Monitor do komputera stacjonarnego

Zagadnienia dotyczące technice w szerokim tego pojęcia znaczeniu czyli luźne dyskusje o zagadnieniach technicznych ale nie związanych z główną tematyką forum, m.in, komputery, oprogramowanie, systemy operacyjne - techniczny Hyde-Park.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
usagi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 249
Rejestracja: 2010-02-27, 02:29
Lokalizacja: Pożdżenice

Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: usagi »

Poszukuję monitora do komputera stacjonarnego, jednak nie za bardzo wiem, jak się do tego zabrać. Mniej więcej orientuję się, co byłoby mi potrzebne. Niestety wybór jest tak duży. Znacie może jakąś stronę z monitorami, która posiada zaawansowaną wyszukiwarkę? Którą firmę polecacie? Monitor służyłby przede wszystkim do gier i filmów. Zależy mi na dużych kątach widzenia, żeby np.: film mogło oglądać więcej osób. Może macie jakieś propozycje dla mnie? Jak duży ekran byłby najbardziej odpowiedni dla mnie? Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
Usagi
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: Patryk »

Kupić monitor z matrycą PVA, ostatecznie IPS. Zapomnij o TN, chyba że masz bardzo ograniczony budżet.
Przekątna to już jest kwestia mocno subiektywna.
usagi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 249
Rejestracja: 2010-02-27, 02:29
Lokalizacja: Pożdżenice

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: usagi »

Ale zarówno IPS jak i PVA mają dużo dłuższy czas reakcji plamki. Poza tym mało jest monitorów z matrycą PVA oraz monitory zarówno z IPS jak i PVA mają bardzo mało złącz wejścia/wyjścia. Innymi słowy poza kątami widzenia i lepszym odwzorowaniem barw nie oferują za wiele. Wiem, że to w końcu monitor, ale nie można zapominać o jego funkcjonalności.
Usagi
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: Patryk »

Czas reakcji to mit. Jakbyś był cyborgiem to może byś zauważył smużenie...mam 10-letniego Samsunga PVA i pod każdy względem bije on współczesne zabawki na TN. A gdy go kupiłem to jeszcze lubiłem sobie pograć w gry FPP.
Mało złącz? Tzn czego brakuje?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: key »

Czas reakcji to mit.
Nie, jest roznica, sposob mierzenia to mit. Dokladnie to samo co z kontrastem ;)
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: Patryk »

Źle się wyraziłem - fizycznie różnica oczywiście jest, tyle że w praktyce niezauważalna. Ale na papierze porównanie cyferek ładnie wygląda.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: key »

Szczegolnie ze te cyferki nie maja nic wspolnego z rzeczywistoscia ;)
Nie pomagam na PW.
usagi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 249
Rejestracja: 2010-02-27, 02:29
Lokalizacja: Pożdżenice

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: usagi »

Patryk pisze:Mało złącz? Tzn czego brakuje?
Np.: HDMI, DVI, złącza słuchawkowego, USB. Tzn. jedno HDMI jest, ale ja bym chciał co najmniej 2. Zresztą naprawdę widać różnicę, jeśli chodzi o złącza, a PVA jest mizernie mało. Praktycznie nie ma z czego wybierać. Która firma jest najlepsza jeśli chodzi o monitory, bo przepatrzenie całej oferty wszystkich firm jest praktycznie fizycznie niemożliwe.
Usagi
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26140
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: wojteks »

usagi pisze: bo przepatrzenie całej oferty
Co byś nie kupił i tak za kilka dni/tygodni będziesz narzekał że to nie to co chciałeś.
Nie pomagam na PW!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: ja.michal »

Projektor do grania z czasem reakcji 1ms, możliwością zrobienia 3D i rozmiarem do 300 cali. :hyhy:

[ Dodano: 2012-08-12, 23:41 ]
Oczywiście żart bo projektor ponad 13 000 zł. ;)
usagi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 249
Rejestracja: 2010-02-27, 02:29
Lokalizacja: Pożdżenice

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: usagi »

No ale jak tego szukać tak rozsądnie? W jakich sklepach? Bo w tych komputerowych sieciówkach typu Vobis nie ma zbyt wielu interesujących rzeczy. Chodzi mi na razie tylko o wytypowanie modelu. Potem dopiero poszukam, gdzie najbardziej opłaca się go kupić. Z kolei na stronach tylko niektórych producentów są wyszukiwarki z filtrami. To jest właściwie największy problem, z którym zwracam się do Was.
Usagi
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: Patryk »

usagi pisze:Chodzi mi na razie tylko o wytypowanie modelu.
Przykład: http://www.proline.pl/?p=EIZO+23+FS2331-BK
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: key »

