Test BTS

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dagi12
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 170
Rejestracja: 2008-12-14, 21:08
Lokalizacja: Lubuskie

Test BTS

Post autor: dagi12 »

Siema testuje różne stacje bazowe ktoś mi na tym forum powiedział, żeby sprawdzać stację bazową o nocnych godzinach (słabe obciążenie) pod kątem zasięgu (TopNetInfo).

Ale gdzieś w necie wyczytałem, że stację bazową powinno się testować przy maksymalnym obciążeniu (godziny szczytu) pod kątem przesyłu danych ponieważ przy dobrze nakierowanych, dobrej jakości antenach zasięg jest zbliżony (lub taki sam) czy to 5 czy 10km i nie ma większego znaczenia dlatego powinniśmy załączać pierwszy lepszy "test-kilobajtowy".

Co o tym myślicie ?
Który BTS najlepszy !?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Test BTS

Post autor: Blido »

dagi12 pisze:Ale gdzieś w necie wyczytałem, że stację bazową powinno się testować przy maksymalnym obciążeniu (godziny szczytu)
Bzdura. Niby jak zmierzyć realną wydajność BTS-a jeśli jest on obciążony?
dagi12 pisze:przy dobrze nakierowanych, dobrej jakości antenach zasięg jest zbliżony (lub taki sam) czy to 5 czy 10km i nie ma większego znaczenia dlatego powinniśmy załączać pierwszy lepszy "test-kilobajtowy".
Masło maślane. Co przez to rozumiesz?
dagi12
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 170
Rejestracja: 2008-12-14, 21:08
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Test BTS

Post autor: dagi12 »

Blido pisze:Masło maślane. Co przez to rozumiesz?
-----------------------------------------------------------------------------------------------
dagi12 pisze:Siema testuje różne stacje bazowe ktoś mi na tym forum powiedział, żeby sprawdzać stację bazową o nocnych godzinach (słabe obciążenie) pod kątem zasięgu (TopNetInfo).
1. Kupiłem sobie antenę kierunkową.
2. Sprawdzam stację bazową
3. Gościu mi mówi że zasięg jest najważniejszy
4. Żeby nastawiać antenę patrząc na zasięg w TopNetInfo
5. Przy możliwie najsłabszym obciążeniu
dagi12 pisze:Ale gdzieś w necie wyczytałem, że stację bazową powinno się testować przy maksymalnym obciążeniu (godziny szczytu) pod kątem przesyłu danych ponieważ przy dobrze nakierowanych, dobrej jakości antenach zasięg jest zbliżony (lub taki sam) czy to 5 czy 10km i nie ma większego znaczenia dlatego powinniśmy załączać pierwszy lepszy "test-kilobajtowy".
Tutaj jest inny sposób. Mówi, że trzeba w godzinach szczytu testować BTS:

1. Nastrajam antenę (tak jak w pierwszym punkcie tylko o innej porze)
2. I zamiast patrzeć na zasięg uruchamiam speedtest.net i sprawdzam downlink i uplink.


Tak testuje BTS, mówi, że jest ten test lepszy bo sprawdza obciążenie stacji bazowej, co przekłada się na szybkość internetu.

Rozumiecie, priorytetem pierwszego testu jest zasięg, a drugiego obciążeniu co bardziej liczy się dla szybkości internetu .
Ostatnio zmieniony 2009-02-25, 11:03 przez dagi12, łącznie zmieniany 1 raz.
Który BTS najlepszy !?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Test BTS

Post autor: YaHooo »

dagi12 pisze:Ale gdzieś w necie wyczytałem, że stację bazową powinno się testować przy maksymalnym obciążeniu (godziny szczytu) pod kątem przesyłu danych
Ktoś pewnie pisał i nie za bardzo wiedział co pisze. Takie testowanie ma na celu badanie jak się internet będzie zachowywał najgorzej. Bo można oczekiwać, że uzyskiwane transfery przesyłu danych będą najmniejsze przy największym obciążeniu BTS'a. A takie testowanie to nie jest test wydajności BTS'a.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Test BTS

Post autor: Jaco »

Ja kiedyś aby odnaleźć swojego BTSa pojeździłem trochę po swojej okolicy z lapkiem i modemem. Skuteczność 100%.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Test BTS

