O programowaniu ;)

Dyskusje na luzie nie związane z forum w granicach netykiety.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: O programowaniu ;)

Post autor: YaHooo »

ryba825 pisze:YaHooo, dzięki za zadanie,
Nie ma za co :ok: Ale ostrzegam zanim się nagłowiłem jak to napisać. A wszystko robiłem samemu, to minęło jakiś czas ;)
Jo_gurt pisze:Najlepsza wg. mnie książka do C jest autorstwa Stephena Praty.
Jeśli chodzi o książki do czystego C to książkę "Język ANSII C" Kernighan, Richie http://www.wysylkowo.pl/product_info.ph ... s_id=48815 Moim zdaniem bardzo ładnie opisją tu dwuetapowo zagadnienia. Najpierw ogólnie, a potem zagłębiając się w szczegóły języka.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: O programowaniu ;)

Post autor: Jo_gurt »

YaHooo pisze:Jeśli chodzi o książki do czystego C to książkę "Język ANSII C" Kernighan, Richie
To jest kanon programowania, ale IMO mało przystępny ;)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: O programowaniu ;)

Post autor: YaHooo »

Jo_gurt pisze:ale IMO mało przystępny ;)
To może ja będę siedział cicho, bo dla mnie ta książka się bardzo podobała ;) Właśnie dzięki niej zrozumiałem dogłębnie o co biega z tymi wskaźnikami :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ryba825
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1332
Rejestracja: 2009-07-05, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: O programowaniu ;)

Post autor: ryba825 »

YaHooo pisze:Nie ma za co Ale ostrzegam zanim się nagłowiłem jak to napisać. A wszystko robiłem samemu, to minęło jakiś czas
Mam szkic tego w głowie, ale na razie nie mam czasu do tego, aby to na c++ przerzucić.
YaHooo pisze:Właśnie dzięki niej zrozumiałem dogłębnie o co biega z tymi wskaźnikami
Wskaźników nie mogłem pojąć przez dłuższy czas. Ale już je rozumiem. :)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: O programowaniu ;)

Post autor: YaHooo »

ryba825 pisze:Mam szkic tego w głowie, ale na razie nie mam czasu do tego, aby to na c++ przerzucić.
A to bardzo fajnie :ok: Mi, o ile dobrze pamiętam w wersji obiektowej z napisaniem od podstaw listy dwukierunkowej zajęło to (w sposób rekurencyjny) jakieś 400 linijek kodu w całości ;)
ryba825 pisze:Wskaźników nie mogłem pojąć przez dłuższy czas. Ale już je rozumiem. :)
To moim zdaniem bardzo dobrze. Bo to ciekawa sprawa jak dla mnie i można różne ciekawe rzeczy pisać sobie :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: O programowaniu ;)

Post autor: Jo_gurt »

A tam, wskaźnik to pikuś w porównaniu ze światem obiektowym ;)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: O programowaniu ;)

Post autor: YaHooo »

Jo_gurt pisze:wskaźnik to pikuś w porównaniu ze światem obiektowym ;)
Niby racja ;) Lecz ja już wszędzie używam wskaźników, tak mi to weszło w krew :hyhy: Tylko moim zdaniem, zaawansowanych właściwości obiektów nie używa się aż tak często i lepiej jest poznać wskaźniki dokładniej niż obiekty :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: O programowaniu ;)

Post autor: zDaleKi »

Procio pisze:W przyszłości chciałbym zostać programistą, więc C++, etc. by mi się przydało.
Myślę, że warto też zainteresować się Javą, obecnie też dość sporo ofert pracy jest dla programistów, którzy znają Javę.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: O programowaniu ;)

Post autor: Jo_gurt »

C# i .NET też jest fajny i znacznie przyjemniejszy od Javy :P I też co raz większe zainteresowanie.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: O programowaniu ;)

Post autor: YaHooo »

BliSki pisze:Myślę, że warto też zainteresować się Javą, obecnie też dość sporo ofert pracy jest dla programistów, którzy znają Javę.
To prawda. Tak patrzę to jest coraz mniej firm które szukają piszących w C/C++. Najwięcej to chyba Java/.Net. Ale takie życie programisty, że musi się dużo i ciągle uczyć ;)

No i jeszcze powiem, że dobrze jest znać przynajmniej podstawy SQL'a. Bo często trzeba zaprogramować sobie jakąś bazę danych by trzymać fakturki, zamówienia i takie tam ;) No chyba, że ktoś pisze sterowniki, albo oprogramowanie typu embedded, to tam raczej nie będzie to potrzebne.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
paul997
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2010-09-16, 13:46
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: O programowaniu ;)

Post autor: paul997 »

Mi w czasie studiów bardzo przydała się książka Jerzego Grębosza Symfonia C ++.
Nie wiem, czy można od razu wskoczyć na technologię .NET bez poznania najpierw Pascala, potem C/C++. U mnie na studiach tak to się odbywało. Z tym wyjątkiem, że już .NETa nie uczyli. Nauczyłem się go na etapie, kiedy projekty zadawane były w ten sposób, że podawane było zagadnienie (np. galeria zdjęć), a wybór technologii należał do nas.
.NETa uczyłem się już bez książek, codeguru, codeproject itp portale.
No i składnię SQL obowiązkowo musisz poznać, najlepiej pobawić się zarówno w MS SQL, jak i w Oracle.
Pozdrawiam
paul997
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: O programowaniu ;)

