HSDPA a granie online

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
zaboleq
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-08-21, 21:43
Lokalizacja: Kalisz

HSDPA a granie online

Post autor: zaboleq »

Witam,
Przeglądałem sobie tematy na forum i praktycznie nie znalazłem opinii/odpowiedzi na to jak się pogrywa w gry online gdy ma się zasięg w HSDPA .Niestety zostałem zmuszony do zdecydowania się na operatora komórkowego ale martwię się o limit danych (musiałbym mieć limit jakoś 6 gb bo mam zamiar grać w Warhammera/CS-a ai zastanawiam się czy w HSDPA będzie jakiś problem z pingami ...Mieszkam w Kaliszu a tu ponoć HSDPA z mapki każdego operatora wynika że zasięg jest :) .
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: HSDPA a granie online

Post autor: Jaco »

zaboleq pisze:Przeglądałem sobie tematy na forum i praktycznie nie znalazłem opinii/odpowiedzi na to jak się pogrywa w gry online gdy ma się zasięg w HSDPA .
Do gier nawet i HSDPA ci nie wystarczy. No chyba że pograsz sobie w szachy. Net przez GSM nie nadaje się do gier. O tym już mogłeś wyczytać z forum.
chemik89
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2008-05-19, 20:07
Lokalizacja: Lodz/Bukowiec

Re: HSDPA a granie online

Post autor: chemik89 »

eee da sie pograć w MMORPG ;]
u mnie na zwykłym EDGE ~300ms z wykupionym publicznym IP - da rade całkiem nieźle pograć w WoWa itp ;] niestety czasem ping skacze do 1k+ ale to trwa tyko chwilke ;] mozna przywyknac ;]

zostaja jeszcze wszelkie turówki ;]
Dell axim x50v
Trium Mars->Nokia 3210->Siemens c60->Siemens mc60[RIP]->Siemens s65->Siemens sx1[RIP]->Nokia 6310i->SonyErricson k750i->SonyErricson k800i->LG GT540
HSPA+ 40ms (internet mobilny 15GB -50% 29.90zł)
zaboleq
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-08-21, 21:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: HSDPA a granie online

Post autor: zaboleq »

A gdzie masz tego neta ??Bp ja się waham pomiędzy Iplus a Orange bo nie wiem jak to do końca w erze wygląda .Ping 200 to by mi w sumie stykał tylko pytanie brzmi czy w orange jest jakiś okres testowy bo jutro po pracy wezmę sobie z Plusa tego testa żeby móc u siebie przetestować :) .
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: HSDPA a granie online

Post autor: Jaco »

zaboleq pisze:A gdzie masz tego neta ??
Zobacz profil :

Kod: Zaznacz cały

chemik89 
Nowy użytkownik forum

Operator: iPlus firmowo
Urządzenie: Opion Icon 225 USB
zaboleq
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-08-21, 21:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: HSDPA a granie online

Post autor: zaboleq »

W sumie to będzie trza chyba samemu przetestować ...
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: HSDPA a granie online

Post autor: Jaco »

zaboleq pisze:W sumie to będzie trza chyba samemu przetestować ...
Zatem czekamy na opinie gdyż zapewne inni również będą chcieli wiedzieć. :ok:
Boras
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 327
Rejestracja: 2008-01-14, 15:06
Lokalizacja: Toruń

Re: HSDPA a granie online

Post autor: Boras »

Ja już chyba kiedyś pisałem na tym forum, że czasem pogrywałem w Enemy Territory jak również w ET Quake Wars i w sumie nie było problemów. Czasem wybierałem serwery dla większych pingów przeznaczone. Jeśli ping był w granicach 150-200 to śmigało przyzwoicie, oczywiście na HSDPA. Wiem, że znajomy grał też w WOWa ale często mu przeskakiwało na UMTS i wtedy miał problemy. Innych gier nie testowałem ale myślę, że w takie MMORPG da się pograć.
Awatar użytkownika
Simonel
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2008-08-07, 16:52
Lokalizacja: Earth/Europe/Poland

Re: HSDPA a granie online

Post autor: Simonel »

