Klonowanie MAC - jak to działa ?

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tuskomat
Stały użytkownik forum
Posty: 69
Rejestracja: 2014-02-26, 11:33
Lokalizacja: PL

Klonowanie MAC - jak to działa ?

Post autor: tuskomat »

Witam,

Tak mnie naszło , żeby o to spytać, ale żebyście się nie opisali postanowiłem sam napisać jak ja to rozumiem , jak będzie źle to mnie poprawcie : podczas konfiguracji routera przekazujemy do pamięci routera adres MAC karty sieciowej wpisanej uprzednio do tablicy filtrów routera ISP. Tera jako ze w mojej podsieci prywatnej nie może być 2 takich samych MAC, mój nowo skonfigurowany router "zamazuje" /nie wiem czy to dobre słowo/ klon i dla PC - ÓW w podsieci widoczny jest jedynie rzeczywisty MAC fabryczny routera. Podczas trasowania pakietów router sprytnie podmienia MAC - a rzeczywistego karty sieciowej PC - TA w podsieci na MAC klona dokonując jednocześnie odpowiedniego wpisu w tablicy ARP. Taki "szemrany" pakiecik wędruje na router ISP i otrzymuje green light do www.
Wadą klonowania powinno być zatem obniżenie prędkości routowania pakietów ze względu na translacje dwukierunkowe pakietów na routerze prywatnym
.
I jak ?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Klonowanie MAC - jak to działa ?

Post autor: Jo_gurt »

Źle, dwója :P
"Klonujesz" czyli zmieniasz adres MAC WAN, który i tak nigdy nie jest i nie będzie widoczny w podsieci lokalnej od strony LAN. Co za tym idzie nie występuje żaden z wymienionych procesów i problemów.
Adres MAC służy tylko i wyłącznie do komunikacji do pierwszego routera (w uproszczeniu). Nie jest przekazywany dalej.
tuskomat
Stały użytkownik forum
Posty: 69
Rejestracja: 2014-02-26, 11:33
Lokalizacja: PL

Re: Klonowanie MAC - jak to działa ?

Post autor: tuskomat »

No, może chociaż 2+ :padam:
WAN podmienia ale zawsze natywny MAC karty routera może zostać przywrócony np jak mi się zmieni PC i jego karta ?

[ Dodano: 2014-10-11, 13:49 ]
I jeszcze pytanie, jeśli MAC WAN jest niewidoczny dla sprzętu LAN to jak pakiety są kierowane na router, którego MAC jest niewidoczny w warstwie transportu modelu OSI ? Router ma 2 MAC jeden dla LAN i drugi dla WAN ?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Klonowanie MAC - jak to działa ?

Post autor: Jo_gurt »

tuskomat pisze:WAN podmienia ale zawsze natywny MAC karty routera może zostać przywrócony np jak mi się zmieni PC i jego karta ?
Nie, MAC routera nie ma nic wspólnego z MACiem kompa.
tuskomat pisze:Router ma 2 MAC jeden dla LAN i drugi dla WAN ?
Dokładnie tak. 3+ ;)
Jeśli router ma budowany AP to może mieć jeszcze jeden MAC.
Np. Mikrotik 750GL ma osobny MAC na każdym porcie:

Kod: Zaznacz cały

[admin@MikroTik] > /interface ethernet print
Flags: X - disabled, R - running, S - slave
 #    NAME   		MTU   MAC-ADDRESS       ARP        MASTER-PORT   SWITCH
 0 R  ether1 		1500  00:0C:42:D1:39:40 enabled    none          switch1
 1 R  ether2-master 1500  00:0C:42:D1:39:41 proxy-arp  none          switch1
 2  S ether3-slave  1500  00:0C:42:D1:39:42 enabled    ether2-master switch1
 3  S ether4-slave  1500  00:0C:42:D1:39:43 enabled    ether2-master switch1
 4 RS ether5-slave  1500  00:0C:42:D1:39:44 enabled    ether2-master switch1
tuskomat
Stały użytkownik forum
Posty: 69
Rejestracja: 2014-02-26, 11:33
Lokalizacja: PL

Re: Klonowanie MAC - jak to działa ?

