WiMAX jaki kabel do anteny?

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
szczepan1970
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-11-18, 18:30
Lokalizacja: Bydgoszcz

WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: szczepan1970 »

Właśnie przed chwileczką zamówiłem usługę w Netii WiMAX Mam pytanie. Kaki Kabel jest potrzebny do połączenia anteny (na dachu) z urządzeniem w domu. Jestem w trakcie urządzania nowego domu a technicy z Netii mają zjawić się u mnie dopiero 17 grudnia. We własnym zakresie założył bym potrzebny kabel (wyprowadził na dach) jeszcze przed zakładaniem paneli, malowaniem itd. Z góry dziękuje za odpowiedź.
broken
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2008-11-16, 23:16
Lokalizacja: Nowa Ruda

Re: WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: broken »

To zalezy. Wydaje mi sie ze do klienta i tak doprowadzaja skretke (Power Over Ethernet) a urzadzenie i antena jest zintegrowane. Jesli to bylby kabel antenowy to musialbys uzyc 50Ohm kabelka typu np. RF240 ale nie wiadomo jakie uzywaja tam koncowki czy N czy SMA a moze TNC ?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: Jo_gurt »

szczepan1970, spróbuj napisać do użytkownika dacula, on akurat jest instalatorem WiMAXa. Nie często tu zagląda, ale może jak mu naskrobiesz PW to na maila dostanie i odpowie :)
robsonn
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2008-10-08, 07:17
Lokalizacja: dach

Re: WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: robsonn »

Witam

Kabel to zawsze skrętka. U mnie montowali skrętkę FTP, czarną, zresztą nie nadającą się na zewnątrz ;) Polecam kupić skrętkę zewnętrzną w otulinie PCV + żel, ewentualnie tylko żelowaną. Monterzy i tak odwalają chałturę, będą chcieli założyć antenę jak najniżej się da byleby złapać się w granicy parametrów akceptowalnych.
Polecam odrazu pociągnąć kabel na najwyższy mozliwy punkt, gdzie będzie mozliwość montażu anteny (sprawdzając najpierw, w którą stronę jest nadajnik wimax i czy jest LOS). Mozna tam też założyć odrazu uchwyt np. do muru - taki jak do anteny SAT - to już zależnie od punktu i sposobu montażu.
Mnie niestety nie było podczas montażu w domu dlatego też musiałem sam przenieść antenę. Różnica wysokości to 3m, ale parametry sygnału poprawiły się sporo. Po montażu Netii - UL SNR 22dB, DL SNR 28 dB. Po mojej poprawce - UL SNR 29 dB, DL SNR 34 dB.
A Alvariony to urządzenia zintegrowane - antena + elektrornika w jednej obudowie, zasilana j/w kolega pisał przez PoE. A i uwaga ja musiałem poprawiać nawet montaż uszczelek na alvarionie w miejscu wejścia skrętki, bo pan monter nie miał chyba siły ;)

sorry, że się rozpisałem ;)
pzdr
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: zDaleKi »

robsonn pisze:musiałem poprawiać nawet montaż uszczelek na alvarionie w miejscu wejścia skrętki, bo pan monter nie miał chyba siły ;)
No to faktycznie monterzy się nie popisali.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: Patryk »

robsonn pisze:Polecam kupić skrętkę zewnętrzną w otulinie PCV + żel, ewentualnie tylko żelowaną.
Po co płacić za żel,skoro to ma być na domu,a nie w ziemi ? :)
Do zastosowań zewnętrznych,lecz nie doziemnych stosuje się kable w zwykłej oponie PE (nie PCV !!!).
octagons
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2008-12-11, 13:27
Lokalizacja: Kalisz

Re: WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: octagons »