Ja uzywam gh.de (polska wersja to cenowarka.pl )masz mozliwosc wybrania wszystkich interesujacych cie opcji, baza danych wypluwa sprzet spelniajacy wymagania.
Nie pomagam na PW.
usagi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 249
Rejestracja: 2010-02-27, 02:29
Lokalizacja: Pożdżenice

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: usagi »

Wiem, że to tylko przykład, ale 25 ms czasu reakcji matrycy ( czarny-biały-czarny ) nie wygląda zachęcająco. Nie wiem, czy jest to aż tak ważne, ale wg branżowych witryn tak ( może dlatego, że artykuły tego typu są pisane dla geeków). Może faktycznie ma to duże znaczenie? Jak myślicie?
Usagi
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: key »

Te liczby sa po to, zeby male dzieci sie przechwalaly w piaskownicy.
Nie pomagam na PW.
usagi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 249
Rejestracja: 2010-02-27, 02:29
Lokalizacja: Pożdżenice

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: usagi »

key pisze:Te liczby sa po to, zeby male dzieci sie przechwalaly w piaskownicy.
Czyli to naprawdę nie ma znaczenia? Nie widać smużenia?
Usagi
Awatar użytkownika
Yanusz
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1155
Rejestracja: 2011-08-14, 08:00
Lokalizacja: C:\\Lubelskie\

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: Yanusz »

Nie widać. Tak naprawdę przy tak niewielkich matrycach te wszystkie cyferki nie mają większego znaczenia dla użytkownika - przeciętnego użytkownika komputera.
Ostatnio miałem polewkę z gościa, który chwalił się, że kupił monitor LED 19 cali FULL HD i przekonywał o 100 razy lepszej jakości obrazu, niż na innych monitorach LCD, właśnie dzięki temu, że to FULL HD.
Pomoc w doborze anten EDGE/UMTS/HSDPA/HSPA/HSPA+/LTE/CDMA
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: key »

Bezwladnosc oka: ~15 Hz. Czestotliwosc odswierzania 60 Hz. Wszystko co jest ponizej 16.6ms reaguje szybciej niz czas wyswietlania obrazu.

Ps. Sposob mierzenia czasu reakcji nie jest normowany. Czesto uzywa sie przejscia 80/20 przy przesterowanym obrazie B/W. Te pomiary nie maja nic wspolnego z realnym czasem reakcji krysztalu.
Nie pomagam na PW.
usagi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 249
Rejestracja: 2010-02-27, 02:29
Lokalizacja: Pożdżenice

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: usagi »

No ale jakoś trzeba wybrać ten czas reakcji. Można przyjąć, że maksymalnie 5 ms gray-to-gray to odpowiedni czas dla mnie? Nie chcę potem rozczarowań związanych z czasem reakcji. :(
Usagi
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: YaHooo »

key pisze:Te liczby sa po to, zeby male dzieci sie przechwalaly w piaskownicy.
No nie powiedziałbym. Raz widziałem taki monitor (ale to było na początku, jak dopiero wchodziły na rynek) i rzeczywiście za szybko poruszanym kursorem myszy widać było smużenie.
usagi pisze:No ale jakoś trzeba wybrać ten czas reakcji. Można przyjąć, że maksymalnie 5 ms gray-to-gray to odpowiedni czas dla mnie? Nie chcę potem rozczarowań związanych z czasem reakcji. :(
Najlepiej idź do sklepu komputerowego i weź ten na którym Ci obraz, jego dynamika, jakość odpowiada. Jak chcesz kupować przez internet to potem sobie zamów wybrany na żywo monitor i już.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: key »

YaHooo pisze:Raz widziałem taki monitor (ale to było na początku, jak dopiero wchodziły na rynek) i rzeczywiście za szybko poruszanym kursorem myszy widać było smużenie.
A ja raz widzialem auto co jechalo maks. 16km/h ;) -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Benz_Paten ... n_Nummer_1

Tylko ze czasy troszke sie zmienily ;) aktualnie najmniejsze seryjnie produkowane sa szybsze.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: YaHooo »

key pisze: Tylko ze czasy troszke sie zmienily ;) aktualnie najmniejsze seryjnie produkowane sa szybsze.
Ja to wiem. Jednak chciałem pokazać, że jakiś wymiar to ma. Nie mniej jednak w 100% zgodzę się z Tobą, że czasem ten parametr jest brany z sufitu, tak aby uzyskać jak najmniejsze wartości. Dlatego poleciłem koledze przejście się do sklepu ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
usagi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 249
Rejestracja: 2010-02-27, 02:29
Lokalizacja: Pożdżenice