Post autor: YaHooo »

Jaco pisze:Skuteczność 100%.
Dokładnie. Czasem się zdarza, że nie ma BTS'a w spisie na http://btsearch.org/ i wtedy zostaje wędrówka z lapkiem.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
dagi12
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 170
Rejestracja: 2008-12-14, 21:08
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Test BTS

Post autor: dagi12 »

YaHooo pisze:Ktoś pewnie pisał i nie za bardzo wiedział co pisze. Takie testowanie ma na celu badanie jak się internet będzie zachowywał najgorzej. Bo można oczekiwać, że uzyskiwane transfery przesyłu danych będą najmniejsze przy największym obciążeniu BTS'a. A takie testowanie to nie jest test wydajności BTS'a.
Nawet nie można oczekiwać tylko tak po prostu jest i właśnie o to chodzi.
No trochę matmy.

Skoro przy zmiennej zmniejszającej (obciążeniu) ze wszystkich małych wartości (przesył danych) wybierzemy największą to będzie ona taką [największą wartością wśród dużych] również przy zmiennej zwiększającej (przy słabym obciążeniu i tak będzie to najlepszy BTS). W wyniku tych rozważań jaka to by zmienna nie była (śnieg, tsunami, duże obciążenie) i tak BTS ten będzie najlepszy.

W przeciwieństwie do pierwszego sposobu testujemy dużą ilość zmiennych, które mają największy wpływ na szybkość, ponieważ test prędkości i tak i tak uwzględnia zmienną zasięgu.

PS możecie się trochę przerazić tym co piszę (dlatego wyjaśniłem wszystko w nawiasach), ale w gruncie rzeczy jest to bardzo proste, więc nie bójcie się odpowiadać na moje posty xD

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2009-02-25, 11:00 ]
Wycięcie zbędnego autocytatu.
Ostatnio zmieniony 2009-02-25, 10:59 przez dagi12, łącznie zmieniany 1 raz.
Który BTS najlepszy !?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Test BTS

Post autor: YaHooo »

dagi12 nie obraź się, ale zamotałeś i to dokładnie (chodź z matematyką miałem na studiach wieeeele wspólnego) :gwiazdki:

Ale po dłuższym przemyśleniu wiem o co Ci chodzi. Trzeba wybrać najlepszy BTS przy dużym obciążeniu, a on będzie najlepszy przy małym obciążeniu. To może być racja.

Należy pamiętać, że nie wiemy jakie jest obciążenie stacji podczas testów. Może tak być, że stacja jest słabo obciążona (tylko kilku userów siedzących w godzinach szczytu), a wynik jest i tak dość kiepski. Jak się zbada jaki jest transfer w nocy i można otrzymać podobny wynik. Po prostu stacja może być w modernizacji.

Dlatego aby zminimalizować wpływa warunków zewnętrznych na które mamy i tak bardzo mały wpływ, oraz nie możemy ich zmierzyć. Trzeba pomiar przeprowadzić gdy te warunki (obciążenie) będzie znikome.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Test BTS

Post autor: Jaco »

dagi12 pisze:testuje różne stacje bazowe
Chyba nie masz zamiaru założyć obrotnicy i w czasie korzystania z neta kręcić anteną na wybrane BTSy aby mieć jak największy transfer :hyhy:
dagi12
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 170
Rejestracja: 2008-12-14, 21:08
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Test BTS

Post autor: dagi12 »

