Orange Freedom PRO czy Era WiMax

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
prodalowany
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2009-06-04, 11:31
Lokalizacja: Krosno

Orange Freedom PRO czy Era WiMax

Post autor: prodalowany »

Witam, przeprowadziłem sie do domu gdzie nie ma lini tp i mam teraz dylemat. Z tego co się orientuję to w grę wchodzą dwa możliwośći. Orange Freedom Pro oraz Era WiMax. Tutaj pojawia się moje pytanie? Który z tych internetów jest lepszy od strony techniczej? Chodzi mi o realną prędkość i awaryjność.
Orange podobno jest 1mb/s i kosztuje 49zł/msc. W Erze za 49zł dostaje 512kb/s przy umowe na 36 miesięcy. 1 mb/s u Ery na 24msc kosztuję 69zł.
Nie zależy mi na ściąganiu, internetu używam do prostych rzeczy typu : gg, surfowanie po internecie oraz sporadycznych gier internetowych np. cs, et, aa. Doskonale zdaję sobie sprawę żę nie potrzebuję szybkiego internetu ale zależy mi na tym żeby był mało awaryjny i prędkość dratycznie nie spadała. Co sądzicie? Dzięki z góry za odpowiedzi. :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Orange Freedom PRO czy Era WiMax

Post autor: wojteks »

prodalowany pisze:Z tego co się orientuję to w grę wchodzą dwa możliwośći. Orange Freedom Pro oraz Era WiMax.
Pozostaje jeszcze jakaś "radiówka" ale na ten temat też nic specjalnego nie wiem. Zależy w której części Krosna mieszkasz. Z mapy wynika że jest też Play Online dostępny.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Orange Freedom PRO czy Era WiMax

Post autor: Patryk »

O ile są możliwości techniczne to zdecydowanie Wimax :)
OFP na terenach miejskich/podmiejskich może przez głupotę ludzką i marketingowców Orange chodzic koszmarnie w szczycie - znam to z autopsji - już lepiej Play Online.
prodalowany
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2009-06-04, 11:31
Lokalizacja: Krosno

Re: Orange Freedom PRO czy Era WiMax

Post autor: prodalowany »

Radiówka jest zawsze możliwością ale wiem z doświadczeń znajomych/sasiądów, że nie działą za stabilnie, czesto zawodzi, do tego dochodzą koszty za antenę..

Mieszkam w południowej części Krosna, w salonie Play byłem kilka tyg. temu i poinformowano mnie że Play dopiero stawia przekazniki na Krosno i za jakiś miesiąc miała powstać możliwość internetu od Play. Jak <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> 0 odzewu od sprzedawcy.

Czytałem kilka tematów na tym forum i wydawało mi się ze Orange miał lepsze opinie niż WiMax Era... a teraz po odpowiedziach widzę że jest zupełnie przeciwnie.. Jak myślicie ? Lepiej wziąść Ere 512 i płacić 10zł więcej czy Orange 1mb?
Mały
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2009-02-16, 09:46
Lokalizacja: Północ

Re: Orange Freedom PRO czy Era WiMax

Post autor: Mały »

Najlepiej wziąść radiówkę. Sam korzystam z netu po WiFi i nie narzekam. Zero limitów, a prędkość właściwie jest stała, niezależnie od obciążenia sieci.

W drugiej kolejności brałbym WiMaxa Ery, a na samym końcu zdecydowałbym się na Orange Freedom Pro.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Orange Freedom PRO czy Era WiMax

Post autor: Jo_gurt »

Mały pisze:Najlepiej wziąść radiówkę.
Zbyt ogólne stwierdzenie. Ogromna większość radiówek to jest jednak wielka kupa w którą nie warto wdeptywać.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Orange Freedom PRO czy Era WiMax

