Orange vs iPlus vs Blueconnect vs Era WiMax

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
spwmarluk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-08-21, 09:01
Lokalizacja: Warszawa

Orange vs iPlus vs Blueconnect vs Era WiMax

Post autor: spwmarluk »

Witam,

Mam pytanie do forumowiczów z Białołęki (okolice Skarbka z Gór), jakie macie transfery na Orange, iPlus i Erze.
Przez ponad rok korzystałem z internetu od Orange w abonamencie na modemie Option GlobeTrotter HSDPA 7.2Mbit. Skończyła mi sie umowa i postanowiłem zmienić operatora, bo Orange delikatnie mnie wk****ł w pewnej kwestii:( Teraz nie wiem czy dobrze zrobiłem, bo zrezygnowałem z umowy:/
Na speedtest.pl w Orange wyciągałem Down. 1300-1800kbps, Up. ~300kbps.

Wziąłem sobie na próbę pre-paid iPlusa i Erę. Niestety najgorsze dopiero miało nastąpić...
Sprawdziłem na speedtest i iPlus po kilku próbach ledwo sięgnął 400kbps, a Era trochę ponad 400kbps. Upload był podobny ~200-300kbps.
Skąd takie różnice?
Rozumiem, że tam 20-30% różnicy, bo nie wiem, większe obciążenie BTSa czy coś, ale żeby pomarańcza była 3-4 razy szybsza od iPlus i Ery??

Jak oceniacie testowanie łącza poprzez stronki typu speedtest, czy jest to w miarę wiarygodne?

Jak przy tych łączach HSDPA wypada WiMax w Erze? Tam z tego co widziałem, jest 1Mbps bez limitów na dane za 89zł przy umowie na 12mies. Mi zależy na jak najkrótszej umowie, bo transfery i technologie się co chwile zmieniają i nie ma sensu się związywać na 2 lub 3 lata.
Ale się rozpisałem...
Na szczęście nie podpisałem jeszcze z nikim umowy, więc mam wolny wybór:)
Za wszelkie dobre rady będę wdzięczny:)
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Orange vs iPlus vs Blueconnect vs Era WiMax

Post autor: Jaco »

spwmarluk pisze:wk****ł
Na dzień dobry od razu walisz z grubej rury :dobani: Na tym forum nie będziemy takich zachowań tolerować . Zapraszam do zapoznania się z Regulaminem i Netykieta naszego forum .

Panuj nad słowami bo się pogniewamy. :dobani:
Ostatnio zmieniony 2009-02-10, 22:59 przez Jaco, łącznie zmieniany 1 raz.
Boras
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 327
Rejestracja: 2008-01-14, 15:06
Lokalizacja: Toruń

Re: Orange vs iPlus vs Blueconnect vs Era WiMax

Post autor: Boras »

spwmarluk pisze:Skąd takie różnice?
Rozumiem, że tam 20-30% różnicy, bo nie wiem, większe obciążenie BTSa czy coś, ale żeby pomarańcza była 3-4 razy szybsza od iPlus i Ery??
Nie ma się co dziwić. Przecież to zależy nie tylko od obciążenia ale od tego w jakiej odległości jesteś od nadajnika, jaką ten nadajnik ma przepustowość, czy sygnału nie zakłócają jakieś budynki, drzewa itp.
spwmarluk pisze:Na szczęście nie podpisałem jeszcze z nikim umowy, więc mam wolny wybór:)
A nie masz możliwości wzięcia innego internetu? Jakiś kabe może? Zawsze możesz jeszcze Playa przetestować ale jak masz możliwość to bierz jakieś stałe łącze.
spwmarluk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-08-21, 09:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orange vs iPlus vs Blueconnect vs Era WiMax

Post autor: spwmarluk »

Jaco pisze:
spwmarluk pisze:wk****ł
Na dzień dobry od razu walisz z grubej rury :dobani: Na tym forum nie będziemy takich zachowań tolerować . Zapraszam do zapoznania się z Regulaminem i Netykieta naszego forum .

