Najtanszy modem do Orange!!

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
smrodek11
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 213
Rejestracja: 2010-02-13, 14:17
Lokalizacja: Polska

Najtanszy modem do Orange!!

Post autor: smrodek11 »

Szukam najtańszego modemu (najlepiej poniżej 150 zł :)) do Bezprzewodowki Orange w CDMA, chce kupić albo prepayd, albo abonament bez modemu. do najblizszego Btsa mam jakies 5-6 km ( Mieszkam w Czarni, najblizszy nadajnik w Charcibałdzie). Moj kumpel ktory mieszka dalej o okola 2-3 km lapie mocny zasieg ale ma router, prosilbym o porade i szybka odpowiedź ;)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Najtanszy modem do Orange!!

Post autor: ja.michal »

Nie znajdziesz taniego modemu do CDMA. Tylko do CDMA jest Anydata ADU-500A jak się uda to po około 300zł.
Czegoś takiego jak internet CDMA na kartę w Orange nie istnieje. Tylko abonamet w taryfach Optimum i wyżej.

[ Dodano: 2010-06-05, 16:54 ]
Musisz mieć kartę dualną. Jeszcze Multimo działa w CDMA na infrastrukturze Orange.
smrodek11
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 213
Rejestracja: 2010-02-13, 14:17
Lokalizacja: Polska

Re: Najtanszy modem do Orange!!

Post autor: smrodek11 »

hmm, dziwne, bo ten kumpel nie ma optimum, tylko albo 39.50 albo standard i o dziwo ma transfer ok. 200-300 kb/s, czy ten nadajnik moze hsdpa obslugiwac?
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Najtanszy modem do Orange!!

Post autor: Sundance_kid »

smrodek11 napisz jaka wieś to Ci zaraz powiemy co i jak. Ale prędkość wskazuje na HSDPA chyba, że masz archaika z samym UMTSem.
smrodek11
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 213
Rejestracja: 2010-02-13, 14:17
Lokalizacja: Polska

Re: Najtanszy modem do Orange!!

Post autor: smrodek11 »

Mieszkam w Czarni, najblizszy nadajnik w Charcibałdzie w pierwszym poscie pisalem ;)
Awatar użytkownika
rio bravo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 612
Rejestracja: 2009-03-26, 21:50
Lokalizacja: z przyszłości

Re: Najtanszy modem do Orange!!

Post autor: rio bravo »

Niestety jest to cdma, około 7 km przez lasy http://mapa.btsearch.pl/gps/ll/53.34908 ... 18164/z/12 .
smrodek11
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 213
Rejestracja: 2010-02-13, 14:17
Lokalizacja: Polska

Re: Najtanszy modem do Orange!!

Post autor: smrodek11 »

no tam jest CDMA ale w Zieleńcu jest GSM1800 czyli chyba Hsdpa. Jesli tak to czy jakas antenka dala rade dodzwignac z tamtad zasieg??
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Najtanszy modem do Orange!!

Post autor: sp6huk »

smrodek11 pisze:w Zieleńcu jest GSM1800 czyli chyba Hsdpa
HSDPA to jest UMTS (3G), a GSM1800 to EDGE, które służy do wykonywania połączeń głosowych, bo transmisja danych (i głos również) leci na GSM900.
Nalewka
Stały użytkownik forum
Posty: 87
Rejestracja: 2009-05-24, 02:00
Lokalizacja: Warmia

Re: Najtanszy modem do Orange!!

Post autor: Nalewka »

Podłączę się pod ten wątek, dobrze?

A czy i ew. czym (jakim rodzajem sprzętu, nie chodzi mi o konkretną markę) można wzmocnić sygnał GPRS do czasu, kiedy w końcu uruchomią zaległy od prawie roku nadajnik CDMA w mojej okolicy?

Czy jest coś takiego, co nadaje się do wzmacniania teraz 900/ 1800, a za kilka miesięcy da się przestawić, czy przełączyć na CDMA 450?

Czy to muszą być dwie anteny? A może jakiś wzmacniacz? A do tego router? Czy coś innego?

Mam modem Any Data w Orange, byle jaki zasięg EGDE i nadzieję na CDMA, mamy dwa laptopy, do tego miło byłoby mieć wi fi z możliwością korzystania z sieci dla dwóch osób naraz... Da się?

Przekopuję się przez forum, równolegle przez ofertę dipola i bestpartnera, chyba się w końcu zgubiłam :zdziwko:
modem ADU 635WA - Orange + anteny ATK 10 i 20 / router Zalip CDW530 + Konektor antenowy FME/AnyDATA
albo
Axesstel 610 + antena ATK + jakaś ładna przełączka :)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Najtanszy modem do Orange!!

