Wimax i pingi...

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Neldrin
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2006-11-13, 16:45

Wimax i pingi...

Post autor: Neldrin »

Witam ponownie.

Posiadam łącze WiMax i router D-Link DI-524. Wszystko jest poprawnie skonfigurowane i działa bez zarzutu, z jednym wyjątkiem...

Postanowiłem niedawno zagrać w America's Army na sieci i tu zonk... Podłączając sie do polskiego serwera mam pingi powyżej 120 na łączu 1.5mbps!! (Podczas gdy inni mają po 16 :-/)Co jest grane? Czym moze to byc spowodowane? Pingując router wszystko jest OK (1ms). Moze to wina WiMaxa? Moze nie jest przystosowany do grania na sieci czy coś...? Dodam, ze wszystkie inne programy wykorzystujące łącze i inne komputery sa wyłączone.

Pingując wp.pl mam srednio 100ms...

Liczę na Wasza pomoc...

Pozdrawiam.
gsm_42
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2006-11-25, 21:17
Lokalizacja: neverland

wimax no gier sie nie nada ;)

Post autor: gsm_42 »

w wimaxie takie pingi to standart, to jest przypisane do tej technologi, dziala ona bez widocznosci z nadajnikiem, sygnal mozna odbic od innego budynku jak pilke i tez bedzie stabilnie ale wszystko kosztem opoznien.
Jak ja to instalowalem to firma dla ktorej pracowalem za normalne uwazala pingi w granicach 60ms do bramy!!! ktora znajdowala sie na stacji bazowej, a srednie pingi stabilnego lacza wahaly sie od 40 do 100 ms. tak wiec z twojim Laczem jest wszystko OK ;)
dla pocieszenia moge dodac ze to i tak lepsze niz lacza satelitarne ;) tam ping do bramy waha sie w granicach 800ms do sekundy ;)

pozdro
Awatar użytkownika
Neldrin
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2006-11-13, 16:45

Re: Wimax i pingi...

Post autor: Neldrin »

No cóż, trudno... Zresztą dowiedziałem sie jeszcze, ze w grze w której patrzyłem na swój ping jest on mnozony przez 4 (nie wiadomo czemu)... Dopiero moi znajomi mi powiedzieli, ze mam ping 25 a nie 100 :)

W każdym razie do zasysania jest dobry xP, dzieki za pomoc :)
Awatar użytkownika
Neldrin
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2006-11-13, 16:45

Re: Wimax i pingi...

Post autor: Neldrin »

Hmm... Więc teraz jest troszeczke inny problem. Otóż często jak gram w jakieś gry, mam dość częste skoki pingu! Tzn gram sobie kilka minut i nagle z ping 20 robi sie 200 i potem znów spada... Jest to strasznie irytujące... Nie wiem czy jest to problem routera czy samej sieci Wimax?
Wydaje mi się, ze to router sprawia problemy, ponieważ grając w sieci lokalnej tez są takie skoki :-/

MTU mam ustawione na 1400, moze to jest problemem?

Proszę o pomoc
gsm_42
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2006-11-25, 21:17
Lokalizacja: neverland

Re: Wimax i pingi...

Post autor: gsm_42 »

najlepszym sposobem na sprawdzenie tego jest zapuszczenie np 100 pingow do jakiegos hosta np do servera DNS twojego ISP np: "ping 62.231.32.10 -n 100"

jezeli zgubi jakikolwieg ping lub srednia wartosc pingu bedzie wyzsza niz powiedzmy 60-70 ms to znaczy ze masz kiepski sygnal i wina lezy po stronie
lacza jezeli jednak rezultaty beda zadowalajace to twoj ISP ma kiepskie lacze ;)
Awatar użytkownika
Neldrin
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2006-11-13, 16:45

Re: Wimax i pingi...

Post autor: Neldrin »

No więc zrobiłem te 100 powtórzeń i jest tak:

Ping dla 195.114.181.130 (Secondary Netia DNS):

Wysłane = 100, Odebrane = 100, Stracone = 0

Błądzenie:

Minimum 58ms, Maximum 1857ms (~ byly takie 3), Srednio 107ms

I jak??

PS: Sygnał mam max (100%) do nadajnika, mam widoczność optyczną. Dlatego sądze, ze to raczej jest wina routera!
gsm_42
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2006-11-25, 21:17
Lokalizacja: neverland

Re: Wimax i pingi...

