Stacje bazowe a technologie

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dagi12
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 170
Rejestracja: 2008-12-14, 21:08
Lokalizacja: Lubuskie

Stacje bazowe a technologie

Post autor: dagi12 »

Zadaje pytania bo ostatnio się trochę pogubiłem.

Jak mam stacje bazową UMTS900 to mogę normalnie odbierać hsdpa do 7.2Mbps i polepszać jej zasięg anteną 900Mhz?

Jak mam stację UMTS2100, to jakie technologie mogę odbierać?

Jakie "stacje bazowe" (indywidualne czy opierające na UMTS2100) oraz maksymalne prędkości osiągają technologie:
-HSPA
-HSUPA
-HSDPA
-HSPA+
-HSPA+ DC
?
Który BTS najlepszy !?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Stacje bazowe a technologie

Post autor: wojteks »

Stacje UMTS900 mają HSPA+ czyli download do 21Mbps (Play/polsat (28.8Mbps MIMO)).

HSPA=HSDPA + HSUPA (czyli download do 7.2Mbps i upload do 2 albo 5.76Mbps
HSPA+ to download do 21Mbps
HSPA+ DC to downlad do 42Mbps na 2 nośnych.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Stacje bazowe a technologie

Post autor: Patryk »

wojteks pisze:HSPA=HSDPA + HSUPA (czyli download do 7.2Mbps i upload do 2 albo 5.76Mbps
Download do 14,4 Mbps by być w zgodzie ze standardem (i niektórymi stacjami np. Polkomtela).

[ Dodano: 2011-05-31, 20:00 ]
dagi12 pisze:Jak mam stację UMTS2100, to jakie technologie mogę odbierać?
UMTS tzw. 2100.
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Stacje bazowe a technologie

Post autor: Maciek764 »

Download do 14,4 Mbps by być w zgodzie ze standardem (i niektórymi stacjami np. Polkomtela).
Tylko Polkomtel ma takie "dziwne" stacje?
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Stacje bazowe a technologie

Post autor: Patryk »

Maciek764 pisze:Tylko Polkomtel ma takie "dziwne" stacje?
Chyba tak.
dagi12
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 170
Rejestracja: 2008-12-14, 21:08
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Stacje bazowe a technologie

Post autor: dagi12 »

Ale namieszaliście
Jeden piszę, że z umts900 odbiera się HSPA+,
A drugi, że umts2100 tylko do umtsa to trochę bez sensu?
A na jakich stacjach odbiera się HSDPA?
Który BTS najlepszy !?
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Stacje bazowe a technologie

Post autor: Maciek764 »

:hyhy:

UMTS -> HSDPA -> HSDPA+HSUPA=HSPA -> HSPA+ -> HSPA+ DC

Wszystko jest jakby wstecznie kompatybilne. UMTSem można też nazywać HSPA czy HSPA+.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Stacje bazowe a technologie

Post autor: key »

UMTS jest nazwa dla wszystkich standartow 3G, tak jak GSM dla standartow 2G.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Stacje bazowe a technologie

Post autor: Patryk »

15002900 razy było wałkowane.
HSxPA(+) to rozszerzenie możliwości sieci UMTS, działającej na dowolnej częstotliwości.
dagi12
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 170
Rejestracja: 2008-12-14, 21:08
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Stacje bazowe a technologie

Post autor: dagi12 »

Aha czyli na każdej stacji UMTS2100 powinienem odbierać którąś z technologii zaczynających się na H****. A da się je jakoś rozróżnić bo jest różnica (40Mbit) pomiędzy UMTS2100 nadającym HSUPA, a nadającym HSPA+ DC

Aha, a na jakich stacjach odbiera się zwykłą technologię UMTS?
Który BTS najlepszy !?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Stacje bazowe a technologie

Post autor: YaHooo »

dagi12 pisze:Aha czyli na każdej stacji UMTS2100 powinienem odbierać którąś z technologii zaczynających się na H****.
Generalnie moim zdaniem nie koniecznie ;) Bo to zależy od tego czy operator upgrade'ował stację do wyższych technologii.
dagi12 pisze:A da się je jakoś rozróżnić bo jest różnica (40Mbit) pomiędzy UMTS2100 nadającym HSUPA, a nadającym HSPA+ DC
Powiem tak. W ogólności nie da się tego sprawdzić co stacja nadaje. Jednak są odpowiednie komendy AT w niektórych modemach i one pokazują dostępne technologie po zalogowaniu się do sieci.
dagi12 pisze:a na jakich stacjach odbiera się zwykłą technologię UMTS?
Na tych zapomnianych przez operatora :hyhy:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Stacje bazowe a technologie

Post autor: SQ08 »

