Konektor uniwersalny

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Tomaszon
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2009-06-23, 20:38
Lokalizacja: Gniezno

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: Tomaszon »

No ok, ale czy ten program będzie mi chodziła na moim kompie?

[ Dodano: 2009-08-17, 21:37 ]
I nie ma jakiś polskich stron z tym?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: ja.michal »

A dlaczego ma nie chodzić? :] Jest wersja na XP. :] Praktycznie nawet na Win 7 sterowniki są.
Awatar użytkownika
Tomaszon
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2009-06-23, 20:38
Lokalizacja: Gniezno

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: Tomaszon »

Dobrze, o modemie już chyba wszystko wiem.
Mam pytanie dotyczące Anteny. Mianowiecie wokół mojego domu po jednej i po drugiej stronie są dwa nadajniki Plusa. Jednego mam oddalonego o ok. 3-4 km, tak że go bez problemu widzę i nie ma żadnych drzew na przeszkodzie i jest czysta powierzchnia. A drugi jest ok 4-5 km od domu, tylko, że zasłania mi go dom sąsiada oddalony o ok. 300-350 metrów, i następnie jakieś 500 metrów dalej rząd dosyć dużych drzew, także go bezpośrednio z okna nie widzę.
Wiadomo że lepiej by było antenę skierować na tego pierwszego, bo nie ma przeszkód na drodze, lecz jest pewien szkopuł. Potrzebował by dosyć długiego kabla do anteny, bo komputer mam całkowicie w innej części domu. A do tego drugiego btsa zasłoniętego przez kilka drzew wystarczyło by spokojnie ok 5 m kabla.
Jak długi może być kabel do anteny?
Jak bardzo to wpłynie na jakość sygnału?

[ Dodano: 2009-08-18, 10:50 ]
Jak ta patrze, to widze, że anteny mają dość krótkie kable. Można je jkoś przedłużyć?
Są jakieś przedłużki?
Ostatnio zmieniony 2009-08-18, 09:53 przez Tomaszon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: krystianb »

Tomaszon pisze:ak ta patrze, to widze, że anteny mają dość krótkie kable. Można je jkoś przedłużyć?
Na jakie anteny patrzysz?
Jedyna słuszna łatwo dostępna antena Jedyna słuszna łatwo dostępna antena sprzedawana jest bez kabla (można kupić z kablem, ale podobno jest marnej jakości) Przedłużki to najgorsze co można zrobić. Kabel musi być w jednym kawałku. Na krókie kable nadają się cienkie, powyżej 10m trzeba kupić kabel dedykowany na 5GHz typy H-1000 czy jeszcze lepszy.

Jeśli masz zasłonięty nadajnik to nie ma co tam anteną celować. Musisz skierować antene tam gdzie masz widoczność.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Tomaszon
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2009-06-23, 20:38
Lokalizacja: Gniezno

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: Tomaszon »

Skoro na niewidocznego BTS-a nie warto ustawiać anteny, to pozostaje mi ten z drugiej strony domu. Czyli będę potrzebował dłuższego kabla do anteny.
A ile maksymalnie może mieć kabel do anteny?
Konkretnie jak mogę przedłużyć lub wymienić kabel od anteny, tak żeby był dłuższy?

Wiem że moje pytania mogą być już męczące, bo tylko pytam, a nic nie czynię, ale muszę wyeliminować wszelkie wątpliwości i pytania które mnie nurtują. Muszę być pewien, czy aby dobrzę zrobię.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: krystianb »

Tomaszon pisze:A ile maksymalnie może mieć kabel do anteny?
Konkretnie jak mogę przedłużyć lub wymienić kabel od anteny, tak żeby był dłuższy?
Nie ma czegoś takiego jak max długość kabla, od długości i paru innych parametrów (jakość, dokładność wykonania, też grubość) kabla zależy jego tłumienie. Porządne kable mają podane tłumienie na 100m w zależności od częśtotliwości. Jeśli kabel ma tłumienie 50dB na 100m (przy 2100MHz) to przy 10m kablu mamy 5dB straty + straty na złączach(~1-3dB zależnie od typu i jakości złącza). Po odjęciu tego od zysku anteny mamy rzeczywisty zysk instalacji w stosunku do anteny o zysku 0dBi (przyjmuje się że taka jest w modemie), oczywiście dzięki wyniesieniu anteny na zewnątrz omijamy tłumienie ścian budynku itd. Przedewszyskim o to chodzi w antenach.

