Test panelowej anteny Cybertechu 15 dB 3G

Opis sprzętu (modemów, telefonów, routerów itd) oraz oprogramowania przygotowane przez użytkowników naszego forum.

Moderator: Moderatorzy

Zablokowany
sokoleokoo2
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2010-08-15, 07:47
Lokalizacja: kraków

Test panelowej anteny Cybertechu 15 dB 3G

Post autor: sokoleokoo2 »

1. Paczka i koszta
Parametrów anteny/modemu nie opisuję ponieważ są one wszystkim znane.
W paczce znajdował się konektor do modemu H E122, przewód H155 zakończony odp. końcówkami,mocowanie oraz antena

Koszt kompletu: kabel 7 m (11+2zł za każdy metr)+kurier 20zł + konektor i antena razem 123 zł

Niestety Paczka była przygotowana bardzo niestarannie, brak wypełniacza(styropianu,ścinek kartek czegokolwiek) wszystko latało wewnątrz - gdyby szło pocztą na pewno przyszła by uszkodzona.

- Przewody były zarobione starannie, konektor był zwykły a końcówka wchodząca do modemu nie była pozłacana.

- Antena pachnie powiedziałbym chińszczyzną ale teraz nawet Chińczycy robią staranniej, pełno rys na metalowej tylnej części korpusu (być może dlatego że wszystko w pudełku latało). Przedni plastykowy korpus nie trzyma poziomu dodatkowo widać nadlewkę w jednym z rogów.
Antena oznaczona dwoma strzałkami z napisem polaryzacja (brak instrukcji - nikt się nie domyśli)

UWAGA nie było żadnego, rachunku,faktury, dowodu zakupu - niedbalstwo ?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


2. Warunki początkowe (brzegowe)

Modem Huwawey E122 - Innych nie miałem ale ten jest całkiem przyzwoity koszt razem z przesyłką 180 zł pln

(uwaga modem lubi się nagrzewać - prawie parzy)

Test przeprowadzony w odległości ok. 1 km od najbliższego nadajnika Orange i kilku innych w odległości ok. 1,3- 1,8 km.

Antena testowana w domu gdyż wynajmuję i nie mam możliwości, wiercenia, dziurawienia i montowani czegokolwiek. Inaczej wziąłbym każdą inną możliwą dowolną sieć.

Lokalizacja Kraków prawie centrum 1-sze piętro (właściwie 1,5) blokowisko

[Jo_gurt - ciach]


3. Podłączenie.

Podłączenie anteny nie stanowi żadnego problemu, wszystko ładnie do siebie pasuje. Jedyne na co zwrócić uwagę to wtyczka konektora wchodząca do modemu nie wchodzi w całości i należy ją mocno pchnąć do oporu (uwaga można uszkodzić, tandeta straszna) - ktoś źle zaprojektował to połączenie, lub było projektowana "byle by było"
Wtyczka wchodzi do ok 4/5 całej swojej długości.

Obrazek

4. Pomiar bez anteny, sam modem

W pokoju :

3G Umts absolutnie nie do złapania - Topnet info wskazuje ok 113-117 dB, mobil Pratner pokazuje = lub < od 113
2g Edge poziom sygnału ok. max 95 - 99 prędkość ściągania ok 6-9 KB strony otwierają się 1-4 minut

Na zewnątrz (parapet) tylko w 1-m miejscu:

3G Umts łapie (od 4 dni)poziom sygnału 99 dB i często rozłącza prędkość ściągania 20-60 kB
2g Edge - 93 dB prędkość ściągania ok 10-15 kB brak różnicy przy otwieraniu stron

5. Pomiar z nową anteną 3G (15 dB Cybertech)

W pokoju:

3G Umts bardzo stabilnie niestety tylko 97-99 dB, prędkość ściągania 90-130 kB, łapie w każdym miejscu pokoju, niezależnie od miejsca byle w kierunku nadajnika
(dB absolutnie bez zmian)

Obrazek

Ping ok 130-170

2g Edge - 87-91 dB prędkość ściągania ok 15-25 kB dalej potwornie długo czeka się na otwarcie strony

Na zewnątrz (parapet) w różnych miejscach:
3G Umts poziom sygnału 88-95 dB prędkość ściągania identyczna czyli 90-130 (ping bez zmian)

Obrazek
Obrazek

2g Edge - 86-89 dB prędkość ściągania bez zmian brak różnicy przy otwieraniu stron

6. Interpretacja wyników

Jako że uważam że w domowych warunkach poziomu sygnału i zakłóceń zmierzyć się nie da - opieramy się tylko na wynikach podanych przez modem.
3G/Edge z anteną działa bardzo podobnie za oknem jak i w pokoju. Różnica jest niewielki a prędkość jest bez zmian. Więc spokojnie może być w pokoju (wygląda że bardziej chodzi o wysokość mocowania)
Potworna różnica występuje bez anteny i z anteną - czyli antena działa i to dość przyzwoicie.
Podejrzewam że zysk nie jest wielki ponieważ jest to niskie piętro i na drodze do nadajnika musi być budynek który odbija.