Pozwólcie ze wypowiem się ja grałem w różne MMORPG itp. gry przez neta... a wiec do rzeczy.
Tam gdzie mieszkam nie miałem innego wyboru co do operatora internetu wiec wybór padł na iPlusa, oczywiście zasięg tylko EDGE...;/ ale cóż jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma ;) Wiec tak u mnie na EDGE są najczęściej pingi 250-350ms wiec bardzo dobre :) A w gry jakie grałem i gram przez neta to sa tak:
Tibia -- działa na limicie całkiem dobrze szczególnie w nocy
Mu Online -- śmiga i na limicie i po limicie tak samo luksior
WoW -- na limicie spoko ping 300-400 czyli da się spoko grac :D
Lineage 2 -- śmiga i na limicie i po.. :)
Talisman Online -- da się grac komfortowo ping 220-300 serio :)
Last Chaos -- na limicie legancko po już widoczniej gorzej w miastach gdzie dużo ludzi jest ale da się przywyknąć.. :P
Dofus -- komfort na i po limicie.. :)
Illutia -- śmiga az milo... xD
Knight Online -- hmm... spoko ale w miastach juz gorzej... ;/
Kal Online -- da się grac ale trzeba przywyknąć ze czasem lekko zalaguje na 1-2s :P
Ryl Online -- spoko ale tak jak wyżej w miastach ciężko dość.. :P
Ultima Online -- miodzik na i po limicie.. :)
Metin 2 -- spoko na limicie po lekko gorzej... :P
a teraz FPS:
Call of Juarez -- hmm... da się grac ale już ciężej bo ping 200-300 na serwerach PL ale jak sie znajdzie dobry serwek da się pograć...
CS 1.6 -- ping 250-310... no cóż da się grac ale na serwach tylko PL i to najlepiej jak jakis kolega założy aby cie nie wyrzucali inni za taki ping.. :P
No i to tyle w co na razie grałem mam nadzieje, ze trochę rozwiałem wątpliwości co do grania na bezprzewodowym necie... a jak bym miał UMTS lub HSDPA to oO nawet nie chce myśleć jak bym mógł se spokojnie grac...
--- Pozdrawiam wszystkich miłośników grania w MMORPG i FPS :) ----

[ Komentarz dodany przez: Jo_gurt: 2008-08-23, 18:59 ]
Poprawa pisowni.
Ostatnio zmieniony 2008-08-23, 17:58 przez Simonel, łącznie zmieniany 1 raz.
Simonel ^^
Siedlak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-08-22, 14:21
Lokalizacja: WGM

Re: HSDPA a granie online

Post autor: Siedlak »

Ja też pozwolę sobie zabrać głos w tej dyskusji.
Do niedawna korzystałem z internetu w technologi EDGE, w CS Source pingi wahały się w granicach od 250 do 700, to jednak wystarczało żeby pograć na planszach typu death match.
Dziś sprawdzę jak sprawuje się Call of Juarez tyle że teraz w technologii HSDPA, zaraz po teście podzielę się opinią.

A więc na serwerze na którym grało 15 osób razem ze mną 16 ping wynosił od 89 do 118 więc spokojnie można grać, jeżeli ktoś chce to mogę jeszcze przetestować PREY-a i Test Drive Unlimited oczywiście pod HSDPA.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: HSDPA a granie online

Post autor: Blido »

Ja często gram na moim BC w gry online, ale to głównie RTS-y i MMORPG, jak np. Mu Online - w takie gry można grać nawet z limitem 16kb/s. Niestety już bardziej rozbudowane gry, jak Silkroad i Lineage 2 działają tylko przed wykorzystaniem limitu. Natomiast o FPS-ach w rodzaju CoD i CS mogę tylko pomarzyć - W CS 1.6 laguje mi niemiłosiernie nawet w nocy, przy najmniejszym obciążeniu. Zresztą przy pingach na poziomie 250-350ms i tak z większości serwerów jestem automatycznie kickowany.
Awatar użytkownika
Simonel
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2008-08-07, 16:52
Lokalizacja: Earth/Europe/Poland

Re: HSDPA a granie online

Post autor: Simonel »

Zauważyłem ze temacik się rozwija wiec niech jeszcze inni którzy graja lub grali online niech się podziela swoimi spostrzeżeniami i tytułami w jakie im się udało popykać... :) A co do CS 1.6 na tych pingach 250-300 jakoś da się grac ale jak mówiłem najlepiej na serwie kolegi... :P
Simonel ^^
davidbnpl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-09-18, 10:16
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: HSDPA a granie online

Post autor: davidbnpl »

a czy na necie z Play da się grać Warcrafta III na battle.net? mieszkam w centrum Bydgoszczy, więc z zasiegiem nie powinno być chyba problemu.

