[Propozycja] Zmiana skryptu

Masz uwagi lub sugestie na temat forum? Tu możesz się nimi podzielić.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
JarekMk
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 188
Rejestracja: 2011-03-26, 12:51
Lokalizacja: Malbork

[Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: JarekMk »

Hej!

Może już czas na konwersję forumowego skryptu do phpBB3? Przemo stare nie rozwijane coś...

Wiem, że niby jak działa to działa ale na prawdę chyba już czas o tym pomyśleć ;)
Procio
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1101
Rejestracja: 2009-10-17, 12:17
Lokalizacja: localhost

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: Procio »

Nie wydaje mi się, żeby administracja się na to zgodziła. Ten skrypt ma w sobie zainstalowanych za dużo różnego rodzaju modyfikacji, które mają pomóc w kompresji tego forum, w ten sposób, aby jak najmniej "pożerało" danych. Taka konwersja skryptu na phpBB3 lub inny silnik byłaby za czasochłonna i na pewno nie obyło by się bez jakichkolwiek problemów.
Internet domowy T-Mobile do 60Mb/s: https://www.speedtest.net/result/8251178215 :super:
Awatar użytkownika
ra-v
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1529
Rejestracja: 2009-11-08, 22:59
Lokalizacja: Fryzjer City

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: ra-v »

No jeszcze nei bardzo bo można by CSS kompresować np. YUI. ;-)
Ale w pełni popieram to żeby jeszcze zostało, jak się zwiększy szybkość łączy to można zainstalować jakiś standard. Co najwyżej modyfikacja skórki na jakąś wiosenno-letną - to by się przydało.
Internet 70GB/nolimit: Huawei E3372s-153+TP-LINK MR3420 v2
Telefon: Moto G 1gen / Lumia 625 / iPhone 4 / Nokia 6310i
Procio
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1101
Rejestracja: 2009-10-17, 12:17
Lokalizacja: localhost

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: Procio »

ra-v pisze:jak się zwiększy szybkość łączy to można zainstalować jakiś standard
Uuu... To poczekamy jeszcze z kilka lat :rotfl:

Mimo wszystko ja bym na miejscu administracji powoli zaczynał myśleć nad zmianą skryptu. Forum się rozrasta i to w dość szybkim tempie, phpBB by przemo jest już starym skryptem i z czasem może nie udźwignąć tego ciężaru, a wtedy może być już za późno.

Jednak jeszcze jest sporo czasu na myślenie, a tym bardziej działanie ;)
Internet domowy T-Mobile do 60Mb/s: https://www.speedtest.net/result/8251178215 :super:
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: key »

Procio pisze:z czasem może nie udźwignąć tego ciężaru
BullShit. Za wydajnosc odpowiedzialny jest serwer SQL (i troche WEB) a nie skrypt PHPBB.

IMHO migracja to duze ryzyko, jesli juz to do zrobienia tylko i wylacznie off-line (czyli minimum 2 dni wylaczenia forum).
Nie pomagam na PW.
Procio
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1101
Rejestracja: 2009-10-17, 12:17
Lokalizacja: localhost

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: Procio »

key pisze:BullShit. Za wydajnosc odpowiedzialny jest serwer SQL (i troche WEB) a nie skrypt PHPBB.
Raczej chodziło mi o to, że skrypt sam w sobie obciąża serwer, jeśli dołączyć do tego bazę danych i spory ruch na forum to host może mieć nie małe problemy z utrzymaniem forum.

Myślisz, że czemu te "giganty" zmieniają silniki na vBulletin czy IP.B? Po prostu są one o wiele bardziej wydajniejsze i przyszłościowe. No bo co może taki przemo, który już nie jest dalej rozwijany?

