alternatywa dla radiówki

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ermi0
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2009-08-24, 11:29
Lokalizacja: lędziny

alternatywa dla radiówki

Post autor: ermi0 »

Witam,

Obecnie korzystam z internetu radiowego dostarczanego przez firmę RATEL COM http://www.greyworm.net/ łącze 1Mega. <490 zł za 2009 rok> Na początku roku infrastrukturę telekomunikacyjną firmy Ratel Com przejeła firm E-SBL.net http://www.e-sbl.net/

I od tego czasu zaczeły się problemy z tym dostawcą. Bardzo częste przerwy w dostępie do netu, właściciele nie są w stanie tego racjonalnie wytłumaczyć!
W niedługim czasie kończy mi się umowa z wyżej wymienionym dostawcą i szukam alternatywy. NEostrady i Neti z pewnych względów nie chcę <mimo dopłaty za łącze 36 miesięcznie i tak by się opłacało>
Pozostaje mi mobilny net

I stąd moje pytanie:

Załózmy teoretycznie że mam bardzo dobry zasięg UMTS , HSDPA np orange lub play lub innego dostawcy.
Jeżeli mam zamiar korzystać z mobilnego netu jako głownego żródła netu.
Czy da się te usługi w jakikolwiek sposób porównać, czy też może internet mobilny jest stworzony do zupełnie innych celów i nie ma sensu brać go jako domowego.
Mam zamiar przeznaczyć 400 zł na modem +antena, jeżeli sprawdzi się prepaid play do chciałbym wziąć play online extra 10GB

[ Dodano: 2009-09-04, 12:06 ]
nie chodzi mi tu w żadnym razie o limity jakie posiada mobilny net

[ Komentarz dodany przez: wojteks: 2009-09-04, 13:35 ]
Poprawa ortografii. Proszę pisz zgodnie z zasadami ortografii i gramatyki. Zapoznaj sie z Regulaminem Forum i netykietą.
Ostatnio zmieniony 2009-09-04, 12:34 przez ermi0, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: krystianb »

ermi0 pisze:czy też może internet mobilny jest stworzony do zupełnie innych celów i nie ma sensu brać go jako domowego.
Moim zdaniem to ostateczność do domu, jak to mówią tonący brzytwy się chwyta.
Mi był potrzebny w 2 miejscach to wziąłem (w jednym nie miałęm możliwości instalacji czego kolwiek innego niż modem w kompie bez anten zewnętrznych)

Na stacjonarke lepiej najpierw wykorzystać inne możliwości, jak już jakiej kolwiek nie ma to wtedy zostaje mobilny. Mobilny dość częśto przypomina tą radiówke o której piszesz, niby połączenie jest a internetu nie ma albo ma tępo gorsze od żółwia na lądzie.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ermi0
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2009-08-24, 11:29
Lokalizacja: lędziny

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: ermi0 »

Obawiam się że nie mam innrj możliwośc <tp sa i netia odpada>

A może inaczej, czy da się na tym posłuchać radia, obejrzeć filmik na youtube, przeglądać swobodnie strony? bez obawy że połączenie za chcwilę zostanie przerwane?
Na tej radiówce nawet w kurnika nie da się zagrać, co chcwila nalicza ucieczki z winy neta!
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: krystianb »

ermi0 pisze:A może inaczej, czy da się na tym posłuchać radia, obejrzeć filmik na youtube,
Obawiam się, że przy takim użytkowaniu limitu nawet 10GB wystarczy na 1 dzień. No może tydzień, a co z resztą miesiąca?
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ermi0
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2009-08-24, 11:29
Lokalizacja: lędziny

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: ermi0 »

no ale gdyby przy oszczędnym korzystaniu starczyło transferu, czy da się w miare komfortowo z tego korzystać, zakładając że że mam przyzwoity zasięg umts
Ostatnio zmieniony 2009-09-04, 14:19 przez ermi0, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: Patryk »

ermi0 pisze:bez obawy że połączenie za chwilę zostanie przerwane?
Orange działa perfekcyjnie,pod warunkiem,że masz odpowiedni poziom sygnału.
Plus ciut gorzej,ale za to ma lepszy zasięg na terenach mało zurbanizowanych, np.na Żwakowie.
O Erze i Playu radzę zapomnieć,jeśli to ma być stabilne łącze...