Panuj nad słowami bo się pogniewamy. :dobani:
To się więcej nie powtórzy :zawstydzony:

Niestety nie mogę wziąć kabla, ponieważ nie jestem właścicielem lokalu :/
Dzisiaj jeszcze przetestuję ściąganie plików z FTP, filmiki na Youtube itp.
Jak będzie znośne, to wezmę iPlusa, bo za 100zl dają 8GB, a przy dzisiejszych stronach naszpikowanych flash'ami większy limit się przyda.
Czekam jeszcze na odpowiedź z ery w sprawie WiMax. Ciekawe, czy dadzą przetestować...
Ostatnio zmieniony 2009-02-10, 22:58 przez spwmarluk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Orange vs iPlus vs Blueconnect vs Era WiMax

Post autor: krystianb »

spwmarluk pisze:Czekam jeszcze na odpowiedź z ery w sprawie WiMax.
A nie będziesz miał problemów z powieszeniem anteny na dachu, w tej technologii inaczej się nie da. Play do Ciebie nie dociera, bo tak jak piszesz to raczej ten plus z erą cieniutkie, i fioletowi wcale nie muszą być gorsi przy cenie 45zł za 10gb (jak nie weźmiesz od nich tego złomu co ludziom wciskają)
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Orange vs iPlus vs Blueconnect vs Era WiMax

Post autor: ja.michal »

spwmarluk pisze:Niestety nie mogę wziąć kabla, ponieważ nie jestem właścicielem lokalu :/
Na ile masz umowę? To nie problem dziś. Właściciel pisze zgodę i wsio. :) Też tak miałem.
spwmarluk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-08-21, 09:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orange vs iPlus vs Blueconnect vs Era WiMax

Post autor: spwmarluk »

Nie wiedziałem, że antenę do WiMaxa trzeba montować na dachu. To od razu mogę powiedzieć, że odpada, bo mieszkam na parterze i planowałem zawiesić na wys. około 2,5m. Zresztą i tak się nie odezwali, więc chyba im nie za bardzo zależy na kolejnym kliencie.

Jeżeli chodzi o Play, to jakoś chyba słabo się rozglądałem, bo widziałem tylko jakąś ofertę na 1GB czy coś. Ale 10GB i to za 45zl brzmi extra:D

Jeżeli chodzi o Erę i iPlusa to zasięgu mam na GTConnect 1-2 kreski, może to jest przyczyną?
Jeszcze jestem gotów zainwestować w antenkę jeśli coś pomoże, tylko pytanie jaką, ale nie zadam go, bo i tak mnie odeślecie do wiadomego działu:)

A jeżeli chodzi o kabel, to jak się zdecyduję zmieniać lokum, to albo zostanę bez netu, albo będę musiał opłacić abonament do końca umowy or both:/ a to nie za ciekawie wygląda.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Orange vs iPlus vs Blueconnect vs Era WiMax

Post autor: ja.michal »

spwmarluk pisze:A jeżeli chodzi o kabel, to jak się zdecyduję zmieniać lokum, to albo zostanę bez netu, albo będę musiał opłacić abonament do końca umowy or both:/ a to nie za ciekawie wygląda.
Od czego są umowy na czas nieokreślony? :cwaniak: 30 dni okres wypowiedzenia z reguły. :)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Orange vs iPlus vs Blueconnect vs Era WiMax

Post autor: krystianb »

spwmarluk pisze:bo widziałem tylko jakąś ofertę na 1GB czy coś. Ale 10GB i to za 45zl brzmi extra:D
1GB to jest prepaid za 19zł, tu masz więcej o tej dyszce http://web.playmobile.pl/pl/internet/pr ... index.html jedyny warunek to sensowny zasięg, wg gtconnect to min 4 kreski (w dagnostyce poziom sygnału min 15) przy niższych to w szczycie całkiem staje, najlepiej jak kupisz ww prepaida i zobaczysz jak z zasięgiem stoisz i jak to w szycie wygląda. Ale też może znajdziesz coś kablowego co by się nadawało, bo z netem gsm to różnie bywa. Co do anten to muszą to tylko panele na 2.1 GHz, wszelkiego rodzaju "patyki" nic nie dają a nawet sygnał pogarszają. Warunek żeby dobrze działały to widoczność optyczna z bts'em z parteru ciężko to zrobić.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Orange vs iPlus vs Blueconnect vs Era WiMax