Post autor: tuskomat »

Czyli router podmienia w nagłówku pakietu z komputera LAN, MAC lokalny który przyszedł, na zadany MAC WAN dokonując odpowiednio wpisu do tablicy ARP/routingu ? /teraz to już 4++ murowane :ok: /
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Klonowanie MAC - jak to działa ?

Post autor: Jo_gurt »

tuskomat pisze:Czyli router podmienia w nagłówku pakietu z komputera LAN, MAC lokalny który przyszedł, na zadany MAC WAN dokonując odpowiednio wpisu do tablicy ARP/routingu ?
Nie. Router nie podmienia MACa, bo nie jest on istotny. MAC jest w uproszczeniu potrzebny tylko przy komunikacji między komputerami w podłączonymi do jednego switcha. Jeśli komunikacja przechodzi przez router (routing, NAT) to istotne są tylko adresy IP.
Switch - warstwa 2 modelu ISO/OSI
Router - warstwa 3 modelu ISO/OSI
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Klonowanie MAC - jak to działa ?

Post autor: YaHooo »

tuskomat pisze: WAN podmienia ale zawsze natywny MAC karty routera może zostać przywrócony np jak mi się zmieni PC i jego karta ?
Nie, nie może się zmienić od tak sobie.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
tuskomat
Stały użytkownik forum
Posty: 69
Rejestracja: 2014-02-26, 11:33
Lokalizacja: PL

Re: Klonowanie MAC - jak to działa ?

Post autor: tuskomat »

..nie miałem na myśli od tak sobie tylko konfiguracyjna zmiana MAC - A WAN w sytuacji zmiany filtrów MAC u ISP.
Z tego co piszecie wyżej wynika , że jeśli LAN jest fizycznie poza www i kompy są połączone w gwiazdę przełącznikiem, to wtedy komunikacja sieciowa może być realizowana tylko po MAC -ach np wg SMB dla sieci Windows, a jak się pojawi router z bramą to wtedy TCP/IP

?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Klonowanie MAC - jak to działa ?

Post autor: Jo_gurt »

tuskomat pisze:Z tego co piszecie wyżej wynika , że jeśli LAN jest fizycznie poza www i kompy są połączone w gwiazdę przełącznikiem, to wtedy komunikacja sieciowa może być realizowana tylko po MAC -ach np wg SMB dla sieci Windows, a jak się pojawi router z bramą to wtedy TCP/IP
To nie tak. Jeśli chcesz używać protokołów typu SMB to i tak potrzebna jest komunikacja w wyższych warstwach.
Poczytaj o ISO/OSI i komunikacji w Ethernecie i jak to się przekłada na poszczególne protokoły/programy.
tuskomat
Stały użytkownik forum
Posty: 69
Rejestracja: 2014-02-26, 11:33
Lokalizacja: PL

Re: Klonowanie MAC - jak to działa ?

Post autor: tuskomat »

Czytałem parę opracowań na sieci i nie znalazłem tam żadnych szczegółów ani opisów jak to działa od strony technicznej. Dopiero Wasze uwagi rozwiewaja parę wątpliwości.
Jesli macie jakieś fajne źródło informacji na temat TCP IP oraz konfiguracji sieci LAN z WAN, zasad działania routerów w rychło sieciach to podrzuccie /tylko nie dęta teoria :gwiazdki: /
tuskomat
Stały użytkownik forum
Posty: 69
Rejestracja: 2014-02-26, 11:33
Lokalizacja: PL

Re: Klonowanie MAC - jak to działa ?

Post autor: tuskomat »

podrzucice jakiegoś linka ? :padam:
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Klonowanie MAC - jak to działa ?