Co do przedłużania, to już pisałem, kupując panel z bestpartner'a jedyne co mamy to żeńskie złącze N z tyłu do przykręcenia kabla. Kabel kupujemy taki długi jak potrzeba i zarobiony złączami jakich potrzebujemy. Oczywiście przy 3 czy 5 metrach można kupić cienki i tani(tłumienie ~0,5dB/m, jak wiecej to lepiej kupić raz a dobrze porządną "kiełbase" bo H-1000 czy odpowiedniki tak mniej więcej wyglądają (11mm średnicy ~0,3dB/m)

I na forum bezkablowym wyszedł mi wykład z kablologii stosowanej...
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Tomaszon
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2009-06-23, 20:38
Lokalizacja: Gniezno

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: Tomaszon »

A jak np: jest antena z 5m kablem i chciałbym aby ten przewód był dłuższy, to da się coś zrobić?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: krystianb »

Tomaszon pisze:jest antena z 5m kablem i chciałbym aby ten przewód był dłuższy, to da się coś zrobić?
Zależy jakie złącze ma kabel, jak "niemodemowe" to można by by przedłużke zrobić, tylko że na dodatkowym złączu jest duża niepotrzebna strata.
O jakiej antenie mówisz? Jak o yadze to ona ma zysk a właściwie strate -5dBi, lepiej modem działa bez niej niz z nią.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Tomaszon
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2009-06-23, 20:38
Lokalizacja: Gniezno

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: Tomaszon »

Tak pytam, a antenę to pewnie wezmę jakąś bestpartner'a. Na przykład taką jak ty mówisz.

[ Dodano: 2009-08-19, 15:02 ]
A można zastosować kabel do anteny o długości 20 metrów??? :zdziwko:
Awatar użytkownika
Tomaszon
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2009-06-23, 20:38
Lokalizacja: Gniezno

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: Tomaszon »

A czy można zamówić bezpośrednio na tej stronie http://www.bestpartner.pl czy nie?
Bo tam jest napisane, że oferty mają dla firm. A czy takie pojedyncze zamówienia też realizują? Zamawiał tam ktoś cokolwiek? Jest możliwość zwrotu towaru?

[ Dodano: 2009-08-19, 22:05 ]
I jeszcze jedno malutkie pytanko, o co chodzi z Antenami UMTS z przyłączem?
np: wybiorę Antena UMTS Panel Max 15 dBi + Przyłącze RF5 15m SSMB(m)-N(m) , to znaczy, że ta antena jest już z kablem 15 metrów, a ten jest z wejściem już do modemu? I jak to w ogóle jest z tymi symbolami? f - to jest męskie, m - żeńskie? dobrze mówię, czy na odwrót?
Ostatnio zmieniony 2009-08-21, 10:06 przez Tomaszon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomaszon
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2009-06-23, 20:38
Lokalizacja: Gniezno

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: Tomaszon »

Odświeżam!
O co chodzi z tymi antenami UMTS z przyłączem?
To już są gotowe zestawy, do odpowiednich modemów, skoro się wybiera modem???
Antena UMTS Panel Max 15 dBi + Przyłącze RF5 15m SSMB(m)-N(m)

Podpowie mi ktoś coś??? Please :niepewny:
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: YaHooo »

Tomaszon pisze:To już są gotowe zestawy, do odpowiednich modemów, skoro się wybiera modem???
Tak to jest kompletny zestaw który podłączasz pod modem. Jednak Bestpartner nie daje najlepszych łącz N (to te od strony anteny). Więc w kabel lepiej się zaopatrzyć w innym sklepie.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Tomaszon
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2009-06-23, 20:38
Lokalizacja: Gniezno

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: Tomaszon »

Ok,dzięki :) . A czy można zamówić bezpośrednio na tej stronie http://www.bestpartner.pl czy nie?
Bo tam jest napisane, że oferty mają dla firm. A czy takie pojedyncze zamówienia też realizują? Zamawiał tam ktoś cokolwiek? Jest możliwość zwrotu towaru?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: ja.michal »

Tomaszon, można. Realizują. Zawsze można zwrócić towar zakupiony na odległość bez podania przyczyny w ciągu 10 dni. Tak stanowi prawo konsumenckie.
Awatar użytkownika
Tomaszon
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2009-06-23, 20:38
Lokalizacja: Gniezno

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: Tomaszon »

Dzięki z info, niebawem dojdzie Sierra, to wtedy będziemy działać z anteną. Pozdro. :D

[ Dodano: 2009-08-21, 21:47 ]
ja.michal pisze:Nie. Ani na jakimkolwiek innym iPlusa.
A dlaczego nie będę mógł korzystać z oprogramowania Plusa, nie pasuje ono, czy co???? :/

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2009-08-21, 22:10 ]
Wycięcie autocytatu.
Ostatnio zmieniony 2009-08-21, 21:09 przez Tomaszon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomaszon
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2009-06-23, 20:38
Lokalizacja: Gniezno

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: Tomaszon »

