2.4 vs 5gz

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jackass1989
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-03-26, 12:08
Lokalizacja: Częstochowa

2.4 vs 5gz

Post autor: jackass1989 »

Witam czy ktoś mógłby mi napisać które pasmo jest lepsze i jakie są jego zalety i wady ?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: 2.4 vs 5gz

Post autor: Jo_gurt »

Nie ma czegoś takiego jak "lepsze". Pokrótce różnice:
2,4GHz:
+ lepsza przenikalność i mniejsza podatność na zakłócenia terenowe
+ tańszy sprzęt
+ bardziej popularne - lepsza kompatybilność
- zasyfione (dużo innych urządzeń pracuje na tym paśmie poza i tak dużą ilością wifi)
- tylko 3 niezachodzące na siebie kanały
- ograniczenie do 100mW EIRP

5GHz:
+ mniej syfu
+ do 1W EIRP
+ więcej kanałów
- drożej
- mniej popularny sprzęt
- większa podatność na zakłócenia
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: 2.4 vs 5gz

Post autor: morion »

Dodałbym jeszcze na plus 5GHz dużo większą wydajność pakietową oraz w linkach p2p :)
jutro to dzis... tyle że jutro :)
jackass1989
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-03-26, 12:08
Lokalizacja: Częstochowa

Re: 2.4 vs 5gz

Post autor: jackass1989 »

Troszkę odejdę od tematu
Myślę że korzystnym dla mnie rozwiązaniem będzie przejście na 5GHz
Jaki sprzęt byście polecili do 200PLN
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: 2.4 vs 5gz

Post autor: wojteks »

jackass1989 pisze:Jaki sprzęt byście polecili do 200PLN
Dołóż trochę do puli. za 200zł na 5GHz nic rozsądnego nie zrobisz.

http://cyberbajt.com.pl/cyber.php?get=produkt,2468
albo taka antena i AP
http://cyberbajt.com.pl/cyber.php?get=produkt,1376
http://cyberbajt.com.pl/cyber.php?get=produkt,1501
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: 2.4 vs 5gz

Post autor: morion »

Wszystko zależy co chcesz za te 200zł kupić, o chyba nie sprzęt na bazę ;)
jutro to dzis... tyle że jutro :)
Zbylos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2012-09-14, 11:34
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: 2.4 vs 5gz

Post autor: Zbylos »

Temat trochę stary ale dodam jeszcze że 5GHz da się połączyć bezpośrednio do 50 km
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: 2.4 vs 5gz

Post autor: wojteks »

Zbylos pisze:ale dodam jeszcze że 5GHz da się połączyć bezpośrednio do 50 km
:rotfl2: Dawno się tak nie uśmiałem. W warunkach laboratoryjnych i tylko dla samego faktu uzyskania połączenia bo kogo normalnego stać na maszty pokonujące krzywiznę ziemi i jeszcze zapewniające odpowiednią strefę Fresnela (no niby z górki na górkę też można ale to tylko teoria a nie praktycznie realizowane połączenia).
Nie pomagam na PW!
chrisowaty
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2013-04-27, 19:53
Lokalizacja: Zgierz

Re: 2.4 vs 5gz

Post autor: chrisowaty »

Kilka lat temu użytkowałem CB-Radio w paśmie 40MHz. Na jakimś tanim radiu i modowanej antenie 1/2 fali miałem łączność z Odessą. W linii prostej może z 1700km. Ja miałem moc wyjściową 6W, a Rosjanin 1700W i antenę siatkową, kierunkową własnej konstrukcji.

W WiFi pewnie też się da "trochę" zwiększyć zasięg za pomocą odpowiedniej końcówki mocy i anten kierunkowych z zakazem lotu gołębi w strefie widzenia się anten :)
Zapraszam do skorzystania z DropBoxa czyli dysku w chmurze. Za free otrzymujesz 2GB dysku w chmurze a korzystając z linku polecającego dodatkowo 0,5GB
Link polecający: http://db.tt/s2XP93Hh
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: 2.4 vs 5gz

Post autor: krystianb »

chrisowaty pisze:W WiFi pewnie też się da "trochę" zwiększyć zasięg za pomocą odpowiedniej końcówki mocy i anten kierunkowych z zakazem lotu gołębi w strefie widzenia się anten
Tylko zapomniałeś o normach ERIP, po zastosowaniu anten kierunkowych trzeba zmniejszać moc radia. Jeśli UKE by się uparł to po kontrolach zlikwidował by pewnie więcej niż 90% ISP działających w paśmie 2.4GHz.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
chrisowaty
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2013-04-27, 19:53
Lokalizacja: Zgierz

Re: 2.4 vs 5gz

Post autor: chrisowaty »

krystianb pisze: Tylko zapomniałeś o normach ERIP, po zastosowaniu anten kierunkowych trzeba zmniejszać moc radia. Jeśli UKE by się uparł to po kontrolach zlikwidował by pewnie więcej niż 90% ISP działających w paśmie 2.4GHz.
Nie zapomniałem.

