[TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Engelbert
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 622
Rejestracja: 2007-10-04, 14:07
Lokalizacja: 127.0.0.1

[TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: Engelbert »

W załączniku test internetu komórkowego opublikowany w Komputer Świecie, numer 23/08.
Oczywiście nie traktujcie tego, jako reklamy. Jestem zdania, że w tej dziedzinie nie da się przeprowadzić wiarygodnych testów, które będą powtarzalne i właściwe dla wszystkich użytkowników.
Sam z resztą z wieloma twierdzeniami w tekście się nie zgadzam (chociażby aplikacja GT Connect w BC uznana za "niezbyt funkcjonalną"?!). Potraktujcie to jako przerywnik i weźcie poprawkę na źródło :)

Załączam plik pdf na rapidshare, bo jest większy niż 1MB (ograniczenia załączników):
http://rapidshare.com/files/160402386/test.pdf - 1,5MB

Ciekawostka jeśli chodzi o EDGE w BC - 391kbps ;)
Awatar użytkownika
Maciek
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 343
Rejestracja: 2006-12-02, 14:50
Lokalizacja: Wrocław

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: Maciek »

Ogólnie dziwi mnie że podają coś takiego jak PING :szok: Przecież to wszystko zależy od obciążenia sieci, terenu na jakim się znajdujemy... widoczności BTS'a i wielu wielu innych. Moim zdaniem podawanie takich rzeczy +/- jest trochę bezsensowne... no i to EDGE w BC.
Dawno mnie tutaj nie było :)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: krystianb »

Z resztą do testowania orange to powinni raczej bob'a wynająć... A nie wiem jak oni plusa mierzyli, że tak zachwalali stabilność predkości w roznych godzinach chyba nocnych, albo wszedzie mieli w zasiegu bts'a "oświetlonego" czerwonym promieniem lasera w szklanym precie :rotfl: co u plusa raczej rzadko sie zdarza.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: sardo nunspa »

Według mnie niezły artykuł, jeżeli ktoś jest laikiem w tej dziedzinie może się dowiedzieć podstawowych rzeczy. Testy łącza były wykonywane o różnych porach, więc dla danych lokalizacji PINGi są wiarygodne .
@krystianb Plus był i jest najlepszy :ok: , przynajmniej taka jest moja subiektywna ocena.
Latka lecą...
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: YaHooo »

Engelbert pisze:Ciekawostka jeśli chodzi o EDGE w BC - 391kbps ;)
A myślałem, żę źle to przeczytałem :] No to jak już biorą się za testowanie czegoś takiego to poczytali by jakieś podstawy na ten temat :dobani:
krystianb pisze:A nie wiem jak oni plusa mierzyli, że tak zachwalali stabilność predkości w roznych godzinach chyba nocnych,
Ja mam właśnie tak samo, prędkość praktycznie cały czas maksymalna z tego co może mój modem wyciągnąć. Ale nie o tym mowa. Mam na myśli to, że takie testy internetu komórkowego po prostu nie mają większego sensu. Bo internet komórkowy ma swoją specyfikę którą można poznać dopiero po użytkowaniu go przez jakiś czas. Ale artykuł wyjaśnia podstawowe sprawy :ok:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: Patryk »

Engelbert pisze:Ciekawostka jeśli chodzi o EDGE w BC - 391kbps
Machnęli się z tym - przecież nawet terminale EDGE dzisiaj to max. klasa 32 - 5 TS w downlinku x 57,6 kbit/s daje niecałe 300 kbit/s,a BTSy obsługują tylko 4 sloty.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: bob »

YaHooo pisze:Mam na myśli to, że takie testy internetu komórkowego po prostu nie mają większego sensu.
Raczej nie bo ja miałem 7Mbps pobieranych danych i 1,2Mbps wysyłanych.
Z resztą do testowania orange to powinni raczej bob'a wynająć
Oczywiście mogę przyjąć taką propozycję. :)
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: marens »

Widzę, że nie mogę się z stąd na długo ulatniać.
Nie wiem jak oni to zrobili, ale mieszkam w lokalizacji nr. 7

iPlus ~ 1000kbps
Play ~ 700kbps
Era ~ nie wiem, nie testowałem
Orange ~ 2000kbps
Awatar użytkownika
benek81
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2008-11-04, 13:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: benek81 »

Ja tam nie wierzę tym testom... :szok:
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: krystianb »

YaHooo pisze:Ja mam właśnie tak samo, prędkość praktycznie cały czas maksymalna z tego co może mój modem wyciągnąć
To w takim razie ja mieszkam pod trefnym bts'em po 18 jest tak za.....pchany ze wiecej niz 300kb nie wyciagne.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: YaHooo »

krystianb pisze:To w takim razie ja mieszkam pod trefnym bts'em po 18 jest tak za.....pchany
Albo ja mam takie szczęście. Bo ja mieszkam z centrum miasta... A transfer zawsze osiągam taki sam, nawet w sylwestra...
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: Sundance_kid »

