Z jednego miejsca można połączyć się z kilkoma BTS-ami.

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ulises50
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2009-01-18, 00:05
Lokalizacja: K?odawa

Z jednego miejsca można połączyć się z kilkoma BTS-ami.

Post autor: ulises50 »

Witam.

Od niedawna korzystam z tego forum. Czytając posty dowiedziałem się wiele interesujących rzeczy na temat telefoni komórkowej. Sam od jakiegoś czasu mam duże problemy z ciągle psującym się nadajnikiem ( co jakieś 3 tygodnie ) w sieci Orange. Korzystam z internetu Orange Free w technologi Edge. Ciągle zgłaszam ten sam problem z łącznością i średnio naprawa trwa jakieś 3 dni. Zlokalizowałem ten fatalny nadajnik za pomocą wskazówek z tego forum i komend Hyperterminala. Za pomocą mapki na stronie www.btsearch.org zlokalizowałem również inne BTS-y w moim rejonie, a jest ich aż 4 z których mogł bym spokojnie odbierać sygnał. W wyniku tych problemów z odbiorem zamierzałem zakupić antene kierunkową abym mógł w chwili kolejnej awarji nadajnika z którego korzystam przekierować ją na inny. Ktoś na tym forum napisał jednak, że nawet w tym samym miejscu można się połączyć z innym BTS-em za pomocą tego samego modemu czy telefonu. Postanowiłem to wypróbować. Włączyłem Hyperterminal i zaczołem przemieszczać modem w różne miejsca w moim pokoju. Okazało się, że przesuwająć modem na tym samym parapecie okiennym, zaledwie o pół metra, złapełem sygnał z innego BTS-a i się połączyłem :) Okazało się również, że moge złapać sygnał z pozostałych nadajników. Wystarczy, że przestawie modem z anteną fabryczną w inne miejsce w pokoju.
Dla mnie jest to zupełnie niezrozumiałe ale to jest fakt. W tej chili mam kolejną awarję nadajnika z którego wcześniej korzystałem, więć odbieram sygnał z innego :). Mam pytanie zatem dla osób które znają się na tym. Dlaczego tak się dzieje? Co faktycznie decyduje o wyborze BTS-a? Akurat wszystkie BTS-y które mnie otaczają są w technologi Edge natomiast był by problem gdyby tak nie było. Mógł bym się wtedy łączyć np. tylko z takim który obsługuje GPRS nie wiedząć, że przestawiająć modem w troche inne miejsce można złapać Edge. Być może z UMTS jest tak samo?
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Z jednego miejsca można połączyć się z kilkoma BTS-ami.

Post autor: Patryk »

ulises50 pisze:Co faktycznie decyduje o wyborze BTS-a?
Przede wszystkim siła sygnału,jakość sygnału i obciążenie danego sektora.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Z jednego miejsca można połączyć się z kilkoma BTS-ami.

Post autor: ja.michal »

No i, że takie małe różnice i przeskakuje sygnał po przesunięciu się niewiele to znaczy, że jesteś w miejscu w którym się krzyżują sygnały ze wszystkich BTSów. Taki środek trójkąta bermudzkiego. ;)
szmitz
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 888
Rejestracja: 2008-12-08, 17:10
Lokalizacja: DE:Uhingen

Re: Z jednego miejsca można połączyć się z kilkoma BTS-ami.

Post autor: szmitz »

Ja mam podobnie do jednego BTSa z GPRSem mam 1.5 Km, a do EDGE 7 Km i w dodadku las . Dlaczego czasami mam 2 kreski EDGE ( po wymuszeniu ) a raz 3 GPRSu
choc* częściej mam GPRSa ?? Nie zależy do czasem od pogody ??
Netia 2Mb/s. :)
Router:D-Link DIR-655 + Modem : D-Link DSL-320T i E3131, 12.9.2013 3G Networks
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Z jednego miejsca można połączyć się z kilkoma BTS-ami.

Post autor: ja.michal »

Tak jak Patryk_ napisał. :)
Co do pogody to może jak jest jakaś zamieć to może coś gorzej chodzić. Bardziej pora roku ma wpływ zwłaszcza jak jest las. Liście na drzewach się pojawiają i to zaczyna skutecznie tłumić sygnał.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Z jednego miejsca można połączyć się z kilkoma BTS-ami.

Post autor: YaHooo »

szmitz pisze:Dlaczego czasami mam 2 kreski EDGE ( po wymuszeniu ) a raz 3 GPRSu choc* częściej mam GPRSa ??
GPRS masz o wiele bliżej, więc nie ma się co dziwić, że modem wybiera BTS'a który ma silniejszy sygnał.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