PS. żeby nie zakładać nowego tematu, może ktoś wie jak wygląda zasięg Play jeśli chodzi o miejscowość oddaloną od Bydgoszczy o 3-4km? bo słyszałem, że Play ma zasięg tylko w większych miastach (może coś źle zrozumiałem)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HSDPA a granie online

Post autor: ja.michal »

davidbnpl pisze:a czy na necie z Play da się grać Warcrafta III
Ja grałem z kumplem przez sieć z tym, że on hostem był. Ja miałem słabe 3G na iPlusie bo tylko 25KB/s. Gra szła ładnie. :)
davidbnpl pisze:jak wygląda zasięg Play jeśli chodzi o miejscowość oddaloną od Bydgoszczy o 3-4km
Wejdź na stronę Playa i zobacz. :)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: HSDPA a granie online

Post autor: YaHooo »

davidbnpl pisze:może ktoś wie jak wygląda zasięg Play jeśli chodzi o miejscowość oddaloną od Bydgoszczy o 3-4km?
Nalepiej jakbyś to sam sprawdził wkładając kartę SIM do telefonu i wykrył czy jest 3g Playa. Przy takiej odległości to zawsze można się pokusić o jakąś antenę kierunkową.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
virek1987
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2008-08-25, 11:49
Lokalizacja: Łódź

Re: HSDPA a granie online

Post autor: virek1987 »

Cóż ja od czasu do czasu pogrywam w Unreal Tournament 3 i pingi na poziomie 140 pozwalają na całkiem niezłą zabawę jeśli trafi się na dobry serwer.
Konfucjusz mawiał: lepiej prać niż być "pranym" ;]
davidbnpl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-09-18, 10:16
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: HSDPA a granie online

Post autor: davidbnpl »

YaHooo pisze:Nalepiej jakbyś to sam sprawdził wkładając kartę SIM do telefonu i wykrył czy jest 3g Playa. Przy takiej odległości to zawsze można się pokusić o jakąś antenę kierunkową.
dowiedziałem się w salonie Play, że w tej miejscowości 4km od Bydgoszczy Play nie ma zasięgu

na czym polega i ile kosztuje taka antena kierunkowa, moze jakies linki do allegro?

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2008-09-18, 17:14 ]
Wycięcie zbędnego cytatu podwójnego.
Ostatnio zmieniony 2008-09-18, 16:13 przez davidbnpl, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HSDPA a granie online

Post autor: ja.michal »

davidbnpl pisze:na czym polega i ile kosztuje taka antena kierunkowa,
Informacje w :faq:
davidbnpl pisze:moze jakies linki do allegro?
Lepiej nie allegro jeśli chodzi o anteny.
Zajrzyj na
www.bestpartner.pl
www.dipol.com.pl

Szukaj anten do UMTS = 3G = 2.1 GHz. Pod tymi hasłami będą.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: HSDPA a granie online

Post autor: YaHooo »

davidbnpl pisze:na czym polega i ile kosztuje taka antena kierunkowa
Po pierwsze to dobrze abyś miał jak np. wejdziesz gdzieś wyżej nawet szczątkowy zasięg 3g. Po drugie to sprawdź na mapce http://www.wieprz.net/bts gdzie się znajduje najbliższy Ciebie BTS Playa, Najlepiej abyś mógł tak umieścić antenę abyś widział ten BTS. Jak masz jakiś las, czy coś w tym stylu to raczej nie ma co marzyć o 3g.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Tomek7
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 704
Rejestracja: 2008-04-25, 18:31
Lokalizacja: EŁK

Re: HSDPA a granie online

Post autor: Tomek7 »

