Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Zanik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2006-07-08, 08:25
Lokalizacja: Gdańsk

Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: Zanik »

Mam problem. Kupiłem na e-bayu starszą kartę Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION którą zainstalowałem w moim laptopie. Posiadam SIMDATA w Plusie. Po zainstalowaniu i odpaleniu programu wszystko działa ok. oprócz sieci. Karta nie może odnaleźć sieci. Wydaje mi się, że winę ponosi zapewne założony simlock. Czy wie ktoś jak usunąć simlocka z tej karty??

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2006-10-12, 09:10 przez Zanik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: bob »

Wiadomo tylko jak sprawdzić czy jest simlock:
1.Wyciągnąć SIM
2.Otworzyć hiperterminal.
3.Nazwać dowolnie połączenie i wybrać dowolną ikonę.
4.W pozycji połącz używając wybrać numer portu swojego modemu.
5.W ustawieniach portu nic nie zmieniać
6.wpisać: AT+CLCK=”PN”,2 i nacisnąć enter.
7.Karta odpowie:+CLCK:0 jeśli nie jest blokowana lub +CLCK:1 jeśli jest.
Zanik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2006-07-08, 08:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: Zanik »

Czy próbowałes testowac w ten sposób karty??? Ja za bardzo nie czaje tego opisu. Nie wiem gdzie trzeba zapodać AT+CLCK=”PN”,2. Czy mógłbyś rozpisać tą instrukcje na sposób bardziej łopatologiczny???
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: bob »

Tak próbowałem.
Znajdź na swoim komputerze (w windowsie) plik hypertrm.exe i otwórz go.
Dalej od punktu trzeciego tamtego opisu.
Zanik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2006-07-08, 08:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: Zanik »

Ok. Test zrobiony
Mój wynik to:+CLCK:0
Czyli karta bez simlocka. Czy wiesz dlaczego nie chce działać??? Może to wina softu Vodafone dołączonego z kartą. Ale ściągnąłem soft z OPTION. Po instalacji ma problem z wykryciem karty pomimo iż sterowniki zainstalował poprawnie. Nie mam pojęcia co dalej robić. Może jakiś pomysł???
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: Szadzik »

Zanik pisze:Po instalacji ma problem z wykryciem karty pomimo iż sterowniki zainstalował poprawnie. Nie mam pojęcia co dalej robić. Może jakiś pomysł???
A sprawdziłeś kompatybilność karty z Twoim wejściem PCMCIA. Są dwa rodzaje kart PCMCIA: 16 bitowe i 32 bitowe. Jeśli karta jest niezgodna z formatem Twojego slotu to może nie działać odpowiednio.
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: bob »

Szadzik pisze: A sprawdziłeś kompatybilność karty z Twoim wejściem PCMCIA. Są dwa rodzaje kart PCMCIA: 16 bitowe i 32 bitowe. Jeśli karta jest niezgodna z formatem Twojego slotu to może nie działać odpowiednio.
Ta karta jest akurat 16 bitowa więc nie ma problemu z pcmcia.
Wyłącz żądanie pinu dla sim w jakimś telefonie i w poleceniu inicjującym we właściwościach modemu (panel sterowania)wpisz:
dla plusa:
AT+CGDCONT=1,"IP","www.plusgsm.pl"
dla orange:
AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
dla ery:
AT+CGDCONT=1,"IP","erainternet"
Teraz utwórz połączenie modemowe z numerem *99***1# w połączeniach sieciowych.Na końcu połącz klkając na ikonie połączenia modemowego.
Instrukcje masz w przyklejonych na forum.
Zanik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2006-07-08, 08:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: Zanik »

Dzięki Bob za pomoc. Niestety nadal nie mogę uzyskać połączenia pomimo twoich rad. Ustawiłem wszystkie opcje wg twojego opisu. Później robię Połącz następnie Trwa wybieranie numeru *99**1# i po jakimś czasie wywala mi komunikat: „Błąd 777: Nie można ustanowić połączenia ponieważ modem (lub inne urządzenie łączące) w komputerze zdalnym nie działa”.
Czy masz jeszcze jakieś pomysły?

