Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: wojteks »

mimo87 pisze:Mógłbyś mi pomóc uczynić coś takiego?
Znaczy się zrobić otocznie sieciowe?

1. Na obu komputerach uruchom kreatora udostępniania plików i drukarek
2. Musi być taka sama grupa robocza.
3. Na początek wyłącz firewala, zaporę windows czy co tam masz i sprawdź czy otoczenie sieciowe się pojawiło.
Jeżeli nie to spróbuj "Start, ustawienia sieciwe, dodaj miejsce sieciowe" i wpisz tam IP komputera udostępniającego drukarkę.
Nie pomagam na PW!
Ginciu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-02-09, 12:18
Lokalizacja: Pozna?/Sieros?aw

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: Ginciu »

Witam ponownie. Niestety zmienianie miejsca położenia modemu nic nie pomaga. Po podłączeniu anteny kierunkowej Dipola sygnał zdecydowanie się poprawił (68dB), lecz niestety problem pozostał. Myślałem nawet o usterce routera, ale okazało się że u sąsiada na jego urządzeniu sprawa wygląda identycznie. Może ktoś korzysta z tego nadajnika w Buku i zaobserwował podobną sytuację? Pozostaje mi jeszcze wzięcie routera w podróż i sprawdzenie pod różnymi nadajnikami. Jest jednak mały problem bo posiadam komputer stacjonarny. Pozdrawiam.
PS Po wczorajszej rozmowie z doradcą z działu technicznego Orange jestem zniesmaczony. usłyszałem dokładnie to samo co sąsiad, czyli nic nie znają nawet położeń własnych nadajników. Na początku próbowali mi wmówić że mogę mieć za słaby sygnał, dopiero gdy dowiedzieli się o antenie i 68dB zmienili linię obrony na charakterystykę łącza (asynchroniczne) i że skype jest wymagającym programem(!).
Ginciu
mcore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 192
Rejestracja: 2008-12-23, 09:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: mcore »

Ginciu pisze: Poza tym łącze wydaje się być mało stabilne, czego dowodem są bardzo duże różnice w pomiarach. Jedyną wartością stałą jest zadziwiająco niska prędkość Uploadu 10-40K/B (ok. 10x niższa od zakładanej 256K/B)
Być może że niestabilność i zmienność parametrów świadczy o obciążeniu sektora radiowego w którym się znajdujesz. Sieć radiowa nie jest z gumy. :D
lloyd
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2009-02-02, 11:09
Lokalizacja: Lublin

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: lloyd »

Ginciu,
zobacz jak wygląda transfer w godzinach nocnych. Ostatecznie skoro masz antenę zewnętrzną poszukaj innego BTS'a, jeśli jest gdzieś w okolicy.

Jednak niski upload może świadczyń o wielu użytkownikach korzystających z tego BTS'a i/lub słabym łączu BTS - "reszta świata" ;) .

U mnie sprawa wygląda nieco inaczej. Upload mam zawsze duży (nawet do 700kbs), download w weekendy w dzień jest tragiczny, w inne dni oraz w nocy jest już b. dobrze.
Czyli podejrzewam miłośników "zasysania całego internetu" grasujących w dzień.
Pozdrawiam
Ginciu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-02-09, 12:18
Lokalizacja: Pozna?/Sieros?aw

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: Ginciu »

Niestety jeśli chodzi o zmiany prędkości w zależności od pory dnia to ma to jedynie wpływ na Download a nie na Upload. Nigdy nie udało mi się przekroczyć 50k/B Uploadu podczas gdy rekordowy Download wynosił 2600k/B (!). Zaczynam wierzyć, że wina leży po stronie operatora.
Ginciu
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: ja.michal »

Ginciu pisze:Nigdy nie udało mi się przekroczyć 50k/B Uploadu
Może sprzęt jest na taki upload zrobiony. Jak modemy z HSDPA. Mają HSDPA do 7.2Mb/s a upload tylko UMTSowy do 384kb/s.