A czy jest sens kierować antenę kierunkową (UMTS Panel Max 15 dBi) na niewidoczny nadajnik, tzn nie przesłania go las, ani zabudowania, lecz rząd drzew rosnącech ok 600 metrów od mojego domu i jeszcze dom sąsiada, oddalony 300 metrów. Jest senes kierować się ku temu, bo jak napisałem wyżej jest jescze jeden BTS, nieprzysłonięty, doskonale widoczny, tylko, że nie nadaje UMTS, jakby nadawał, byłoby super, i jeszcze potrzebował bym do tegop długiego kabla. Są szanse, że plus odpali kiedyś na tym BTS - ie UMTS-a???
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: ja.michal »

Tomaszon pisze:Jest senes kierować się ku temu
Moim zdaniem tak bo a nóż będzie działać. Próbować warto.
Tomaszon pisze:Są szanse, że plus odpali kiedyś na tym BTS - ie UMTS-a???
A ma tam pozwolenie?
Awatar użytkownika
Tomaszon
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2009-06-23, 20:38
Lokalizacja: Gniezno

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: Tomaszon »

ja.michal pisze:A ma tam pozwolenie?
A nie wiem, jak to można sprawdzić??? :zdziwko:
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: ja.michal »

Awatar użytkownika
Tomaszon
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2009-06-23, 20:38
Lokalizacja: Gniezno

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: Tomaszon »

A o co chodzi z tym pozwoleniem chodzi, i w którym miejcsu to dokładnie można sprawdzić??
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: ja.michal »

Mapka jest robiona na podstawie pozwoleń. Nie znaczy, że działają. Jeśli koło Ciebie jest stacja bazowa na tej mapce i jest, że 3G a jeszcze nie działa to znaczy, że zgoda jest, ale jeszcze nie wybudowana.

Jaką masz lokalizację dokładnie?
Awatar użytkownika
Tomaszon
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2009-06-23, 20:38
Lokalizacja: Gniezno

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: Tomaszon »

Nie, jest tylko GSM 900 tam na tym BTS
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: ja.michal »

Czyli nawet pozwolenia nie ma. Nici w najbliższym roku jak nie dłużej z 3G.
Awatar użytkownika
Tomaszon
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2009-06-23, 20:38
Lokalizacja: Gniezno

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: Tomaszon »

To nie dobrze. :dobani: Czyli jestem zdany na tego zasłoniętego, bo on nadaje UMTS i doszedłem do wniosku, że on jest o 1 km bliżej od tamtego, tylko że załonięty :cry: . Ale cóż spróbóję, kupię Panel Max 15 dbi od bestpartnera i się zobaczy co z tego wyjdzie. Najwyżej się zwróci. :viktoria:
Awatar użytkownika
Tomaszon
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2009-06-23, 20:38
Lokalizacja: Gniezno

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: Tomaszon »

Witam ponownie! Jeszcze jedno z mioch zapobiegawczych pytań:
Czy modem z anteną kierunkową wystawioną na dworze w kierunku zasłoniętego nadajnik złapie lepszy sygnał niżeli w czterech ścianach bez anteny???
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: krystianb »

Tomaszon pisze:Czy modem z anteną kierunkową wystawioną na dworze w kierunku zasłoniętego nadajnik złapie lepszy sygnał niżeli w czterech ścianach bez anteny???
Tak, bo omijasz tłumienie ścian.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: YaHooo »

krystianb pisze:Tak, bo omijasz tłumienie ścian.
Ale wtedy może się zdarzyć, że antenę trzeba będzie kierować w innym kierunku niż na BTS'a, bo odbicie od jakiejś przeszkody może być silniejsze niż to co przechodzi przez przeszkodę stojącą pomiędzy anteną, a BTS'em.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Tomaszon
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2009-06-23, 20:38
Lokalizacja: Gniezno

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: Tomaszon »

Wybaczcie, spytam z ciekawości, co by się stało gdyby podłączył antenę WiFi 2,4 do modemu HSDPA???
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26156
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: wojteks »

Tomaszon pisze:co by się stało gdyby podłączył antenę WiFi 2,4 do modemu HSDPA?
Przeważnie nic się nie dzieje ale w skrajnym przypadku można uszkodzić część radiową modemu ze względu na niedopasowanie anteny.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Tomaszon
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2009-06-23, 20:38
Lokalizacja: Gniezno

Re: Konektor uniwersalny

Post autor: Tomaszon »

Ok, dzięx, oczywiście nie mam zamiaru takiej stosować. Apropo anteny, gdy podczas ustawiania (mowa o antenie kierunkowej) jak sprawdzić że jest już dobrze ustawiona? Po kreskach w iPlus Manager czy jak???
ODPOWIEDZ