RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Zagadnienia dotyczące technice w szerokim tego pojęcia znaczeniu czyli luźne dyskusje o zagadnieniach technicznych ale nie związanych z główną tematyką forum, m.in, komputery, oprogramowanie, systemy operacyjne - techniczny Hyde-Park.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: ja.michal »

Z racji, że sprzęt komputerowy jest coraz lepszy, łącza coraz szybsze, a newralgicznym miejscem jest dysk twardy (cena SSD jeszcze jest za wysoka) postanowiłem wrócić do pomysłu RAM Dysku czyli wydzielenia części pamięci RAM i stworzenie wirtualnego dysku w Mój Komputer/Komputer.
Ja wykorzystam go akurat do przechowywania pamięci podręcznej przeglądarki Mozilla Firefox.

Z racji, że korzystam z Windows 7 i jest to już drugi (po XP) najpopularniejszy system operacyjny, wybrałem program Dataram RAMDisk.
Aplikacja jest darmowa do robienia dysków RAM do 4GB a ponadto jest na systemy Windows 7 w wersji 32 i 64 bitowej (również 98, ME, 2000, XP, Server etc).
Zalecana, minimalna ilość pamięci RAM w systemie to 2GB.
Jest jeszcze program AR RAM Disk. Jest prostszy, ale oficjalnie działa na Windows NT, Windows 2000 and Windows XP. Brak też informacji o wersjach 32 czy 64 bitowych. Dodatkowo już nie jest rozwijany. Dlatego skupię się na pierwszym programie.
  • Gdy już pobierzemy i zainstalujemy aplikację RAMDisk zaczynamy od skonfigurowania naszego pojemności i formatu naszego dysku RAM.

    Obrazek

    Ja wybrałem pojemność 250MB bo na cache przeglądarki w zupełności mi wystarczy.
    Druga sprawa to format partycji. Wybrałem opcję Unformatted, aby stworzyć później partycję w NTFS.
  • Następny krok to wybór opcji Load Image Settings i Save Image Settings.
    Obydwie opcje dotyczą obrazu stworzonego przez nas RAM Dysku, który jest zapisywany i ładowany gdy włączamy i wyłączamy program. Zachowywane są wtedy pliki, które były w trakcie działania na tym dysku i w przypadku przeglądarki nie trzeba ich ponownie pobierać z sieci.
    Oczywiście potrzebna nam będzie powierzchnia na dysku twardym odpowiadająca pojemności naszego RAM Dysku.

    Obrazek

    Po wybraniu tych opcji (lub nie ;) ) i ewentualnej ścieżki przechowywania obrazu możemy uruchomić nasz RAM Dysk.
  • Gdy wybraliśmy poprzednio opcję Unformatted musimy sprawić, aby nasz nowy RAM Dysk pojawić się w systemie jako nowy dysk.
    W tym celu wchodzimy w Menu start, Panel Sterowania, System i zabezpieczenia...

    Obrazek

    Narzędzia administracyjne.

    Obrazek

    Tutaj w skrót Zarządzanie komputerem.

    Obrazek
  • W tym miejscu, w Zarządzanie dyskami, pojawił się nowy dysk z nieprzydzieloną partycją.

    Obrazek

    W celu stworzenia partycji na wolnej powierzchni klikamy prawym przyciskiem myszy na ten obszar i wybieramy z listy Nowy wolumin prosty.

    Obrazek

    Wybieramy wielkość naszej partycji. Będzie ona nieco mniejsza w porównaniu do tego co ustaliliśmy. Taki urok Windows 7. ;)

    Obrazek

    Następnie ustalamy literę naszego RAM Dysku. Zalecam niezmienianie tego co nam system wybrał bo przy ponownym starcie RAM Dysku będzie trzeba zmienić literę dysku ręcznie w Zarządzaniu dyskami.

    Obrazek

    Następnie wybieramy System plików NTFS, ustalamy nazwę i zaznaczamy opcję Wykonaj szybkie formatowanie.

    Obrazek

    I tak nasz nowy dysk pojawia się w Zarządzaniu dyskami...

    Obrazek

    ... i w Mój Komputer/Komputer.

    Obrazek
  • Skoro już mamy nasz RAM Dysk teraz trzeba nauczyć naszą przeglądarkę (tutaj Mozilla Firefox), gdzie ma trzymać cache.
    W tym celu uruchamiamy przeglądarkę i wpisujemy w pasek adresu polecenie about:config. Musimy coś obiecać i przeglądarka już nas wpuszcza w świat konfiguracji. ;)

    Obrazek

    Następnie wpisujemy w filtr browser.cache.disk.parent_directory
    . Prawdopodobnie nie będzie takiego wpisu i w tym celu należy użyć prawego przycisku myszy na pustym polu i wybrać Dodaj ustawienie typu i dalej Łańcuch (string).

    Obrazek

    Następnie pojawi się nam okno do wpisania nazwy nowego ustawienia. Wpisujemy: browser.cache.disk.parent_directory


    Obrazek

    Następnie należy wpisać wartość ustawienia typu łańcucha. Tutaj podajemy lokalizację naszego RAM Dysku. Ja dodatkowo stworzyłem folder FFcache na RAM Dysku.

    Obrazek

    Tak nowo stworzony wpis powinien pojawić się nam na naszej liście. Oczywiście, aby ustawienia zadziałałby należy wyłączyć i włączyć ponownie przeglądarkę.

    Obrazek
  • A teraz tak na zachętę wynik pomiaru programem HD Tune stworzonego RAM Dysku i dla porównania Segate 320GB 7200rpm.