Post autor: krystianb »

Nalewka pisze:co nadaje się do wzmacniania teraz 900/ 1800, a za kilka miesięcy da się przestawić, czy przełączyć na CDMA 450?
Nie ma takiej możliwości, i anteny i wzmacniacze nie dadzą się przestawić.

Anydata 635wa chyba cały czas jeszcze z żadnym routerem nie działa w cdma.
Nalewka pisze:dipola
Tu są dobre anteny 450 i 900MHz
Nalewka pisze:bestpartnera
Maja porządne anteny 2100MHz.
Nalewka pisze:Czy to muszą być dwie anteny? A może jakiś wzmacniacz? A do tego router? Czy coś innego?
Na każdą częstotliwość dobra najtańszą opcją jest antena z odpowiednim konektorem. Przyzwoity wzmacniacz gsm to już kilkaset złotych, umts to już tysiące. A na cdma 450MHz wzmacniaczy (chyba) nie ma.

A cdma u Ciebie nie ma ani śladu? Nawet przez otwarte okna na najwyższej kondygnacji budynku? Rozumiem, że formalnie masz dostęp do cdma (taryfa i aktywny dostęp do usługi)?
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Nalewka
Stały użytkownik forum
Posty: 87
Rejestracja: 2009-05-24, 02:00
Lokalizacja: Warmia

Re: Najtanszy modem do Orange!!

Post autor: Nalewka »

Wg UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej - Biuletyn Informacji Publicznej - Wykazy wydanych pozwoleń radiowych) CDMA w okolicy miało być do końca grudnia 2009, wg BOK orange ma być do 15.07.2010. Wg mnie, znowu będzie poślizg, albo inne problemy, bo jest to obszar wiejski, słaba urbanizacja, słabe uprzemysłowienie (mało firm), słaby nacisk potencjalnych użytkowników, mało zainteresowana gmina itd. Tzw. dziura albo ładniej "biała plama" na mapie postępu / dostępu :(

Liczba abonentów ogółem: 279
Liczba abonentów indywidualnych: 253
Liczba abonentów biznesowych: 26
źródło: http://www.mapa.uke.gov.pl/index.php?id=281504

Znalazłam też coś takiego:
- http://www.uke.gov.pl/_gAllery/28/76/28 ... aportu.pdf
Na stronie 12 jest tam harmonogram, tam są terminy, do kiedy teoretycznie dojdzie do nas światłowód. Tak więc w końcu budują sieć szerokopasmową, w 85% z pieniędzy od Europy. Za pięć lat (?) dojdzie i do nas. Nic nie musimy robić, samo przypełznie  To tak na marginesie dostępu do internetu i szans na rozwój wsi...

Wracając do tematu - właśnie sprawdziłam, czy może przywiało CDMA, ale nie mam nic, zupełnie nic.... Tylko gprs, z ADU skacze od zera do 35 KB/s. Chciałabym to wzmocnić i wyrównać.

Na kilka różnych anten plus okablowanie plus montaż plus sprzęt wewnątrz domu chyba mnie nie stać, szczególnie, że się na tym nie znam, a kupno anteny na próbę, połączone z montażem na kominie, jest mocno problematyczne, bo sama tego nie zrobię, a zatrudnianie kogoś w tę i we w tę, i to tak, żeby zdążyć w ciągu 10 ustawowych dni na zwrot do sprzedawcy? Nie, no nie, to bez sensu

Taki fachowiec jakiego potrzebuję, to musiałby być ktoś, kto ma sprzęt do zbadania skąd idzie sygnał (dwa przeciwstawne kierunki), jaka konkretnie antena w tych konkretnych warunkach jest optymalna (kierunkowa, dookolna, panel, czy bóg wie co jeszcze innego), jaki sprzęt wewnątrz domu byłby najlepszy z najtańszych i najtańszy z najlepszych :)

Podsumujmy:

- mam ADU, TOPNetInfo z nim nie chce współpracować. Komendy AT też nie. To już przerabiałam w wątku autorskim TNI. Łączę się więc albo przez Easy Wireless orange albo przez Połączenia sieciowe, ale nie mam konkretnych danych z którym łączę się BTSem, ani jakie mam dokładne, a nie deklarowane przez orange parametry łącza. Chcę poprawić jakość połączenia.
- na ZTE w TopNetInfo skacze od zera łączności w okolice -89dBm 10% CSQ12 . Ten abonament za chwilę się skończy, nie zamierzam go przedłużać, był tylko awaryjnie, żeby nie zrywać umowy (z karą finansową na karku).
- CDMA będzie niedługo, nie wiem jak będzie skonfigurowane, czy będzie rozkręcone przez orange na full mocy ( :ok: ), czy będzie bardzo obciążone ( :dobani: ), no i kiedy w ogóle będzie... Zakładam jednak, że będzie to najtańsza opcja infrastruktury, bo zaludnienie, bo dziura itd (patrz wyżej). Chcę się przygotować i mieć najlepszą łączność jak się da.
- dwa laptopy - co z tym? jeśłi jakość połączenia byłaby poprawiona, można to chyba podzielić bezprzewodowo w domu? Czym? Biorąc pod uwagę, że wewnątrz nie ma przeszkód (dom drewniany, tzw. otwarta przestrzeń), a ani nie gramy w sieci, ani filmów nie oglądamy, a na pewno nie oboje naraz.

Bazuję więc na ADU i próbuję to jakoś sklecić do kupy. Pomocy :padam:
modem ADU 635WA - Orange + anteny ATK 10 i 20 / router Zalip CDW530 + Konektor antenowy FME/AnyDATA
albo
Axesstel 610 + antena ATK + jakaś ładna przełączka :)
Nalewka
Stały użytkownik forum
Posty: 87
Rejestracja: 2009-05-24, 02:00
Lokalizacja: Warmia

Re: Najtanszy modem do Orange!!

Post autor: Nalewka »

Tak, opracowałam wstępny wybór sprzętu, oto lista:

GSM
Wzmacniacz GSM AT-400 + PANEL MAX 900/1800MHz 14dBi 10m (chyba bez anten?) 616.00 pln
Wzmacniacz sygnału GSM - CAE50 Econo (900 MHz / 1800 MHz) kompletny zestaw 1 214,99 zł

Albo przynajmniej sama antena, bo taniej :)
Antena PANEL MAX 14 dBi 900/1800 MHz (GSM) 115.00 pln -
czy
Antena PANEL XP 18 dBi 900/1800 MHz (GSM) 404.00 pln -

Nie wiem, który wzmacniacz wybrać, a może jeszcze inny?
Przeciętnie mam -99 do -85 dBm 2 do 10% CSQ8 do 15, prędkość od zera do 25 kilobajtów/s, mało stabilnie, o pingu lepiej nie mówić...

CDMA (na później)
Antena PANEL MAX 13 dBi 450 MHz (CDMA) - 158.00 pln
albo
Antena PANEL XP 18 dBi 450 MHz (CDMA) 424.00 pln
albo jedną z
CDMA http://www.dipol.com.pl/anteny-450-mhz,4382.htm

Kto doradzi? Kto pomoże wybrać?
modem ADU 635WA - Orange + anteny ATK 10 i 20 / router Zalip CDW530 + Konektor antenowy FME/AnyDATA
albo
Axesstel 610 + antena ATK + jakaś ładna przełączka :)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Najtanszy modem do Orange!!

Post autor: krystianb »

Jeśli potrzebujesz także zasięgu gsm w domu dla telefonów to można zastanowić się nad reapeterem. Nie wiem o czym piszesz by się przydały linki.

Jeśli potrzebny jest zasięg gsm tylko dla modemu to atk20 (900MHz) z dipola rozwiąże problem tak że już żaden wzmacniacz już sprawy nie poprawi (dużo zależy od obciążenia bts'a a tego przeskoczyć się nie da można tylko na inny w promieniu max 30km próbować wykierować antenę). I oczywiście modem z złączem antenowym.

Co do cdma tylko atk 10 (450MHz) z dipola, panel na taką częstotliwość to gruba przesada.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Nalewka
Stały użytkownik forum
Posty: 87
Rejestracja: 2009-05-24, 02:00
Lokalizacja: Warmia

Re: Najtanszy modem do Orange!!

Post autor: Nalewka »

Zamierzam kupić taki komplet:
GSM: http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-e ... _A7026.htm
CDMA: http://www.dipol.com.pl/antena_komunika ... _A7011.htm
i 2 x konektor:
http://www.dipol.com.pl/konektor_wtyk_f ... E83200.htm


albo
GSM http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=454 ... 0&rg=0&sg=
CFMA http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=448 ... 0&rg=0&sg=

Ale co do przesyłu wewnątrz domu? Czy jest jakiś sprzęt, który współpracowałby z jedną z tych anten, a najlepiej z obu antenami fakultatywnie i przenosił wzmocniony sygnał bezprzewodowo wewn. domu. Mamy dwa laptopy i jeden dwuzakresowy modem.