Prosto, krótko i jak dla laika.
Tylko szkoda, że w tej tabeli z ofertami ujeli tylko najtańsze abonamenty. A co do testu to dla mnie jest bardzo mało miarodajny. Jakbym sugerowała się tym testem to bym sie wkopała w umowę z Plusem który u mnie jest do korzystania tylko wieczorami i rano.
Awatar użytkownika
regedit
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 357
Rejestracja: 2007-05-15, 15:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: regedit »

Komputer Świat słynie z bardzo niskiej wartości merytorycznej swoich testów. Artykuły też w przeważającej mierze są według mnie nie do przyjęcia. Poza tym te testy robione są pod konkretną markę. Kto zapłaci ten wygrywa.
ZTE MF60 HSPA+ @ T-Mobile
Linksys WAG200G & Neostrada 10Mb/s
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: bob »

regedit pisze:Poza tym te testy robione są pod konkretną markę. Kto zapłaci ten wygrywa.
I to chyba najlepsza i realistyczna puenta podobnych temu artykułów. A wiem co piszę, bo kilka takich spraw znam od kuchni. :)
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: marens »

Kupowałem CHIP i KS w latach 2000-2006.
Mając internet szybciej i rzeteleniej dowiem się czegoś z forum, niż to co napisali. Teraz służy jako rozpałka do pieca. Jak po latach przeglądam artykuły to śmieje się.
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: Sundance_kid »

Ja kupowałam ale jak po raz n-ty widziałam opis jak klinknąc w przycisk start i gdzie on się znajduje to stwierdziłam, że szkoda kasy.
Te informacje podane tam w artykule sa całkiem niezłe. Dla laika mogą dać jako taki ogląd na temat tego co to jest internet komórkowy. Ale testowanie internetu komórkowego i stawianie osądów jak dla mnie jest porażką. Tak jak napisałam wcześniej, sugerując się tym wrąbałabym się w bagno.
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: marens »

Sundance_kid pisze:Te informacje podane tam w artykule sa całkiem niezłe. Dla laika mogą dać jako taki ogląd na temat tego co to jest internet komórkowy.
Nakreślili temat, o co w tym tak naprawdę chodzi.
Jak dla mnie internet komórkowy jest dla osób, które:

a) nie mają innego wyjścia
b) siedzą w temacie tak jak my i wiedzą z czym się to wiąże

Potem jak słucham wśród rówieśników, że Neostrada to :klnie: a iPlus to :klnie:.
Nie ma co z tym dyskutować, ale KS jest opiniotwórczy dla tych którzy muszą mieć 8800GTX i C2Q oraz 24" monitor. Ale mniejsza o to.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: krystianb »

marens pisze:a) nie mają innego wyjścia
b) siedzą w temacie tak jak my i wiedzą z czym się to wiąże
Dodał bym jeszcze
c) a właściwie to a) dla tych którzy potrzebują neta wszędzie, przecież do tego został stworzony...
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: Patryk »

marens pisze:a) nie mają innego wyjścia
b) siedzą w temacie tak jak my i wiedzą z czym się to wiąże
c) dla osób potrzebujących na prawdę mobilnego łącza ;)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: zDaleKi »

krystianb pisze:a) dla tych którzy potrzebują neta wszędzie, przecież do tego został stworzony...
Ja ostatnio bardzo dużo używam łącza komórkowego w terenie. Dla przykładu wczoraj i dziś więcej byłem na komórkowym niż na stałym ;)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: YaHooo »

krystianb pisze:a) dla tych którzy potrzebują neta wszędzie, przecież do tego został stworzony...
Czyli dla biznesmenów. Ewentualnie internetowych maniaków ;) Albo jeszcze takich przeciwników kabli jak ja :]
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
lukaso
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2007-03-26, 22:43
Lokalizacja: Warszawa/?ód?

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: lukaso »

Uzywam o czasu do czasu u znajomej iplusa i bardzo okej jest, w warszawie byl bardzo ok transfer, w łodzi, pod łodzią, koło poznania - tam gdzie byliśmy tam nas łączyło i to szybko. Ja mogę tylko polecić iplusa

PS
A co do testów to ostatnio iplus tez na telix.pl wygrał test bezprzewodowych internetów, wiec coś w tym musi być;)

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2008-11-05, 22:31 ]
Poprawa pisowni.
Ostatnio zmieniony 2008-11-05, 22:30 przez lukaso, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: bob »

lukaso pisze:Ja mogę tylko polecić iplusa
A sprawdzałeś coś innego również? :)
lukaso pisze:coś w tym musi być;)
Czy uważasz, że Plus ruszył z taką formą reklamy?
Awatar użytkownika
lukaso
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2007-03-26, 22:43
Lokalizacja: Warszawa/?ód?