Post autor: wojteks »

prodalowany pisze:wiem z doświadczeń znajomych/sasiądów, że nie działą za stabilnie,
Więc radiówkę to już dyskwalifikuje.
prodalowany pisze:za jakiś miesiąc miała powstać możliwość internetu od Play
Masz może telefon z 3G? jeżeli tak to sprawdź jakie sieci GSM/3G Ci wyszuka na zewnątrz domu.
prodalowany pisze:Lepiej wziąść Ere 512 i płacić 10zł więcej
Jeżeli będziesz miał zasięg to skłaniałbym się ku Erze WiMax.
Mały pisze:Najlepiej wziąść radiówkę. Sam korzystam z netu po WiFi i nie narzekam. Zero limitów, a prędkość właściwie jest stała, niezależnie od obciążenia sieci.
To się chwali że masz takiego dostawcę. Niestety wielu dostawców radiowych nie potrafi sprzedać dobrej usługi.
Nie pomagam na PW!
Mały
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2009-02-16, 09:46
Lokalizacja: Północ

Re: Orange Freedom PRO czy Era WiMax

Post autor: Mały »

To prawda, że mam dobrego dostawcę. Prędkość netu mam gwarantowaną, niezależnie od obciążania sieci. Sieć postawiona jest na łączach kolejowych. Swoim zasięgiem pokrywa obszar w linii prostej ok. 30 km. Ja jestem na samym końcu tej sieci, a do serwera sieciowego mam 14 km. Teren w którym mieszkam jest mocno zalesiony, a na dodatek jest sporo wzniesień. Dlatego po drodze do serwera mam aż 3 AP, a sam od ostatniego AP jestem oddalony ok 700-800 metrów.

Z tych powodów jestem zaskoczony, że net po WiFi może źle działać, skoro u mnie na taką dużą odległość bardzo dobrze działa.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Orange Freedom PRO czy Era WiMax

Post autor: wojteks »

Mały pisze:Z tych powodów jestem zaskoczony, że net po WiFi może źle działać, skoro u mnie na taką dużą odległość bardzo dobrze działa.
Niestety wielu dostawców ma problem z odpowiednią konfiguracją/dosyłem/łączem/ilością osób na 1 antenę, .... i wieloma innymi nieprzewidzianymi sytuacjami (np. liście na drzewach wyrosły). Wielu jest dobrych i ciesz się że na takiego trafiłeś. Jakbyś poczytał dział http://www.bez-kabli.pl/viewforum.php?f=2 to dowiedziałbyś się jak to jest ze źle działająca radiówką.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Orange Freedom PRO czy Era WiMax

Post autor: Jo_gurt »

Mały pisze: Z tych powodów jestem zaskoczony, że net po WiFi może źle działać, skoro u mnie na taką dużą odległość bardzo dobrze działa.
Wszystko może źle działać jak jest źle zrobione :) A żeby dobrze zrobić trzeba wiedzieć co się robi i mieć kasę.
EmTeeDee

Re: Orange Freedom PRO czy Era WiMax

Post autor: EmTeeDee »

Ten WiMax to też ''radiówka'' jak CDMA ? na jakiej częstotliwości działa?lepsze to od CDMA(które po okresie próbnym zwolniło)W tej chwili mam pod CDMA 2 kompy-jeżeli nie będzie możliwości podwyższenia abonamentu i limitu-jak te limity wprowadzą(gram namiętnie przez sieć)to trzeba będzie się rozejrzeć za czymś dodatkowym-a mapka na stronie Ery jest taka ogólna. :niepewny:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Orange Freedom PRO czy Era WiMax

Post autor: wojteks »

onimusza666 pisze:Ten WiMax to też ''radiówka'' jak CDMA
Tak. 3.6 do 3.8 GHz

http://pl.wikipedia.org/wiki/WiMAX
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Orange Freedom PRO czy Era WiMax

Post autor: Jo_gurt »

onimusza666 pisze:lepsze to od CDMA(które po okresie próbnym zwolniło)
O wiele. Chyba, że też za dużo pod sektor podepną. Ale u mnie chodzi od ponad dwóch lat na niezmienionych parametrach - pełniutkie 2Mbit i ok 50-60ms.
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Orange Freedom PRO czy Era WiMax

Post autor: Sundance_kid »

prodalowany że w salonie Play mówia, że nie ma to nie znaczy, że tak jest, Potrzebujesz telefonu z 3G, wymus te tryb, kup lub pozycz kartę Playa (co do kup to prepaida) i zobacz czy działa. Play ma jakis dziwny ten zasięg.
ODPOWIEDZ