To są moje przemyślenia i przynajmniej ja tak to rozumiem.
Internet domowy T-Mobile do 60Mb/s: https://www.speedtest.net/result/8251178215 :super:
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: key »

Procio pisze:Raczej chodziło mi o to, że skrypt sam w sobie obciąża serwer
Umowmy sie, ze powtarzasz miejskie legendy, ktorych sam nie rozumiesz.
Procio pisze:Po prostu są one o wiele bardziej wydajniejsze
Wydaje Ci sie.
Nie pomagam na PW.
Procio
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1101
Rejestracja: 2009-10-17, 12:17
Lokalizacja: localhost

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: Procio »

key pisze:Umowmy sie, ze powtarzasz miejskie legendy, ktorych sam nie rozumiesz.
Z czego to wnioskujesz? Spojrzałeś na wiek w moim profilu?
Wydaje Ci sie.
Nie, nie wydaje mi się. Po prostu nie raz widziałem jak ogromne fora musiały zmieniać silnik, ponieważ po prostu przema serwer nie dawał rady uciągnąć.

Tak, wiem.. Są zwolennicy tego skryptu, którzy będą go bronili za wszelką cenę, ale uwierz mi - to nie jest dobry skrypt, a przynajmniej nie dorównuje innym, również darmowym rozwiązaniom dostępnym na rynku.

Może i był on wspaniały, ale to było 5 lat temu... A teraz? Teraz mamy phpBB3, MyBB, SMF, Burning Board, IP.B, vBulletin i masę innych mniejszych i większych skryptów.

I nie lubię gdy ktoś osądza mnie, wcale nie znając, a tym bardziej ktoś z sieci.

Pozdrawiam i Wesołych Świąt.

Jednak powstrzymam się od dalszej dyskusji, gdyż odbiegamy od tematu, a dzisiaj jakoś nie jestem zbyt chętny do rozmowy.
Internet domowy T-Mobile do 60Mb/s: https://www.speedtest.net/result/8251178215 :super:
JarekMk
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 188
Rejestracja: 2011-03-26, 12:51
Lokalizacja: Malbork

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: JarekMk »

key pisze:
Procio pisze:Raczej chodziło mi o to, że skrypt sam w sobie obciąża serwer
Umowmy sie, ze powtarzasz miejskie legendy, ktorych sam nie rozumiesz.
Procio pisze:Po prostu są one o wiele bardziej wydajniejsze
Wydaje Ci sie.
Jak dla mnie to Ty masz jakiś przerost ambicji i robisz pyskówkę :)

Co do wydajności to jak mogłeś napisać, że serwer WEB czyli httpd + PHP stoją na drugim miejscu? Widocznie sam masz znikome pojęcie o tym - tak jak o tym, że 2 dni wg Ciebie to minimum offline...


Wszystko da się załatwić w jedną noc - jeśli się tylko już to robiło :)

Wcale nie trzeba inwestować w płatne skrypty - przykład dobrych programów, używają softu OS i bardzo dobrze na tych wychodzą.

Więc może najpierw sam zweryfikuj te Twoje 'miejskie legendy' ;]


Fakt, że czyste phpBB 3 jet dużo wydajniejsze i mniej, dużo mniej obciąża serwer to nie bajki tylko fakt. Sam sprawdziłem.

Nie napisałem tego tematu od tak sobie, tylko z faktu, że przeglądanie forum na ww. skrypcie jest wygodniejsze o jest o obopólna korzyść :)
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: key »

Procio pisze:Z czego to wnioskujesz?
Z argumentow jakie przytaczasz.
Procio pisze:Spojrzałeś na wiek w moim profilu?
Nie. A dokladnie mowiac dopiero teraz. Masz jakies kompleksy z tego powodu?
Procio pisze:Po prostu nie raz widziałem jak ogromne fora musiały zmieniać silnik, ponieważ po prostu przema serwer nie dawał rady uciągnąć.
O jakiej wielkosci forach mowisz? Bylem wlascicielem jednego z najwiekszych niemieckich for o nawigacji - w momencie gdy go sprzedawalem mial okolo 35 tysiecy zarejestrowanych uzytkownikow (w tej chwili okolo 50 tysiecy), i nie bylo zadnych problemow z PHPBB. SQL obciazany przez srednio 250 uzytkownikow jednoczesnie, pik do 350 - zero problemow. Rozumiem ze ty masz doswiadczenie z administrowaniem jeszcze wiekszych for?

