Kilka pytań 100% laika :/

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pom-pom
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-05-14, 22:05
Lokalizacja: Elbl?g

Kilka pytań 100% laika :/

Post autor: pom-pom »

Witam,
Jak w temacie, KOMPLETNIE nie znam sie na sprawach związanych z netem. Szczerze mówiąc to nie wiem nawet, czy w dobrym temacie pisze, bo nie rozumiem tych tematów ani o co w nich chodzi ani czym różni sie internet satelitarny od komórkowego itd. Dlatego z góry przepraszam za nie poslugiwanie sie FAQ - to nie tak, że nawet tam nie zajrzałam, bo przeczytałam nawet część, tylko po prostu nic nie rozumiem -.-

W związku z tym mam kilka pytań i proszę o wytłumaczenie mi ich w miarę ludzkim językiem ;)
1. Potrzebuję internetu bezprzewodowego do laptopa, taniego.
2. Czy bezprzewodowy to taki, jak reklamują z kartą np. blueconnect, czy taki z routerem to też bezprzewodowy?
3. Czy karty takie jak blueconnect są dostępne w innych sieciach niż era? Można je kupić na allegro i skonfigurować do jakiejś sieci?
4. Czy do takich kart potrzebny jest router? (to chyba najgłupsze pytanie, ale na wszelki wypadek).
5. Jakie firmy oferują internet z kartą, czy zawsze za taką karte płaci się kilkaset złotych lub drogi abonament? I czy przy przyjęciu oferty od firmy muszę płacić za ich karte? Mogę mieć własną, jeśli są do kupienia na allegro?
6. Czy zawsze jest tak, że najpierw płaci się po 35zł za np. 7 pierwszych miesięcy, a potem do końca jakieś sumy powyżej 100zł? (jak w tele2, jeśli dobrze zrozumiałam)? Są jakieś oferty ze stałą, niską ceną?
7. Słyszałam, że najlepszy jest internet z iplus bodajże. Czy tam też mają takie karty?
8. Czy taki internet na kartę jest gorszy od internetu z routera? W sensie - przerywa?
9. Czy taki internet na kartę jest droższy od internetu z routera?
10. Czy instalacja tego jest trudna?
11. Przychodzą jacyś fachowcy mi to zainstalować, czy mogę sama?
12. Wiem, że te pytania są 'masakrycznie' śmieszne i głupie -.- ale wolę mieć pewność.

no i to chyba na razie tyle :d
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Kilka pytań 100% laika :/

Post autor: Jo_gurt »

1. To powiedz jeszcze czy potrzebujesz go bezprzewodowo tylko w swoim domu czy np w calym miescie czy w calej polsce?

2. Blueconnect to taki, ktory zadziala wszedzie tam gdzie masz zasieg komorkowy (mocne uogolnienie, ale na poczatek moze tak :) )
Z routera to taki, ktorego zasieg jest rowny zasiegowi jednego routera, czyli wlasnie w promieniu parunastu-parudziesieciu metrow. Zasada jest taka: masz neta na kablu (np kablowka, neostrada), podlaczasz do tego swoj router i mozesz sie np lapkiem radiowo polaczyc z routerem.

3. Inni operatorzy tez maja swoje uslugi internetowe, patrz www.iplus.pl i Orange Free. I obaj maja i karty prepaid (czyli najpierw placisz potem korzystasz) i na abonament

4. Nie, potrzebny jest modem (ktorego role moga pelnic niektore telefony - w zasadzie juz wiekszosc)

5. "Z karta" to masz na mysli prepaid? Bo fizycznie to sama karta nic nie kosztuje, placi sie za usluge i za modem. Po przejeciu abonamentu od firmy musisz placic.... abonament w wysokosci na jaka opiewa w umowie. A co do karty prepaid (SimData, Orange Free na karte) to nie ma co przejmowac, chyba, ze wlasnie doladowane konto.

6. Mowisz teraz o internecie komorkowym czy ogolnie dowolnym? Bo oferta i promocje pomimo ogolnych podobienstw to jednak roznia sie od siebie.