Moc nadajników w pasmie 40MHz też jest ograniczona prawnie do 4W dla urządzeń stacjonarnych i bodajże 2W dla mobilnych. Oczywiście tego typu regulacje nie dotyczą Rosji.
Zapraszam do skorzystania z DropBoxa czyli dysku w chmurze. Za free otrzymujesz 2GB dysku w chmurze a korzystając z linku polecającego dodatkowo 0,5GB
Link polecający: http://db.tt/s2XP93Hh
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: 2.4 vs 5gz

Post autor: krystianb »

Nie wziąłem pod uwagę, że jeśli pisząc trochę miałeś na myśli dystans przy którym trzeba uwzględniać krzywiznę ziemi, a Ty chciałbyś ją pominąć to się mylisz. Przy łączności krótkofalarskiej możliwe są odbicia od jonosfery, a słyszałem, że ponoć rosjanie przy użyciu swoich pieców i z księżyca korzystają, ale ile w tym ostatnim prawdy to nie wiem. Z mikrofalami takie odbicia się nie udadzą.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: 2.4 vs 5gz

Post autor: ja.michal »

W służbie lotniczej moce są takie:

Kod: Zaznacz cały

Radiostacje lotnicze VHF pracują z mocą około 20 W.
Radiostacje lotnicze zakresu HF pracują z mocą około 400 W.
 
Odbicie fali przestrzennej od jonosfery jest wykorzystywane w dalekosiężnej łączności w paśmie HF.
W amatorskiej wg pytań UKE coś takiego:

Kod: Zaznacz cały

37. Jaka jest maksymalna moc wyjściowa radiostacji amatorskiej w przypadku pozwolenia kategorii 1 uzyskanego po raz pierwszy?
B. 150 watów

38. Jaka jest maksymalna moc wyjściowa radiostacji amatorskiej w przypadku pozwolenia kategorii 1 uzyskanego w wyniku posiadania pozwolenia teje kategorii co najmniej przez 10 lat?
C. 500 watów

39. Jaka jest maksymalna moc wyjściowa radiostacji amatorskiej w przypadku pozwolenia kategorii 3?
B. 50 watów

40. Jaka jest moc maksymalna wyjściowa radiostacji amatorskiej w przypadku pozwolenia kategorii 5?
A. 50 watów dla nadajnika poniżej 30MHz a 10 watów da nadajnika powyżej 30MHz

41. Jaka jest maksymalna moc wyjściowa radiostacji w przypadku pozwolenia tymczasowego, wydawanego w celu przeprowadzenia eksperymentu technicznego lub udziału w zawodach lub konkursach międzynarodowych?
C. 1500 watów
chrisowaty
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2013-04-27, 19:53
Lokalizacja: Zgierz

Re: 2.4 vs 5gz

Post autor: chrisowaty »

krystianb pisze:przy którym trzeba uwzględniać krzywiznę ziemi, a Ty chciałbyś ją pominąć to się mylisz. Przy łączności krótkofalarskiej możliwe są odbicia od jonosfery, a słyszałem, że ponoć rosjanie przy użyciu swoich pieców i z księżyca korzystają, ale ile w tym ostatnim prawdy to nie wiem. Z mikrofalami takie odbicia się nie udadzą.
O krzywiźnie pamiętałem, dlatego napisałem "trochę"

Pisząc o mocy 4 i 2W miałem na mysli amatorskie pasmo 26-27MHz (nie jak napisałem 40MHz) w modulacji AM/FM, przy modulacji wstęgowej radia homologowane miały moc 10W i to spokojnie wystarczyło by przy dobrej propagacji porozmawiać z Brazylią czy Kanadą. Przy użyciu tzw dopałki 20W w okręgu od 20-100m byłem słyszalny we wszystkich odbiornikach radiowych i telewizyjnych oraz w słuchawkach telefonicznych. Rosjanin z Odessy przy 1700W pewnie był słyszalny przez osoby niesłyszące i we wszelkich urządzeniach elektrycznych z odkurzaczami włącznie :D

To że byłem słyszalny i zrozumialny w Odessie to czysty fart.

Od księżyca Rosjanie to se mogli odbić ale światło słońca. Fale metrowe są dobrze odbijane przez jonosferę.
W Moskwie był (może jeszcze żyje) krótkofalowiec który miał antenę siatkową rozpiętą pomiędzy dwoma wieżowcami. Nie pamiętam dobrze jej wymiarów, ale miała chyba 30mx40m. Moc nadajnika mak 25W i to w zupełności mu wystarczyło (w którą stronę miał skierowaną antenę to nie wiem)

Fale centymetrowe nie odbijają się od jonosfery. Kiedy natrafią na elementy o większej gęstości; budynki, drzewa, obfity deszcz czy śnieg następuje odbijanie fal lub ich tłumienie.
Zapraszam do skorzystania z DropBoxa czyli dysku w chmurze. Za free otrzymujesz 2GB dysku w chmurze a korzystając z linku polecającego dodatkowo 0,5GB
Link polecający: http://db.tt/s2XP93Hh
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: 2.4 vs 5gz

Post autor: wojteks »

chrisowaty pisze:To że byłem słyszalny i zrozumialny w Odessie to czysty fart.
Odległość konkretna ale sam mając CB w samochodzie łączyłem się z pod Krakowa z okolicami Biłgoraja.
chrisowaty pisze:Od księżyca Rosjanie to se mogli odbić ale światło słońca.
Nie tylko Rosjanie, Amerykanie, Polacy i wielu innych zapaleńców krótkofalowców tez posługuje się łącznościami z odbicia od księżyca w paśmie 450MHz (70cm).
chrisowaty pisze:Fale centymetrowe nie odbijają się od jonosfery.
Ale mogą się odbijać od powierzchni np. czaszy anteny, budynku czy innego obiektu.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