Jak Ci mam wytlumaczyc, ze dynamicznie generowane strony rzadko kiedy limitowane sa przez same skrypty? Poczytaj troche na temat PHP, moze zrozumiesz gdzie sa faktory limitujace.
Procio pisze:ale uwierz mi - to nie jest dobry skrypt
Na podstawie czego mam Ci uwierzyc? Pisales czesc tego skryptu? Jestes zawodowym programista PHP/SQL? Argumenty "bo inni tak robia" nie bardzo mnie przekonuja - miliony much jedza kupe.... Smacznego.
Procio pisze:Są zwolennicy tego skryptu, którzy będą go bronili za wszelką cenę...
Ja go wcale nie bronie, ja tylko wiem z czym wiarze sie przejscie niestandartowych baz danych na nowy format (n.p. PHPBB 3) - robilem to nie raz i wiem ze nie jest to takie proste jak Ci sie wydaje. Jesli nie wierzysz, sprobuj sam.
Procio pisze:I nie lubię gdy ktoś osądza mnie, wcale nie znając, a tym bardziej ktoś z sieci.
Nie osadzam Ciebie, tylko twoje posty. A to mi chyba wolno?
JarekMk pisze:Wszystko da się załatwić w jedną noc - jeśli się tylko już to robiło
Taaaaa... Wgralo sie baze danych w czysty PHPBB3, zostawilo smieci gdzie sa i gotowe.

Zobacz ile poprawek jest w teraz uzywanych skryptach i ile dopasowan musisz wprowadzic recznie w czysty PHPBB3 zeby chodzilo tak jak teraz chodzi.
JarekMk pisze:Fakt, że czyste phpBB 3 jet dużo wydajniejsze i mniej, dużo mniej obciąża serwer to nie bajki tylko fakt. Sam sprawdziłem.
Bo generuje mniej zapytan do bazy danych. Tylko ze porownujesz gruszki z niemkami.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
ra-v
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1529
Rejestracja: 2009-11-08, 22:59
Lokalizacja: Fryzjer City

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: ra-v »

Co do serwera - jeśli mowa o wirtualnym to może być różnica w szybkościach w różnych wersjach skryptu, ale tylko różnica a nie różnica typu niebo a ziemia. Przecież pomiędzy phpBB to chyba takiej różnicy nie ma jak pomiędzy WinXP a Win7.
Jeśli to dedykowany to nie ma się raczej co przejmować. Jest trochę wejść i danych no ale wtedy mamy tylko 1 bazę (ewentualnie testowe) i 1 serwis (ewentualnie testowy).

Instalowałem phpBB nie raz, podmieniałem skórkę - ile tam jets na początku zamętu. A potem zmiany/optymalizacja - którą robiłem w minimalnym stopniu. Tu nei tzreba znać tylko PHP ale trzeba znać skrypt - bo inaczej można się zasiedzieć na śmierć.

Robiłem też rożne "przeszczepy" baz i też wiem, że trzeba trochę popracować i puścić próbnych testów. Fakt - phpBB pewnie ma wspomaganie, ale jeśli było coś modyfikowane to już trzeba dorobić własny skrypt emigracyjny.

Summa summarum - upgrade to jest trochę roboty, ryzyka i nerwów. Ci ludzie mają pewnie poważniejsze sprawy aniżeli siedzieć nocami przed forum.

