Internet przez ściany...

Pozostałe kwestie techniczne (sprzętowe i programowe) dotyczące internetu radiowego - np. konfiguracja firewalli, antywirusów, przeglądarek internetowych.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Emanuel1989
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-09-08, 15:19
Lokalizacja: ?yrardów

Internet przez ściany...

Post autor: Emanuel1989 »

Witam

Mam pewien problem tj. muszę doprowadzić internet 4 piętra w dół na poziom piwnicy najlepiej bez pomocy kabli. Mam neostrade 1mb i Acera Extense 5220. Moje pytanie brzmi:
- czy to wykonalne?
- w jakiej cenie mniej więcej się zamkne?
- jaki sprzęt wybrać - nie drogi a nie zawodny(współpracujący z różnymi systemami operacyjnymi: ubuntu, windows)


Z góry dziękuje za odpowiedź

Pozdrawiam Kamil
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet przez ściany...

Post autor: ja.michal »

Emanuel1989, 4 piętra to dużo. Jeszcze jak to jest zbrojony sufit to już w ogóle problem.
Masz dostęp do każdego piętra?
Emanuel1989
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-09-08, 15:19
Lokalizacja: ?yrardów

Re: Internet przez ściany...

Post autor: Emanuel1989 »

No właśnie jest problem z tym dostępem dlatego musze sprawdzić wszystkie inne możliwości zanim będę się prosił o dostęp. Poprostu mieszkam w bloku na 4 piętrze a potrzebuje internet w piwnicy.

Czyli nie da rady raczej znaleźć czegoś w przyzwoitej cenie co by oferowało przebicie 5 pięter(4+sufit piwnicy)?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet przez ściany...

Post autor: ja.michal »

Z reguły piwnice są grube i często zbrojone. No i do tego pięter tyle.
Masz możliwość wystawienie z piwnicy antenki czy raczej ją ktoś urwie?
Emanuel1989
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-09-08, 15:19
Lokalizacja: ?yrardów

Re: Internet przez ściany...

Post autor: Emanuel1989 »

Z drugiej strony oto foty tego jak to wygląda w "realu" - widok z mojego okna. Można założyć że postawie antene na wewnętrzym parapecie a drugą na dole tzn widać tam takie podejście do tyłu sklepów ono ma z 10 cm grubości a pod nim są okna od piwnicy - takie lufciki. Moja piwnica jest przy tym czerwonym samochodzie

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4bf ... 73b58.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/13e ... 2d5c2.html

Czy wystawienie antenki przez ten lufcik zwiększa szanse na to żeby to działało? jeżeli tak to ponawiam swoje pytania dla takie rozwiązania
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Internet przez ściany...

Post autor: krystianb »

Jest jeszcze taka staroswiecka technologia internetu w prądzie, jedyny warunek zasilanie z tej samej fazy na obu końcach przesyłania i długość kabla "przesyłowego" nie wiecej niz 300m, ostatnio na forum jeden kolega sie zastanawial co to takiego, wtyczki ze złaczem ethernet:P
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet przez ściany...

Post autor: ja.michal »

Emanuel1989, wydaje mi się, że jakbyś użył 2 anten panelowych (nie za modnych) skierowanych do siebie (jedna w dół druga w górę) to powinno działać. Tylko czy ktoś tej antenki na dole nie zgarnie.

Dobrym pomysłem nawet jest pomysł krystianb z łączem po linii energetycznej. Tylko pytanie właśnie czy to ta sama faza jest? W piwnicach z reguły schodzą się wszystkie fazy lub jest moc a w mocy są wszystkie 3 fazy.
Takie coś sprzedaje Linksys. Linksys PLK200.

Na allegro znalazłem tylko jednego co to sprzedaje i dość niedrogo. Wyszłoby nawet taniej niż anteny i AP. ;)
http://www.allegro.pl/item430904117_lin ... azdko.html

Obrazek

[ Dodano: 2008-09-09, 03:26 ]
Ogólnie sporo tego.
http://www.allegro.pl/search.php?string ... &country=1
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Internet przez ściany...