7.Podsumowanie

Czy antena działa - tak i to bardzo dobrze. Czy ma wzmocnienie 15 dB, jeżeli porównamy -117 bez i 99dB po jej podłączeniu to tak. Jeżeli porównamy na zewnątrz sam modem i modem z anteną to zysk jet mniejszy nisz 10 dB. Wynika to przede wszystkim z tego że wzmocnienie sygnału zależy od kilkunastu składowych więc nie ma się czym przejmować.
Czy antena warta jest swojej ceny - odp. jest negatywna, 130 zł za komplet z plastykową anteną to stanowczo za dużo. Ale z powodu braku innych możliwości musimy płacić.
Czy warto ją kupić ? Pytani powinno brzmieć "czy jest jakaś alternatywa" niestety nie ma (poza innymi nie sprawdzonymi antenami)
Reasumując to nie wybór tylko brak wyboru. Brak innej alternatywy, jeżeli nie możemy zmienić operatora to tylko jedna z tych anten może pomóc
Najgorsze jednak jest sama technologia 6 nadajników w okolicy w odległości 1-1,5 km a ja potrzebuję specjalnej anteny!!! dziwne !!!

8. Linux/ Windows

Z uwagi że każdy z was zauważył że strony w tej samej przeglądarce firefox/opera/chrome z jakiegoś nie wytłumaczalnego powodu otwierają się szybciej na dowolnej wersji/dystrybucji linuksa niż na Windowsie. Próbowałem zrobić wam test/porównanie ale na Ubuntu 10.04 nie udało mi się połączyć z siecią po odp. zainstalowaniu i skonfigurowaniu modemu(wina linuksa) a na Mandrivie 2010.1 udało się ale po chwili pracy wywala mi „GUI” i nie jestem w stanie dojść dla czego, zmiana sterowników ATI/MODEMU nie pomaga a zastosowanie innych tradycyjnych rozwiązań nie rozwiązuje problemu. Ale taki już jest Linuks że należy z nim walczyć, a szkoda bo ma predyspozycję. Fedorę 13 odpuściłem bo wygląda jak wygląda, potworne kłopoty z zależnościami i co tu dużo mówić bateria w moim lapku nawet godziny nie pociągnie, o debianie już nie wspomnę – po co oni robią jeszcze takie systemy?

Obrazek

Obrazek

9. Uwagi

Z racji braku stojaka zastosowałem karton wygląda jak wygląda ale działa. A karton i taśma jest przezroczysta dla fali radiowych - teoria.
UWAGA antena również poprawia EDGE i to sporo, najprawdopodobniej w wyniku zwiększenia powierzchni.
Zauważyłem że programy mierzą sygnał max do wartości 117 - i to jest jego wartość graniczna przynajmniej Ja nie zanotowałem innej większej wartości.
Najważniejsze przy poziomie sygnału 99dB na modemie bez anteny za oknem jest dużo gorzej niż przy 99 dB na antenie w domu. Poziom sygnału ten sam a ale jakość połączenia na antenie jest nieporównywalna.
Uwaga przy poziomie sygnału 100dB następuje „zawsze” rozłączenie, zerwanie połączenia, z tym że na antenie nie zrywa tylko pisze połączone(sesja aktywna) ale w żaden sposób nie da się nic ściągnąć ani otworzyć strony.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PS. Proszę administratora o utworzenie specjalnego działu z testami anten !! gdzie każdy będzie mógł opisać i swój wynalazek !!!
Proszę również o dopisywanie opinii co do tego testu. Starałem się nie pominąć żadnych istotnych rzeczy i skupić się na pisemnych wynikach (literkach i liczbach) bo zdjęcia z "imageshack" lubią
się przeterminować.

Dziękuję wszystkim za pomoc w wyborze sprzętu.
Ostatnio zmieniony 2010-09-30, 08:09 przez sokoleokoo2, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Tomek7
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 704
Rejestracja: 2008-04-25, 18:31
Lokalizacja: EŁK

Re: Test panelowej anteny Cybertechu 15 dB 3G

Post autor: Tomek7 »

Fajny test :ok:
Nielimitowany
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 278
Rejestracja: 2010-06-21, 19:41
Lokalizacja: PL

Re: Test panelowej anteny Cybertechu 15 dB 3G

Post autor: Nielimitowany »

Bardzo dobry test, daje do myślenia, ile można zyskać z anteną. :ok:
Tylko trzeba wziąć pod uwagę, że u każdego ten wynik będzie inny, z wiadomych przyczyn.
Awatar użytkownika
kedzi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 182
Rejestracja: 2010-08-04, 12:27
Lokalizacja: Garwolin