Ja proponuję w kązdym razie zmianę skórko/kolorystyki forum.
Internet 70GB/nolimit: Huawei E3372s-153+TP-LINK MR3420 v2
Telefon: Moto G 1gen / Lumia 625 / iPhone 4 / Nokia 6310i
Awatar użytkownika
lukasamd
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2011-04-25, 09:10
Lokalizacja: Polska

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: lukasamd »

Zarejestrowałem się tu namówiony przez JarkaMk i wypowiem się w temacie, bo na co dzień obsługuję kilka for, miałem okazję pracować na kilku skryptach i sam tworzę modyfikacje.

@key
To co piszesz o obciążeniu tzn. zrzucasz wszystko na bazę danych to za przeproszeniem głupoty. W phpBB by Przemo nie masz okazji zobaczyć dokładniejszych danych z debug, gdzie byłoby jak na dłoni widać, że większość czasu generowania to rzeczy wykonywane po stronie PHP, a nie bazy danych. Oczywiście z bazą są również pewne problemy - by Przemo ma mechanizm nieprzeczytanych postów, z tego co widzę, na tym forum włączony. Nie działa on jednak zbyt dobrze i doprowadza to niesamowitego zapychania bazy danych informacjami o relacjach user<->nieczytane tematy. Wyciąganie tych informacji to ciężkie zapytania do bazy. Taka sama funkcja jest dostępna w phpBB3, a została zrealizowana w znacznie bardziej sensowny pomysł. W ogóle cały mechanizm wyszukiwania i prezentowania wyników nie nadaje się na większe fora. Możesz to sam sprawdzić wyszukując np. listę tematów bez odpowiedzi - wynik grubo ponad 1 sekundy. Brak indeksowania pełnotekstowego to kolejna kula u nogi i słaba trafność wyszukiwania.
Kolejna rzecz, informacje o użytkownikach: phpBB by Przemo robi sobie ogromną tablicę zawierającą informacje o userach, takie jak np. kolory ich nicków, aby mógł jej używać później. Na początku nie ma problemów, ale potem robi się coraz gorzej. Miałem okazję pracować nad forum z ponad 300.000 użytkownikami, oparte na by Przemo i działające na dedyku (mocniejszy Kimsufi w OVH). Pomimo dobrego sprzętu i konfiguracji systemu/serwera www/PHP, całość działała tak-sobie, właśnie ze względu na te tablice.
Jeżeli działacie na dedyku odpowiednio skonfigurowanym, jeszcze problemów nie powinno być. Prędzej czy później się jednak pojawią i będą Was dręczyć, aż zrobicie coś ze skryptem. On się po prostu nie nadaje na naprawdę duże fora.


Nie będę tutaj omawiał różnych skryptów, podam tylko zalety phpBB3 względem tego, czego używacie obecnie:
- bardzo zaawansowany system uprawnień dostępu do działów, ustawień, możliwości (w phpBB by Przemo mamy tylko nie do końca poprawnie działające podstawowe ustawienia dostępu)
- zaawansowany system grup użytkowników, ręczne wybieranie domyślnej grupy itp. (no i nie ma żadnej tablicy z danymi)
- lepszy system buforowania danych, możliwość użycia systemów cache takich jak eAccelerator, XCache, APC
- wbudowane kanały RSS
- efektywnie działający system nieprzeczytanych postów
- wyszukiwanie pełnotekstowe lub z użyciem natywnego systemu indeksowania
- kilka opcji antyspamu, wbudowane w skrypt
- ogromna baza dodatków
- możliwość użycia premoda SEO - nie trzeba, ale nie traci się z nim na wydajności, a więc warto
- wiele wiele innych...