Post autor: Jo_gurt »

paul997 pisze:Mi w czasie studiów bardzo przydała się książka Jerzego Grębosza Symfonia C ++.
Dobra, ale jest sporo błędów i kiepskich praktyk programistycznych.
paul997 pisze:Nie wiem, czy można od razu wskoczyć na technologię .NET bez poznania najpierw Pascala, potem C/C++
Pascal jest do niczego nie potrzebny. Szczególnie czysty, DOSowy.

A .NET to tylko framework, zamiast Pascala, C/C++ można zacząć od C# i jesteśmy na dobrej drodze.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: O programowaniu ;)

Post autor: YaHooo »

Jo_gurt pisze:Pascal jest do niczego nie potrzebny. Szczególnie czysty, DOSowy.
Jestem tego samego zdania. Sam zacząłem od Pascala i powiem, że jak się przesiadłem na C to od tamtego czasu nie napisałem nic z Pascalu :)

Według mnie warto się uczyć w takiej kolejności:
C -> C++ -> C# (jeśli ktoś chce się uczyć tego).

Może to będzie podpadać pod zbędną filozofię. Ale jak dla mnie nauka czystego C pozwoliła na zrozumienie tego co robi komputer/system operacyjny. Bo moim zdaniem warto wiedzieć jak działa sprzęt oraz system by jeszcze lepiej wykorzystywać to co oferuje. Tak samo jak się chce pisać programy okienkowe w jakiejś bibliotece (VCL, QT czy inne), to dobrze jest wiedzieć jak pisać programy w natywnym środowisku systemu operacyjnego (dla Windows jest to WinAPI). Ponieważ czasem się zdarzy, że VCL czy QT (będące de facto nakładkami na WinAPI) nie udostępniają jakiejś specyficznej możliwości i wtedy z pomocą przychodzi WinAPI :) Poza Tym żeby dobrze używać takich bibliotek graficznych trzeba wiedzieć jak one w rzeczywistości działają. A przynajmniej trzeba wiedzieć za co dziękować ich twórcom, ponieważ teraz już chyba nikt nie pisze dużych projektów w WinAPI :hyhy:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ryba825
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1332
Rejestracja: 2009-07-05, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: O programowaniu ;)

Post autor: ryba825 »

Pascal się przydaje jeżeli ktoś chce pisać w Delphi, bo się zna już trochę komend.
Pascal nie jest trudnym językiem, dlatego w 1 klasie technikum uczą go, aby obudzić w nas bardziej zaawansowane myślenie algorytmiczne.
Ja z moja klasą na nauczycielce wymusiliśmy Pascala, bo robiliśmy ciągle tylko schematy blokowe, ale i tak go całego nie zrobiliśmy.
PS. Przepraszam za błędy (jeżeli takowe są), ale piszę z mojego SE k800i.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: O programowaniu ;)

Post autor: YaHooo »

ryba825 pisze:Pascal się przydaje jeżeli ktoś chce pisać w Delphi, bo się zna już trochę komend.
Ja uważam, że jeśli Delphi to tylko Borlanda :hyhy: A jakoś znacznie wygodniej mi się pisze w C++ Builderze ;)
ryba825 pisze:Ja z moja klasą na nauczycielce wymusiliśmy Pascala, bo robiliśmy ciągle tylko schematy blokowe, ale i tak go całego nie zrobiliśmy.
To i tak jakiś postęp, bo ja to miałem czas wolny na siedzenie w internecie na lekcji informatyki :hyhy:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ryba825
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1332
Rejestracja: 2009-07-05, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: O programowaniu ;)

Post autor: ryba825 »

YaHooo pisze:To i tak jakiś postęp, bo ja to miałem czas wolny na siedzenie w internecie na lekcji informatyki
Ja mówię o pierwszej klasie technikum, klasa informatyczna, więc na lekcji Programowania Strukturalnego i Obiektowego się uczyliśmy. ;)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: O programowaniu ;)

Post autor: YaHooo »

ryba825 pisze:Ja mówię o pierwszej klasie technikum, klasa informatyczna, więc na lekcji Programowania Strukturalnego i Obiektowego się uczyliśmy. ;)
Ja byłem w liceum ;) I tajniki programowania musiałem poznawać sam... Ale powiem, ze sie opłaciło ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ryba825
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1332
Rejestracja: 2009-07-05, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: O programowaniu ;)

Post autor: ryba825 »

YaHooo pisze:Ja byłem w liceum I tajniki programowania musiałem poznawać sam... Ale powiem, ze sie opłaciło
Ja wolałem iść do technikum. Niby rok dłużej, ale ma się porządne podstawy pod studia, technika na papierze z EuroPass, maturę, można zacząć pracę jako informatyk (dosyć ogólne pojęcie).
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: O programowaniu ;)