Dla Szadzik przypomnę jeszcze raz.
Na niemieckim e-bay kupiłem sprawną kartę GPRS. Tak przynajmniej zapewniał sprzedawca. Udzielał nawet gwarancji na urządzenie.
Po otrzymaniu karty zainstalowałem ją za pomocą softu Vodafone dołączonego z kartą. Moja uwaga tylko taka, że podczas instalacji trzeba było wybrać jednego z operatorów Vodafone. Ja wybrałem angielską „Vodafone – UK” ale próbowałem też niemiecki „D-2”.
Po zainstalowaniu komputer wykrył trzy nowe urządzenia i zainstalował je.
Jest to:
WCM GPRS Card – WinXP - COM 12
WCM Virtual Serial Port (AT Commands) – COM 14
WCM Virtual Serial Port (GSM) – COM13

W menadżerze urządzeń w pozycji modem jest:
WCM Modem[GSM] –COM13

Po odpaleniu programu (menadżera) Vodafone program zapytał mnie o pin karty. PIN wklepałem, potwierdziłem i program załadował się do końca. Następnie ściągnął wszystkie SMS-y z karty i wyświetlił mi ich zawartość w jednym z okienek menadżera.
Niestety w okienku signal i network jest komunikat „no network” :(

Odinstalowałem więc wszystko i ściągnąłem soft z OPTION do tej karty (serial WP023774....)
Niestety tutaj porażka na maksa ponieważ program nie znalazł karty :(

Testowałem kartę na simlocka za pomocą hiperterminal
Test wykazał że karta nie posiada simlocka (+CLCK:0)

Czy masz jeszcze jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: bob »

nie mogę uzyskać połączenia pomimo twoich rad. Ustawiłem wszystkie opcje wg twojego opisu. Później robię Połącz następnie Trwa wybieranie numeru *99**1# i po jakimś czasie wywala mi komunikat: „Błąd 777:
Używaj raczej *99***1# i mam jeszcze dwie prośby podaj mi dwie pierwsze litery numeru seryjnego.
Otwórz hyperterminal wpisz AT_ORESET a także wpisz AT&V skopiuj odpowiedź modemu i pokaż mi ją.
Robgold
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2006-07-09, 11:23
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: Robgold »

Witam
Co do tego softu od OPTION to na stronie jest wyraznie napisane ze jesli karta byla personalizowana dla Vodafone, T-mobile czy jakiegokolwiek innego operatora to soft od Option moze nie dzialac. <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> ciekawe ze system logowania do softwareu cie przepuscil ..ja mam taka sama karte tyle ze z T-mobile i nie moge <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> wejsc na ich strone z oprogramowaniem.

Sproboj 2 rzeczy:
pierwsza w terminalu (tak jak to robiles na poczatku) wpisz po koleji:

AT+CFUN=1 (wlacza karte)
AT+CPIN="xxxx" gdzie jako xxxx podaj kod pin (chyba ze nie masz pinu wtedy to polecenie pomijasz
Po chwili wpisz AT+CSQ powinines dostac odpowiedz CSQ 12,4 gdzie ta pierwsza liczba oznacza poziom sygnalu obliczony w sposob 113-2*x dBm
x jest watoscia z CSQ
Jesli bedzie CSQ: 0,x to oznacza ze karta jest <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> nie zalogowana...
na koniec wpisz AT+COPS?
Modem powinien odpowiedziec COPS: 0,0,"PLUS GSM"

Drugi sposob:
Zainstaluj iPlus managera ze strony plusa (www.iplus.pl) ma on w sobie wbudowane sterowniki dla kart globetrotter i wtedy nic jzu nie musisz pisac w terminalu. Sam ustawia to wszystko AT komendami.

BTW Zobacz jeszcze co masz w menedzerze urzadzen w zakladkach MODEM i PORTY
Byc moze sterowniki Ci sie zle zainsalowaly.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: bob »

W ogole ciekawe ze system logowania do softwareu cie przepuscil
No to akurat nie jest dziwne http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=990
Poza tym z tą personizacją to wg mnie to przesada.Stawiam na porty (nie wiem dlaczego takie wysokie ,mam używany com4,5,6) oraz na zły cgdcont ustawiony w pamięci urządzenia stąd ten AT&V dzięki temu dowiemy się o całej konfiguracji modemu. Do tego aby się połączyć nie potrzeba żadnych managerów,jeśli faktycznie modem działa na AT komendach to i na GTMM też będzie działał.Oczywiście mogę się mylić.Tak więc Zanik zapodaj ten AT&V.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez bob, łącznie zmieniany 2 razy.
Robgold
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2006-07-09, 11:23
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: Robgold »