Wady? Nie ma tylu rzeczy w standardzie co phpBB by Przemo, trzeba doinstalowywać. Poza tym na początku może być trudne w obsłudze ze względu na znacznie większą możliwość konfiguracji oraz ten zaawansowany system uprawnień. No ale jak już się ogarnie, to zostaje czysta przyjemność.
MyBB nie polecam, chociaż jestem w polskim supporcie tego skryptu - jest ładny, wygodny, przyjemny w obsłudze, ale również nie nadaje się na naprawdę duże fora, przynajmniej nie teraz (możliwe że wersja 2.0 coś zmieni).
Procio pisze:Myślisz, że czemu te "giganty" zmieniają silniki na vBulletin czy IP.B? Po prostu są one o wiele bardziej wydajniejsze i przyszłościowe.
Nieprawda. Najnowsze wersje zarówno vB (4) jak i IPB (3) są wolniejsze niż ich starsze wersje. "Gigantem" jest tu IPB, który do instalacji wymaga PHP skonfigurowane na minimum 128 MB pamięci do dyspozycji (sic!). Czemu tak jest? Bo autorzy tych skryptów ładują ogrom opcji z portali społecznościowych, idą za niesamowitą modą. Oczywiście te skrypty nie są złe, bo mają ogrom opcji konfiguracyjnych. IMO jednak nie są zbyt opłacalne, w szczególności od czasu zmiany licencjonowania (kiedyś można było kupić licencję wieczystą, teraz trzeba płacić co rok).
JarekMk pisze:Wszystko da się załatwić w jedną noc - jeśli się tylko już to robiło
Tu się też nie zgodzę. Przy forum tej wielkości konwersję powinno się robić offline i wszystko dokładnie sprawdzić. Można zrobić w jedną noc, ale potem to userzy wynajdą problemy a nie my :)
Konwersja to poważna sprawa, lepiej unieruchomić forum na jakiś czas, ale "wyjść z niej zwycięsko".


Ogólnie rzecz biorąc, zrobicie co chcecie. Ja tylko wyraziłem swoje zdanie na bazie nabytego i ciągle nabywanego doświadczenia w tej dziedzinie.
Niemniej dziękuję Jarkowi za podanie linka, bo być może zagoszczę na forum nieco dłużej ze względu na jego tematykę ;)
BTW. Ta reCaptcha przy logowaniu to naprawdę nietrafiony pomysł, totalnie niewygodne.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: key »

lukasamd pisze:W phpBB by Przemo nie masz okazji zobaczyć dokładniejszych danych z debug, gdzie byłoby jak na dłoni widać, że większość czasu generowania to rzeczy wykonywane po stronie PHP, a nie bazy danych.
Moze, nie bede sie upierac. Mam inne doswiadczenia, ale w sumie byc moze nie mialem jeszcze styku z wystarczajaco duzymi forami (cokolwiek to oznacza).
lukasamd pisze: Ta reCaptcha przy logowaniu to naprawdę nietrafiony pomysł, totalnie niewygodne.
Ta re-captcha jest tak skonfigurowana, ze w 99% wszystkich wypadkow nie trzeba jej wypelniac.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: YaHooo »

Procio pisze:Myślisz, że czemu te "giganty" zmieniają silniki na vBulletin czy IP.B? Po prostu są one o wiele bardziej wydajniejsze i przyszłościowe. No bo co może taki przemo, który już nie jest dalej rozwijany?
A popatrz na forum elektrody ;)

Kod: Zaznacz cały

Nasi użytkownicy napisali 8173313 wiadomości
Mamy 1145927 zarejestrowanych użytkowników
I to działa na phpBB czyli na tym na czym bazuje Przemo, więc nie mów, że giganty się przesiadają ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: ja.michal »

lukasamd pisze:Ta reCaptcha przy logowaniu to naprawdę nietrafiony pomysł, totalnie niewygodne.
Nie musisz używać tego. Dopiero po kilku razach źle wpisanego hasła trzeba wpisać reC.
Procio
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1101
Rejestracja: 2009-10-17, 12:17
Lokalizacja: localhost

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: Procio »

YaHooo pisze:A popatrz na forum elektrody
Elektroda nie bazuje na phpBB by przemo, tylko czystym phpBB2...
Przemo ma wgranych wiele modyfikacji, czy choćby read_history, które dość mocno obciąża bazę danych czy tam serwer.