Gdzie w Tychach będziesz najczęściej korzystała ?
Jeśli w mieszkaniu w bloku,to nie radzę wiązać się umową bez wypróbowania danego operatora (Orange,Plus,Play mają oferty na próbę),bo z zasięgiem może być bardzo nieciekawie.
Ostatnio zmieniony 2009-09-29, 22:46 przez Patryk, łącznie zmieniany 1 raz.
ermi0
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2009-08-24, 11:29
Lokalizacja: lędziny

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: ermi0 »

zamierzam z tego korzystać w lędzinach w domu, szkoda play ma chyba najatrakcyjniejszą ofertę. Na stabilności zależy mi bardzo. Orange ma chyba stosunkowo niskie "pakiety" w stosunku do np play online extra

W przeciwnym razie ta zamiana nie miała by sensu
Ostatnio zmieniony 2009-09-04, 14:19 przez ermi0, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: YaHooo »

ermi0 pisze:Na stabilności zależy mi bardzo.
To Ci powiem, że łącze komórkowe jest dość nieprzewidywalne pod tym względem. Po prostu obciążenie sieci się zmienia, warunki pogodowe czasem mogą uniemożliwić korzystanie z internetu. Dlatego dobrze powinnaś sprawdzić jak działa u Ciebie taki internet aby potem nie było wielkiego rozczarowania.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: Patryk »

YaHooo pisze:warunki pogodowe czasem mogą uniemożliwić korzystanie z internetu.
W 3G Orange już tego problemu praktycznie nie ma.

[ Dodano: 2009-09-04, 17:18 ]
ermi0 pisze:zamierzam z tego korzystać w lędzinach w domu,
No to moim zdaniem tylko pomarańcza :)
Plus tam nie ma 3G.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: krystianb »

YaHooo pisze:Dlatego dobrze powinnaś sprawdzić jak działa u Ciebie taki internet aby potem nie było wielkiego rozczarowania.
To też nie wiele da, bo teraz mamy wrzesień, sytuacja w październiku jest nieprzewidywalna, szczególnie w play'u w który celujesz. Do tego zdarzają się awarie, ja się przez ponad miesiąc męczyłem z tragicznym playem (poza warszawą) a potem nagle w połowie sierpnia wszystko przeszło i zaczął 3 razy szybciej net chodzić.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: YaHooo »

Patryk_ pisze:W 3G Orange już tego problemu praktycznie nie ma.
Akurat miałem styczność przez bardzo krótki czas z Orange i u mnie działało tragicznie :(
krystianb pisze:To też nie wiele da, bo teraz mamy wrzesień, sytuacja w październiku jest nieprzewidywalna, szczególnie w play'u w który celujesz.
Racja, dlatego napisałem, że internet komórkowy jest dość nieprzewidywalny.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ermi0
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2009-08-24, 11:29
Lokalizacja: lędziny

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: ermi0 »

w ledzinach jest o tyle tragiczna sytucja z netem, że wszyscy okoliczni dostawcy neta zmówili się i działają pod wspólna nazwą e-sbl.net. w tym segmencie nie ma konkurencji wcale!!!!!!!!!!. Bardzo często zdarza się że wyłączają mi neta bez jakichkolwiek informacji. Żałuję tylko że zapłaciliśmy im za dłuższy czs z góry no i kapa - tak by dostawali z 3 miesięcznym opóźnieniem, to by sie może poprawiło
Tak trzeba szukać ratunku gdzie indziej. Przykre
Ostatnio zmieniony 2009-09-04, 19:11 przez ermi0, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26140
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: wojteks »

ermi0 pisze:tak by dostawali z 3 miesięcznym opóźnieniem, to by sie może poprawiło
Po pierwszej zaległości by Cię odcięli od netu całkowicie.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: YaHooo »

ermi0 pisze:Bardzo często zdarza się że wyłączają mi neta bez jakichkolwiek informacji.
W takiej sytuacji można się domagać zwrotu abonamentu. Ewentualnie dochodzić swoich praw u rzecznika praw konsumenta.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
slaawus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2009-07-16, 21:11
Lokalizacja: Śląsk

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: slaawus »

Proponuje Ci neo albo netie , na pewno lepiej będzie działać niż 3G .. wiem co mowie pozdro
ermi0
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2009-08-24, 11:29
Lokalizacja: lędziny