Post autor: ja.michal »

krystianb pisze:Warunek żeby dobrze działały to widoczność optyczna z bts'em z parteru ciężko to zrobić.
Tutaj trzeba ustawić na faktyczne działanie a nie na BTS. Duże prawdopodobieństwo, że z odbić będzie działać.
spwmarluk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2008-08-21, 09:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orange vs iPlus vs Blueconnect vs Era WiMax

Post autor: spwmarluk »

I kupiłem wczoraj prepaida Play za 19zl 1GB :) Nie ruszając kompa z miejsca miałem 4 kreski (jak trochę przestawiłem potrafiło spaść do trzech), a w takim samym ustawieniu iPlus i BlueC. miały 1-2kreski max.
Stronki na Play wgrywają się ok, ale speedtest.pl coś nie chciał chodzić.

Znalazłem 3 antenki (mam Option Globetrotter GE201, przyszłościowo może 301):
1. Antena Yagi 13dBi do UMTS/HSDPA/HSUPA (1900-2100MHz) za 175zl , taka rurkowa
http://allegro.pl/item539259364_antena_ ... _icon.html
2. Antena ZESTAW 3 Option GLOBETROTTER,ICON,GT MAX,3G (900-2500MHz)- panelowa 14dB za 127zl z telkob'u
http://allegro.pl/item542866859_antena_ ... ax_3g.html
3. Antena PANEL MAX 15 dBi 1900-2100 MHz (UMTS) - 15dBi z bestpartner'a za 140zl
http://www.bestpartner.pl/index.php?art ... ategorie=9

i teraz nie mam pojęcia którą wybrać, różnica w cenie jest do pominięcia. Będę potrzebował z 10m kabla.
Wydaje mi się, że nadajnik Play powinienem widzieć z okna, tak wynika z mapki i z ilości kresek w GTC.
Czy istotna jest różnica, że antenka z telkobu'u ma dużo większy zakres częstotliwości?
Czy może patrzeć tylko na dBi ?
Jak sprawdzić zasięg poprzez diagnostykę?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Orange vs iPlus vs Blueconnect vs Era WiMax

Post autor: Jo_gurt »

spwmarluk pisze:i teraz nie mam pojęcia którą wybrać,
Bestpartner z powyższych. Nie szukaj anten na allegro.
spwmarluk pisze:Czy istotna jest różnica, że antenka z telkobu'u ma dużo większy zakres częstotliwości?
Taaa. To znaczy, że nie dość, że garażówka to jeszcze wielozakresowa.
spwmarluk pisze:Czy może patrzeć tylko na dBi ?
Przede wszystkim na jakość wykonania, czyli na firmę.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Orange vs iPlus vs Blueconnect vs Era WiMax

Post autor: YaHooo »

spwmarluk pisze:Czy może patrzeć tylko na dBi ?
Przy 10m kabla tłumienie będzie dość znaczne. Około 5dB. Zatem sama antena musi byc porządna. Ta antena w Bestpartnera będzie dobra. Bo tamte pozostałe nie mają takich zysków jak piszą.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Orange vs iPlus vs Blueconnect vs Era WiMax

Post autor: krystianb »

spwmarluk pisze:Czy istotna jest różnica, że antenka z telkobu'u ma dużo większy zakres częstotliwości?
To jest tylko i wyłącznie wada, do play póki co potrzebna jest antena na 2.1GHz bo dopóki nie uruchmią umts 900 to play online ma działać tylko na umtsie.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ODPOWIEDZ