Problem z zabezpieczeniem routera

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Piotrek_110
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-02-12, 10:38
Lokalizacja: Polska

Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: Piotrek_110 »

Witam
Posiadam router edimaxAR-7064g+A. Bezprzewodowo mogę sie z nim łączyć tylko gdy funkcja SECURITY TYPE jest ustawiona na DISABLED, po ustawieniu na WEP-64Bits, WEP-128-Bits, WPA-PSK,WPA2-PSK, tracę połączenie z routerem.

W czym jest problem?
Dziekuję za wszelką odpowiedz.
Piotrek
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: morion »

a ustawiles takie samo haslo WEP na swoim kompie i na routerze? samo właczenie tej funkcji nic nie da, musisz wpisać hasła:)
jutro to dzis... tyle że jutro :)
Piotrek_110
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-02-12, 10:38
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: Piotrek_110 »

moze to glupie pytanie ale o ktore haslo na kompie chodzi?
dzieki
napisz co wiecej :)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: zDaleKi »

Piotrek_110 pisze:o ktore haslo na kompie chodzi?
Hasło do sieci WiFi czyli do szyfrowania. Jak tworzysz połączenie WiFi i ustawiłeś WEP, to powinno być miejsce do wpisania hasła, które powinno być takie samo na routerze i na kompie.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Piotrek_110
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-02-12, 10:38
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: Piotrek_110 »

hasla na kompie nie mam a haslo na routerze jest takie samo jaki wpisalem po utworzeniu WiFi i wciaz to samo.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: Jo_gurt »

Piotrek_110, jakiego zabezpieczenia uzywasz? Jesli WEP 64 lub 128bitowy to musisz miec odpowiednia dlugosc hasla szyfrujacego. Dlatego (i jeszcze dlatego, ze jest duzo bezpieczniejsze) polecam ci WPA/WPA2 - haslo wtedy jest dowolne.
Poczytaj w FAQ i w mini-tutorialu ktory mam w podpisie jak to dokladnie ustawic.
Piotrek_110
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-02-12, 10:38
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: Piotrek_110 »

robie tak jak piszecie i nic z tego
moje ustawienia:

Access Point : Activated
Broadcast SSID : Yes
Channel ID : Channel11 2462MHz
Security Type : oprobowalem eszystkie mozliwosci ()

Beacon Interval : 100
RTS/CTS Threshold : 2347
Fragmentation Threshold : 2346
DTIM : 3
802.11 b/g : 802.11b802.11g802.11b+g

Dzieki za pomoc ale dam sobie chyba spokoj z tym routerem i kupie innego
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: Jo_gurt »

Piotrek_110 pisze:Dzieki za pomoc ale dam sobie chyba spokoj z tym routerem i kupie innego
:rotfl: :rotfl: :rotfl: To mnie zabiles tutaj :rotfl: Myslisz, ze to sa ustawienia specyficzne dla routera? Kazdy (doslownie KAZDY) kupiony dzisiaj router WiFi bedzie mial dokladnie taka sama sytuacje.
Piotrek_110
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-02-12, 10:38
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: Piotrek_110 »

dzieki za takie porady!!!

jak juz pisalem ze ustawialem jak mi pisales odnosnie szyfrowania i dalej nie moge sie polaczyc bezprzewodowo, po kablu idzie fajnie natomiast po WiFi chodzi tylko jak szyfrowanie ustawione jest na Desabled, potrzebuje konkretnej porady a nie zartów
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: Jo_gurt »

dzieki za takie porady!!!
Nie ma za co ;) Ale faktycznie, troche mnie ponioslo. Przepraszam.
Piotrek_110 pisze:potrzebuje konkretnej porady a nie zartów
Sprobuj zajrzec do tutoriala ktory mam w podpisie - tam jest opisane z obrazkami co i jak. Jest to konkretna sytuacja, czyli screeny sa z konkretnego sprzetu (Linksys+Tomato+XP+windowsowy manager WiFi), ale mozna mysle "zalapac" zasade i mechanizm. Funkcje wszedzie beda nazywac sie tak samo/podobnie. Roznica moze byc w ich umiejscowieniu.
Poppye
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2008-02-15, 08:59
Lokalizacja: w-wa

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: Poppye »

Witam

Jestem nowym userem, temat jest stary, ale napisze w tym watku bo moze komus sie przydac informacja na ten temat.
Sam znalazlem troche informacji na tym forum, wiec podziele sie w tym temacie ktory przerabialem, czyli WiFi + szyfrowanie.

Posiadam stary router D-Link 624+ i do niego dostalem sztifta Wifi też D-Linka. Pomimo, że oba urzadzenia sa tej samej firmy, mialem problem polaczenia WiFi gdy wlaczylem szyfrowanie. (przypuszczam, ze z inna karta tez bedzie problem, niedlugo to bede przerabial) Kabel dzialal okay, WiFi open system też, ale szyfrowanie juz nie.