witam
kabel jak najbardziej "czarny" FTP ekranowany ze stalowym drucikiem wewnatrz... takie sa wytyczne z Ericsson'a no i na koncach RJ45 EKRANOWANA zaprawione standardem: B-Pom, Pom, B-Ziel, Nieb, B-Nieb, Ziel, B-Braz, Braz , w instrukcji montazu jest jeszcze jeden standard ale.. montazysci wybieraja podstawowy ;) bo po co meczyc sie i zapamietywac nowy ;)
no i jak juz chcesz klasc kabel sam to najpierw skontaktuj sie z wykonawca czy mozesz ;) bo my mamy wytyczne ze nie mozemy instalowac na kablu polozonym przez klienta
odpowiadam dlaczego
bo:
jesli polozysz kabel i gdzies go przelamiesz to bedzie problem z sygnalem to po pierwsze
po 2 na kazdym "zalamaniu" (tzn jak kabel idzie po elewacji i mamy rog domu albo wchodzi w komin wentylacyjny albo schodzi z dachu itp) musimy zakladac peszel i kabel musi byc mocowany do elewacji zeby nie zostal gdzies przetarty albo cos w tym stulu
to chyba tyle
pozdro
----------------
octagons
WiMAX rejon Bydgoszcz-Inowroc?aw-Gniezno
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26156
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: wojteks »

octagons pisze:jesli polozysz kabel i gdzies go przelamiesz to bedzie problem z sygnalem to po pierwsze
Kolego teorią na szkoleniach Cię napakowali. Przecież to skrętka Cat 5e, standard zaciskania to TIA/EIA 568A albo 568B. (na 50m działa na niebieskiej i brązowej albo mozna puścić brązowa i niebieską PoE). Czym tak naprawdę różni się montażowo WiMax od WiFi/MT montowanych w puszkach zewnętrznych.

Przecież na 10-15m to będzie działało nawet jak na supełki kabel powiążemy (nie zalecam tego), o załamywaniu 90stopni nawet nie piszę. Inaczej ma się sprawa jeżeli robimy połączenie na 100m, lepiej zrobić to raz i starannie, przestrzegając łuków zagięcia kabla itp.
octagons pisze:musimy zakladac peszel i kabel musi byc mocowany do elewacji
Ciekawe jak mocujecie czarny kabel do jasnej elewacji na styropianie? żeby bardzo się nie rzucało w oczy.
Nie pomagam na PW!
octagons
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2008-12-11, 13:27
Lokalizacja: Kalisz

Re: WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: octagons »

witam
ja nie mowie tutaj o teorii ale o praktyce z punktu widzenia tych co montuja dla ericsson'a, takie mamy "wytyczne" (w Poznaniu jest jeszcze ciekawiej - bo nie mozna puscic kabla po dachu "luzem" albo peszel albo rurka) i jak zrobimy inaczej to nam nie zaplaca i tyle ;)
teraz mam wlasnie taki maly problem bo chlopaki podpieli urzadzenia wszystko dzialalo a klient dwa tygodnie pozniej zrzucil jakies pulki na kable i pourywal wszystko.. i netia chce mnie obciazyc kosztami serwisu, bo ze niby kable zasilajace nie byly pospinane i przypiete do sciany ;)
ale co region to inaczej dlatego pisalem zeby sie kontaktowac z monterami bo oni moga w tym rejonie miec jeszcze inne wytyczne - moze montuja na zwyklej skretce i nieekranowanych RJ ;)
a co do elewacji i kabla na niej .. hm.. niestety.. klient wyraza zgode na WiMAXa i musi miec taki kabel jaki mu montujesz, jak nie to nie ma montazu i tyle (ja nie mam kasy a on telefonu albo netu) a przypinasz specjalnymi mocowaniami do styropianu (pelno tego w hurtowniach) ;)
:gwiazdki:
pozdro
----------------
octagons
WiMAX rejon Bydgoszcz-Inowroc?aw-Gniezno
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26156
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: wojteks »

octagons pisze:jak zrobimy inaczej to nam nie zaplaca i tyle
Robicie jak zleceniodawca wymaga (bo z tego macie kasę) i tego nie podważam.
octagons pisze:klient wyraza zgode na WiMAXa i musi miec taki kabel jaki mu montujesz, jak nie to nie ma montazu i tyle
Ech ci monopoliści.
Nie pomagam na PW!
marinuxx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2009-04-11, 05:53
Lokalizacja: Toruń

Re: WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: marinuxx »

To są wytyczne montażu. Więc musimy się ich trzymać. A jeśli ktoś się nie zgadza na naszą propozycję montażu to trudno.... A jeśli chodzi o skrętkę IDU - ODU to powinna być FTP czarna i wszystkie żyły skrętki są wykorzystywane do pracy anteny. Owszem jest tam Tx i Rx ale również zasilanie anteny i dodatkowa masa. Więc jeśli ktoś tego nie montował to niech się nie wymądrza że można druty na supełki powiązać.
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: Quest »

Każdy zleceniodawca ma swoje wymogi i firma montująca musi je przestrzegać. W Poznaniu to porażka Ericsson to cwaniaki firmie z Warszawy nie odebrał kilkadziesiąt instalacji. Dotąd jeździli na poprawki aż zgodzili się na bodajże 1/4 kasy za te montaże. Bo lepiej mieć 1/4 kasy niż zero.