Re: Test panelowej anteny Cybertechu 15 dB 3G

Post autor: kedzi »

sokoleokoo2 pisze:Czy antena warta jest swojej ceny - odp. jest negatywna, 130 zł za komplet z plastykową anteną to stanowczo za dużo.
Sądzę że i tak cena nie jest wygórowana ale za to na pewno konkurencyjna, bo np. z takiego sklepu Yagi jest z gorszym zyskiem i do tego jej cena jest bardziej wygórowana niż cybertecha a jak zobaczyłem wykonanie to pozostawiam to bez komentarz... :) Też muszę napisać taki test, ale obecnie nie mam na to czasu, może w następny weekend :D
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Test panelowej anteny Cybertechu 15 dB 3G

Post autor: Jaco »

sokoleokoo2 pisze:Test przeprowadzony w odległości ok. 1 km od najbliższego nadajnika Orange i kilku innych w odległości ok. 1,3- 1,8 km.
Ja kupiłem dla BC antenę 8dBi i zasięg CSQ dla 3-4 km mam lepszy niż ty na prawie 2 km.

Mój test anteny: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=21968
sokoleokoo2
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2010-08-15, 07:47
Lokalizacja: kraków

Re: Test panelowej anteny Cybertechu 15 dB 3G

Post autor: sokoleokoo2 »

@Jaco

Wydaje mi się że zbyt nisko jest zamocowana, i stare budownictwo powoduje odbicie sygnału, a może modem jest po prostu lewy.
Ostatnio zmieniony 2010-09-30, 08:08 przez sokoleokoo2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Test panelowej anteny Cybertechu 15 dB 3G

Post autor: Jaco »

sokoleokoo2 pisze:Wydaje mi się że zbyt nisko jest zamocowana,
Widziałeś u mnie w opisie? Nie jest za wysoko a działa rewelacyjnie. Moim zdaniem zbyt mocną wziąłeś na tę małą odległość.
sokoleokoo2
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2010-08-15, 07:47
Lokalizacja: kraków

Re: Test panelowej anteny Cybertechu 15 dB 3G

Post autor: sokoleokoo2 »

@Jaco

Kolego ze względu na poważne obawy, wolałem wziąć najmocniejszą, nie oszczędzając na pieniądzach. A co do niby mocy anteny i łapina sygnału z dalszych nadajników, to uważam za błędne, bo antena tak naprawdę nic nie wzmacnia, daje większą powierzchnię i lepiej wyłapuje przechodzące przezeń fale. Tak czy siak ta antena będzie mi służyć wiele lat.
Najgorsze że jakbym zakupił słabszą i było by gorzej to bym pluł sobie w twarz, a tak mam pewność że mocniejszej prawie nie ma.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26139
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Test panelowej anteny Cybertechu 15 dB 3G

Post autor: wojteks »

sokoleokoo2 pisze:bo antena tak naprawdę nic nie wzmacnia
Właśnie że wzmacnia (ma zysk wyrażony w dBi) i nie ma nic do tego powierzchnia anteny (patrz Yagi która ma minimalną powierzchnię). Stosowanie zbyt mocnej anteny nie zawsze daje dobre efekty.
Nie pomagam na PW!
sokoleokoo2
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2010-08-15, 07:47
Lokalizacja: kraków

Re: Test panelowej anteny Cybertechu 15 dB 3G

Post autor: sokoleokoo2 »

Kolego wiesz, żeby wyjąć trzeba włożyć. To tak jak w aucie z głośnikami i wzmacniaczem 2x200 W - gdzie i jak, bez extra aku, tam nawet taki prąd nie popłynie, więc nie ma o czym mówić, to samo tu. Gdyby faktycznie wzmacniało to byłby wzmacniacz antenowy z anteną (jak w przypadku TV), dziwie się że nikt tego nie stosuje, fale te same tylko inna długość.
A decybele to bardziej informacji i skala odniesienia.
Ja tam się cieszę i żałuję że nie kupiłem tej co miała 17dB i większą powierzchnię. Ty masz dobrze bo masz na zewnątrz, a jak mam w pokoju blisko "lapka", zasłaniają grube ściany, do tego po drodze kilka osiedli i domki, tak czy siak nie jest źle.

