HSDPA - słaby sygnał spowodowany opadami śniegu?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
szachu-cad1
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2007-07-28, 21:20
Lokalizacja: Dolny Śląsk

HSDPA - słaby sygnał spowodowany opadami śniegu?

Post autor: szachu-cad1 »

Od jakiegoś czasu (dokładnie od 7, 10 dni), kiedy to rozpoczęły się intensywne opady śniegu w mojej okolicy drastycznie spadła moc odbieranego sygnału przez mój modem. Dodam, że od BTS-a oddalony jestem jakieś 200m i wcześniej przed opadami śniegu moc wahała się od 29 do 32dB, dzisiaj jest to 6dB na paśmie HSDPA. Zauważyłem też, że czasami modem przełącza się na pasmo EDGE i wówczas moc wraca na 30dB.

Czy jest to rzeczywiście spowodowane zaleganiem śniegu na terenie czy może mam już dzwonić do Biura Obsługi Klienta? Antenę mam zainstalowaną na 7 piętrze, a BTS jest na dachu 10 piętrowego bloku i moja dookólna antena widzi się z nim w linii prostej bez żadnych przeszkód.

Czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem?
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: HSDPA - słaby sygnał spowodowany opadami śniegu?

Post autor: Patryk »

szachu-cad1 pisze:Czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem?
Snieg nie ma nic do rzeczy,chyba,że masz antenę typu Grid czy inną podatną na zalepianie białym puchem.
Awatar użytkownika
szachu-cad1
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2007-07-28, 21:20
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: HSDPA - słaby sygnał spowodowany opadami śniegu?

Post autor: szachu-cad1 »

Modem to: Option GlobeTrotter GT MAX 7.2, a antena poniżej. Dodam, że bez anteny sam modem łapał swoją własną anteną sygnał na poziomie 21dB. Teraz, kiedy wszędzie jest śnieg , bez dodatkowej anteny sygnał jest na poziomie 0dB. Dopiero po dołączeniu anteny poniżej przedtawionej, sygnał podnosi się do 6...7dB, a przed pojawieniem się śniegu było to 32dB. W mordę, coś jest nie tak...

[ Dodano: 2009-02-19, 16:36 ]
A może być tak, że ten BTS jest teraz wyłączony i modem podłączył się do kolejnego, który jest oddalony o 6km i w dodatku z drugiej strony mojego bloku?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: HSDPA - słaby sygnał spowodowany opadami śniegu?

Post autor: YaHooo »

szachu-cad1 pisze: może być tak, że ten BTS jest teraz wyłączony i modem podłączył się do kolejnego, który jest oddalony o 6km i w dodatku z drugiej strony mojego bloku?
To możesz sprawdzić za pomocą <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=9557" target="_blank">»Top NetInfo«</a> wyświetla on LAC, CID oraz sektor BTS'a z którym się łączysz. Dane te wrzucasz na stronkę http://btsearch.org/ i wiesz z czym się łączysz :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: HSDPA - słaby sygnał spowodowany opadami śniegu?

Post autor: Blido »

szachu-cad1 pisze:A może być tak, że ten BTS jest teraz wyłączony i modem podłączył się do kolejnego, który jest oddalony o 6km i w dodatku z drugiej strony mojego bloku?
To prawie pewne, zwłaszcza, że opady śniegu mają ogólnie niewielki wpływ na siłę sygnału, a co dopiero przy odległości 200m, zresztą tu kolejny dowód:
szachu-cad1 pisze:bez dodatkowej anteny sygnał jest na poziomie 0dB. Dopiero po dołączeniu anteny poniżej przedtawionej, sygnał podnosi się do 6...7dB
Na 200m złapałbyś bardzo mocny sygnał bez dodatkowej anteny.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: HSDPA - słaby sygnał spowodowany opadami śniegu?

Post autor: Jaco »

Na moje oko to coś z tą anteną wewnętrzną się dzieje i samym wejściem antenowym.
Awatar użytkownika
szachu-cad1
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2007-07-28, 21:20
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: HSDPA - słaby sygnał spowodowany opadami śniegu?

Post autor: szachu-cad1 »

YaHooo pisze:To możesz sprawdzić za pomocą »Top NetInfo« wyświetla on LAC, CID oraz sektor BTS'a z którym się łączysz. Dane te wrzucasz na stronkę http://btsearch.org/ i wiesz z czym się łączysz :)
A nie można sprawdzić tych danych inaczej, w tym programie Top NetInfo jest tyle opcji, że nie wiem co i jak ustawić, a byłbym już prawie w domu...
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: HSDPA - słaby sygnał spowodowany opadami śniegu?

Post autor: YaHooo »

szachu-cad1 pozostaje Ci jeszcze tylko Hyperterminal oraz komendy AT+CREG=2 potem AT+CREG?
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
szachu-cad1
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2007-07-28, 21:20
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: HSDPA - słaby sygnał spowodowany opadami śniegu?

Post autor: szachu-cad1 »

I po problemie. Od kilku dni stopniowo opadał śnieg i praktycznie codziennie moc sygnału wzrastała o 4dB. Dzisiaj, kiedy w okolicy nie ma już śniegu, moc wróciła na 31dB i HSDPA śmiga wyśmienicie. Sam w to nie mogę uwierzyć, ale kumpel mi dzisiaj mówił, że kiedyś koleś z Plusa wspominał mu o kiepskiej propagacji sygnału w mojej okolicy (osiedle 10-piętrowców przeplatane z 4-piętrowcami)... coś może w tym być... :gwiazdki:

Niestety, nie udało mi się "dopatrzeć" z jakiego BTS-a korzystałem w czasie spadku sygnału. Mam nadzieję, że sytuacja taka się już więcej nie powtórzy...
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: HSDPA - słaby sygnał spowodowany opadami śniegu?

