lan

Post autor: zDaleKi »

To próbuj teraz i daj znać, czy w końcu Ci się udało ;)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
uzdzik
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2007-11-14, 22:28
Lokalizacja: Sierpc

Re: Zdalna praca - WOL - Wake On Lan

Post autor: uzdzik »

Nie no ja nawet nie liczę że tak od razu w cudowny sposób samo się zrobi i odpali, po prostu mam info na którym mam się opierać i sprawdzam jakiego sprzętu mi potrzeba i co mogę zdziałać na tym co mam. Tak mozolnie i konsekwentnie. Dzięki za punkt zaczepienia naprawdę ułatwia działanie.
rafix2007
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2007-05-14, 22:55
Lokalizacja: ze studia

Re: Zdalna praca - WOL - Wake On Lan

Post autor: rafix2007 »

u mnie wszystko działa ładnie zarówno na stacjonarnym komputerze jak i na laptopie karty sieciowe są na płytach głównych i trzeba pamiętać żeby rutera nie restartować bo wtedy nie zadziała bo ruter pamięta adresy IP a i szkoda ze niema czegoś takiego w kartach bezprzewodowych a może jest ?? pozdrawiam :)
iplus > Merlin XU 870 > TOSHIBA >
ODPOWIEDZ