Post autor: gsm_42 »

to jak masz sredni ping do dns ponad 100 no to jeszcze długa droga to twojich serverow z grami itp;)
a minimalny to 50 generalnie z mojego doświadczenia wiem ze takie rzeeczy sie dzieje jak nadajnik jest obicazony ewentualnie łącze do nadajnika tez nie jest za rewelacyjne, jednal wimax w polsce podobno tani nie jest wiec pewnie az takiego przeladowania raczej nie maja

a powiem ci jeszcze tak ze jak ja instalowałem takie lacza to wszystko powyżej 60ms się "teoretycznie" nie kwalifikowalo do zainstalowania

a co do widocznisci z nadajnikiem to o niczym nie swiadczy moze jestes na granicy sektora i wtedy sygnal pewnie tez nie bedzie rewelacyjny

skontaktoj sie ze swoim ISP i zapytaj ich jaka masz sile sygnalu powinny byc to 2 wartosci dla uploadu i dla downloadu SNR i RSSI jak mi to podasz to ci bede wstanie powiedziec o jakosi twojego linka a reszta to juz nie moja dzialka ;)

pozdro
Awatar użytkownika
Neldrin
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2006-11-13, 16:45

Re: Wimax i pingi...

Post autor: Neldrin »

Hehehe :)

Ale pingi w grach mam ok, tylko one czasem skaczą!

A teraz dla odmiany zrobiłem te testy bez routera, na łączu bezpośrednim i oto wyniki:

(IP to samo)

Wyslane - 100, Odebrane 98, Utracone - 2

Czas błądzenia:

Minimum - 61ms, Maximum - 100ms, Średnio - 79ms

I jak teraz?
gsm_42
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2006-11-25, 21:17
Lokalizacja: neverland

Re: Wimax i pingi...

Post autor: gsm_42 »

powiem ci tak BreezeMax(wimax) gubi pingi to nie jest dobrze
a zrob dla pewnosci jeszcze ping do bramy zeby wyeliminowac lacze operatora i bedziesz wiedzial

generalnie ping jak na ta technologie nie jest taki tragiczny (poza strata) super tez nie jest najlepsze pingi jakie widzialem (do bramy) to bylo 20 kilka milisekund ale to byl nowy nadajnik.

mozesz jeszcze zrobic test (jesli chcesz)
podlacz sie bezposrednio i wpisz sobie adres kompa na 192.168.254.22

otwpsz command line i wpisz tam telnet 192.168.254.251 jezeli zapyta cie o password to wpisz installer i kliknij enter

daj znac jak ci poszlo
Awatar użytkownika
Neldrin
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2006-11-13, 16:45

Re: Wimax i pingi...

Post autor: Neldrin »

Więc w końcu po czyjej stronie leży wina?! Routera czy łącza i nadajnika WiMax?! Skąd się biorą te skoki na routerze!? Przecież bez niego nie mam takich skoków! Normalnie ping mam raczej dobry! (25ms w grach na dobrych i znajdujących się blisko serwerach)

Test do bramy:

Wysłane - 100, Odebrane - 100, Stracone - 0

Błądzenie (z Routerem):

Maksymalnie - 1658ms (!!!), Minimalnie 1ms, Średnio 33ms


Błądzenie bez routera:

Wysłane - 100, Odebrane - 100, Stracone - 0

Maksymalnie - 0ms, Minimalnie 0ms, Średnio 0ms


Wydaje mi sie, ze teraz jest juz pewne, ze to router wadzi, więc tego testu nie będę robił... Jakies pomysły co zmienić? Moze to ustawienie MTU powinno być inne? Z kolei jak jechałem na fabrycznych MTU = 1492, to tylko jeden komputer z sieci miał internet... :-/

Edit:

Po pewnym czasie sprawdziłem różne ustawienia MTU i nic sie nie zmieniło... Dalej mozna zaobserwować skoki pingu co jakieś... ~50 lub ~60 razy... Więc jednak moja teoria upadła :)


Nieco później...

Juz znam przyczynę problemu! Z komputera podłączonego kablem do routera pingi są ok! Zero skoków! Tylko na kompie podłączonym bezprzewodowo sa problemy! Próbowałem zmieniać kanały, (moze jakieś zakłócenia?) Ale nic... :( Jakieś propozycje? Nie mam zadnych urządzeń korzystających z częstotliwości 2,4GHz...

Sporo później...

No to teraz juz wiem <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> - sprawdziłem inną kartę bezprzewodową na innym komputerze w sieci lokalnej i on czasem gubił 1/100 pakietów, ale nie miał skoków pingu! Czyli wina leży po stronie mojego komputera, na którym aktualnie siedzę, a raczej jego karcie sieciowej...

To naprawde wnerwiające jak z pingu 25 robi mi się na sekunde 1800 :( Błagam, pomóżcie!

Czekam na odpowiedz,

Pozdro!
Awatar użytkownika
Neldrin
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2006-11-13, 16:45

Re: Wimax i pingi...

