Znikomy zasięg UMTS

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dziobak99
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2008-12-28, 12:23
Lokalizacja: Chodecz

Znikomy zasięg UMTS

Post autor: dziobak99 »

Witam!!
Mam problem, a mianowicie mieszkam na wsi dość daleko od nadajnika który obsługuje umts. Ostatnio pojechałem z laptopem 500m od mojego domu i miałem zasieg hsdpa 2 kreski, w trakcie powrotu miałem caly czas włączonego laptopa i ku mojemu zdziwieniu do samego domu trzymał mi zasięg umts. Gdy się rozłączyłem to już nie dało się połączyć, bo sygnał jest za słaby, jedynie jak się rusze ten kawałek od domu to łapie. Teraz pytanie czy jak kupie antene plus złączke do modemu huawei e220 (przerobie go), antene postawie na maszcie z 3m kablem do modemu to czy będe miał stabilny sygnał umts (tak żeby z 3 kreski były)? Jeśli tak, to jaką antene mi polecacie? Bo na antenach zupelnie się nie znam, nigdy nie próbowałem czegoś takiego robić, a jeśli ma to nic nie dać to szkoda pieniędzy.
Z góry dziękuje za pomoc.

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2008-12-28, 12:51 ]
Podzieliłem post na kilka zdań, bo ciężko czyta sie takie coś w jednym długim zdaniu.
Ostatnio zmieniony 2008-12-28, 12:50 przez dziobak99, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: YaHooo »

dziobak99 pisze:ku mojemu zdziwieniu do samego domu trzymał mi zasięg umts.
A połączenie w czasie tej "wędrówki" było stabilne? A jak wymusisz połączenie 3g przed domem to masz jakikolwiek szczątkowy zasięg? Możesz wejść na dach domu i sprawdzić czy tam się możesz połączyć i jaki masz zasięg?
dziobak99 pisze:Jeśli tak, to jaką antene mi polecacie?
Jeśli już to polecałbym jakąś antenę panelową z Bestpartnera np. taką http://www.bestpartner.pl/index.php?art ... ategorie=9

No i jeszcze kwastia gdzie masz nodeB z którego korzystasz. Sprawdź na mapce http://www.wieprz.net/bts w jakiej odległości on się znajduje i czy masz z nim widoczność optyczną. To jest podstawa dobrych osiągów oraz stabilnego połączenia.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
dziobak99
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2008-12-28, 12:23
Lokalizacja: Chodecz

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: dziobak99 »

Połączenie było stabilne, 2 kreski miałem, a bts jest ode mnie jakieś 15km, koło domu już sprawdzałem, nie łapie sygnału umts jak wymuszam, ale jak złapie w tamtym miejsciu 500m od domu, i wróce to nie gubi i jest koło domu, ale jak się rozłącze to już nie złapie wcale....w ogóle z jakich odległości ściągają te anteny?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: YaHooo »

No to może być problem, bo jak nie łapie w domu to możesz się przy 15km mieć problemy z zalogowaniem do nodeB. Sygnał możesz łapać, ale opóźnienia jakie wystąpią podczas podróży fal radiowych mogą być tak duże, że nodeB nie pozwoli Ci się zalogować.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
dziobak99
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2008-12-28, 12:23
Lokalizacja: Chodecz

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: dziobak99 »

A więc przeprowadziłem testy. Niestety na dach nie moge wejść, bo jest śniegu troche na nim i nie bardzo mi to pasowało. Więc przeprowadziłem dzisiaj testy <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> w obrębie mojego domu, i tak: łapie sasięg hsdpa jakieś 6m od mojego domu obok garażu, bez wchodzenia na dach czy tam podnoszenia modemu w górę. Zasięg jest bardzo słaby bo tylko 1 kreska, ale mogłem się zalogować i internet na hspda mi działał;))) Czyli tzn, że antenę mogę kupować, tak??
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: ja.michal »

dziobak99 pisze:Czyli tzn, że antenę mogę kupować, tak??
Wygląda na to, że z anteną powinno chodzić wszystko. :) Jak wrzucisz ją wyżej to zaryzykowałbym stwierdzenie, że na pewno. :)
dziobak99
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2008-12-28, 12:23
Lokalizacja: Chodecz

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: dziobak99 »