Post autor: YaHooo »

szachu-cad1 pisze:Od kilku dni stopniowo opadał śnieg i praktycznie codziennie moc sygnału wzrastała o 4dB
Dziwne to jak dla mnie :zdziwko: Chyba, że im antena na BTS'ie zalepiła się śniegiem i ten zaczął się rozpuszczać...
szachu-cad1 pisze:kiedyś koleś z Plusa wspominał mu o kiepskiej propagacji sygnału w mojej okolicy (osiedle 10-piętrowców przeplatane z 4-piętrowcami)... coś może w tym być...
Ale te warunki są cały czas stałe i nie mogą powodować zmiany mocy sygnału w czasie. Ale fakt taka okolica nie jest przyjazna sygnałom sieci GSM. Po prostu tłumi ona mocno sygnał.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: HSDPA - słaby sygnał spowodowany opadami śniegu?

Post autor: Blido »

YaHooo pisze:Chyba, że im antena na BTS'ie zalepiła się śniegiem i ten zaczął się rozpuszczać...
To jest możliwe? Zaobserwowałem, że nawet przy największych mrozach, kiedy maszty BTS-ów są oblodzone, ośnieżone i obwieszone soplami anteny są zawsze suche. One chyba generują trochę ciepła.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: HSDPA - słaby sygnał spowodowany opadami śniegu?

Post autor: YaHooo »

Blido pisze:One chyba generują trochę ciepła.
Tak generują. Nie wiem jak może śnieg stłumić sygnał. Może to zwykły przypadek.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HSDPA - słaby sygnał spowodowany opadami śniegu?

Post autor: ja.michal »

YaHooo pisze:Nie wiem jak może śnieg stłumić sygnał.
Śnieg to nie jest czyste h2o aktualnie. To trochę syfu, związków metali etc. Zawsze coś tam przy tak dużej ilości może powodować.

[ Dodano: 2009-02-27, 17:17 ]
Płyta CD/DVD to plastik. A weź ją włóż do mikrofalówki i zobacz co się stanie. :]
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: HSDPA - słaby sygnał spowodowany opadami śniegu?

Post autor: YaHooo »

ja.michal pisze:Śnieg to nie jest czyste h2o aktualnie. To trochę syfu, związków metali etc.
To fakt :) Ale żeby nie było to śnieg też tłumi fale radiowe ;)
ja.michal pisze:Płyta CD/DVD to plastik. A weź ją włóż do mikrofalówki i zobacz co się stanie. :]
Wiem, w końcu jestem fizyk :cfaniak:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HSDPA - słaby sygnał spowodowany opadami śniegu?

Post autor: ja.michal »

YaHooo pisze:Wiem, w końcu jestem fizyk :cfaniak:
Ja to praktycznie sprawdzałem. Ładny widok. :cfaniak:
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: HSDPA - słaby sygnał spowodowany opadami śniegu?

Post autor: YaHooo »

ja.michal pisze:Ja to praktycznie sprawdzałem. Ładny widok.
Tak bardzo ładny :) A nie mówiłem, że jestem fizyk doświadczalny? :hyhy:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: HSDPA - słaby sygnał spowodowany opadami śniegu?

Post autor: Blido »

YaHooo pisze:Tak bardzo ładny :) A nie mówiłem, że jestem fizyk doświadczalny? :hyhy:
Też raz przeprowadziłem takie doświadczenie, ale juz tego więcej nie zrobię :P
Nie przeszkadzał wam smród powstały w wyniku tego eksperymentu?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HSDPA - słaby sygnał spowodowany opadami śniegu?

Post autor: ja.michal »

Blido pisze:Nie przeszkadzał wam smród powstały w wyniku tego eksperymentu?
Maiłem dobre CD i nie śmierdziało. :cfaniak:
Awatar użytkownika
szachu-cad1
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2007-07-28, 21:20
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: HSDPA - słaby sygnał spowodowany opadami śniegu?

Post autor: szachu-cad1 »

ja.michal pisze:
YaHooo pisze:[...]
Śnieg to nie jest czyste h2o aktualnie. To trochę syfu, związków metali etc. Zawsze coś tam przy tak dużej ilości może powodować.
Szczególnie, jeżeli masz hutę 10 km za miastem (KGHM Głogów) z kilkoma "byczymi" kominami, a ja takową mam...

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2009-02-28, 12:22 ]
Wycinam zbędny cytat.
Ostatnio zmieniony 2009-02-28, 12:19 przez szachu-cad1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: HSDPA - słaby sygnał spowodowany opadami śniegu?

Post autor: YaHooo »

Blido pisze:Nie przeszkadzał wam smród powstały w wyniku tego eksperymentu?
Cóż czasem trzeba się poświęcić ;)
szachu-cad1 pisze:Szczególnie, jeżeli masz hutę 10 km za miastem (KGHM Głogów) z kilkoma "byczymi" kominami, a ja takową mam...
No to już samo takie zanieczyszczone powietrze ma większe tłumienie niż czyste powietrze. Przez co moc sygnału będzie mniejsza niż w przypadku czystego powietrza i tej samej odległości.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