Post autor: Neldrin »

Ha! Po nitce do kłębka! Udało sie!

Wystarczyło przeinstalować sterowniki karty bezprzewodowej, wyłączyć konfigurację zerowej sieci bezprzewodowej i już jest wszystko ok!

Dziękuję uprzejmie za pomoc - gdyby nie Pan to z pewnością bym sobie nie poradził! :)

Pozdrawiam.
wiciu_88
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2008-03-04, 18:56
Lokalizacja: z daleka

Re: Wimax i pingi...

Post autor: wiciu_88 »

Witam mam Wimax z neti 2Mb i mam problem z pingami mianowicie w grze CS 1.6 wszyscy znajomi maja niskie pingi i dużo słabsze łącza a ja mam ok 150 czy to jest taki już urok WiMax czy coś jest nie tak??
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Wimax i pingi...

Post autor: Jo_gurt »

Co to znaczy "duzo slabsze lacza"?
Server jest polski czy zagraniczny?
Sam siedzisz na tym WiMAXie? Nic innego nie korzysta z pasma?
Na WiMAXie fakt masz wyzsze pingi niz na kablu, ale 150 to jednak dosc duzo.
faridrox
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 157
Rejestracja: 2008-02-08, 23:18
Lokalizacja: poz

Re: Wimax i pingi...

Post autor: faridrox »

jest godzina 20.40 cs 1.6 pingi po 150. sprawdzałem serwery na gamepad pukawka shooters. w godinach poznych jest lepiej bo kolo 90. im oto urok wimax i nic z tym nie zrobisz :)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Wimax i pingi...

Post autor: Jo_gurt »

Ciekawe, ja mam stabilne pingi 24h/dobe. Nie bardzo wiem jaki zwiazek jest technologii z godzina (pora dnia) :zdziwko:
faridrox
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 157
Rejestracja: 2008-02-08, 23:18
Lokalizacja: poz

Re: Wimax i pingi...

Post autor: faridrox »

no własnie u mnie polega problem na tym ze łacze sie z nadajnikiem ktory chyba jest lekko przeciazony w godzinach szczytu :P.
najlepsze jest to ze jak zgłosze to obsłudze techniej to wysla mi monterów do domu XDDDD
i byli tak juz 2 razy xDDDD
Netia i obsługa techniczna daje rade XDD
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Wimax i pingi...

Post autor: Jo_gurt »

No to fakt, mozna przeciazyc wszystko. Ale to nie jest urok WiMAX tylko urok operatora ;) Technologia jest bardzo sprawna jak na radiowa.
wiciu_88
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2008-03-04, 18:56
Lokalizacja: z daleka

Re: Wimax i pingi...

Post autor: wiciu_88 »

Mówiąc dużo słabsze łącza miałem na myśli 256kb/s a ja jestem sam na tym WiMaxie i mam 2MB a server jest polski.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Wimax i pingi...

Post autor: bob »

Jo_gurt pisze:mozna przeciazyc wszystko. Ale to nie jest urok WiMAX tylko urok operatora
A czy tu nie ma efektu "kurczenia się sieci" a co za tym idzie pogorszenia parametrów ? Czy to nie ma wpływu na ping ?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Wimax i pingi...

Post autor: Jo_gurt »

wiciu_88 pisze:Mówiąc dużo słabsze łącza miałem na myśli 256kb/s a ja jestem sam na tym WiMaxie i mam 2MB a server jest polski.
Szerokosc pasma ma maly zwiazek z pingiem. Czesto ludzie sie na tym lapia (tak jak krazy przekonanie, ze wydajnosc karty graficznej jest proporcjonalna do jej pamieci).
bob pisze:A czy tu nie ma efektu "kurczenia się sieci" a co za tym idzie pogorszenia parametrów ?
Hm, a moglbys szerzej o tym efekcie? Nie spotkalem sie z takim terminem :)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Wimax i pingi...

Post autor: bob »

Jo_gurt pisze:Hm, a moglbys szerzej o tym efekcie? Nie spotkalem sie z takim terminem :)
Termin być może jest terminem potocznym ale wracając do sedna to chodzi mi o to, że jeżeli maszt jest przeciążony to zmniejsza się jego moc i pogarszają parametry czyli im więcej użytkowników tym mniejsza jego moc. Zjawisko to występuje w sieciach 3G na node B i spytałem stosując pewną analogię.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Wimax i pingi...

Post autor: Jo_gurt »

A, no tak. Tylko mi chodzi o to, ze to nie jest wina technologii tylko przeciazenia masztu, a za to odpowiada operator.
faridrox
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 157
Rejestracja: 2008-02-08, 23:18
Lokalizacja: poz

Re: Wimax i pingi...