Post autor: YaHooo »

ja.michal pisze:Tylko pytanie właśnie czy to ta sama faza jest?
Jest jeszcze pytanie czy pomiędzy mieszkaniem, a piwnicą nie ma licznika energii elektrycznej. Jeżeli jest to cały plan może być skazany na porażkę. Licznik może stłumić cały sygnał sieci komputerowej.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet przez ściany...

Post autor: ja.michal »

YaHooo, zapewne jest. Ale czy licznik ma takie znaczenie? Pytam bo nigdy się w to nie zagłębiałem.
Wydaje mi się, że skoro niektóre firmy energetyczne świadczą taką usługę i licznik nie jest przeszkodą to nie powinno być problemu. Do tego w takich sieciach właśnie liczniki są "spisywane" zdalnie przez to łącze. Oczywiście mowa o cyfrowych licznikach.

Niestety poczytałem sobie komentarze i widzę, że ten licznik zabija wszystko.
http://www.idg.pl/news/101723.html

[ Dodano: 2008-09-09, 15:34 ]
Emanuel1989, chyba zostają jednak te antenki skierowane na siebie. :)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Internet przez ściany...

Post autor: YaHooo »

ja.michal pisze:Oczywiście mowa o cyfrowych licznikach.
Właśnie w przypadku zwykłego licznika tam jest cewka która zabija duże częstotliwości i ucina je. Zatem sygnał cyfrowy nie przejdzie przez licznik z cewką.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet przez ściany...

Post autor: ja.michal »

YaHooo, to się da obejść, ale ci z energetyki jakby to zobaczyli to słabo. Chyba, że uzgadniać to z nimi, ale to więcej zachodu niż zysku.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Internet przez ściany...

Post autor: YaHooo »

ja.michal dokładnie taka sieć po kablach energetycznych to jest najlepsza w obrębie jednego mieszkania.

Emanuel1989 ja bym próbował z dwiema antenami na zewnątrz jak to zasugerował już wcześniej ja.michal. To jest chyba najlepsze rozwiązanie jak nie możesz puścić kabla np. na zewnątrz budynku.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Emanuel1989
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-09-08, 15:19
Lokalizacja: ?yrardów

Re: Internet przez ściany...

Post autor: Emanuel1989 »

Kabel na zewnątrz bundynku odpada na 100% ponieważ administracja by go wycieła po kilku godzinach. Przyjmując że te "mało modne rozwiązanie" anten panelowych skierowanych na siebie będzie działać - czy ten 10 cm murek by przeszkadzał bardzo(bo moge wysunąć przez lufcik a tam są kraty i nikt nie gwizdnie mi antenki)? Gdzie szukać takiego sprzętu i jakie parametry są optymalne dla mnie?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet przez ściany...

Post autor: ja.michal »

Emanuel1989 pisze:czy ten 10 cm murek by przeszkadzał bardzo
Myślę, że nie bardzo skoro mi przez 3 ściany działa wifi ze zwykłą antenką. ;)
Emanuel1989 pisze:Gdzie szukać takiego sprzętu i jakie parametry są optymalne dla mnie?
Najsłabszy panel bo chodzi tylko, żeby nadawało kierunkowo a nie o moc. Dystans jest na tyle mały, że nie potrzeba jakiś kosmicznych anten.

Antenka to sądzę, że taka wystarczy i chyba nadto będzie te 8 dBi.
http://www.dipol.com.pl/antena_mikropas ... _A7132.htm


No i teraz pytanie. Jakie urządzenia masz do Neostrady? Czy chcesz tylko ten sygnał puścić z mieszkania do piwnicy po wifi i bezprzewodowo laptopa mieć w piwnicy?

Ogólnie chodzi mi o koncepcję taką jak jest na załączonym rysunku. Dlatego pytam co już masz i co będzie na obu końcach.
Co do routera i AP to tutaj najwięcej może poradzić Jo_gurt. :)

[ Dodano: 2008-09-10, 00:58 ]
Emanuel1989 pisze:bo moge wysunąć przez lufcik a tam są kraty i nikt nie gwizdnie mi antenki
Spróbuj najpierw bez wysuwania. A jak już trzeba zawsze można wymazać antenkę jakaś tanią farbą, żeby wyglądała na kawałek jakiegoś dziadostwa które tam zawsze było. :) Jednym słowem zamaskować. :)
Skoro operatorzy malują nadajniki w kolor budynków. ;)
Emanuel1989
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-09-08, 15:19
Lokalizacja: ?yrardów

Re: Internet przez ściany...