Post autor: Jo_gurt »

Poszukaj materiałów Cisco CCNA. Najlepiej starszego.
tuskomat
Stały użytkownik forum
Posty: 69
Rejestracja: 2014-02-26, 11:33
Lokalizacja: PL

Re: Klonowanie MAC - jak to działa ?

Post autor: tuskomat »

...na sieci dostepnych materiałów nie ma :cry: , bo ten kurs jest płatny/nie jest tani/ i nikt za darmo nie powiesi plików do pobrania. Są tacy co sprzedają, ale chyba to nielegalne.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Klonowanie MAC - jak to działa ?

Post autor: Jo_gurt »

Poczytaj tu: http://www.highteck.net/EN/Communicatin ... twork.html
Nie jest może najgenialniej opisane, ale daje się to przetrawić. Szczególnie końcówka mówi o w/w temacie.
tuskomat
Stały użytkownik forum
Posty: 69
Rejestracja: 2014-02-26, 11:33
Lokalizacja: PL

Re: Klonowanie MAC - jak to działa ?

Post autor: tuskomat »

.......dobra, zara to "rozwalę" i główka wiedzą będzie parować. :gwiazdki:
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Klonowanie MAC - jak to działa ?

Post autor: YaHooo »

tuskomat pisze:Z tego co piszecie wyżej wynika , że jeśli LAN jest fizycznie poza www i kompy są połączone w gwiazdę przełącznikiem, to wtedy komunikacja sieciowa może być realizowana tylko po MAC -ach np wg SMB dla sieci Windows, a jak się pojawi router z bramą to wtedy TCP/IP
Ogólnie rzecz biorąc to nie takie proste. Urządzenia w sieci korzystają z różnych warstw sieciowych. Taki protokół SMB korzysta z adresów IP. Ale w sieci najczęściej jest jakiś switch przez którego przechodzą wszelkie informacje wymieniane przez dwa dowolne komputery. On działa już nieco niżej. A konkretniej tłumaczy adresy IP na MAC za pomocą ARP. Chyba, że coś pokręciłem ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Klonowanie MAC - jak to działa ?

Post autor: Jo_gurt »

YaHooo pisze: A konkretniej tłumaczy adresy IP na MAC za pomocą ARP. Chyba, że coś pokręciłem ;)
Nie do końca. MAC -> IP tłumaczy sobie komp i zapisuje w swojej tablicy ARP.
Switch trzyma tablicę MAC z przypisanym portem, żeby komunikacja odbywała się tylko między dwoma odpowiednimi portami, a nie jak w hubie, ramka wysyłana jest wszędzie.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Klonowanie MAC - jak to działa ?

Post autor: YaHooo »

Jo_gurt pisze: Nie do końca. MAC -> IP tłumaczy sobie komp i zapisuje w swojej tablicy ARP.
Racja, co nawet można zobaczyć za pomocą odpowiedniej komendy w systemie.
Jo_gurt pisze:Switch trzyma tablicę MAC z przypisanym portem,
Właśnie pomyliłem tą tablicę z tablicą ARP w komputerze.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
tuskomat
Stały użytkownik forum
Posty: 69
Rejestracja: 2014-02-26, 11:33
Lokalizacja: PL

Re: Klonowanie MAC - jak to działa ?

Post autor: tuskomat »

"Switch trzyma tablicę MAC z przypisanym portem"
.
Czy mozna za pomocą "jakiegosik" polecenia wywołać tą tablicę i zobaczyć na PC-cie ?
Czy to niemozliwe bez speacjalistycznego oprogramowania ? /switch to nie router/
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Klonowanie MAC - jak to działa ?

Post autor: wojteks »

tuskomat pisze:Czy mozna za pomocą "jakiegosik" polecenia wywołać tą tablicę i zobaczyć na PC-cie ?
Jeżeli to switch zarządzalny to tak, ze zwykłych nic nie wyciągniesz.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