Wlasnie sam doszedlem do tego linka :) Co do presonalizacji tez mam podejrzenia ze konczy sie na kolorze obudowy i nalepkach ...ale kto wie.
Porty beda wysokie bo to sa wirtulane comy wiec nie zejda ponizej 4.
Cgdcount moze byc <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> nie wpisany. Testowalem na swoim T-mobile PCMCIA i na zewnetrznym terminalu GSM Siemensa MC35i. W obu przypadkach uzyl defaultowego ustawienia jakie mu siec przeslala i bez problemu internet smigal.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: bob »

I właśnie o to chodzi sam działam na trzech numerach *99***1# (*99#),*99***2#,*99***3#.Na każdym ustawiłem inny punkt dostępowy.Stety,niestety mam USIM i nie mogę wyłączyć PIN bo tak wystarczyłoby tylko połączenie modemowe.No jak tak sobie piszemy to masz jakiś pomysł, żeby CPIN umieścić w pamięci telefonu i żeby poszedł z bootem ?
bob :)
Robgold
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2006-07-09, 11:23
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: Robgold »

Probowales wpisac w string inicjalizacji modemu w polaczeniu AT+CPIN="xxxx" ?

Powinno zadzialac. Po prostu za kazdym razem bedzie przed polaczeniem podawac pin do sim'a
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: bob »

Nie działa,dlatego myślałem żeby zapisać to w pamięci modemu.Mimo wszystko dzięki :|
Robgold
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2006-07-09, 11:23
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: Robgold »

Oczywiscie karte masz obudzona (AT+CFUN=1) ? Bo defaultowo karta jest uspiona (AT+CFUN=0)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: bob »

Mam gt3g+ ta karta jest defaultowo at+cfun=1.
Z tąd to całe nieporozumienie z kolegą @Zanik.
Musi jak pisałeś najpierw wpisać właśnie at+cfun=1 (ja nie potrzebuje tej komendy)
Zanik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2006-07-08, 08:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: Zanik »

Cieszę się, że temat chwycił i powstała burza mózgów. Co kilka głów to nie jedna. Może w końcu uda się odpalić tą kartę.

Oto wyniki przeprowadzonego testu (oczywiście na COM 13)


AT+CFUN=1
OK
AT&V
ERROR
AT+COPS?
+COPS: 0

OK
AT+CLCK="PN",2
+CLCK: 0

OK
AT+CSQ
+CSQ: 0,0

OK
AT&V
ERROR

Wynika z tego że AT&V nie działa :(

Przepraszam za błąd w numerze. Oczywiście wybieram *99***1#

Dwie pierwsze litery w numerze seryjnym to WP
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: bob »

Musisz go sprawdzić na innym kompie.Bo tak męczarnia straszna.Przy okazji
jaka wersja firmware:
AT+CGMR lub ATI
Robgold
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2006-07-09, 11:23
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: Robgold »

Zrob mi jeszcze taka sekwencje:

AT+CFUN=1
AT+CPIN?

Albo nie wpisales pinu albo masz cos nie tak z czescia radiowa. Karta <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> nie loguje ci sie do sieci wiec o polaczeniu mozna <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> zapomniec.
Robgold
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2006-07-09, 11:23
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: Robgold »

Tak BTW jeszcze ... sprawdz sobie jaka masz wersje softu

Tutaj masz linka do oprogramowania dla kart 1st Generation z serialem WP
http://www.option.com/support/globetrot ... oads.shtml

Sciagnij GT flash.exe i odpal.Zanim zaczniesz flashowanie program sprawdza wersje firmawreu i wypisuje ja. Nie obawiaj sie niczego. Ja dzis updateowalem karte z T-mobile (taka sama karta jak twoja z serialem WP tylko ze moja jest z T-mobile) flash'em od Option i bez problemu smiga.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: bob »

No tak Robgold "personalizacja" .Kto lepiej zadba o produkt jak nie producent. :wink:
A ty czasem nie jesteś w zasięgu UMTS`a ?
Robgold
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2006-07-09, 11:23
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: Robgold »

Heh ... z ta presonalizacja to myslalem ze to serio ...ale ze lubie wyzwania to zaryzykowalem i przefleszowalem dziadyge :P Pomyslalem sobie co oni tam moga personalizowac skoro modem dziala z softe z T-mobie, z iPlusa i z orygnialnym managerem Option. Wyszlo na to ze cala personalizacja to zmiana nalepek, byc moze simlocki i kolorowe antenki. Reszta jest taka sama. Nie chca zapewne wspierac takich kart bo sprzedaja je operatorem z dokumentacja bez supportu po obnizonych cenach. Tak jak Microsoft Windowsa XP w wersji OEM. Operator sam pisze odpowiedni soft (w zasadzie prosta aplikacja bazujaca na AT komendach) ale to on jest odpowiedzialny jak np klient marudzi ze cos nie dziala.