Yahoo pisze:Trzeba wybrać najlepszy BTS przy dużym obciążeniu, a on będzie najlepszy przy małym obciążeniu.
Właśnie sobie uświadomiłem jak prosto można to było powiedzieć :]
Yahoo pisze:Należy pamiętać, że nie wiemy jakie jest obciążenie stacji podczas testów. Może tak być, że stacja jest słabo obciążona (tylko kilku userów siedzących w godzinach szczytu), a wynik jest i tak dość kiepski. Jak się zbada jaki jest transfer w nocy i można otrzymać podobny wynik. Po prostu stacja może być w modernizacji.
Wykluczam skrajne przypadki w mojej formułce (próba czasu eliminuje modernizację)
Liczy się tylko obciążenie i zasięg.
Yahoo pisze:Dlatego aby zminimalizować wpływa warunków zewnętrznych na które mamy i tak bardzo mały wpływ, oraz nie możemy ich zmierzyć. Trzeba pomiar przeprowadzić gdy te warunki (obciążenie) będzie znikome.
Właśnie nie, ponieważ BTS może być ogólnie bardzo szybki, ale ma takie obciążenie, że na tle sąsiednich stacji pod względem transmisji danych to siara na maxa, dodajmy jeszcze, że ludzie najczęściej z neta korzystają w godzinach 16:00 - 22:00 w, których i ja najczęściej używam neta co powoduje, że obciążenie ma dla mnie duże znaczenie.
Warto jeszcze wspomnieć, że obciążenie nie tyle zmniejsza download co upload i zwiększa ping, nie mówiąc już o najbardziej uciążliwymi - przerwami w dostawie pakietów danych (net-pauzy, mega-pingi, lagi, zwajcie to jak chcecie)
Jaco pisze:Chyba nie masz zamiaru założyć obrotnicy i w czasie korzystania z neta kręcić anteną na wybrane BTSy aby mieć jak największy transfer :hyhy:
Właśnie tak jest, obrotnice już mam bo kupiłem sobie uchwyt murowy i działa to podobnie sprawdzam wszystkie BTSy jakie istnieją, potem sprawdza najlepszy dla niego zasięg i załączam

Kod: Zaznacz cały

speedtest.net
. Tylko o to toczy się spór czy przy maksymalny czy minimalnym obciążeniu.

PS zawsze jakoś lepiej w dzionek se antenkę dostrajać :ok: Niż w nocy na dach się przez strych "wspinać".
Który BTS najlepszy !?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Test BTS

Post autor: YaHooo »

dagi12 pisze:Właśnie sobie uświadomiłem jak prosto można to było powiedzieć :]
Widzisz co potrafi zrobić świeże podejście do tematu :]
dagi12 pisze:Wykluczam skrajne przypadki w mojej formułce (próba czasu eliminuje modernizację)
Zgodzę się. Im dłuższe testy tym bliższy prawdy ma się wynik :) Bo czasem można trafić na bardzo obciążony BTS, a za chwilkę obciążenie może się znacznie zmniejszyć.
dagi12 pisze:ludzie najczęściej z neta korzystają w godzinach 16:00 - 22:00 w, których i ja najczęściej używam neta co powoduje, że obciążenie ma dla mnie duże znaczenie.
Jednak sie z Tobą zgodzę :) W końcu najważniejsze jest dla zwykłego usera jakie osiągi ma BTS bez wnikania w obciążenia itp. Powiem może tak: sieć należy testować "pod siebie". Dokładniej rzecz biorąc w porze oraz miejscu w którym się najwięcej korzysta z internetu.
dagi12 pisze:Tylko o to toczy się spór czy przy maksymalny czy minimalnym obciążeniu.
Patrz odpowiedź na cytat wyżej ;)
dagi12 pisze: zawsze jakoś lepiej w dzionek se antenkę dostrajać
No jasne, ale antenę najlepiej dostrajać na maksimum sygnału z danego BTS'a. A na to w jakim ustawieniu mamy max sygnału to już obciążenie nie wpływa.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
dagi12
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 170
Rejestracja: 2008-12-14, 21:08
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Test BTS

Post autor: dagi12 »

Czyli BTS testuje wtedy kiedy sam używam neta :)
Będąc pewny, że stacja bazowa jest nastawiona idealnie, a jedynymi rzecami jakie wpływają na transfer są zasięg i obciążenie stacji bazowej.
Pomógł nie będzie bo sam pośrednio odpowiedziałem sobie na pytanie :cwaniak:
Który BTS najlepszy !?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Test BTS

Post autor: YaHooo »

dagi12 pisze:Czyli BTS testuje wtedy kiedy sam używam neta :)
Takie jest moje zdanie :)
dagi12 pisze:Pomógł nie będzie bo sam pośrednio odpowiedziałem sobie na pytanie
Wiesz mi nie zależy na punktach i są one nieobowiązkowe :]
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