No, albo operator zablokował. Upload sztywno i download ile tak wywalczą ludzie. ;)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: Patryk »

Ginciu pisze:Nigdy nie udało mi się przekroczyć 50k/B
Jak testowałeś upload ?
Mam nadzieję,że nie jakimś webowym speedtestem... :]

[ Dodano: 2009-02-10, 14:31 ]
ja.michal pisze:Może sprzęt jest na taki upload zrobiony.
Sprzęt jest na 1.8 Mbit/s ;)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: ja.michal »

Patryk_ pisze:Sprzęt jest na 1.8 Mbit/s ;)
No tak, ale jak z firmware? Nie jakiś Orange?
Ginciu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-02-09, 12:18
Lokalizacja: Pozna?/Sieros?aw

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: Ginciu »

Jeśli chodzi o możliwości routera Axeestel MV410 i maksymalnej prędkości transmisji to wyniki te są dalekie od jego granic. Upload sprawdzany był wieloma programami testującymi i oczywiście speedtestami z witryn internetowych, ale jak wcześniej pisałem najbardziej wymowny okazał się praktyczny test zwykłym Skypem, który po prostu rwie połączenia(nie wspomnę o wideokonferencji). Co do Firmware to jest to standardowe firmowe oprogramowanie Axesstela o czym informuje w oknie menu i wersji firmware program AxessManager. Pozdrawiam
Ginciu
Awatar użytkownika
janko021
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2009-02-07, 11:01
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: janko021 »

WITAM WSZYSTKICH ! Mam pytanie moze ktos wie jaka moze byc przyczyna ze na tym mv 400 momentami z zielonej diody robi sie od razu czerwona chodz mi o zasieg mam antene zewnetrzna czy byc moze mam uszkodzony ten ruter czy moze antena jest zle ustawiona ? Pozdrawiam wszystkich! :dobani:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: wojteks »

janko021 pisze:mam antene zewnetrzna
Do którego gniazda podłączona?
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
janko021
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2009-02-07, 11:01
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: janko021 »

wojteks, Z prawej strony nie mam pojecia o co chodzi :dobani:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: wojteks »

janko021 pisze:Z prawej strony nie mam pojecia o co chodzi
Jedno ma oznaczenie RX0/TX i do niego powinna być podłączona antena. Było to w chyba w tym wątku już opisane.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
janko021
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2009-02-07, 11:01
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: janko021 »

tak bylo i tak zrobilem ! tylko nie wiem czemu sie tak dzieje ze gubi ten zasieg? :dobani:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: wojteks »

janko021 pisze:czemu sie tak dzieje ze gubi ten zasieg
Może jakieś testy na bazie? Czy jesteś w stanie podejść/podjechać bliżej bazy i sprawdzić router bez anteny zewnętrznej.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
janko021
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2009-02-07, 11:01
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: janko021 »

Jak bedzie trzeba to podjade korzystam teraz z stacjonarnego i laptopa bez problemu sie lacza tylko ten zasieg gdzies od trzech dni tak skacze i nieraz rwie polaczenie calkiem do nadajnika mam okolo 20 km moze tym sie tez ma ale z drugiej strony wczesniej tego nie bylo moze tak jak mowisz ze coś robią ale o tej porze? :dobani: POZDRAWIAM!
mimo87
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2007-09-26, 00:07
Lokalizacja: Starogród/WWa

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: mimo87 »

Usługa jest względnie nowa, a tym bardziej Orange nie jest przygotowane na kompleksowe obsługiwanie OFP. Więc może akurat robią coś na BTSie. Musisz poczekać aż się samo naprawi lub podjechać pod tego btsa ze sprzętem który działa. Wtedy będzie wiadomo
mistrzu

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: mistrzu »

siema,

dzisiaj 11 lutego zostały włączone firewalle klasy operatorskiej. Od dzisiaj nie można inicjować połączeń z internetu w stronę klienta. Taka jest polityka dla usług GPRS/UMTS/CDMA.