Witam dołaczam do tematu
Mam oto takie pingi dlaczego sa takie różne??Mozna by je jakos ustabilizowac i czy na takich dalo by rade zagrać w fife08 ??
Ostatnio zmieniony 2008-09-18, 20:09 przez Tomek7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: HSDPA a granie online

Post autor: YaHooo »

tomok7 a takie pingi masz o różnych porach? Jakie masz pingi na inne strony? Np. onet.pl? Jak daleko masz do BTS'a z którego korzystasz?
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HSDPA a granie online

Post autor: ja.michal »

YaHooo, zadał praktycznie wszystkie pytania potrzebne. :)

Ja powiem jeszcze, że allegro jest niedobre do pingowania bo tam cały czas się coś dzieje. :)
Spróbuj właśnie Onet, nasze forum. :)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: HSDPA a granie online

Post autor: YaHooo »

ja.michal pisze:Ja powiem jeszcze, że allegro jest niedobre do pingowania bo tam cały czas się coś dzieje. :)
Dokładnie to może wyjaśniać takie skoki pingów :)
ja.michal pisze:Spróbuj właśnie Onet, nasze forum. :)
Na te dwa adresy mam najmniejsze pingi :cwaniak:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Tomek7
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 704
Rejestracja: 2008-04-25, 18:31
Lokalizacja: EŁK

Re: HSDPA a granie online

Post autor: Tomek7 »

Na kazdych stronach jest tak samo

[ Dodano: 2008-09-18, 22:07 ]
Do bts mam 4km myslicie ze jak ostatni ping jest ok 180 to kolejne za nim beda mialy tyle samo ,ciekawe jak bedzie chodziła fifa jutro spróbuje
Ostatnio zmieniony 2008-09-18, 21:13 przez Tomek7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: HSDPA a granie online

Post autor: YaHooo »

tomok7 pisze:Na kazdych stronach jest tak samo
No to raczej bym stawiał na przeciążenie stacji.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HSDPA a granie online

Post autor: ja.michal »

tomok7, to stacja już ma trochę userów widocznie i dystans spory. Niepograsz na tym. Nie chce Cię martwić, ale niema co próbować.
Awatar użytkownika
Tomek7
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 704
Rejestracja: 2008-04-25, 18:31
Lokalizacja: EŁK

Re: HSDPA a granie online

Post autor: Tomek7 »

A to antena by pomogla ustabilizowac pingi na ok 230 ,np kierunkowa atk10
Ostatnio zmieniony 2008-09-18, 21:31 przez Tomek7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: HSDPA a granie online

Post autor: YaHooo »

Mógłbyś wtedy próbować łapać sygnał z innego BTS'a.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HSDPA a granie online

Post autor: ja.michal »

tomok7 pisze:to antena by pomogla ustabilizowac pingi na ok 230
Ustabilizować coś na pewno. Czy na 230 to loteria. Nie wiem czy ze średniego 500 zjedziesz do 230.
tomok7 pisze:kierunkowa atk10
Z tego co pamiętam to atk10 jest na GSM.
Lepszy będzie panel mikropaskowy.
Poszperaj na stronie bestpartner.pl
davidbnpl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-09-18, 10:16
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: HSDPA a granie online

Post autor: davidbnpl »

Eh czyli w tej mojej miejscowości 4km od Bydgoszczy odpada, bo na odcinku 3km jest las... ;/ Z tej mapki wynika, że do najbliższego "U" (nie wiem co to dokładnie jest) mam jakieś 8km, bo to w centrum miasta jest, a ja mam 4km do granicy miasta :( Po za tym wydatek rzędu 100-200 zł na taką antenę to już i tak dla mnie by było za dużo, bo chodziło o to, żebym w pracy się nie nudził i mógł z neta korzystać, a wydawać na to kupe kasy troche szkoda :(

PS. a mógłby jeszcze ktoś wyjaśnić co to te 3g, 2g, bo ja laik jestem i do mnie trzeba pisać prościej ;)

Yahoo piszesz, że mam sprawdzić czy mam zasięg 3g szczątkowy, tylko jak to sprawdzić?
Ostatnio zmieniony 2008-09-19, 11:14 przez davidbnpl, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