Co to UMTS'a to nie mam pojecia, na codzine mam neo. Jedynie na wyjazdy obecnie sluzyc mi bedzie globetrotter pcmcia (wersja tylko z GPRS'em wlasnie taka z serialem WP) i laptop.
Zanik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2006-07-08, 08:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: Zanik »

Najważniejsza wiadomość
Karta śmiga aż miło!!

Konkluzje:
Pomogło flashowanie karty. Pomimo, że wersja firmware (3.4.0) była taka sama to karta po aktualizacji utraciła swoją dedykację dla sieci Vodafone.
Program Vodafone już nie wykrywał karty.
Ściągnąłem więc program OPTION ale ten nadal nie chciał działać :(
Pozostała mi aplikacja iPlus. Instalacja, wykrycie sprzętu, wszystko jak po maśle. Kod PIN przyjął, wyświetlił poziom sygnału, kliknąłem "połącz" i ..... DZIAŁA.

Dziękuje wszystkim za pomoc w rozwiązywaniu problemu.
Pozdrawiam.
Karol
Robgold
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2006-07-09, 11:23
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: Robgold »

Aby dziala program od OPTION trzeba miec zainstalowane ich sterowniki. Na ich referecyjnym driverze smiga zarowno program od OPTION jak i iPlus.

Program od OPTION moze jest mniej "user friendly" za to ma lepiej rozbudowane wysyalnie smsow, oraz ma telefon (karty OPTION'a maja w koncu wejscie na zestaw sluchawkowy) :)

Fajnie ze wsio ruszylo. Sam osobiscie mam zarowno Managera od Option jak i tego z iPlusa i wole do netu uzywac tego z iPlusa ;)

BTW Sprawdz w terminalu czy jak wpiszesz ATD*100#; (razem z tym srednikiem na koncu)

dostaniesz informacje o kwocie na koncie
U mnie karta sie buntuje i dostaje wiadomosc NO DIALTONE :(
Ni cholery nie moge sprawdzic ile mam zlotowek na tej SIMDACIE....
Zanik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2006-07-08, 08:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: Zanik »

Już udzielam odpowiedzi:
Po wpisaniu komendy ATD*100#; dostaje potwierdzenie OK i koniec. Nic więcej.

W aplikacji iPlus jest nawet okienko do wysyłania komend USSD. Niestety to też nie działa:(
Dzwoniłem do plusa, tam facet tez nie wiedział dlaczego to nie działa. Generalnie był zakręcony jak beret. Możliwe że nowsze karty OPTION mają wsparcie dla tej usługi.

W sumie też zależałoby mi tej informacji. Ponieważ w przeciwnym razie kartę trzeba wyciągnąć załadować do telefonu i dopiero sprawdzić :(

Z ciekawości jeszcze raz wszystko dokładnie wyczyściłem (soft, drivery) i zainstalowałem od nowa soft Vodafone. Tym razem karta ruszyła. Program jest przejrzysty i przyjazny. Słabo tylko rozwiązali informację o sumie ściągniętych danych za jakiś tam okres (np. miesiąc). Ze śmiesznostek to, że program pokazuje iż jestem zalogowany do sieci Vodafone (a nie Plus).

Próbował też jeszcze raz soft OPTION. Niestety po raz kolejny klęską :(
Robgold
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2006-07-09, 11:23
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Vodafone GPRS Mobile Connect Card - OPTION - simlock?

Post autor: Robgold »

To niefajnie ze ta funkcja rowniez i u Ciebe nie dziala. Wydaje mi sie ze to jest jakis blad w emulatorze AT komend. Jak w tzw telefonie w managerze Optiona wbiore ten numer to tez nie dziala :(
ODPOWIEDZ