Antena będzie jakieś 6-7m nad ziemią, ale ogólnie mam pytanie dotyczące zasięgu jeszcze, patrzyłem na stronce ery i zasięg hsdpa kończy się jakieś 9km od mojego domu, więc czemu u mnie go łapie na samym modemie bez anteny??
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: ja.michal »

dziobak99 pisze:czemu u mnie go łapie na samym modemie bez anteny??
Może sektor byś nieobciążony. Anteny mogą być ustawione też tak.
Zasięg na mapkach operatorów nie odzwierciedla tego co jest faktycznie. ;) Albo niema, albo jest. :]
Awatar użytkownika
yagi
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 811
Rejestracja: 2007-05-05, 21:33
Lokalizacja: PL

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: yagi »

Obliczenia na podstawie ktorych robione sa te mapy potrafia zmylic. Juz sie kilka razy o tym przekonalem majac UMTS tam gdzie mapa pokazywala EDGE.
:!: Yagi's Para Para Dekkai Mara Mix (14.09.2010) :!:

www.btsy.eu - Stacje Bazowe Telefonii Komórkowej w Tarnowie
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: YaHooo »

dziobak99 pisze:Antena będzie jakieś 6-7m nad ziemią,
No to powinno pójść z dobrymi prędkościami.
dziobak99 pisze:patrzyłem na stronce ery i zasięg hsdpa kończy się jakieś 9km od mojego domu, więc czemu u mnie go łapie na samym modemie bez anteny??
Te mapki do niczego się nie nadają. Poza tym mogli uruchomić gdzieś nowy nodeB i na razie nie ma go na mapkach.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
dziobak99
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2008-12-28, 12:23
Lokalizacja: Chodecz

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: dziobak99 »

Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: Patryk »

dziobak99 pisze:Takie cos moze byc:
Ta antena z Yagi się nadaje najwyżej na śmietnik
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: YaHooo »

Patryk_ pisze:Ta antena z Yagi się nadaje najwyżej na śmietnik
Poza tym jest nie na te pasmo co trzeba :]

dziobak99 kup porządną antenę np. z Bestpartnera taką jak już Ci wcześniej polecałem w swoim poście.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
dziobak99
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2008-12-28, 12:23
Lokalizacja: Chodecz

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: dziobak99 »

Ok, zrobie jak mówicie, dziekuje wam za pomoc;))
Jak już kupie i ja na dach cykne to dam znać co i jak;))
piotrplp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2009-01-07, 20:45
Lokalizacja: okolice O?wi?cimia

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: piotrplp »

Witam wszystkich, to mój pierwszy post !

Pozwolę sobie podpiąć się, bo mam podobny problem.
Mam od niedawna modem Huawei E169 w Play'u. Gdy go umieszczę na ścianie w domu w odpowiedniej pozycji mam w miarę stabilne połączenie w UMTS. Aplikacja Play'a potrafi pokazać nawet 99% zasięgu, jednak Topnetinfo pokazuje co najwyżej -93 dbm, co wydaje mi się nie pasować do poziomu pokazywanego przez aplikację Play'a.

Wystawiając modem za okno miałem nawet stabilne HSDPA przy poziomie sygnału -99 dbm.

Kupiłem antenę Yagi z Bestpartnera, przed chwilą założyłem ją około 3 m nad ziemią i wycelowałem w miarę dokładnie na NodeB, przynajmniej tak mi się wydaje. Poziom -97 dbm i brak HSDPA. Do tego loguje się do NodeB, który jest mniej więcerj po przeciwnej stronie, czyli od tyłu anteny. Tylko się domyślam który jest który na podstawie wskazywanego sektora, Play na razie nie był łaskaw udzielić mi takiej informacji.

Miałem nadzieję, że z anteną będzie dużo lepiej. Co mogę z tym jeszcze zrobić ?

Pozdrawiam !

Piotr
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: krystianb »

Mape z nadajnikami masz tutaj http://mapa.btsearch.pl/ tylko nie wszyskie już działają. Polaryzację masz dobrą?? Możesz też po woli obracać anteną do okoła i obserwować wskazanie, tylko podawane jest z pewnym opóżnieniem, wiec trzeba to robić na prawdę po woli. Jest też szansa że antena lub kabel jest uszkodzony, można by choć sprawdzic czy obwód jest zamkniety, bo z tego co pamietam antena jest zwarta prądowo.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: wojteks »

piotrplp pisze:Kupiłem antenę Yagi z Bestpartnera,
Rozumiem, że kupiłeś taką:
http://www.bestpartner.pl/index.php?art ... ategorie=9

lepiej było kupić taką:
http://www.bestpartner.pl/index.php?art ... ategorie=9

Ile masz kabla antenowego i jaki konektor?
Nie pomagam na PW!
piotrplp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2009-01-07, 20:45
Lokalizacja: okolice O?wi?cimia

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: piotrplp »

Dzięki za odpowiedź !

