Mój zasięg w iplusie

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

uniu
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 195
Rejestracja: 2009-03-17, 21:41
Lokalizacja: Wołomin

Re: Mój zasięg w iplusie

Post autor: uniu »

Wiem już ze kabel powinien być jak najkrótszy ale niemama innej możliwości chyba ze modem będzie na zewnątrz przy antenie ale wtedy jest bardzo narazony na zjawiska atmosferyczne. Teoretycznie mógłbym go zabezpieczyć jakąś folią i dać razem z anteną na dach a do pokoju poproadzić dłuższy kabel USB ale mie wiem czy to tak mozna robić
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Mój zasięg w iplusie

Post autor: YaHooo »

uniu pisze:do pokoju poproadzić dłuższy kabel USB ale mie wiem czy to tak mozna robić
Z tym kablem trzeba uważać. To musi być kabel bardzo dobrej jakości, no i nie zbyt długi. Przy 3m może już nie zadziałać. Dlatego jeśli już to lepiej kupić aktywnego huba USB i do niego podłączać modem. Wtedy na pewno nie zabraknie prądu dla modemu.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
uniu
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 195
Rejestracja: 2009-03-17, 21:41
Lokalizacja: Wołomin

Re: Mój zasięg w iplusie

Post autor: uniu »

Witam

W moim rejonie są 2 nadajniki iplusa mniej więcej w tej samej odległości.
Jak zweryfikować z którym nadajnikiem się łącze. Dodam ze na stronce http://mapa.btsearch.pl/ jak nacisne na dany nadajnik w chmurce wypisany jest StationID czy da radę jakims programem sprawdzić po tym "StationID" z którym nadajnikiem sie łącze?

Czekam na antenkę i nie wiem zabardzo w który nadajnik mam jacelować
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Mój zasięg w iplusie

Post autor: YaHooo »

uniu użyj oprogramowania <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=9557" target="_blank">»Top NetInfo«</a> z naszego forum. Ono pokazuje LAC, CID oraz sektor stacji z którą się łączysz.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
uniu
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 195
Rejestracja: 2009-03-17, 21:41
Lokalizacja: Wołomin

Re: Mój zasięg w iplusie

Post autor: uniu »

Witam

Odpaliłem ten programik i mam takie wyniki:
Plus GSM: UMTS
Nazwa połączenia: Urządzenie iPlus
Modem Huawei Mobile Connect
IP kompa
IP serwera 0.0.0.0
Moc sygnału 105 dBm, 4 dBi, 1%
BTS: LAC:11006, CID:4275, 2pd pd-ws

Szukałem na mapie z nadajnikami w Wołominie numerów z nazw CID i LAC ale nic takiego nie było. Jak mam zweryfikować z którym nadajnikiem sie łącze?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Mój zasięg w iplusie

Post autor: YaHooo »

uniu pisze:Szukałem na mapie z nadajnikami w Wołominie numerów z nazw CID i LAC ale nic takiego nie było.
To może oznaczać, że po to jest jakiś nowy nodeB który został niedawno uruchomiony. Czy nawet to mogą być testy. Zatem jak znasz przybliżone położenie nodeB to kieruj na niego antenę zgrubnie, a potem dokładnie próbując uzyskać maksimum mocy sygnału, bo -105dBm to bardzo słaby sygnał. Musi po prostu ta liczba być większa. Możesz też kontrolować czy łączysz się z tym samym BTS'em.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
uniu
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 195
Rejestracja: 2009-03-17, 21:41
Lokalizacja: Wołomin

Re: Mój zasięg w iplusie

Post autor: uniu »

a która z wyżej wymienionych wartości oznacza sektor w którym sie znajduje BTS
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Mój zasięg w iplusie

Post autor: YaHooo »

LAC to jest tzw. kod obszaru lokalizacji. Wspólny dla większej liczby BTS'ów w danym rejonie. CID to numer konkretnego BTS'a. Sektor to numer anteny w BTS'ie.

Zatem:
uniu pisze:BTS: LAC:11006, CID:4275, 2pd pd-ws
LAC: 11006,
CID: 4275,
sektor: 2.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
uniu
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 195
Rejestracja: 2009-03-17, 21:41
Lokalizacja: Wołomin

Re: Mój zasięg w iplusie

Post autor: uniu »

Witam

Odpaliłem ten programik z forum i mam takie wyniki:
Plus GSM: HSDPA
Nazwa połączenia: Urządzenie iPlus
Modem Huawei Mobile Connect
IP kompa
IP serwera 0.0.0.0
Moc sygnału -81 dBm, 16 dBi, 30%

prosze o weryfikację

Czy jak podnise antenke o jakieś 1,5m wyżej to będzie znacząca poprawa?

[ Komentarz dodany przez: Sundance_kid: 2009-03-29, 17:27 ]
Wycięcie zdublowanej części posta
Ostatnio zmieniony 2009-03-29, 16:27 przez uniu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Mój zasięg w iplusie

Post autor: YaHooo »

uniu pisze:Moc sygnału -81 dBm, 16 dBi, 30%
Sygnał taki średnio na jeża.
uniu pisze:Czy jak podnise antenke o jakieś 1,5m wyżej to będzie znacząca poprawa?
Może tak być, ale nie musi. Wszystko to zależy np. od tego czy poprawi się widoczność anten BTS'a. Ale moim zdaniem warto spróbować. Chyba, że masz zadowalające Ciebie wyniki w prędkości download oraz upload.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