Post autor: Emanuel1989 »

ja.michal pisze: No i teraz pytanie. Jakie urządzenia masz do Neostrady? Czy chcesz tylko ten sygnał puścić z mieszkania do piwnicy po wifi i bezprzewodowo laptopa mieć w piwnicy?
Mam router ale nie on jest tylko na kable - więc takjakby nic nie mam bo się nie nadaje. Koncepcja jest taka żeby na górze były podłączone 2 kompy i jeden wifi laptop na dole(więc router mix kable+wifi). Poprostu boje się że kupie coś niekompatybilnego i nie będzie działało.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet przez ściany...

Post autor: ja.michal »

Emanuel1989 pisze:Mam router ale nie on jest tylko na kable
To skoro router jest już to zamiast routera kupić AP i podpiąć go do tego routera co masz.
W piwnicy ma być wifi czy może być kabelkiem komputer podłączony?
mozart1500
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2008-09-04, 09:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Internet przez ściany...

Post autor: mozart1500 »

Hejka, mam podobny problem mieszkam na 1 pietrze a neta chce miec w piwnicy. Do przebicia sa dwa stropy i dwie sciany zbrojone odleglosc ok 10 m w lini prostej. Niestety wystawianie jakiejkolwiek antenki wykluczone (moi sasiedzi z miejsca by zglosili to od administracji) :( . W piwnicy nie musze miec bezprzewodowego. I najwarzniejsze mam internet w dialogu 512 a kiedy chce sie polaczyc musze uzyc aplikacji dostepowej o nazwie dialnet.
Teraz pytanka: czy jest mozliwe zebym mial internet w piewni?
Co musialbym kupic? (nie mam zadnego routera ani anteny)
Jaki bylby mnie wiecej koszt?
Czy nie lepiej wziac po prostu jakis internet komorkowy np orange freedom? (moja piwnica wystaje ponad ziemie ok 1m)
Pewnie nie napisalem czegos waznego, ale wybaczcie jestem kompletnym laikiem w tych sprawach.
pzdr

[ Dodano: 2008-09-18, 08:26 ]
Aha odpadaja wszelkie kable ahhh ci sasiedzi... ;)
Ostatnio zmieniony 2008-09-18, 07:41 przez mozart1500, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet przez ściany...

Post autor: wojteks »

Musisz kupić router WiFi który będzie działał w Dialogu (albo pożyczyć jakiś Acces Point) i sprawdzić czy na normalnej antence nie będzie zasięgu w piwnicy. Jeżeli zasięg będzie to nic więcej nie trzeba. Jeżeli nie będzie zasięgu to przydałaby się antena panelowa 8dBi skierowana w stronę piwnicy (nawet wewnątrz mieszkania). Co prawda nikt Ci nie zagwarantuje że to będzie działać ale wg mnie powinno.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Internet przez ściany...

Post autor: Jo_gurt »

mozart1500, powiem ci, że to całe przedsięwzięcie jest skazane na porażkę :/ Walenie sygnałem na chama przez zbrojone stropy - hm, może i zaskoczy, może nie. Ale np sąsiad włączy mikrofalę, BT lub telefon bezprzewodowy i przestanie to działać stabilnie.
mozart1500 pisze:mam internet w dialogu 512 a kiedy chce sie polaczyc musze uzyc aplikacji dostepowej o nazwie dialnet.
Nie musisz, to jest PPPoE zwykłe z tego co pamiętam.
mozart1500
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2008-09-04, 09:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Internet przez ściany...

Post autor: mozart1500 »

hmmmm, dzieki za szybka odpowiedz rozgladne sie za jakims routerem. popytam popatrze. (co to access point?) :(

pzdr
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Internet przez ściany...

Post autor: Jo_gurt »

mozart1500 pisze:co to access point?
http://laptopy.info.pl/slownik/Access_Point/103
ODPOWIEDZ