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: lukaso »

Na wstępie dziękuję za poprawę pisowni:)

bob - tak, sprawdzałem też simdata + play. Simdata ok, ale szybko się transfer kończył;) a play okej w dużych miastach a po wyjeździe z obrębu "wieżowców" cienko (i mówię tu o obrębie dwóch największych miast w Polsce -WWA i ŁDZ). iPlus dawał radę zawsze, nawet w lesie w Parku Krajobrazowym Wzniesieniach Łódzkich.

Wiem że niektórym może źle odbierać iPlus i polecą Erę a niektórym Era źle odbiera i polecą Orange, iPlusa, Play - moim zdaniem trzeba samemu wziąć najlepiej na próbę modem i pohulać po "terenie urzędowania" i brać co największy zasięg i prędkość ma.

edit
Co do takiej formy reklamy to: moim zdaniem nie, media powinny być niezależne i chyba takie są - w teście jak iPlus miał słaby transfer czy prędkość ściągania to mu wystawili 2 czy 3 a nie 5:)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: YaHooo »

lukaso pisze:Na wstępie dziękuję za poprawę pisowni:)
Proszę :)
lukaso pisze:iPlus dawał radę zawsze, nawet w lesie w Parku Krajobrazowym Wzniesieniach Łódzkich.
No to bardzo ładnie. Ja też mam najlepszy zasięg z Plusa i bardzo ładne prędkości.
lukaso pisze:moim zdaniem trzeba samemu wziąć najlepiej na próbę modem i pohulać po "terenie urzędowania" i brać co największy zasięg i prędkość ma.
:ok: my właśnie na forum tak zawsze radzimy. Tylko też trzeba uważać. Testy nie mogą być chwilowe. Trzeba porządnie potestować przez kilka dni o różnych porach dnia i nocy :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: bob »

lukaso pisze:Wiem że niektórym może źle odbierać iPlus i polecą Erę a niektórym Era źle odbiera i polecą Orange, iPlusa, Play - moim zdaniem trzeba samemu wziąć najlepiej na próbę modem i pohulać po "terenie urzędowania" i brać co największy zasięg i prędkość ma.
Dokładnie. Prawdę prawisz. :)
lukaso pisze:Co do takiej formy reklamy to: moim zdaniem nie, media powinny być niezależne
Bardzo bym chciał by tak było lecz duża kasa w biednym kraju czyni cuda.
lukaso pisze:w teście jak iPlus miał słaby transfer czy prędkość ściągania to mu wystawili 2 czy 3 a nie 5:)
Na tym bym się nie opierał zwłaszcza, że to tylko coś w rodzaju socjotechniki.
andrzejxxl0
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2008-10-26, 15:52
Lokalizacja: Rokitno

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: andrzejxxl0 »

Też mam iplusa i jak jeżdże gdzieś indziej,to jest ok,ale u mnie i chyba na innych wioskach i wioseczkach nie jest z najlepiej z zasięgiem,tam chyba lepiej wypada era,bo w większości takich małych miejscowości jes Edge,a plus takie wiochy ma gdzieś i na ogół jest Gprs.Wziąłem iplusa,bo miałem wybór,albo net w Gprs,albo wcale,ale myśle ,że te testy nie są miarodajne,niech pojeżdżą troche po wiochach,tam na_pewno lepiej wypadną inni operatorzy,bo chyba się zgodzicie,że jest różnica między Gprs,a Edge

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2008-11-06, 17:58 ]
Poprawa pisowni.
Ostatnio zmieniony 2008-11-06, 17:56 przez andrzejxxl0, łącznie zmieniany 2 razy.
__________________________
Pozdrawiam. Andrzej
Awatar użytkownika
lukaso
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2007-03-26, 22:43
Lokalizacja: Warszawa/?ód?

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: lukaso »

bob iplus najlepszy tu jest link o bezprzewodowym internecie plusa - dopiero teraz wykorzystują okazję i promują się i to że wygrali w testach obu (telix i komputer świat). Ja to rozumiem (a który z opów by się tym nie chwalił;)) i też im gratuluje, mam nadzieje że takie testy pomogą ludziom wybrać to co najlepsze dla nich w danym regionie
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: bob »

lukaso pisze:bob iplus najlepszy
To wklei mi tu prędkość wysyłania i ściągania danych na iPlusie. ;)
Tu masz z mojego wątku http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t ... sc&start=0 a dokładnie to tu:

Linux:
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... b20ee91fab

Windows:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=60619#60619

Zróbmy konfrontacje. Ok?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: [TEST] Test internetu komórkowego - Komputer Świat nr 23/08

Post autor: YaHooo »

lukaso pisze:mam nadzieje że takie testy pomogą ludziom wybrać to co najlepsze dla nich w danym regionie
No właśnie niestety takie testy zamieszczane w gazetach nie pomogą ludziom wybrać operatora. Jak ktoś się nie zna na temacie to będzie myślał, że dany operator wszędzie będzie najlepszy. A u niego może być zupełnie inaczej, a potem płacz i zgrzytanie zębów.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