BTS (Warm-Maz)
- ok. 2 km na + - północ
id GSM 1800/900 - 5342
GPS 53.879722,20.017500
- ok. 5 km na + - południe
id CDMA 2737, GSM1800/900 2737
GPS 53.807500,20.075833
modem ADU 635WA - Orange + anteny ATK 10 i 20 / router Zalip CDW530 + Konektor antenowy FME/AnyDATA
albo
Axesstel 610 + antena ATK + jakaś ładna przełączka :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Najtanszy modem do Orange!!

Post autor: ja.michal »

Nalewka, po co Ci dwa konektory do tego samego modemu? Przecież jest wtyczka FME i nią można przełączać.
No chyba, że coś źle zrozumiałem.

Jaki modem? ADU-635WA masz? Z tego co wiem koledzy na forum już rozklepali co i jak z modemami CDMA od Anydaty i można by zmodyfikować oprogramowanie na routerze (chyba Asus) i wtedy rozsiewałoby po domu. Albo jakiegoś PC za 200zł z kartą sieciową z trybem AP lub PC z kartą Ethernet + AP (chyba nawet łatwiej to skonfigurować) i wszystko na Linuksie postawić. Niestety ja nie biegły (nawet nie spacerujący ;) ) w pingwinowych systemach więc tutaj nie powiem co i jak, ale dużo jest w dziale o Linuksie u nas na forum (tzn. o konfiguracji modemów w tym CDMA).

A anten wielozakresowych to nie kupuj. Z własnego doświadczenia wiem, że co do zasady jak coś do wszystkiego to do niczego. Niestety w przypadku anten często tak jest.
Ostatnio zmieniony 2010-06-27, 00:13 przez ja.michal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Najtanszy modem do Orange!!

Post autor: sp6huk »

ja.michal pisze:Z tego co wiem koledzy na forum już rozklepali co i jak z modemami CDMA od Anydaty i można by zmodyfikować oprogramowanie na routerze (chyba Asus) i wtedy rozsiewałoby po domu
Jeżeli rzeczywiście tak jest to dobra wiadomość, bo do niedawna pod Asus'em ADU-635WA działało tylko w 2G i 3G, a CDMA nie.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Najtanszy modem do Orange!!

Post autor: ja.michal »

sp6huk, edytowałem wiadomość i mi wskoczyłeś. ;)

Tutaj było o ADU i łańcuchach.
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=20894

[ Dodano: 2010-06-27, 01:15 ]
Trzeba oczywiście przeszpera ćtemat. Pod koniec jest co i jak.

[ Dodano: 2010-06-27, 01:16 ]
Od modemów CDMA pod pingwinem to chyba teraz jest al-czerniawski, a od Debiana i stawiania serwera do podziału łącza to Patryk. :padam:
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez ja.michal, łącznie zmieniany 1 raz.
Nalewka
Stały użytkownik forum
Posty: 87
Rejestracja: 2009-05-24, 02:00
Lokalizacja: Warmia

Re: Najtanszy modem do Orange!!

Post autor: Nalewka »

Dzięki za już, chyba mi się kilka rzeczy wykrystalizowało :)

Ale Wasze porady oznaczają nowy początek, tak? Teraz muszę zgłębić temat pingwina, bo jest mi na razie zupełnie obcy. Ale i tak dziękuję :) Zawsze to jakiś krok do przodu.

Ten wątek już czytałam, teraz przerobię go jeszcze raz pod innym kątem. A może w ogóle zmienić podejście, sprzedać ADU i kupić dwa porządne modemy, jeden na gsm, drugi na CDMA, do każdego oddzielną antenę, jeden wspólny router współpracujący z obu modemami (jest taki?) i tylko przekładać kartę z jednego modemu do drugiego?
modem ADU 635WA - Orange + anteny ATK 10 i 20 / router Zalip CDW530 + Konektor antenowy FME/AnyDATA
albo
Axesstel 610 + antena ATK + jakaś ładna przełączka :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Najtanszy modem do Orange!!

Post autor: ja.michal »

Nalewka, masz trochę niewygodną sytuację jednak. Trudno coś poradzić. CDMA jest fajne, ale te modemu dobijają, a raczej ich konfiguracja a raczej brak współpracy z routerami dzielącymi łącze.
A ten MV400 nie działa w ogóle? Z anteną nie działałoby? W sumie to najlepsze rozwiązanie tutaj.

[ Dodano: 2010-06-27, 01:46 ]
Może inaczej. Najprostsze.
ODPOWIEDZ