Wynika to z faktu, że ktoś dużym pingiem mógł by zużyć transfer jaki przypada danemu użytkownikowi bez jego wiedzy. To rozwiązanie przygotowane też jest pod ewentualny roaming i usługi prepaid. Wyobraźcie sobie bowiem że ktoś ma prepaid. zostało mu 2 pln na karcie. Ktoś zapodał pinga i po jego limicie. Program pokaże że nic nie wytransferował, co nie bedzie prawdą gdyż w szkielecie sieci był ruch "do abonenta".
Stąd taka a nie inna polityka. Niestety:(
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: zDaleKi »

m13czu pisze:dzisiaj 11 lutego zostały włączone firewalle klasy operatorskiej
Z jakiego źródła masz te informacje?
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: YaHooo »

m13czu pisze:Od dzisiaj nie można inicjować połączeń z internetu w stronę klienta.
No, ale przecież w internecie komórkowym to jest dość często spotykane. Np. w Plusie tak jest od zawsze. Ja mam w standardzie IP zewnętrzne, ale nie jest ono w pełni routowalne. Widać mnie z internetu, ale nie można ze mną nawiązać połączenia. Podczas gdy ja mogę np. pingować wszystkich.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
zajac200
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-01-10, 17:10
Lokalizacja: stop

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: zajac200 »

Witam
wie ktoś może jak to jest z tym ograniczeniem do 3Gb??? bo wiem że jak się weźmie orange freedom pro na próbę to przez ten 1 miesiąc nie ma żadnych ograniczeń przy transferze czy ściąganiu....no ale jak to się ma już po tym próbnym miesiącu??? bo tak czytałem to ludzie piszą że wcale ogranicznika nie ma...a może porostu jeszcze im ten próbny miesiąc nie miną
lloyd
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2009-02-02, 11:09
Lokalizacja: Lublin

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: lloyd »

Na mojego VoIP'a można się dodzwonić.

Co do inicjowania połączeń z zewnątrz - uruchomiłem zarządzanie ruterem z zewnątrz, połączyłem się na porcie 80 przez telnet:
telnet 79.162.192.xxx 80
Trying 79.162.192.xxx...
Connected to 79.162.192.xxx.
Escape character is '^]'.
Czyli blokady nie ma.

Co do zasadności takich działań, to przyznam się, że nie zrozumiałem wywodu na temat 2 zł i ich "wypingowaniu". Jednak myślę, że łatwiej było by po prostu odpuścić ICMP z rozliczania :).

ps.: rozwiązałem też problem ssh (inny wątek).
Pozdrawiam
EmTeeDee

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: EmTeeDee »

zajac200 pisze:Witam
wie ktoś może jak to jest z tym ograniczeniem do 3Gb??? bo wiem że jak się weźmie orange freedom pro na próbę to przez ten 1 miesiąc nie ma żadnych ograniczeń przy transferze czy ściąganiu....no ale jak to się ma już po tym próbnym miesiącu??? bo tak czytałem to ludzie piszą że wcale ogranicznika nie ma...a może porostu jeszcze im ten próbny miesiąc nie miną
Też tak myślałem-ale chyba ograniczenie jakieś jest-ja CDMA mam od 22stycznia , ogólnie rzecz biorąc to jestem zadowolony po przesiadce z EDGE-ale od ok. 3 dni coś zaczęło mi się psuć ? Normalnie nie wiem dlaczego? Z przyzwyczajenia mam stale włączony NetMeter który pokazuje mi że mam już 2,974GB TDL co mnie mocno dziwi gdyż to jest nie możliwe że przez 23dni nabiłem aż tyle , a jak miałem EDGE to nie osiągałem nawet 1GB ?? A korzystam z tego tak samo-no może nie dokładnie-obejrzałem kilka filmików na youtube ,zaczęłem słuchać radia gg - czego nie robiłem mając EDGE . Mój problem objawia się tym że po odpaleniu neta , on mi się nie uruchamia NetMeter pokazuje 0 , do gg loguję się normalnie,nie chce mi się tylko odpalić FF trzeba otwierać go i zamykać, klikać na odświeżanie-przed chwilo musiałem tak czekać ponad 15min.zanim zaczęło mi to działać!! W AxssesMenager jest wszystko ok. :cry:
mistrzu

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: mistrzu »

BliSki pisze:Z jakiego źródła masz te informacje?
sam to konfigurowałem z Ericssonem:)