[ Komentarz dodany przez: grzechu: 2010-09-30, 12:17 ]
<font color=orange>Poprawa pisowni.</font>
Ostatnio zmieniony 2010-09-30, 11:17 przez sokoleokoo2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Test panelowej anteny Cybertechu 15 dB 3G

Post autor: Jaco »

sokoleokoo2 pisze:Najgorsze że jakbym zakupił słabszą i było by gorzej
Zawsze jest opcja zwrotu bądź wymiany na inną.
wojteks pisze:Stosowanie zbyt mocnej anteny nie zawsze daje dobre efekty.
Dokładnie.Twierdzę że na tą odległość sprawdziła by się ta którą ja zaprezentowałem.
sokoleokoo2 pisze:tak czy siak nie jest źle.
I miejmy nadzieję że nie będziesz miał z tego problemów. Ale pamiętaj o tym co sam napisałeś:
sokoleokoo2 pisze:Proszę również o dopisywanie opinii co do tego testu.
Właśnie je wyrażamy czy jesteś z tego zadowolony czy nie.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Test panelowej anteny Cybertechu 15 dB 3G

Post autor: YaHooo »

sokoleokoo2 pisze: A co do niby mocy anteny i łapina sygnału z dalszych nadajników, to uważam za błędne, bo antena tak naprawdę nic nie wzmacnia, daje większą powierzchnię i lepiej wyłapuje przechodzące przezeń fale.
A co to za herezje?? Wiem, że Wikipedia nie jest za dobrym źródłem wiedzy. Ale muszę podać linka http://pl.wikipedia.org/wiki/Zysk_energetyczny_anteny według tego pisze co następuje:
Wikipedia.org pisze:Zysk energetyczny anteny jest zależny od jej kierunkowości i strat energetycznych anteny wynikających z materiału, z którego jest wykonana.
sokoleokoo2 pisze:A decybele to bardziej informacji i skala odniesienia.
Z definicji decybel to miara odniesienia :hyhy: Ale tu chodzi o odniesienie do teoretycznej anteny izotropowej (stąd oznaczenie dBi).

A tak w ogóle to zysk anteny bierze się z tego, że jest kierunkowa. A nie, ze ma wielką powierzchnię.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Test panelowej anteny Cybertechu 15 dB 3G

Post autor: Patryk »

sokoleokoo2 pisze:Tak czy siak ta antena będzie mi służyć wiele lat.
Dobre :rotfl:
Jakby te chińskie zabawki za 100 parędziesiąt złotych miały wiele lat wytrzymywać to takie firmy jak Andrew, RFS, Powerwave czy Kathrein już dawno by poszły z torbami.

sokoleokoo2, zaczerpnij pełne usta wody i spróbuj ją wypluć najpierw bezposrednio, a potem przez słomkę, z tą samą siłą.
Kiedy dalej (i jednocześnie węższym strumieniem) woda "zaleci" ?
sokoleokoo2
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2010-08-15, 07:47
Lokalizacja: kraków

Re: Test panelowej anteny Cybertechu 15 dB 3G

Post autor: sokoleokoo2 »

Panowie, troszeczkę grzeczniej proszę, wykład o dB jest naprawdę zbędny, a do dyskusji akademickiej trzeba by mieć z kim rozmaić :cwaniak:

Z wami to jest tak, każdy kupił antenę a tylko 2 porządne testy w tym jeden mój, a jak ja się pytałem którą antenę wybrać to ......... no co każdy polecał co najmniej 15dB, żałuję tylko że nie wziąłem tej 17-ki

A cytowanie i łapanie za słówka to trochę tak ja ze starą babcią.
Chciałem pomóc innym użytkownikom ale widzę że moje spostrzeżenia, przy waszej WIEDZY są błędne dla ZASADY, i rozumiem że jak pisze że antena ma zysk 15 dB, to wy uważacie że tak musi być, ludzi. To tak jak w aucie producent podaje ile spala/100 a nam zawsze wychodzi więcej.

Proszę o PEŁNEGO ADMINISTRATORA usunięcie wszystkich bezcelowych i nic nie wnoszących do MOJEGO TESTU odpowiedzi. Pozostawienie tylko kilku pierwszych.
Ostatnio zmieniony 2010-10-01, 12:22 przez sokoleokoo2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Test panelowej anteny Cybertechu 15 dB 3G

Post autor: Jaco »

sokoleokoo2 pisze:Panowie, troszeczkę grzeczniej proszę
Widać kto tu się robi nie grzeczny :cfaniak:
sokoleokoo2 pisze:Z wami to jest tak, każdy kupił antenę a tylko 2 porządne testy
Testy anten nie są obowiązkowe na forum . Ty też nie musiałeś tego robić. Zrobiłeś i chwała ci za to ale chciałeś aby wyrażać opinie więc to robimy. Ja kupiłem również ale antena jest nie moją własnością i nie ja jej używam. Również na forum dopytywałem się czy aby nie kupić za mocnej aby nie przestrzelić. Wybrałem mniejszą i ludzie którzy używają jej razem z BC są zadowoleni.
Proszę o PEŁNEGO ADMINISTRATORA usunięcie wszystkich bezcelowych i nic nie wnoszących do MOJEGO TESTU odpowiedzi. Pozostawienie tylko kilku pierwszych.
A co tu chcesz wyrzucać?
Zablokowany