NetMeter

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
EmTeeDee

NetMeter

Post autor: EmTeeDee »

Witam! wiadomo że jeszcze nie wprowadzono limitów w CDMA(i aby tego nie zrobili) :hyhy: Ale dobrze jest wiedzieć''na czym się stoi'' dlatego też używam NetMetera-i konkretnie chodzi mi jakie jednostki w nim ustawić są w nim:kb,Kbit,kB,KiB.Do tej pory miałem zaznaczone 1024 KiB, ale na fakturze z orange w tamtym miesiącu pisze:Liczba połączeń( kB) 18 (333314) :szok: Ile to w końcu nabiłem :gwiazdki: i czy lepiej ustawić 1000 czy 1024 kB czy coś innego.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: NetMeter

Post autor: bob »

onimusza666, 1024 bajtów to jest 1KiB natomiast 1000 bajtów to 1KB. W przypadku CDMA powinno się ustawić jednostki KB.
EmTeeDee

Re: NetMeter

Post autor: EmTeeDee »

bob pisze:W przypadku CDMA powinno się ustawić jednostki KB.
czyli duże'' K'' i ''B''??
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: NetMeter

Post autor: ja.michal »

orange.pl pisze:8. Po przekroczeniu przez Abonenta limitu przesłanych danych w jednym okresie rozliczeniowym Operator zastrzega prawo do
wprowadzenia, trwającego do końca danego okresu rozliczeniowego, ograniczenia prędkości przesyłania danych, a mianowicie w takim
wypadku usługa będzie umożliwiać przesyłanie danych z największą prędkością, jaka jest możliwa do osiągnięcia w danych warunkach
technicznych, jednakże nie większą niż 64/32 kb/s (górna granica prędkości). Limit przesyłanych danych wynosi 3 GB. Taktowanie odbywa
się za pomocą paczek danych o wielkości 1 kB.


[ Dodano: 2009-06-16, 16:53 ]
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kilobajt
EmTeeDee

Re: NetMeter

Post autor: EmTeeDee »

:gwiazdki: ustawiłem 1024KiB :padam: nie mam więcej pytań.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: NetMeter

Post autor: bob »

onimusza666 pisze:ustawiłem 1024KiB
To są wartości binarne a Ty powinieneś ustawić decymalne czyli KB.

Kb - kilobit = 1000bitów - dziesiętnie
KB - kilobajt = 1000bajtów - dziesiętnie
Kib - kilobit = 1024 bity - binarnie
KiB - kilobajt = 1024 bajty - binarnie
EmTeeDee

Re: NetMeter

Post autor: EmTeeDee »

:gwiazdki: sam już nie wiem :gwiazdki:
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: NetMeter

Post autor: bob »

onimusza666, o to mi chodzi. Jak na obrazku. :)
Awatar użytkownika
Digitall
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2006-06-18, 10:37
Lokalizacja: PL/podkarpackie

Re: NetMeter

Post autor: Digitall »

bob pisze:To są wartości binarne a Ty powinieneś ustawić decymalne czyli KB.
To nie do końca tak jest i nie w tym przypadku! Generalnie powinno się podawać pojemność w przedrostkach binarnych, bo tak liczą komputery i tak jest naturalnie z tego poziomu patrząc..

Wartość jest oczywiście dziesiętna i tak i tak, różnica polega jedynie na przeliczeniu jednostek..

na początku masz 1 bit, czyli albo 0 albo 1 (nie ma nic, coś jest - 2 stany) a potem..
1 Bajt, czyli 8 bitów, to jeden znak ASCII podstawowej (wywodzi się z tablicy ASCII)
1 kB, czyli 1024 Bajtów (32*32bitów, inaczej: 16*64, (to dlatego że 2^10 = 1024 (10 pozycji w zapisie binarnym, czy coś takiego) poza tym 1000 nie podzielisz na równe paczki o długości 16, 32 itd.. bitów, podzielisz na 8bitów ale to nie da to parzystej liczby, wielokrotności 2^x)
1 MB, czyli 1024 kB
1 GB czyli 1024 MB itd...