Myślę, że antena jest dobra, bo bez niej w tej pozycji gdzie jest modem nic by nie łapał.
NodeB na mapie są, ale bez LAC i CID, więc trudno mi określić z którym się łączę, choć wydaje mi się, że po sektorze dobrze wnioskuję. I właśnie teraz zamiast zalogować się do tej w którą wycelowałem, łapię tą z tyłu.

Dzisiaj już nie, ale może jutro spróbuję nią pokręcić, może obrócić i zobacze jaki będzie efekt.

Polaryzacja na niej nie jest oznaczona, ale wydaje mi się, że skoro ta antena jest przeznaczona do UMTS, to samo jej mocowanie jest takie aby polaryzacja była pionowa. Naklejkę z napisami mam z boku, tak jak na zdjęciu na stornie Bestpartnera.

A tak z doświadczenia to o ile powinien mi się poprawić sygnał po jej podpięciu i dobrym ustawieniu ?

Piotr

[ Dodano: 2009-01-07, 21:21 ]
Tak tą z pierwszego linku, kabel 10m, konektor od Bestpartnera dla E169.

Yagi jest bardziej kierunkowa, wydawała mi się lepsza.

Piotr
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: Patryk »

piotrplp pisze:że po sektorze dobrze wnioskuję.
W przypadku P4 nie ma co wnioskować po numerze sektora niestety - to jest jedna loteria.

[ Dodano: 2009-01-07, 21:24 ]
piotrplp pisze:Yagi jest bardziej kierunkowa, wydawała mi się lepsza.
Yagi na wysokie częstotliwości to niestety szmelc.
piotrplp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2009-01-07, 20:45
Lokalizacja: okolice O?wi?cimia

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: piotrplp »

Skoro szmelc to nic z niej nie będzie ?

Niby Bestpartner bardzo dobra firma.

Piotr
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: Patryk »

piotrplp pisze:Niby Bestpartner bardzo dobra firma.
Dipol też.
A kiedyś pokazywałem zdjęcia wnętrzności Yagi z Dipola - uryna jak się patrzy na poziomie Yagi.pl.

Może masz możliwość zwrotu i wymiany na panelówkę ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: wojteks »

piotrplp pisze:Niby Bestpartner bardzo dobra firma.
Na forum nigdy nie polecaliśmy anten typu Yagi z Bestpartnera, zawsze panel.
Nie pomagam na PW!
piotrplp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2009-01-07, 20:45
Lokalizacja: okolice O?wi?cimia

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: piotrplp »

Zwrotu niestety nie, odkupiłem od kogoś.
z drugiej strony producent pokazuje uzysk 15 dbi i być może można by się przyczepić.

Piotr
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: krystianb »

Patryk_ pisze:Może masz możliwość zwrotu i wymiany na panelówkę ?
Pewnie ma, ale może jeszcze jutro przetestować, może nadajnik jest z drugiej strony, ewentualnie azumut pionowy zły, ta yaga ma dość małe kąty... Bo jak nie to faktycznie nie ma cudów i trzeba brać o połowę droższy panel;/

Spóźniłęm się.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: Patryk »

piotrplp pisze:z drugiej strony producent pokazuje uzysk 15 dbi i być może można by się przyczepić.
No ale jak tu się przyczepić,skoro zwrotu niet...