Jesli masz problem tego typu:
a) zrob upgrade routera najnowszym firmware, miedzy innymi DDNS+NTP
b) pobierz najnowsze stery do karty WiFi, usuwajac wczesniej stare
c) pobierz WirlessMon, aby sprawdzic kanal na ktorym ustawic router (+/- 3 od najblizszego)
c) ustaw w oprogramowaniu D-Link siec, daj szyfrowanie WAP-PSK, haslo, etc
d) nie licz na to ze wirlessmon polaczy sie z siecia jak Ci ja wykryje (nie polaczy), jesli dasz WAP+AES polaczy, ale tylko na chwile, bo nie bedzie w stanie pobrac adresu DHCP, mozesz dac staly IP, ale tez kulawo bedzie dzialac (niestety)
e) uzyj softu D-Link aby zestawic polaczenie, z moich obserwacji on doda Ci siec w ten sposob w M$ i pobierze normalnie DHCP oraz zestawi stale polaczenie
f) wywal z autostartu D-Link'a, zostaw sobie WirlessMon'a (bo juz bedzie zestawial normalnie, a cos chcialbys widziec oprocz statusy z M$=siec sygnalu=znakomita)

g) pewnie mozna to zrobic normalnie, bez uzycia softu, ale trzeba by bylo pomyslec gdzie lezy blad, np pobierania adresu DHCP, zobaczyc logi, odpalic cos do paczek TCP/IP etc.

w tej chwili mam wirless+WAP-PSK+DHCP, a sasiad kilka klatek dalej nadal WEP ;)

dodatkowe info:
- jak wiadomo ze wzgledu na uzywanie algorytmu szyfrujacego, czy chociazby analizy logow wazna sprawa jest czas, ustaw router na NTP !!! + komp z ktorego bedziesz sie laczyl do sieci (dziwne ale nie znalazlem o tym nigdzie informacji)
- mozesz uzyc softu polecanego na forum do czyszczenia kompa z smieci, jesli uwazasz ze komputer powinien chodzic caly czas, a konserwacja w tym backup to dla Ciebie pojecia obce, to jest to dosyc wazna informacja
- kup sobie antentke (panelowa lub dookolna) czasem warto dla swietego spokoju, badz kup lepsza karte (zazwyczaj w testach wykazuja ze szyfrowanie nie ma znaczenia [teoretycznie nie powinno] ale mi zasieg spada tak o 7 jednostek.

Jesli sie komus przyda to sie ciesze, jesli ma pytania to niech pisze.

P.S.
Nie na temat:
a) iplus 60 + Huawei E630 HSDPA 7.2 (za 6xPLN) + ThinkPad R61i to dobry pomysl?
b) Huawei na allegro, zakup GT MAX HSUPA (dolozyc z 400/500 paczek), a nie bulic za motylka w plusie 400 paczek nadal na HSDPA.
c) laptop w normalnej cenie, jako sprzet do programowania i diagnozowania, duzy +nie wyglada jak vista
d) jak sie okaze ze trzeba jezdzic, bedzie trzeba zwiekszyc na 110'tke

Dzieki za opinie

Pozdrawiam
Poppye
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: bob »

Poppye pisze:Nie na temat:
a) iplus 60 + Huawei E630 HSDPA 7.2 (za 6xPLN) + ThinkPad R61i to dobry pomysl?
b) Huawei na allegro, zakup GT MAX HSUPA (dolozyc z 400/500 paczek), a nie bulic za motylka w plusie 400 paczek nadal na HSDPA.
c) laptop w normalnej cenie, jako sprzet do programowania i diagnozowania, duzy +nie wyglada jak vista
d) jak sie okaze ze trzeba jezdzic, bedzie trzeba zwiekszyc na 110'tke

Dzieki za opinie
Zrób zapytanko w Forum bez kabli Strona Główna » INTERNET KOMÓRKOWY » Co wybrać - sprzęt a to wyedytuj wycinając tą część. Będzie lepszy skutek. :ok:

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2008-02-15, 10:21 ]
Zrobiłem linka z tej nazwy sub-forum ;)
Ostatnio zmieniony 2008-02-15, 10:20 przez bob, łącznie zmieniany 1 raz.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: zDaleKi »

Poppye pisze:napisze w tym watku bo moze komus sie przydac informacja na ten temat
Bardzo ciekawe opracowanie. Zapewne komuś się przyda. Dodaję linka w FAQ.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
ski
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2008-02-01, 21:25
Lokalizacja: EuDeZeT

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: ski »

Pozwole sobie wtracić moje 3 grosze odnośnie problemu. Ostatnio konfigurawałem sieć wifi, testowanego przeze mnie rutera TP-Link DSL Wi-Fi 54Mb/s TL-WR542G, do której to sieci miały być podłaczone laptop i komp stacjonarny z karta wifi Asus <model nie znany> na PCI. W celu zabezpieczenia zastosowałem szyfrowanie WPA. Laptop bez problemu poszedł, natomiast Asus już nie. Asus korzystał z domyślnego menedżera wifi Windowsa. Po ustawieniu tam WPA nic nie działało, a więc zmieniłem wszędzie szyfrowanie na WEP i zaczęło działać.
Wniosek:
Asus pomimo możliwości wyboru szyfrowania WPA w menedżerze Win oraz w jego własnym sofcie zarządzejącym, obsługiwał tylko WEPa.