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: ermi0 »

mam jeszcze troche czsu do namysłu - do końca roku. Chyba nie pozostanie nic innego jak powrót do korzeni. Pamiętam luty 2003, siemens c35 połączony kablem z pc i te pierwsze przepały minuta neta w ówczesnym popie 75groszy.. to były czasy

[ Komentarz dodany przez: Jo_gurt: 2009-09-05, 07:51 ]
Sprawdzaj proszę ortografię przed wysłanie, bo co post jest coś do poprawy.
Ostatnio zmieniony 2009-09-05, 06:51 przez ermi0, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
DJ1910
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 486
Rejestracja: 2007-07-01, 21:23
Lokalizacja: Miasto Włókniarzy

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: DJ1910 »

Są Panowie lokalizacje gdzie wszyscy operatorzy dobrze się sprawują, i tak jest właśnie na Widzewie w Łodzi. Byłem abonentem usług mobilnego dostępu do neta Plusa Orange i Play'a i jest elegancko, bawiłem sie czyims blueconnectem niedaleko mojego domu i HSDPA tez ładnie smiga ;)

Tak więc nie ma reguły, ale o tym to my dobrze wiemy ;) I Play nie wszedzie taki straszny jakim go malują ;)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: Patryk »

DJ1910 pisze:I Play nie wszedzie taki straszny jakim go malują
Akurat to są okolice,w których mam Orange,Plusa i Playa dobrze przetestowanych - ten ostatni działa stabilnie inaczej.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: YaHooo »

DJ1910 pisze:I Play nie wszedzie taki straszny jakim go malują ;)
Tak. Bo internet komórkowy przez swoją specyfikę działa różnie w różnych lokalizacjach ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
tomi81
Stały użytkownik forum
Posty: 61
Rejestracja: 2006-06-30, 12:18
Lokalizacja: Białystok

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: tomi81 »

Patryk_ pisze:W 3G Orange już tego problemu praktycznie nie ma.
YaHooo pisze:Akurat miałem styczność przez bardzo krótki czas z Orange i u mnie działało tragicznie :(
Niestety ale potwierdzam - w Białymstoku Orange chodzi najsłabiej (z W3), nowych stacji nie widać, a istniejące obciążone do granic (pomimo ich maksymalnej rozbudowy). Niestety bez nowych się nie obejdzie, a tu w planach słabo (oprócz kilku wniosków sprzed roku). O dziwo znacznie lepiej chodzi Era, ale tu też już widać przechodzenie na światłowody. Plus już od dłuższego czasu podpina Nody na światełkach, ostatnio np. wystąpili o budowę światełka do Złotorii (wioska przed Białymstokiem). Reasumując wszyscy w Białymstoku powoli przechodzą na tylko światełka, jednak ilość stacji również ma znaczenie...
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: YaHooo »

tomi81 pisze:jednak ilość stacji również ma znaczenie...
Tak, z danych którymi dysponuje to Plus dołożył 3g w ponad 90% stacji w mieście mających samo 2g :) Razem ma 24 stacje 3g, zaś Orange 12, Era 21, Play 33 :) Jednak Play coś słabo działa, Plus działa o wiele lepiej.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
tomi81
Stały użytkownik forum
Posty: 61
Rejestracja: 2006-06-30, 12:18
Lokalizacja: Białystok

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: tomi81 »

YaHooo pisze:Tak, z danych którymi dysponuje to Plus dołożył 3g w ponad 90% stacji w mieście mających samo 2g :) Razem ma 24 stacje 3g, zaś Orange 12, Era 21, Play 33 :) Jednak Play coś słabo działa, Plus działa o wiele lepiej.
Zaktualizuje Twoje dane :) Plus ma działające 32 Nody (+ miejscowości ościenne), Era 29, Orange 22, a Play 34. Co do Play mam podobne odczucia. Pozdr
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: YaHooo »

tomi81 pisze:Zaktualizuje Twoje dane :)
Dobrze wiedzieć :) Bo dawno nie aktualizowałem tych danych i moja baza jest dość stara ;) Ale może kończmy ten OT ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
votan
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-25, 22:33
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: votan »