Nie będę się dalej upierał przy swoim czy prowadził jakiekolwiek dyskusje. Mówie swoje zdanie na ten temat i to tyle... Wiem, że zaraz wtrąci się key wszechwiedzący. Ja i tak wciąż pozostane przy swoim.
Internet domowy T-Mobile do 60Mb/s: https://www.speedtest.net/result/8251178215 :super:
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: Chris-Kr »

ja.michal pisze:Nie musisz używać tego. Dopiero po kilku razach źle wpisanego hasła trzeba wpisać reC.
Ja mam hasło zapamiętane w przeglądarce, więc błędne wpisanie hasła w grę nie wchodzi. Dlaczego więc muszę wypełniać tę reC.?
A jej wypełnianie wkurza mnie niesamowicie!!!
Krzysztof
ryba825
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1332
Rejestracja: 2009-07-05, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: ryba825 »

Chris-Kr pisze:Dlaczego więc muszę wypełniać tę reC.?
Ja się loguję na przemian z telefonu (przez Operę Mini) i z lapka (przez Operę) i nie muszę wpisywać reCaptchy.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: wojteks »

Chris-Kr pisze:Ja mam hasło zapamiętane w przeglądarce
Ja też tak mam i nie muszę wpisywać, pojawia się okienko ale nie trzeba w nim nic wpisywać.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
lukasamd
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2011-04-25, 09:10
Lokalizacja: Polska

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: lukasamd »

No dobra, u mnie zadziałało bez wpisywania ALE... czy to jest intuicyjne? Intuicyjnie to ja zobaczyłem to i pomyślałem:
Ja pier... znowu ta choler... recaptcha

Ilu użytkowników pomyśli tak samo?
Jeżeli to ma chronić przed spamem to powiem tylko: są lepsze sposoby, nawet na phpBB by Przemo.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: ja.michal »

Potem będzie, że bot przejął konto, albo, że się forum muli.
Myślę, że zbędna dyskusja.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: YaHooo »

Procio pisze:Elektroda nie bazuje na phpBB by przemo, tylko czystym phpBB2
Wiem przecież napisałem o tym. Ale podstawa jes taka sama ;)
Procio pisze:Przemo ma wgranych wiele modyfikacji, czy choćby read_history, które dość mocno obciąża bazę danych czy tam serwer.
Ale popatrz na to jakie są czasy zapytań oraz ilość zapytań SQL'owych podczas generowania 1 strony (dane te są podane na samym dole każdej strony). A serwer SQLowy jest bardzo wydajny i nawet przy wielkich bazach jeśli się dba o "higienę" bazy danych nie ma problemów z wydajnością.
ja.michal pisze:Potem będzie, że bot przejął konto, albo, że się forum muli.
reCaptha została wprowadzona przecież w celu zapobiegnięcia możliwości przejęcia kont przez boty. Cały sekret tkwi w tym, że dopiero po 2 nieudanym logowaniu jest sprawdzana poprawność danych przepisanych z obrazka.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
lukasamd
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2011-04-25, 09:10
Lokalizacja: Polska

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: lukasamd »