7. Wszystko zalezy od zasiegu. A jesli masz na mysli internetowy prepaid to tak, maja: SimData

8. Wszystko ma swoje wady i zalety, a internet komorkowy i "z routera" to w zasadzie dwie rozne rzeczy zaspokajajace rozne potrzeby

9. Tutaj tez trzebaby porownac konkretne uslugi i sposob uzywania przez uzytkownika.

10. W zasadzie nie. Ale jesli cos bedzie sprawialo trudnosc to zawsze jest BOK operatora no i oczywiscie forum :)

11. W dzisiejszych czasach to w zasadzie w wiekszosci (poza paromawyjatkami) klient dostaje zestaw in stalacyjny i ma sobie radzic sam ;)
pom-pom
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-05-14, 22:05
Lokalizacja: Elbl?g

Re: Kilka pytań 100% laika :/

Post autor: pom-pom »

Ok, dziękuje za pomoc ^^ połowe chyba zrozumialam :d

Więc tak:
Chodzi mi o internet bez żadnych ograniczeń w stylu po iluśtam ściągniętych MB strony włączają się przez godzinę.
Chciałabym właśnie taki z kartą który ma zasięg wszędzie, gdzie mają zasięg komórki, ale czy to nie jest droższe niż taki z routera? I czy przez to połączenie nie jest gorsze i nie przerywa (np. w centrum miasta, bo gdzieś na polu - nie wiadomo gdzie to pewnie tak)?
I o komórce jako routerze pierwszy raz słyszę :| Czyli wystarczy, że mam komórkę i nie potrzebuje nigdzie tego podłączać? Mogę wyjechać z laptopem nad jezioro, wystarczy, że wezmę komórkę i mam internet w namiocie? _-_
Która z tych opcji jest tańsza?

Chciałabym internet prędkości takiej, jak mam teraz, ale nie wiem gdzie to sprawdzić -.-

Nacisnęłam na ikonę internetu i wybrałam 'włącz animację aktywności', myślałam, ze pokaże się jakś wykres z aktywnością internetu. Czekam, czekam, nic się nie dzieje... potem zauważyłam, że animacja aktywności = monitorki z ikony internetu migają sobie-.- bardzo przydatna opcja...

Według www.dsl.cz mam:
Rychlost připojení k internetu: 1,805 Mbit/s
Rychlost stahování dat: 231,1 kByte/s

Cokolwiek to znaczy. Chciałabym internet niewiele wolniejszy od tego.

Ok, więc podsumowanie:
Jak najszybszy internet, w granicach 60zl miesięcznie (lol), działający wszedzie (obojętnie, czy z kartą, czy z komórką-routerem), który przerywa jak najmniej, gdzie nie płaci się dodatkowo za kartę lub np. kupuje się kartę na własność, a płaci się tylko stałą sumę co miesiąc.

A w ogole - jak mam laptopa i router w domu i ten laptop nie potrzebuje żadnej antenki ani dodatkowej karty ani nic takiego, żeby mieć internet z routera, to z komórką będzie tak samo? Po prostu komórka zastąpi router? Jeśli jestem w orange, to internet też musze mieć z orange? Bo czytałam, ze tam jest akurat słaby :/
przemek20011
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 429
Rejestracja: 2008-03-15, 17:47
Lokalizacja: okolice krosna

Re: Kilka pytań 100% laika :/

Post autor: przemek20011 »

pom-pom pisze:
Według www.dsl.cz mam:
Rychlost připojení k internetu: 1,805 Mbit/s
Rychlost stahování dat: 231,1 kByte/s

Cokolwiek to znaczy. Chciałabym internet niewiele wolniejszy od tego.
Jeżeli chcesz bezprzewodowy znaczy od jakiegoś dostwcy internetowego to za taką prędkość będziesz musiała zapłacić sporo więcej niż 60 zł nie chce mi się szukać dokładnych cenników ale myślę zę w granicach 200zł jak nie więcej najlepiej sprawdz sobie sama sprawdzając oferty operaorów komórkowych.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Kilka pytań 100% laika :/

Post autor: bob »

przemek20011 pisze:za taką prędkość będziesz musiała zapłacić sporo więcej niż 60 zł nie chce mi się szukać dokładnych cenników ale myślę zę w granicach 200zł jak nie więcej najlepiej sprawdz sobie sama sprawdzając oferty operaorów komórkowych.
Nominalna prędkość nie ma nic do wielkości abonamentu tylko do zasięgu w jakim się w danym momencie znajdujesz u danego operatora komórkowego ;)
przemek20011
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 429
Rejestracja: 2008-03-15, 17:47
Lokalizacja: okolice krosna

Re: Kilka pytań 100% laika :/

Post autor: przemek20011 »

Nominalna prędkość nie ma nic do wielkości abonamentu tylko do zasięgu w jakim się w danym momencie znajdujesz u danego operatora komórkowego ;)
.