Ja używam playa 10 gb jako stacjonarny net i powiem szczerze że jeśli chodzi o limit to nigdy go nie zużyłem do końca, a używam youtube, ściągam muzykę (oczywiście z jamendo - żeby nikt nie mówił że piracę ;-) ) no i używam neta w normalny sposób - nie zauważyłem różnicy pomiędzy radiówką którą kiedyś miałem (przed przeprowadzką tu - 512 kbps) a netem z play - niestety problem jest tylko ze stabilnością łącza ale oficjalnie jestem około 10 km od zasięgu play a zastosowana antena 19.5 db z allegro (kierunkowa) słabo daje radę... (czasem nie mam neta na jakiś czas w ogóle). Ale sądzę, że o ile zasięg jest dobry internet z play 10 gb całkowicie jest w stanie robić za stacjonarny o ile się nie przesadza :cfaniak:
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: zDaleKi »

votan pisze: oficjalnie jestem około 10 km od zasięgu play a zastosowana antena 19.5 db z allegro (kierunkowa) słabo daje radę...
Może gdybyś miał dobra antenę np. z Dipola, to byłoby lepiej?
Pisze to celowo, gdyż jakość anten z allegro zazwyczaj jest niska.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: krystianb »

BliSki pisze:Może gdybyś miał dobra antenę np. z Dipola, to byłoby lepiej?
Jeśli chodzi o 3G to dipol raczej też nie ma nic ciekawego, tylko panel 7dBi się nadaje, potem jest tylko baba yaga. Trzeba by do bestpartnera zajrzeć, prawdopodobnie 15dBi stamtąd będzie się sprawować lepiej niż te 19.5 z allezłomowni.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
votan
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-25, 22:33
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: votan »

Właśnie rozważam kupno panelówki bestpartnera od 15 dbi wzwyż ale myślę raczej o 20 dbi. Pewnie pomoże, na allegro kupiłem antenę niedrogo za około 100 już z wysyłką. Pomagać pomaga ale chyba 19.5 dbi to to nie ma ;).

edit:

Co do anten z dipolu to ciut za słabe - 7 dbi to cienizna, mam antenę taką przyklejaną na magnez 5 db - ona też sobie radziła kiedy była na dachu udawało się nawet przez krótki czas pracować na umts (hsdpa), ale przerywało połączenia i prędkość na hsdpa wynosiła około 100 kbps (obecnie z anteną z allegro 512 kbps - 1 mbps, bez przerywanych połączeń, ale deszcz i na pare godzin internet całkowicie znika). Dodam że na dole łapie hsdpa w pełnej prędkości bez anteny (na podwórku), ale chyba zaczęliśmy mały OT.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: zDaleKi »

votan pisze: na allegro kupiłem antenę niedrogo za około 100 już z wysyłką. Pomagać pomaga ale chyba 19.5 dbi to to nie ma ;)
O to właśnie chodzi. Kto wie czy ma 5 dBi? Mimo tego, że sprzedawana jest jako 19,5dBi.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez zDaleKi, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: krystianb »

votan pisze:na allegro kupiłem antenę niedrogo za około 100 już z wysyłką. Pomagać pomaga ale chyba 19.5 dbi to to nie ma
2 metrowa rura kanalizacyjna? To na pewno nie ma więcej niż
BliSki pisze:Kto wie czy ma 5 dbi?
votan pisze:Co do anten z dipolu to ciut za słabe - 7 dbi to cienizna, mam antenę taką przyklejaną na magnez 5 db - ona też sobie radziła kiedy była na dachu udawało się nawet przez krótki czas pracować na umts (hsdpa),
Wyjdź z modemem na dach to się lekko zdziwisz. Jeśli patyk -5dBi (bo te anteny tłumią 2,1 GHz do tego dochodzi jeszcze tłumienie kabla) dawał się połączyć po 3g To tam 7dBi z dipola będzie tam się bardzo dobrze spisywać, chyba że operator tilta obniżył.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26140
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: alternatywa dla radiówki

Post autor: wojteks »

krystianb pisze:To tam 7dBi z dipola będzie tam się bardzo dobrze spisywać, chyba że operator tilta obniżył.
To na ścianę od strony NodeB zamontuje antenę. Przecież
votan pisze:Dodam że na dole łapie hsdpa w pełnej prędkości bez anteny (na podwórku)
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