Wybór BTSa

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
roshkov
Stały użytkownik forum
Posty: 122
Rejestracja: 2009-02-24, 13:00
Lokalizacja: wieś

Wybór BTSa

Post autor: roshkov »

Witam.
Jestem w zasięgu 2 BTSów. Jeden oddalony o ok 7 km a drugi 14 km. Router łapie zasięg chyba z tego bliższego ale często jest on tak przeciążony, że nawet nie mogę się połączyć z netem... Jest możliwość żeby złapać zasięg z tego drugiego BTSa? Nie mam anteny.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Wybór BTSa

Post autor: Jo_gurt »

roshkov pisze:Nie mam anteny.
To się w nią zaopatrz i sprawa załatwiona :] Oczywiście wiele zależy tez od tego co po drodze.
Awatar użytkownika
roshkov
Stały użytkownik forum
Posty: 122
Rejestracja: 2009-02-24, 13:00
Lokalizacja: wieś

Re: Wybór BTSa

Post autor: roshkov »

Czyli mam skierować antenę na tego drugiego BTSa?
The man in black fled across the desert, and the gunslinger followed.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Wybór BTSa

Post autor: Jo_gurt »

Tak jest.
Awatar użytkownika
roshkov
Stały użytkownik forum
Posty: 122
Rejestracja: 2009-02-24, 13:00
Lokalizacja: wieś

Re: Wybór BTSa

Post autor: roshkov »

Dzięki :)
The man in black fled across the desert, and the gunslinger followed.
zetes
Stały użytkownik forum
Posty: 83
Rejestracja: 2009-02-23, 15:38
Lokalizacja: woj.świętokrzyskie

Re: Wybór BTSa

Post autor: zetes »

Nie wydaje mi się żeby pomogła antena zewnętrzna.. Router ma antenę pionową (dookólną). Jak jeden BTS jest przeciązony to łapie sygnał z drugiego (samoczynnie) - jeśli jest jakikolwiek sygnał :(
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Wybór BTSa

Post autor: YaHooo »

zetes pisze: Jak jeden BTS jest przeciązony to łapie sygnał z drugiego (samoczynnie) - jeśli jest jakikolwiek sygnał
Skąd masz takie informacje? Bo z tego co wiem to najczęściej łapie z tego co jest najbliżej. Ponieważ daje on najsilniejszy sygnał. A antena kierunkowa skierowana na dalszy BTS sprawi, że będzie on miał najsilniejszy sygnał i będziemy się z nim właśnie łączyć.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
zetes
Stały użytkownik forum
Posty: 83
Rejestracja: 2009-02-23, 15:38
Lokalizacja: woj.świętokrzyskie

Re: Wybór BTSa

Post autor: zetes »

Rozumiemy to tak: jeśli najbliższy BTS jest przeciążony to skierowana na niego antena typu Yagi (kierunkowa, wąskopasmowa) nie odbierze sygnału na właściwym poziomie pomimo wzmocnienia jakie daje antena kierunkowa. Antena dookólna ma mniejszy zysk ale nie jest ukierunkowana w związku z czym może odebrać sygnał z BTS-a który jest dalej ale jeszcze daje sygnał możliwy do połączenia. Tyle logika. Nie jestem fachowcem od anten, ale tak wynika z mojej obserwacji. Dyskusja - uważam jest ....czysto akademicka i najlepiej - życząc powodzenia - sprawdzić to empirycznie :) I to by było na tyle.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Wybór BTSa

Post autor: Jo_gurt »

zetes, jest jedna dziura w twojej logice - odbiornik (tak nazwijmy to urządzenie klienckie) może sobie jak najbardziej ustalić siłę sygnału, jednak nie ustali jakości reprezentowanej dla użytkownika. Dlatego automat zawsze wybierze bliższy BTS ze względu na więcej dB. Ale więcej dB nie gwarantuje lepszego działania.
Przeciążenie nadajnika to parametr niezwiązany z siłą sygnału tak na prawdę.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Wybór BTSa

Post autor: YaHooo »

zetes pisze:eśli najbliższy BTS jest przeciążony to skierowana na niego antena typu Yagi (kierunkowa, wąskopasmowa) nie odbierze sygnału na właściwym poziomie pomimo wzmocnienia jakie daje antena kierunkowa.
Tylko, że siła sygnały nie zmienia się wraz z obciążeniem sieci. Istnieje coś takiego jak oddychanie komórek, ale to już inna sprawa.
Jo_gurt pisze:Dlatego automat zawsze wybierze bliższy BTS ze względu na więcej dB.
I dokładnie tak samo mówi doświadczenie.
Jo_gurt pisze:więcej dB nie gwarantuje lepszego działania.
Bardziej ważny jest stosunek sygnał/szum oraz jakość sygnału.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