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: usagi »

YaHooo pisze:Dlatego poleciłem koledze przejście się do sklepu
Cały problem w tym, że portfolio monitorów dostępnych do obejrzenia w sklepie jest mała. Nawet w porównaniu do całej oferty danego sklepu w tym segmencie. Chciałem się zatem zapytać, czy 14 ms i matryca IPS plus dynamiczna rozgrywka to złe, czy dobre połączenie? Właściwie to mam jeszcze inne pytanie. W ofercie Asusa są dostępne np.: dwa takie monitory- VS248H i VS247H. Czym one się tak właściwie różnią? Są małe różnice, ale jest ich niewiele i nie sprawiają, że jeden z nich jest gorszy od drugiego. Zatem, gdzie ta różnica?
Usagi
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: Jo_gurt »

Cóż, smużenie to dość częsta przypadłość np. tak podlegających wszelkim zachwytom matrycach Retiny w iPadach i MacBookach.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: key »

Jak nie Wrzesien to FoxCon....

SCNR.
YaHooo pisze:że czasem ten parametr jest brany z sufitu,
Nie z sufitu, tylko sposob mierzenia jest czesto nierealny. Przyklady:
Kontrast: black czesto mierzy sie z zmnijeszonym do minimum podswietleniem, white z rozjasnionym. Daje dodatkowy faktor 400...800 w wartosci kontrastu.

Czas reakcji: mierzone zbocze 20/80/20 w przesterowanym (wysterowanie 150..200%) obrazie B/W.

Obie sytuacje nie wystepuja w trakcie normalnego uzytkowania.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: YaHooo »

usagi pisze:Cały problem w tym, że portfolio monitorów dostępnych do obejrzenia w sklepie jest mała.
To przejdź się do sklepu typu Media Markt, czy podobny. Tam masz masę.
key pisze: Kontrast: black czesto mierzy sie z zmnijeszonym do minimum podswietleniem, white z rozjasnionym. Daje dodatkowy faktor 400...800 w wartosci kontrastu.
No to jeszcze niby piszą, że to kontrast dynamiczny. W sumie jest to racja, bo teraz TV potrafią dostosowywać w ten sposób jasność podświetlenia do sceny i kontrast de facto się zwiększa. Mój TV tak ma na przykład.
key pisze: Czas reakcji: mierzone zbocze 20/80/20 w przesterowanym (wysterowanie 150..200%) obrazie B/W.
To już racja. I tu ilu jest producentów tyle mamy metod pomiaru.
key pisze: Obie sytuacje nie wystepuja w trakcie normalnego uzytkowania.
Pierwsza jak najbardziej ma miejsce. Są TV które zmieniają jasność podświetlenia w zależności od obrazu wyświetlanego. Czasem wystarczy włączyć np. wbudowane menu TV i widać, że od razu podświetlenie się rozjaśnia.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: key »

YaHooo pisze: W sumie jest to racja, bo teraz TV potrafią dostosowywać w ten sposób jasność podświetlenia do sceny i kontrast de facto się zwiększa.
Sa nawet takie ktore zmieniaja jasnosc czesci obrazu. N.p. dolna polowa ciemna, gorna jasna.
YaHooo pisze:Pierwsza jak najbardziej ma miejsce.
Chyba nie zauwazyles ze przeskoczyles z monitora na TV ;)
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: YaHooo »

key pisze: Chyba nie zauwazyles ze przeskoczyles z monitora na TV ;)
Racja, dlatego skończmy te dywagacje ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
usagi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 249
Rejestracja: 2010-02-27, 02:29
Lokalizacja: Pożdżenice

Re: Monitor do komputera stacjonarnego

Post autor: usagi »

Wytypowałem pięć satysfakcjonujących mnie monitorów. Który uważacie za najlepszy do moich zastosowań i czy zakup któregoś z nich wydaje się szczególnie opłacalny? A może ktoś jest użytkownikiem któregoś z poniższych monitorów? Oto one:
LG 2370V-BF http://www.lg.com/pl/sprzet-komputerowy ... 70V-BF.jsp
LG 2341V-BN http://www.lg.com/pl/sprzet-komputerowy ... 41V-BN.jsp
ASUS PA238Q http://pl.asus.com/Display/LCD_Monitors/PA238Q/
ASUS PB238Q http://pl.asus.com/Display/LCD_Monitors/PB238Q/
ASUS VS239HR http://pl.asus.com/Display/LCD_Monitors/VS239HR/
Z góry dziękuję za wszystkie opinie. :)
Usagi
ODPOWIEDZ