YaHooo pisze:Na tych zapomnianych przez operatora
Haha czyli na przyklad w 25% niemieckiej sieci E-Plus.
Czyli zawsze jest loteria na co sie trafi, 384kbps czy nawet 21.6Mbps. E-Plus nawet nie udostepnia konkretnej mapy zasiegu z podzialem na technologie. Jest tylko ogolna wersja, GPRS/UMTS. Brak na niej podzialu na EDGE, HSDPA czy tez HSPA.
Watpie w to, ze jest taki drugi dziwny operator w Europie, majacy tak nierownomiernie rozbudowana siec. W moim miescie jest max. 3.6 HSDPA od E-Plus, a w dwoch innych w okolicy NodeB nie zostaly od 2005 roku ruszone, wiec UMTS re.99 straszy. Wszystko to jest Ericsson'a, jednak moze to sie w bliskiej przyszlosci zmienic, bo E-Plus chce miec do konca 2012 najlepsza siec dla internetu mobilnego w Niemczech. Cala zmiana i rozbudowa oparta jest na sprzecie ZTE, stary sprzet Ericsson'a i NSN idzie do smieci.
Ogolnie nikt tej zapowiedzi nie traktuje tutaj powaznie, chociaz widac jakies postepy...Jedank to nie wystarczy aby przegonic Telekom czy Vodafone. Dzisiaj telekom oficjalnie udostepnila w Köln siec LTE na 1,8 Ghz, do pokrycia calego miasta i okolicy zostal dokonany upgrade na ponad 100 stacjach bazowych. Do konca roku Telekom chce pokryc kolejnych 100 niemieckich miast z LTE na 1,8 GHz z predkoscia do 100Mbps oraz cala siec 3G podniesc do HSPA+ o predkosci do 42 Mbps.
“The only problem with Microsoft is they just have no taste..and they don't bring much culture into their products.”

Steve Jobs.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Stacje bazowe a technologie

Post autor: YaHooo »

SQ08 pisze:Haha czyli na przyklad w 25% niemieckiej sieci E-Plus.
To naprawde jakoś dużo. Z moich obserwacji wynika, że w Polsce, to raczej mało która stacja ma goły UMTS. Jeśli już, to zdarza się HSDPA 3.6. Ale to już coś więcej niż UMTS, poza tym korzystnie wpływa na pingi.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Stacje bazowe a technologie

Post autor: Maciek764 »

Z moich obserwacji wynika, że w Polsce, to raczej mało która stacja ma goły UMTS.

A ja bym się chętnie podłączył pod taki rarytas z ciekawości, ale nie spotkałem się z czymś takim jeszcze.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Stacje bazowe a technologie

Post autor: YaHooo »

Maciek764 pisze:A ja bym się chętnie podłączył pod taki rarytas z ciekawości, ale nie spotkałem się z czymś takim jeszcze.
W sumie nic ciekawego nie ma tam ;) Pamiętam, że jeszcze na początku swojej przygody z internetem mobilnym pojechałem na skraj Białegostoku do kumpla. No i tam miał sam UMTS. Poza małymi prędkościami miałem wyższe pingi, coś koło 180ms. Ale niższe niż w 2G.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Stacje bazowe a technologie

Post autor: Patryk »

Maciek764 pisze:A ja bym się chętnie podłączył pod taki rarytas z ciekawości, ale nie spotkałem się z czymś takim jeszcze.
Takich rarytasów od lat nie ma, wyjąwszy stacje odpalone w celach testowych, bo "komercjalizacja" = odpalenie drugiej nośnej i HSDPA.
Awatar użytkownika
-niXon-
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 253
Rejestracja: 2011-11-30, 21:11
Lokalizacja: PL

Re: Stacje bazowe a technologie

Post autor: -niXon- »

nie mogę tego chyba jeszcze ogarnąć :)
jak wyświetlacz pokazuje mi co jakiś czas albo UMTS albo HSPA+,
to jakie są realne różnice u mnie w przepustowości i pingach ? (Tmobile)
bo ja nie zauważam różnic, a modem sam się przełącza raz umts a raz hspa+
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Stacje bazowe a technologie

Post autor: Maciek764 »

Na UMTS się przełącza tylko wtedy jak nic nie robisz (w stanie bezczynności). Nie ma to wpływu na pingi czy inne rzeczy bo wtedy po prostu nie korzystasz z internetu.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Stacje bazowe a technologie

Post autor: YaHooo »

noOne2 pisze: to jakie są realne różnice u mnie w przepustowości i pingach ? (Tmobile)
Generalnie czysty UMTS ma prędkość downloadu 384kbps, pingi rzędu 250ms. Natomiast HSPA+ download 42mbps, pingi rzędu 60ms. Jednak raczej mało kto osiągnie te 42mbps w przypadku HSPA+, nie mniej jednak UMTS całkiem łatwo pozwala wycisnąć prawie max.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