Sorki zgadza się poczytałem coś więcej i masz rację szybkość zalena jest od jakości sygnału

blueconnect to:
prędkość przesyłania danych do 7,2 Mb/s
swoboda korzystania z Internetu w każdym miejscu
zależnie od zasięgu sieci - dostęp szerokopasmowy lub prędkości modemowe dostęp do 54 Mbit/s (w punktach HotSpot)
prosta taryfa (stała miesięczna opłata, niezależna od liczby przetransferowanych danych i czasu trwania połączeń) na terenie całej Polski
prosta i intuicyjna instalacja
korzystne rozliczanie przesyłanych danych - 1 kB
całodobowe wsparcie techniczne pod numerem 600 600 600 (opłata zgodna z cennikiem operatora sieci, z której wykonywane jest połączenie)

cos z strony ery :D

http://www.era.pl/pl/indywidualni/uslug ... c_notebook

Poprawa znacznika cytatu.
Ostatnio zmieniony 2008-05-16, 20:20 przez przemek20011, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Kilka pytań 100% laika :/

Post autor: wojteks »

przemek20011 pisze:prosta taryfa (stała miesięczna opłata, niezależna od liczby przetransferowanych danych i czasu trwania połączeń) na terenie całej Polski
W której sieci? w Erze? przecież są limity! (w pozostałych również są limity, pomijam fakt że w Krośnie tylko Plus ma UMTS/HSDPA)
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Kilka pytań 100% laika :/

Post autor: bob »

przemek20011 pisze:stała miesięczna opłata, niezależna od liczby przetransferowanych danych i czasu trwania połączeń
Bo oni o opłatach a my o możliwości przeglądania stron internetowych w sposób nie sprawiający problemów czyli tak zupełnie zwyczajnie, po prostu... :dobani:
przemek20011
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 429
Rejestracja: 2008-03-15, 17:47
Lokalizacja: okolice krosna

Re: Kilka pytań 100% laika :/

Post autor: przemek20011 »

wojteks pisze:
przemek20011 pisze:prosta taryfa (stała miesięczna opłata, niezależna od liczby przetransferowanych danych i czasu trwania połączeń) na terenie całej Polski
W której sieci? w Erze? przecież są limity! (w pozostałych również są limity, pomijam fakt że w Krośnie tylko Plus ma UMTS/HSDPA)
To jest info ściągnięte ze strony ery
http://www.era.pl/pl/indywidualni/uslug ... pis_uslugi :]
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Kilka pytań 100% laika :/

Post autor: wojteks »

przemek20011 pisze:To jest info ściągnięte ze strony ery
Ja już dawno w to nie wierzę, tak samo jak nie wierzę handlowcom wciskającym niewiedzącym klientom jaka to super usługa 7.2 Mbps i bez ograniczeń (a klient ma tylko GPRS albo słabe EDGE dostępne albo np. 1GB limit a potem prędkość 16kbps)
Nie pomagam na PW!
pom-pom
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-05-14, 22:05
Lokalizacja: Elbl?g

Re: Kilka pytań 100% laika :/

Post autor: pom-pom »

Ok, teraz to już nie wiem zupelnie, o co chodzi. Co to edge i gprs? I co powinnam mieć żeby było ok? I czemu na tej stronie ery nie jest napisane, czy to gprs, edge czy coś innego?
przemek20011
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 429
Rejestracja: 2008-03-15, 17:47
Lokalizacja: okolice krosna

Re: Kilka pytań 100% laika :/

Post autor: przemek20011 »

najprościej ujmując EDGE i GPRS są to sposoby przesyłu danych w sieciach komórkowych(zresztą nie tylko). Odnośnie pytania co powinnaś mieć musisz się zdeklarować konkretnie czego oczekujesz od netu
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Kilka pytań 100% laika :/

Post autor: wojteks »

pom-pom pisze:teraz to już nie wiem zupelnie, o co chodzi
Jeżeli mieszkasz w Elblągu to tu jest poglądowa mapka ery
http://www.era.pl/pl/indywidualni/uslug ... net/zasieg
Masz szansę być w zasięgu umts/hsdpa czyli prędkości od 384kbps w górę nawet do 5-6 Mbps (teoretycznie 7.2)
Inne sieci komórkowe tez mają mapki zasięgów więc warto sprawdzić jak jest u innych a najlepiej kupić simdata/orange free na kartę/wpmobi i przetestować zasięgi i transfery.
Tu masz Plusa (simdata do testów za 20zł)
http://www.plus.pl/mapa_zasiegu_plusa/
Nie pomagam na PW!
Jarek no.1