Post autor: YaHooo »

ryba825 pisze:Ja wolałem iść do technikum.
Z perspektywy czasu też uważam, że technikum jest lepszym wyjściem. Ale, że czasu się nie cofnie. To trzeba żyć dalej ;) Tylko moim zdaniem po technikum to już idzie się na politechnikę. Inaczej to nie ma sensu.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Adamusek xD
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2008-04-15, 14:18
Lokalizacja: Samolubie

Re: O programowaniu ;)

Post autor: Adamusek xD »

Też miałem iść do technikum informatycznego ale zmieniłem zdanie, bo nie potrafię się na jednej rzeczy skupić... byłby problem choćby przy programowaniu... i pewnie żadnej (interesującej :hyhy:) dziewczyny w klasie by nie było :dobani:
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: O programowaniu ;)

Post autor: ja.michal »

Adamusek xD pisze:i pewnie żadnej (interesującej :hyhy: ) dziewczyny w klasie by nie było :dobani:
Różnie bywa. ;) Ale podobno kobieta-informatyk to ani kobieta ani informatyk. :roll:

Plus by był bo człowiek skupiłby się na zajęciach, ewentualnie inne głupoty przychodziły mu do głowy. ;)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: O programowaniu ;)

Post autor: Jo_gurt »

ja.michal pisze:Ale podobno kobieta-informatyk to ani kobieta ani informatyk. :roll:
Kobieta informatyk jest jak świnka morska - ani świnka, ani morska ;)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: O programowaniu ;)

Post autor: ja.michal »

Można i tak. ;)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: O programowaniu ;)

Post autor: YaHooo »

Adamusek xD pisze:byłby problem choćby przy programowaniu... i pewnie żadnej (interesującej :hyhy: )
Powiem krótko. Nie warto zadawać się z dziewczynami ze swojej klasy :cwaniak: Nie stosowanie się do tej zasady grozi daleko idącymi skutkami które w 99.99% przypadków są mocno negatywne :hyhy:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ryba825
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1332
Rejestracja: 2009-07-05, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: O programowaniu ;)

Post autor: ryba825 »

Adamusek xD pisze:pewnie żadnej (interesującej :hyhy:) dziewczyny w klasie by nie było :dobani:
No niestety (a może stety?) dziewczyn dużo nie ma. Klasa jest bardziej taka zwarta, bo tworzymy jedność, a gdyby były dziewczyny, to już byłoby to podzielone.

[ Dodano: 2010-09-27, 22:57 ]
YaHooo pisze:Nie warto zadawać się z dziewczynami ze swojej klasy :cwaniak: Nie stosowanie się do tej zasady grozi daleko idącymi skutkami które w 99.99% przypadków są mocno negatywne :hyhy:
YaHooo, opowiesz nam, jak się mogę domyślać, swoja historię? :hyhy:
Ostatnio zmieniony 2010-09-27, 21:57 przez ryba825, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: O programowaniu ;)

Post autor: ja.michal »

ryba825 pisze:gdyby były dziewczyny, to już byłoby to podzielone.
Faktycznie, kobita może poróżnić. Nie bez kozery powiedzenie gdzie diabeł nie może tam babę pośle. :roll:
Adamusek xD
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2008-04-15, 14:18
Lokalizacja: Samolubie

Re: O programowaniu ;)

Post autor: Adamusek xD »

YaHooo pisze:Powiem krótko. Nie warto zadawać się z dziewczynami ze swojej klasy :cwaniak: Nie stosowanie się do tej zasady grozi daleko idącymi skutkami które w 99.99% przypadków są mocno negatywne :hyhy:
Ojj nie chodzi mi o ten teges, miłość czy jak to tam zwą. Zawsze z koleżankami to inaczej porozmawiasz, niż z kumplami, którzy są raczej od wygłupów niż od rozmów :D
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: O programowaniu ;)

Post autor: YaHooo »

ryba825 pisze:YaHooo, opowiesz nam, jak się mogę domyślać, swoja historię? :hyhy:
Nie mam takiej histori, a cudzych mi nie wypada opowiadać :cwaniak:
Adamusek xD pisze:Zawsze z koleżankami to inaczej porozmawiasz, niż z kumplami, którzy są raczej od wygłupów niż od rozmów :D
To podsumował kolegów :hyhy: Ale powiem Ci, że jednak masz rację ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Adamusek xD
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2008-04-15, 14:18
Lokalizacja: Samolubie

Re: O programowaniu ;)

Post autor: Adamusek xD »

YaHooo pisze:Nie mam takiej histori, a cudzych mi nie wypada opowiadać :cwaniak:
Ja znam nie jedną taką historię, jedna się skończyła tak, że dziewczyna rzuciła szkołę :dobani:
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: O programowaniu ;)

Post autor: YaHooo »

Adamusek xD pisze:jedna się skończyła tak, że dziewczyna rzuciła szkołę :dobani:
No mój znajomy był najlepszy na roku i rzucił studia... Ale może koniec OT, bo to nie miejsce na takie tematy, bo nas admin zbanuje :]
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