[ Dodano: 2009-04-11, 23:27 ]
Dla nie wtajemniczonych Ericsson jest jedynym wykonawcą dla Neti Wimaxa. A pod niego podlegają kolejne firmy, a pod nie kolejne.
Można zamontować Wimaxa na kabelku klienta pod warunkiem że trafi się na wytyczne zleceniodawcy na danym regionie.
Ale przeważnie jest to skrętka zewnętrzna UTP żelowana. 3 metry zapasu przy kominie
( najwyższy punkt domu) i prowadzimy do miejsca docelowego.

Ale poco kłaść kabel za kilkadziesiąt złotych skoro monter przyjedzie i położy swój za darmo.

[ Dodano: 2009-04-11, 23:33 ]
marinuxx pisze:A jeśli ktoś się nie zgadza na naszą propozycję montażu to trudno....
Zgadzam sie. Monter ma wytyczne i się ich trzyma. Mówi klientowi co montuje i gdzie. Jeżeli klient chce narzucić mu łatanie kilku kabelków w domu, to monter mu odmówi.
Awatar użytkownika
dacula
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2007-12-16, 21:59
Lokalizacja: Bytom

Re: WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: dacula »

Bardzo ciekawy temat...

Musze sie odniesc do kilku kwesti.

1. Prosze nie komentowac i nie pisac na forum publicznym o swoich zalach wzgledem Netii i firm podwykonawczych. Przeciez jesli ktos ma jakies pretensje lub mu cos nie odpowiada moze nie odebrac instalacji i odmowic podpisania protokolu instalacji.

2. Co do komentarzy wzgledem Ericssona, jako glownej organizacji serwisowej dla Netii, to Ericsson swiadczy zdecydowanie szersze spektrum uslug dla Netii i innych operatorow w Polsce niz uruchomienia wimaxow Netii, wszelkie komentarze prosze kierowac do obslugi klienta Netii. Panow monterow niezadowolonych odslylam do wlasciwych osob w swoich firmach lub Ericssonie.

3. W kwesti kabli i sprzetu, wszelkie elementy instalacji i przerobki (wlacznie z samodzielnym rekonfiguracjami) moga byc traktowane jako proba kradziezy lub uszkodzenia sprzetu nalezacego do operatora.

4. Za samodzielnie polozona instalacje odpowiada sam abonent, w przypadku uszkodzenia kabla, Netia a za nia firmy podwykonawcze nie beda naprawialy tych instalacji bo nie one je budowaly.

Tyle :)
Nie, nie jestem monterem WiMAX i pracownikiem Netii ;-)
Przede wszystkim jestem zadowolonym klientem :)
wigi83
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2009-04-21, 10:00
Lokalizacja: wa-wa

Re: WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: wigi83 »

1. Na głównej stronie jest napisane FORUM więc niezadowolonego odsyłam na inne fora skoro nie podoba mu się że inni wyrażają swoje opinie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26156
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: wojteks »

wigi83 pisze:1. Na głównej stronie jest napisane FORUM więc niezadowolonego odsyłam na inne fora skoro nie podoba mu się że inni wyrażają swoje opinie.
A do czego to się odnosi?
Nie pomagam na PW!
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: zDaleKi »

wigi83, nie wiem czy słusznie się domyślam, ale dacula, napisał tylko to, co przysługuje nam jako konsumentom.
dacula pisze:Przeciez jesli ktos ma jakies pretensje lub mu cos nie odpowiada moze nie odebrac instalacji i odmowic podpisania protokolu instalacji.
Natomiast co do zdania:
dacula pisze:Prosze nie komentowac i nie pisac na forum publicznym o swoich zalach wzgledem Netii
Oczywiście, że żale możemy pisać na forum, dacula, miał zapewne na myśli to, że nie Netia powinna być adresatem tych żali, tylko odpowiednie firmy podwykonawcze. Ale mam nadzieję, że on sam doprecyzuje.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
marinuxx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2009-04-11, 05:53
Lokalizacja: Toruń

Re: WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: marinuxx »

Oczywiście, że klient może się nie zgodzić na wiele spraw odnośnie montażu. Jeśli tylko ODU(antena) spełnia normy montażowe WiMAX, to resztą nie trzeba się przejmować. Kabel do anteny może być szary, zielony, jaki kto chce, tylko że na protokole odbioru trzeba dopisać, że klient żąda: tego, tego, itd. Tylko, że wtedy Netia odmówi wymiany kabla, gdy on ulegnie zniszczeniu: przecięciu, degradacji, itp.