YaHooo pisze:Ale popatrz na to jakie są czasy zapytań oraz ilość zapytań SQL'owych podczas generowania 1 strony (dane te są podane na samym dole każdej strony). A serwer SQLowy jest bardzo wydajny i nawet przy wielkich bazach jeśli się dba o "higienę" bazy danych nie ma problemów z wydajnością.
Czasy są względnie długie i bardzo nierównomierne (czasem 0.24, czasem ponad 1.2s). Wspomniana przez Procio read_history to idealny przykład na pokazanie złej strony phpBB by Przemo - ten skrypt zbiera informacje o tym, czego user nie czytał: zobacz ile dziennie postów, zobacz ile userów, widać skalę zjawiska. W phpBB3 jest zbierane info o tym, co user czytał i (tu największa ironia) na podstawie tych danych wyznacza się to, czego nie przeczytał. Wydaje się głupie, ale w tym wypadku nie trzeba co chwila działać na takiej tabeli, zaś ilość danych zależy od ilości tematów, działów i userów (przy czym gdy wszystko jest przez każdego przeczytane mamy maksymalnie iloscDzialow * iloscUserow rekordów, a więc względnie niewiele).
Tak jak pisałem, to zależy od administracji, od aktualnego hostingu i miliarda innych czynników. Ja teraz wiem tylko, że ze względu na cierpliwość nie chciałbym administrować takim forum na Przemo, bo wspomniane wcześniej uprawnienia to tragedia. Jeżeli nie ma potrzeb tu coś zmieniać, to lepiej zająć się innymi, ważniejszymi sprawami niż konwersja.
YaHooo pisze:reCaptha została wprowadzona przecież w celu zapobiegnięcia możliwości przejęcia kont przez boty. Cały sekret tkwi w tym, że dopiero po 2 nieudanym logowaniu jest sprawdzana poprawność danych przepisanych z obrazka.
To nie mogłaby pojawiać się właśnie po tych dwóch nieudanych próbach? :)
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: key »

lukasamd pisze:To nie mogłaby pojawiać się właśnie po tych dwóch nieudanych próbach?
Nikt Ci nie broni przerobic skryptu.... :D (mala podpowiedz: w momencie gdy wywolywana jest strona xxxx/login.php, skrypt nie wie kto bedzie sie logowac).
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
lukasamd
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2011-04-25, 09:10
Lokalizacja: Polska

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: lukasamd »

key pisze:(mala podpowiedz: w momencie gdy wywolywana jest strona xxxx/login.php, skrypt nie wie kto bedzie sie logowac).
Dlatego zamiast bezmyślnie logować powinno sprawdzać najpierw licznik nieudanych prób - jeżeli jest większy niż 2, to nawet przy podaniu dobrych danych powinien przeładować login.php i wypluć komunikat o konieczności wypełnienia dodatkowo recaptchy.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: key »

lukasamd pisze:Dlatego zamiast bezmyślnie logować powinno sprawdzać najpierw licznik nieudanych prób
Zastanow sie jeszcze raz co napisales (podpowiem Ci: odpowiedz sobie na pytanie "dla ktorego uzytkownika mam sprawdzic licznik prob, skoro nie wiem kto sie bedzie logowac") :D
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: YaHooo »

lukasamd pisze:Czasy są względnie długie i bardzo nierównomierne (czasem 0.24, czasem ponad 1.2s).
Nie chcę wchodzić w szczegóły. Ale to wina serwera, że takie są czasy.
lukasamd pisze:Wspomniana przez Procio read_history to idealny przykład na pokazanie złej strony phpBB by Przemo - ten skrypt zbiera informacje o tym, czego user nie czytał: zobacz ile dziennie postów, zobacz ile userów, widać skalę zjawiska.
Aleś się uczepił ilości danych ;) Takie informacje są prostrze w interpretacji. A miejsca na serwerze mamy dużo. Bazy danych są optymalizowane codziennie, więc nie ma bałaganu.
lukasamd pisze:W phpBB3 jest zbierane info o tym, co user czytał i (tu największa ironia) na podstawie tych danych wyznacza się to, czego nie przeczytał.
I tu więcej musi się napracować serwer MySQL/php który to generuje kod HTML ;) Co raczej nie wpływa pozytywnie na szybkość. Zwłaszcza przy dużej liczbie postów.
lukasamd pisze:przy czym gdy wszystko jest przez każdego przeczytane mamy maksymalnie iloscDzialow * iloscUserow rekordów, a więc względnie niewiele).
I przy userach typu mod to baza puchnie tak samo szybko, no może nieco mniej. Ale pamiętaj, że w razie czego informacje na temat nieprzeczytanych postów można zresetować ;)
key pisze:Nikt Ci nie broni przerobic skryptu.... :D
Przecież ta zmiana nie jest oficjalną zmianą Przemo ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: key »