Problem jest tylko z producentami dysków twardych, którzy usilnie zawyżają realną pojemność nośników podając ją w przedrostkach dziesiętnych SI..
czyli 1000x1000x1000.... a nie 1024x1024x1024.. (ale z tym też jest różnie!!!!)

Jeśli chodzi o połączenia sieciowe (prędkość) to wygląda to tak, ponieważ bitów nie przelicza się 1024x1024 itd.. tylko Bajty i grubsze a jako normalną wielokrotność z przedrostkiem decymalnym 1000x1000 (bo jest to elementarna jednostka informacji, nie tak jak Bajt, który składa się z 8 bitów j/w):
32 kb/sek to inaczej 4 kB/sek (podziel przez 8!)
64 kb/sek to inaczej 8 kB/sek
128 kb/sek to inaczej 16kB/sek itd...
1Mbit/sek to 1 000 000 bitów czyli /8 -> 125 kB/sek a potem na MB/sek robisz /1024 czyli wychodzi 0,1220703125 MB/sek
itd..

Jednak nadal ilość, czyli wagę przesyłanych plików przelicza się w systemie przedrostków binarnych (zapis jest oczywiście nadal dziesiętny).
Ostatnio zmieniony 2009-06-17, 07:30 przez Digitall, łącznie zmieniany 1 raz.
Aktualnie: bez limitu! [6Mbps ADSL] (((WiFi))) [Domowy LAN + (((WiFi)))]
Było: CSD, GPRS, EDGE, CDMA... same limity..
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: NetMeter

Post autor: bob »

Digitall, no ja rozumiem jest tylko taka kwestia, że podobno od 1998 roku jest to znormalizowane i wynika z międzynarodowego standardu IEC 60027 w części drugiej "Letter symbols to be used in electrical technology" czyli "Telecommunications and electronics" I tu zawsze mamy mówić o 1kilobajcie równym tysiącowi bajtów. Mało tego jest to przelicznik telekomunikacyjny w przeciwieństwie do informatycznego, który zakłada, że jest to 1024 bajty. Co do kwestii bitów i bajtów z przelicznikiem 8:1 to jest jasna sprawa.
Awatar użytkownika
Digitall
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2006-06-18, 10:37
Lokalizacja: PL/podkarpackie

Re: NetMeter

Post autor: Digitall »

Rozumiem, ale w regulaminie nie napisali jakiego przelicznika używają..
Należy przyjąć ten, z korzyścią dla klienta..
Aktualnie: bez limitu! [6Mbps ADSL] (((WiFi))) [Domowy LAN + (((WiFi)))]
Było: CSD, GPRS, EDGE, CDMA... same limity..
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: NetMeter

Post autor: bob »

Odpowiem, że nie wiem do końca jak oni to liczą.
Czy jest to na korzyść czy niekorzyść klienta.
Ja sobie ubzdurałem, że tak to przyjmują ale oczywiście może być jak piszesz.
EmTeeDee

Re: NetMeter

Post autor: EmTeeDee »

:D To się temat rozkręcił-zaraz zrobi się z tego moda na sukces :hyhy: a mnie w końcu chodzi o to czy dobrze to ustawiłem w NetMeterze? i ile to nabiłem w miesiącu rozliczeniowym przypominam że na fakturze pisze:(kB) 18(333314)-czy jest to ponad 3GB ?? i w końcu tam pisze "kB'' a ja mam mieć ustawione KB??
Awatar użytkownika
Digitall
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2006-06-18, 10:37
Lokalizacja: PL/podkarpackie

Re: NetMeter

Post autor: Digitall »

Ustaw KiB, różnica nie jest duża, ale będzie tak jak ma być, tzn. nie będzie przekłamywać, bo: jeśli ściągniesz jakiś plik, to dokładnie tyle ile on waży doda Ci do stanu konta..
Zawsze tak używałem, Plus tak liczy inni również powinni.

I poprawka, bity powinno się przeliczać również jako 1024x1024...
Aktualnie: bez limitu! [6Mbps ADSL] (((WiFi))) [Domowy LAN + (((WiFi)))]
Było: CSD, GPRS, EDGE, CDMA... same limity..
ODPOWIEDZ