Każdy chyba wie o co mi chodzi......
Awatar użytkownika
dacula
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2007-12-16, 21:59
Lokalizacja: Bytom

Re: WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: dacula »

marinuxx pisze:Oczywiście, że klient może się nie zgodzić na wiele spraw odnośnie montażu. Jeśli tylko ODU(antena) spełnia normy montażowe WiMAX, to resztą nie trzeba się przejmować. Kabel do anteny może być szary, zielony, jaki kto chce, tylko że na protokole odbioru trzeba dopisać, że klient żąda: tego, tego, itd. Tylko, że wtedy Netia odmówi wymiany kabla, gdy on ulegnie zniszczeniu: przecięciu, degradacji, itp.

Każdy chyba wie o co mi chodzi......
Dokladnie z tym sie zgadzam, poza tym, ze nie wiem czy nie ma nakazu, zeby montowac tylko i wylacznie zgodnie z procedura.

Co do poprzednich kwesti, ktore wywolaly dyskusje, nie lubie lamentow jesli ktos jest niezadowolony z pracy podwykonawcow (lub jest niezadowolonym podwykonawca) to chyba wie gdzie moze problem zglosic prawda?
Nie, nie jestem monterem WiMAX i pracownikiem Netii ;-)
Przede wszystkim jestem zadowolonym klientem :)
wigi83
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2009-04-21, 10:00
Lokalizacja: wa-wa

Re: WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: wigi83 »

Koledzy monterzy wygląda na to że nie możemy wylewać swoich żali na tym forum i lamentować jak to ciężka bywa niekiedy naszą pracą za marne grosiki bo wielu osobom się to nie podoba.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: bob »

wigi83 pisze:Koledzy monterzy wygląda na to że nie możemy wylewać swoich żali na tym forum i lamentować jak to ciężka bywa niekiedy naszą pracą za marne grosiki bo wielu osobom się to nie podoba.
Inaczej. To forum techniczne. Łzy wylewamy na forach popularno-towarzyskich lub ezoterycznych. ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26156
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: wojteks »

wigi83 pisze:Koledzy monterzy wygląda na to że nie możemy wylewać swoich żali na tym forum i lamentować jak to ciężka bywa niekiedy naszą pracą za marne grosiki bo wielu osobom się to nie podoba.
Żale wylewać możecie, ale podobno "klient nasz pan" więc wylewanie żalów to jedno a robienie jak klient chce to drugie.

Przykład:
Chciałem przyłącze telefoniczne ziemne bo nie lubię wiszących kabli. Nie da się bo projekt, zezwolenie i ..... Więc powiedziałem "Już nie chcę telefonu".

Monter brzmi dumnie. Pan internetu/telefonu/TV kablowej. Niestety na forach internetowych lepiej się nie przyznawać że się jest monterem bo ..... sam wiesz/widzisz jak to jest.
Nie pomagam na PW!
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: zDaleKi »

wigi83 pisze:Koledzy monterzy wygląda na to że nie możemy wylewać swoich żali na tym forum
Dlaczego każdy kogoś podejrzewa o jakiś związki z jakimiś firmami?
W jednym dziale jesteśmy podejrzewani o związki z Orange, w drugim ze Sferią, w trzecim z Paly a tutaj z Netią. :rotfl:
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: WiMAX jaki kabel do anteny?

Post autor: ja.michal »

BliSki pisze:W jednym dziale jesteśmy podejrzewani o związki z Orange, w drugim ze Sferią, w trzecim z Paly a tutaj z Netią. :rotfl:
Tak. I w ten sposób łamiemy już przynajmniej art. 214 (zakaz łączenia stanowisk) i art. 211 (zakaz konkurencji) Kodeksu Spółek Handlowych. :rotfl:
ODPOWIEDZ