YaHooo pisze:Przecież ta zmiana nie jest oficjalną zmianą Przemo
Wiem - pare linijek jest moich :)

Ale nie o tym miala byc mowa. Bawia mnie czasami posty w ktorych "mlodzi gniewni" wiedza jak ma byc lepiej, a gdy przychodzi co do czego, to tylko potrafia rozlozyc rece.
Ostatnio zmieniony 2011-04-26, 18:01 przez key, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: YaHooo »

key pisze:Wiem - pare linijek jest moich :)
Właśnie, jednak moje słowa były bardziej skierowane do lukasamd ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
lukasamd
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2011-04-25, 09:10
Lokalizacja: Polska

Re: [Propozycja] Zmiana skryptu

Post autor: lukasamd »

key pisze:[Zastanow sie jeszcze raz co napisales (podpowiem Ci: odpowiedz sobie na pytanie "dla ktorego uzytkownika mam sprawdzic licznik prob, skoro nie wiem kto sie bedzie logowac") :D
Ty przeczytaj jeszcze raz co ja napisałem - powinien to sprawdzać PO próbie logowania, a nie przed. To, że przed nie ma jak sprawdzić bo nie wie kto (przy pierwszej próbie rzecz jasna) to sprawa oczywista.
YaHooo pisze:
Aleś się uczepił ilości danych ;) Takie informacje są prostrze w interpretacji. A miejsca na serwerze mamy dużo. Bazy danych są optymalizowane codziennie, więc nie ma bałaganu.
Zrób sobie dokładny debug zapytań (wystarczy lekko zmodyfikować db/mysql.php lub db/mysql4.php, zależy czego używacie) i zobaczysz w jakich sytuacjach odwołuje się do read_history i ile czasu zajmują te zapytania.
YaHooo pisze:
I tu więcej musi się napracować serwer MySQL/php który to generuje kod HTML ;) Co raczej nie wpływa pozytywnie na szybkość. Zwłaszcza przy dużej liczbie postów.
Też mi się tak wydawało dopóki nie zainteresowałem się dokładniej tym mechanizmem. Tu jedyna różnica leży w szybkości wykonania się zapytania do bazy (bo dane wynikowe są takie same i tak samo potem obrabiane w php). Zarówno w phpBB by Przemo <-> phpBB3 jak i w MyBB (napisałem plugin szukający nieprzeczytanych postów) wychodzi szybciej metoda zbierania info o tym co zostało przeczytane. Nie tylko zajmuje mniej miejsca, ale można szybciej wyciągnąć informacje o tym ile jest nieprzeczytanych. Wydaje się bez sensu? W czym łatwiej szukać: w milionie rekordów, czy w dziesięciu tysiącach? :)
Skoro już przy oszczędności na bazie jesteśmy - porównaj wyciąganie rodziców forum w phpBB by Przemo (de facto ręczna robota) z phpBB3 (drzewo typu nested set). Jakakolwiek bardziej skomplikowana struktura kładzie pierwszy silnik. Im bardziej rozbudowane forum, tym gorzej.
YaHooo pisze:I przy userach typu mod to baza puchnie tak samo szybko, no może nieco mniej. Ale pamiętaj, że w razie czego informacje na temat nieprzeczytanych postów można zresetować ;)
Nie. Załóżmy, że było 400 nowych postów w łącznie 30 tematach. W phpBB by Przemo ten mod będzie miał 400 nowych wpisów w read_history. W phpbb3 nie będzie nic. Dopiero przy wyszukiwaniu zostanie porównany wskaźnik czasu dla tych 30 tematów (a wszystko jest na indeksach).
ODPOWIEDZ