Pzdr
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: Jo_gurt »

ski pisze:Asus pomimo możliwości wyboru szyfrowania WPA w menedżerze Win oraz w jego własnym sofcie zarządzejącym,
Na moje to jakis blad w sterownikach lub konfiguracji
cysio
Stały użytkownik forum
Posty: 137
Rejestracja: 2007-01-04, 23:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: cysio »

a więc zmieniłem wszędzie szyfrowanie na WEP i zaczęło działać.
To juz lepiej w ogole je wylaczyc bedzie tylko spowalniac siec bo zabezpieczyc to to nic nie zabezpieczy.
ski
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2008-02-01, 21:25
Lokalizacja: EuDeZeT

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: ski »

cysio pisze:
a więc zmieniłem wszędzie szyfrowanie na WEP i zaczęło działać.
To juz lepiej w ogole je wylaczyc bedzie tylko spowalniac siec bo zabezpieczyc to to nic nie zabezpieczy.
Zawsze "jakieś" zabezpieczenie przed sąsiadami lamerami. A jak ktoś się zna na rzeczy, to _jakiekolwiek_ zabezpieczenie nie jest problemem, kwestia czasu.....czy to sieć wifi, czy to otworzenie auta itd.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: Jo_gurt »

ski pisze:to _jakiekolwiek_ zabezpieczenie nie jest problemem, kwestia czasu.....czy to sieć wifi,
mowisz? To powodzenia w lamaniu WPA2 + AES z dobrym haslem ;)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: zDaleKi »

Jo_gurt pisze:powodzenia w lamaniu WPA2 + AES z dobrym haslem
Borg już podawał ile czasu teoretycznie potrzeba i nie było to mało ;)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
szwagier2
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2006-04-10, 08:48
Lokalizacja: Ostrowiec

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: szwagier2 »

Używam dwóch systemów najpopularniejszego :klnie: windows XP i Linuksa Ubuntu. I możecie wierzyć lub nie ale najprostsze ustawienie szyfrowania w systemie było w linuksie. Na początku nie ustawiałem szyfrowania bo nie było mi potrzebne, ale z czasem chciałem się zabezpieczyć. Ustawiłem w ruterku szyfrowanie i zaczęła się zabawa w konfigurowaniem systemu. W ubuntu wyświetlił się komunikat że sieć bezprz. jest zabezpieczona i żeby podać hasło. Sam zapytał i nie musiałem pisać kilkunastu liter i cyfr tylko hasło do którego był wygenerowany klucz. Z windowsem był trochę większy problem bo trzeba było trochi pogmerać w ustawieniach połączenia i wpisać. Tak że jeżeli ktoś nie wie jak ustawić szyfrowanie w systemie polecam zainstalować ubuntu i problem z głowy :hurra:
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: Jo_gurt »

szwagier2, mowisz o WEP czy WPA/WPA2? Bo z tego co ja wiem, to do Ubuntu do WPA trzeba co nieco doinstalowac (wpasupplicant). Tylko nie pamietam czy tylko w 7.05 czy tez w 7.10
szwagier2
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2006-04-10, 08:48
Lokalizacja: Ostrowiec

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: szwagier2 »

Oczywiście na początek wybrałem WEP ale z czasem może przejdę na coś bardziej skomplikowanego.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: Jo_gurt »

Nie ma na co czekac ;) Przejscie z WEP na WPA to nie jest cos do czego trzeba "dojrzec", to jest kwestia tego czy zamykasz samochod jak go zostawiasz na ulicy czy nie ;)
szwagier2
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2006-04-10, 08:48
Lokalizacja: Ostrowiec

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: szwagier2 »

Masz całkowitą rację. Kwestia tylko gdzie ten otwarty samochód zostawiasz. Czy u nas albo u naszych wschodnich sąsiadów, czy np w kanadzie.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: Jo_gurt »

No tak, ale kontynuujac metafore, w kanadzie tez spotkasz emigranta z polski (wardriver) :rotfl:
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z zabezpieczeniem routera

Post autor: zDaleKi »

szwagier2 pisze:Oczywiście na początek wybrałem WEP
To teraz wiesz, czemu nie było problemu :hyhy:

Ja też zalecam przejście na WPA/WPA2.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
ODPOWIEDZ