Re: Kilka pytań 100% laika :/

Post autor: Jarek no.1 »

pom-pom pisze:teraz to już nie wiem zupelnie, o co chodzi
pom-pom pisze:Rychlost připojení k internetu: 1,805 Mbit/s
Rychlost stahování dat: 231,1 kByte/s
Żeby uzyskać takie parametry jak podałaś musisz być w najlepszym zasięgu dla netu GSM czyli hsdpa. Jest on wyłącznie w miastach i to nie we wszystkich.
Zacznij od sprawdzenia na mapach zasięgu jaki zakres zasięgu proponują poszczególni operatorzy i wybierz najlepszego.
pom-pom
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-05-14, 22:05
Lokalizacja: Elbl?g

Re: Kilka pytań 100% laika :/

Post autor: pom-pom »

Właśnie dlatego chcę taki bezprzewodowy, bo będę musiała założyć niedługo i używać jeszcze w Elblągu, a potem z tym netem chciałam wyjechać na studia i to albo Częstochowa albo Gdańsk. Gdybym miała kablowy musiałabym zakładać od nowa net, a tak chyba nie muszę?

Od netu oczekuje tak jak mówiłam: żeby nie przerywał, żeby był w miarę szybki (rzadko coś ściągam, chodzi mi raczej o szybkie otwieranie się stron), ale rozumiem, że prędkość zależy od tego gzie jestem jedynie, a nie od taryfy? No i j.w. - przeprowadzając się z miasta do miasta chce mieć ciągle ten sam internet, a do tego żeby dało się go opłacić z pensji 700zł (z tego 240zł na kursy plastyczne, za to mieszkanie za darmo).

A w ogóle to jakie miłe forum! Wszyscy od razu odpowiadają! ^^
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Kilka pytań 100% laika :/

Post autor: Sundance_kid »

pom-pom pisze:żeby nie przerywał,
Śmiem twierdzić że operator komórkowy Ci tego może nie zagwarantować. Wystarczy przeciążenie nadajnika i net więcej nie działa niż działa a jak juz działa to bardzo wolno :(
pom-pom pisze:żeby był w miarę szybki
Prawie jak wyżej. Nie masz zagwarantowanej prędkości.
wojteks pisze:przemek20011 napisał/a:
prosta taryfa (stała miesięczna opłata, niezależna od liczby przetransferowanych danych i czasu trwania połączeń) na terenie całej Polski

W której sieci? w Erze? przecież są limity! (w pozostałych również są limity, pomijam fakt że w Krośnie tylko Plus ma UMTS/HSDPA)
Ale tu nie mowa o limitach tylko o tym, że niezależnie od tego ile danych przewalisz zapłacisz tyle samo. Szkoda, że nie wspominają nic o CSD, czyżby mieli to w cenie ;)

[ Dodano: 2008-05-16, 23:38 ]
pom-pom pisze:ale rozumiem, że prędkość zależy od tego gzie jestem jedynie,
Z grubsza mówiąc tak, ze szczegółami to dolicz przeciążęnie nadajnika, limity, odległość...
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Kilka pytań 100% laika :/

Post autor: Jo_gurt »

pom-pom, jesli chcesz miec calkowicie przenosny net to pozostaje tylko i wylacznie komorkowy.
Jego wady:
- limity (przy abonamencie 60zl masz 1GB w Plusie) - jesli faktycznie tylko do przegladania stron to wystarczy; po limicie powolne przegladanie stron to jedyne co w zasadzie bedzie mozna robic
- predkosc zalezna od miejsca w ktorym aktualnie sie znajdujesz - w duzych miastach bedzie bardzo dobrze (HSDPA) lub dobrze (UMTS), w mniejszych srednio (EDGE), na bezdrozach tragicznie (GPRS lub brak) ;) oczywiscie to duze uproszczenie
- umowa na 24 miesiace (poza pewnymi wyjatkami)
Zalety:
- pelna przenosnosc, tam gdzie komp tam net
- jak zlapiesz dobry zasieg to predkosc moze byc ponad 2x taka jaka masz teraz w domu
- cena 60 zl/miesiac (lub 120zl/miesiac jesli chcesz wiekszy limit)
- brak kosztow zalozenia (tzn jakiestam 1zl+VAT czy cos takiego) przy umowie
pom-pom pisze:Gdybym miała kablowy musiałabym zakładać od nowa net, a tak chyba nie muszę?
Tak jest.
pom-pom pisze:rozumiem, że prędkość zależy od tego gzie jestem jedynie, a nie od taryfy?
Ponownie: tak jest :)
pom-pom pisze:A w ogóle to jakie miłe forum! Wszyscy od razu odpowiadają! ^^
Staramy sie ;)