Pamiętaj jeszcze,że nie zawsze w radiokomunikacji lądowej wysokie umieszczenie anteny jest najkorzystniejsze - trzeba brać pod uwagę przeszkody terenowe (pagórki,domy,lasy,etc. - choćby łatwiej jest się przebić przez las z dołu,niż z góry przez korony drzew).
Musisz kombinować - na początek wystaw antenę w tym miejscu,w którym sparwdzałeś modemem i miałeś funkcjonujące połączenie.
Sygnał w granicach -100 dla Playa już jakoś ujdzie,pod warunkiem przyzwoitej stopy błędów.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: YaHooo »

piotrplp pisze:NodeB na mapie są, ale bez LAC i CID, więc trudno mi określić z którym się łączę, choć wydaje mi się, że po sektorze dobrze wnioskuję.
To jeszcze pozostaje Ci stronka http://btsearch.org/ Ale tam też nie wszystkie nowe BTS'y są.
piotrplp pisze: właśnie teraz zamiast zalogować się do tej w którą wycelowałem, łapię tą z tyłu.
Dlatego antenę ustawiaj nie "na oko" tylko po maksymalnej sile signału z żądanego nodeB.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: krystianb »

piotrplp pisze:Zwrotu niestety nie, odkupiłem od kogoś.
Tym bardziej trzeba ją sprawdzić, choćby omomierzem. No ewentualnie dla potomności można zobaczyć co w śrokdku kryje. A polaryzacja powinna być z przodu oznaczona, może jest przekręcona, kto wie co poprzedni właściciel robił.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
piotrplp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2009-01-07, 20:45
Lokalizacja: okolice O?wi?cimia

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: piotrplp »

Jutro potestuję, może faktycznie przestawię ją tam gdzie na zewnątrz modem łapał HSDPA. W domu też mi dzisiaj łapał, choć teraz nie chce. A z anteną w domu to już w ogóle nic nie było.

Obawiam się, że lepszym rozwiązaniem było poprzednie, czyli modem w worku, nakryty butelką, na patyku za oknem. Tylko na mrozie żal mi go było.

Pozdrawiam i poinformuję jutro o wynikach testów !

Piotr

P.S. Mitrzu bezprzewodowy z Beskidu Małego, w najbliższą niedzielę planuje małą penetrację tegoż Beskidu.

[ Dodano: 2009-01-07, 21:53 ]
Poprzedni właściciel chyba niewiele z nią robił bo uchwyt był nierozpakowany. Właśnie na przedniej zatyczce szukałem oznaczenia polaryzacji, ale nie ma. Spróbuję ją jutro też obrócić, ale z testów wczorajszych w domu wynikało, że polaryzacja jest właściwa.

Idę po omomierz i sprawdzę co tam słychać. Jaka powinna być rezystancja ?

Piotr

[ Dodano: 2009-01-07, 21:59 ]
Zmierzyłem, zero. Albo zwarcie gdzieś, albo to które jest celowe w antenie. Gdyby gdzieś to by raczej w ogóle nie działała, więc raczej to celowe.

PL

[ Dodano: 2009-01-08, 12:26 ]
wojteks pisze: lepiej było kupić taką:
http://www.bestpartner.pl/index.php?art ... ategorie=9
czy ta powyższa polecana antena różni się istotnie od poniższej ?

http://www.dipol.com.pl/antena_atk-p1-2 ... _A7044.htm

Jest różnica w zysku, ale czy w rzeczywistości to dużo daje ?

Piotr
piotrplp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2009-01-07, 20:45
Lokalizacja: okolice O?wi?cimia

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: piotrplp »

Witam ponownie !

Próbowałem ustawić antenę. Coś osiągnąłem, ale do zadowolenia to jeszcze daleko. Znalazłem pozycję w której łapie sygnał jednej z dwóch stacji które łapię. Ta potrafi dać HSDPA.
Najlepszy wynik zasięgu to -91 dbm, ale ze stacji z której nie jestem w stanie dostać HSDPA. Obecnie mam -105 dbm, ale HSDPA jest i na razie zachowuje się stabilnie. Zobaczę co będzie dalej, może jeszcze popróbuje z anteną, ewentualnie kupię panel.
Tutaj kluczowe pytanie czy potrzebuję panel z 15 dbi, czy wystarczy 7 dbi. Wiem, że odpowiedzieć na to pytanie na podstawie tych danych to nie prosta sprawa, ale może jakaś porada się nasunie.

Pozdrawiam !

Piotr
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Znikomy zasięg UMTS

Post autor: wojteks »

piotrplp pisze:Jest różnica w zysku, ale czy w rzeczywistości to dużo daje ?
Taka niby mała różnica daje bardzo dużo bo to skala logarytmiczna. Jakbyś miał kupować to minimum 15dBi (mają nawet 20 ale cena kosmiczna)
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