[ Dodano: 2009-02-13, 05:51 ]
w sprawie firewalli to nie doprecyzowałem jednej rzeczy:)
Na razie region warszawski:)
Pozostałe 3 regiony mają jeszcze chwilowo możliwość dobicia się do nich zdalnego.

region Wawa to wszelkie ip powyzej 79.162.224.0 w górę

[ Dodano: 2009-02-13, 06:04 ]
YaHooo pisze:No, ale przecież w internecie komórkowym to jest dość często spotykane. Np. w Plusie tak jest od zawsze. Ja mam w standardzie IP zewnętrzne, ale nie jest ono w pełni routowalne. Widać mnie z internetu, ale nie można ze mną nawiązać połączenia. Podczas gdy ja mogę np. pingować wszystkich.
Tak, to jest normalne. Zresztą tak jest w przypadku GPRS/UMTS w Centku od dawna. Nota bene Polkomtel chyba jako ostatni przesiadł się na adresację publiczną więc jako ostatni to wprowadził.

Co do ograniczeń w CDMA, na razie region waw, to nie było tego od startu komercyjnego usługi z powodu problemów. Zatem możliwość dostępu zdalnego została zablokowana

Teraz nie ma już problemów więc zostało to wdrożone na razie w wawie

[ Dodano: 2009-02-13, 06:05 ]
lloyd pisze:Co do inicjowania połączeń z zewnątrz - uruchomiłem zarządzanie ruterem z zewnątrz, połączyłem się na porcie 80 przez telnet:
[...]
Czyli blokady nie ma.
Jesteś z Katowic. Stąd na razie jeszcze masz:) Patrz moją inna odpowiedź.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2009-02-13, 09:19 ]
Wycięcie zbędnego cytatu wielopoziomowego. Proszę tnijcie cytaty.
Ostatnio zmieniony 2009-02-17, 13:28 przez mistrzu, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: YaHooo »

m13czu pisze:Nota bene Polkomtel chyba jako ostatni przesiadł się na adresację publiczną więc jako ostatni to wprowadził.
Powiem jeszcze więcej do teraz w Plusie nie każdy na te IP zewnętrzne. Niektórzy na forum ciągle mają wewnętrzne.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
75max

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: 75max »

U mnie też ostatnio coś szaleje ja wziąłem na początku chodziło bardzo ładnie teraz już od kilku dni zaczęło szaleć zawsze miałem powyżej Download: 1100 - 1600 kb/s max a teraz prędkość spada nawet do 200 połączenie po wifi wczoraj połączyłem kablem i prędkości znowu wzrosła dla czego powaliło się po wifi zawiesza się tak że zaczyna otwierać stronę nagle stoi muszę wziąć odśwież i Idze dalej


sygnał 5 kresek (max) -87dBm -90dBm modem stoi metr od laptopa
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: zDaleKi »

Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
KoD997
Stały użytkownik forum
Posty: 114
Rejestracja: 2009-01-23, 22:08
Lokalizacja: Czerniewice

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: KoD997 »

Ech, i jak zwykle skopałem sprawę. Zdaje się, że antena wcale nie poprawia moich wyników. Postawiłem modem tuż przy oknie w stronę BTS'a i mam maksymalną deklarowaną prędkość (1 mb, wp.pl podaje mi 1,33mb). Czy to, że antena jest tuż przed drzwiami balkonowymi (szklanymi) w stronę BTS'a może mieć znaczenie? Czy raczej powinienem zacząć szukać kupca na tą antenę? :/
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: zDaleKi »

KoD997 pisze:Czy to, że antena jest tuż przed drzwiami balkonowymi (szklanymi) w stronę BTS'a może mieć znaczenie?
Przed drzwiami masz na myśli w pomieszczeniu? Jeżeli w pomieszczeniu to jakie masz okna? Jeżeli maja specjalną warstwę służącą do izolacji cieplnej to może być tego przyczyną. Jakie masz wyniki jak antena będzie na dworze?
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
EmTeeDee

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - problemy techniczne

Post autor: EmTeeDee »

Przeszkody i urządzenia zakłócające pracę modemu - str.6 instrukcji użytkownika. ;)
ODPOWIEDZ