Post autor: faridrox »

EEe chyba nie. Ja to widzę tak ze po prostu łacze pod ktorym jest nadajnik jest przecizone i daje gorszy ping. Co do tej pory dnia to cos słyszałem, ze jak w eterze jest wiecej sygnałow to moga sie zwiekszyc pingi, z gory mowie to ze moje amatorskie przepuszczenia.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Wimax i pingi...

Post autor: bob »

Jo_gurt pisze:Tylko mi chodzi o to, ze to nie jest wina technologii tylko przeciazenia masztu,
Ale chyba o technologię tu chodzi. :)
Tak czy inaczej znasz się lepiej. :)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Wimax i pingi...

Post autor: Jo_gurt »

faridrox pisze:Ja to widzę tak ze po prostu łacze pod ktorym jest nadajnik jest przecizone i daje gorszy ping.
Tu sie zgodze, ale to ciagle bedzie "wina" operatora a nie samej technologii WiMAX. W takim ukladzie nawet jakby sie podlaczylo DSLa to i tak bedzie zapchane.
faridrox pisze:Co do tej pory dnia to cos słyszałem, ze jak w eterze jest wiecej sygnałow to moga sie zwiekszyc pingi, z gory mowie to ze moje amatorskie przepuszczenia.
Raczej tyczyc sie to bedzie WiFi a nie WiMAXa.

Mysle, ze najwiekszy wplyw na WiMAX bedzie mialo fizyczne uksztaltowanie drogi nadajnik-odbiornik, czyli czy jest LoS (NLoS na wiekszej odleglosci moze mocno podbic ping) i czy sa np drzewa.
Tak czy inaczej znasz się lepiej. :)
Ja tez w zasadzie tylko przypuszczam, wiem tyle ile wyczytalem w necie, pogadalem z instalatorem (tez mnie interesowala sprawa pingow) i co sam zauwazylem przez rok korzystania z WiMAXa.
gsm_42
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2006-11-25, 21:17
Lokalizacja: neverland

Re: Wimax i pingi...

Post autor: gsm_42 »

co do tych gubionych pingow to kazdy ma po trochu racje, na_pewno dystans a wic jakos sygnalu
generalnie im dalej tym gorsza modulacja a co za tym idzie gorsza szubkosc a wg mnie nie powinno sie instalowac nic powyzej 10km bo pozniej przy zlej pogodzie parametry moga sie pogorszyc.

A co do przeciazenia nadajnika a wlasciwie sektora na nadajniku to tez bedzie gubil ping dlatego ze radio nie bedzie wstanie odpowiedziec na ilosc zapytan, teoretycznie jeden sektor moze 74megabity ale zazwyczaj operator ne podlacza wiecej niz 10-20 mega,

a masz zazwyczaj jest zasilony swiadlowodem lub wysokiej jakosci mikrofalowym linkiem o duzej przepustowosci

[ Komentarz dodany przez: bob: 2008-03-04, 22:02 ]
Poprawa błędu.
Ostatnio zmieniony 2008-03-04, 22:02 przez gsm_42, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Wimax i pingi...

Post autor: Jo_gurt »

gsm_42, skad czerpiesz info na temat?
gsm_42
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2006-11-25, 21:17
Lokalizacja: neverland

Re: Wimax i pingi...

Post autor: gsm_42 »

troche sie tego nainstalowalem,
faridrox
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 157
Rejestracja: 2008-02-08, 23:18
Lokalizacja: poz

Re: Wimax i pingi...

Post autor: faridrox »

To mam pytanie. Co trzba zrobic zeby netia zamiast wysyłac do mnie monterów zrobiła cos z łaczek podłaczonym do nadajnika ?
gsm_42
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2006-11-25, 21:17
Lokalizacja: neverland

Re: Wimax i pingi...

Post autor: gsm_42 »

na to niestety nie ma odpowiedzi, nie wiem jak netia formuluje umowy ale w firmir dla ktorej ja pracowalem podstawowe lacze bylo 24:1 przy czym jeden to 4 mega gdzie te 24 masz zagwarantowane zawsze a przy duzym ruchu predkosc moze spasc do np 128k.
jest to koniecznosc przy laczach radiowych ze wzgledu na rozmiar pasma fizycznie pry tej czestotliwosci i technologi nie da sie wszystkim dogodzic ;)
proponowal bym przstudiowac umowe zrobic kilka testow jezeli sygnal masz ok to niestety tylko apelowac do operatore zeby zamkneli sektor dla nowych uzytkownikow bo to jedyne rozwiazanie
ODPOWIEDZ