EDIT:
Sundance_kid, zwrocila tu uwage na wazna rzecz - caly czas mowimy o dobrych warunkach technicznych. Oczywiscie przerwy moga sie zdarzyc, tak jak i przeciazenia nadajnikow. Na to nei ma rady.
pom-pom
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-05-14, 22:05
Lokalizacja: Elbl?g

Re: Kilka pytań 100% laika :/

Post autor: pom-pom »

O, więc taki net komórkowy mi odpowiada! Ten o ktorym Jo_gurt pisze ^^ Rozumiem, że przerwy się zdarzają, ale czy często? I czy w dużych miastach?

Aha, jeszcze jedno. Czy ten zasięg jest taki b. dobry np. na całe miasto, czy na niektóre obszary w mieście? Może być tak, że np. na uczelni będę miała super prędkość, a moje mieszkanie będzie akurat w takim punkcie, że będę miała tylko średnią prędkość lub w ogóle do niczego? To mieszkanie jest raczej w centrum.

Który operator jest najlepszy? Czytałam gdzieś, że plus, a orange w ogóle do niczego, bo ma taką samą oferte jak plus za więcej kasy :|

I komórkowy to jest ten z komórką - routerem?

Aha i co jeśli chcę internet w plusie a komórkę w orange?
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Kilka pytań 100% laika :/

Post autor: Sundance_kid »

pom-pom pisze:Aha i co jeśli chcę internet w plusie a komórkę w orange?
Dwie osobne umowy.
pom-pom pisze:zy ten zasięg jest taki b. dobry np. na całe miasto, czy na niektóre obszary w mieście? Może być tak, że np. na uczelni będę miała super prędkość, a moje mieszkanie będzie akurat w takim punkcie, że będę miała tylko średnią prędkość lub w ogóle do niczego?
Niewykluczone.
pom-pom pisze:Który operator jest najlepszy?
Pod względem limitowym najgorzej w najtańszym abonamencie wypada Era (0,5 GB). Jeszcze ma dość niska prędkość po limitową. W internecie komórkowym ciężko stwierdzic który najgorszy, cos co działa dobrze u mnie może bardzo słabo działać u Ciebie. Przeczytaj ten temat: Chce mieć internet komórkowy, co wybrać . W nim znajdziesz odpowiedź na większość pytań.

[ Dodano: 2008-05-17, 08:59 ]
pom-pom pisze:Rozumiem, że przerwy się zdarzają, ale czy często? I czy w dużych miastach?
Np w Łodzi korzystanie z iPlusa w godzinach popołudniowych graniczy z cudem. Musisz sama zrobić test.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Kilka pytań 100% laika :/

Post autor: Jo_gurt »

pom-pom pisze:Rozumiem, że przerwy się zdarzają, ale czy często? I czy w dużych miastach?
Ciezko to ocenic. Zreszta to sie caly czas zmienia (buduja/naprawiaja nadajniki, wiecej ludzi sie podlacza itp). Najlepiej jakbys pogadala z kims kto kozrysta tam na miejscu.
pom-pom pisze:Może być tak, że np. na uczelni będę miała super prędkość, a moje mieszkanie będzie akurat w takim punkcie, że będę miała tylko średnią prędkość lub w ogóle do niczego?
Moze byc tak. Ale mozesz sobie to przetestowac na karcie prepaid i telefonie z wbudowanym dobrym modemem. W Vobisie tez zdaje sie maja jakas promocje na test Plusa na 7 dni bez umowy i wypozyczaja modem.
pom-pom pisze:Który operator jest najlepszy?
Zajrzyj o FAQ ;)
I komórkowy to jest ten z komórką - routerem?
Komorkowy to ten ktory opiera sie o technologie komorkowa. A routera tutaj po twojej stronie nie ma :)
pom-pom pisze:Aha i co jeśli chcę internet w plusie a komórkę w orange?
W zasadzie nic specjalnego. Tzn poki nie chcesz korzystac z telefonu jako modemu. Ale podpisujac umowe "dostaniesz" odpowiedni modem na USB, Expess Card lub PCMCIA.

EDIT: Sundance_kid byla szybsza ;)
ODPOWIEDZ