    RAM Dysk.

    Obrazek

    I Segate.

    Obrazek

    Widać ewidentnie jakie korzyści daje taki RAM Dysk. Nawet SSD nie może się równać z pamięcią RAM.

    Jednak muszę napisać o zauważonym minusie. Nie wiem z czego on wynika bo za krótko testuję to rozwiązanie.
    W przypadku korzystania z funkcji zamykania systemu po ponownym uruchomieniu komputera program RAM Dysk nie startuje samodzielnie i nie ładuje obrazu. Należy włączyć program i jeśli będzie wyglądało, że działa, a dysku brak, to zatrzymać i ponownie uruchomić program i powinno wszystko funkcjonować od razu (jeśli litera dysku jest niezmieniona). Obraz się oczywiście załaduje.

    Takie problemy nie występują jeśli użyjemy opcji hibernacji systemu, która Windows 7 działa jak trzeba. Wtedy wszystko ładuje się z dysku do pamięci RAM razem z ustawieniami naszego RAM Dysku.

    Instrukcja opisana na podstawie Windowsa 7 Professional 32bit z 3GB pamięci RAM w komputerze.


    Podsumowując możemy w jakiś prosty, na zasadzie półśrodka, przyspieszyć daną aplikację i poczuć komfort pracy jak na dysku SSD jak nie lepiej. ;)
Jeśli znalazły się jakieś błędy, lub macie uwagi czy sugestie lub zwyczajnie chcecie podyskutować na ten temat to jestem otwarty. :)
Ostatnio zmieniony 2010-10-25, 13:31 przez ja.michal, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 384
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: joujoujou »

ja.michal pisze:Jednak muszę napisać o zauważonym minusie.
Jest na to sposób.

http://forum.cdrinfo.pl/f45/cache-przeg ... efox-73473

A i tworzenie RAMdysku IMO prostsze. :cfaniak:

EDIT: Dlaczego obrazki linkujesz do rapidshare?

Nie lepiej byłoby miniaturki (albo i pełne, ewentualnie przeskalowane i podkompresowane rozmiary) z imageshack? :P
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: ja.michal »

joujoujou pisze:Jest na to sposób.

http://forum.cdrinfo.pl/f...d-firefox-73473

A i tworzenie RAMdysku IMO prostsze. :cfaniak:
Nie widzę, że działa oficjalnie na 7. Nie widzę też opcji zapisywania obrazu RAM Dysku. I ładny komunikat We do not support the AR RAM Disk any longer.
joujoujou pisze: EDIT: Dlaczego obrazki linkujesz do rapidshare?
Dlaczego nie skoro szybko działa? ;)
joujoujou pisze: Nie lepiej byłoby miniaturki (albo i pełne, ewentualnie przeskalowane i podkompresowane rozmiary) z imageshack? :P
Muli się jak dla mnie i znikają.

A poważnie to się na forumowy serwer pewnie przeniesie.
Ostatnio zmieniony 2010-10-22, 13:08 przez ja.michal, łącznie zmieniany 1 raz.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: zDaleKi »

ja.michal pisze:Z racji, że sprzęt komputerowy jest coraz lepszy, łącza coraz szybsze, a newralgicznym miejscem jest dysk twardy (cena SSD jeszcze jest za wysoka) postanowiłem wrócić do pomysłu RAM Dysku czyli wydzielenia części pamięci RAM i stworzenie wirtualnego dysku
Muszę powiedzieć, że pomysł mi się spodobał i muszę kiedyś to przetestować. :ok:

PS.
ja.michal pisze:Dlaczego nie skoro szybko działa?
To już wiem, czemu u mnie nie działa ;)
ja.michal pisze:A poważnie to się na forumowy serwer pewnie przeniesie.
Prosze zatem o ZIPa z obazkami.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 384
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: joujoujou »

ja.michal pisze:Nie widzę, że działa oficjalnie na 7.
Przetestuj, to nie boli. ;)

Zresztą sposób tworzenia ma marginalne znaczenie, więc nie chcę się spierać który lepszy - ja mam XPka, więc 7 mnie mało obchodzi. :)
ja.michal pisze:Nie widzę też opcji zapisywania obrazu RAM Dysku.
A przeczytałeś całość? :>
ja.michal pisze:We do not support the AR RAM Disk any longer.
I co z tego? Skoro działa dobrze, to niech działa. Wolę tak, niż to, w jaki sposób Ahead zniszczył Nero (na przykładzie historii od Nero 6 do Nero 10). :dobani:
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: ja.michal »

joujoujou pisze:
Przetestuj, to nie boli. ;)
Działa to co mam więc co mam kombinować ponownie.
joujoujou pisze:
A przeczytałeś całość? :>
Tak. Trzeba skrypt robić.

joujoujou, wiesz co. Nie rozumiem Cię. Zamiast opisać inny sposób czy podyskutować na temat tego rozwiązania to tekst A czemu jest tak a nie tak.
Normalnie typowe podejście ludzkie. :dobani:
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 384
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: joujoujou »

ja.michal pisze:Nie rozumiem Cię.
No to się nawzajem nie rozumiemy.
ja.michal pisze:Zamiast opisać inny sposób
Dałem linka - po co mam opisywać inny/podobny sposób, skoro jest opisany?
ja.michal pisze:Trzeba skrypt robić.
Jest zrobiony, wystarczy go zastosować.
ja.michal pisze:podyskutować na temat tego rozwiązania
Podaję Ci rozwiązanie na
ja.michal pisze:po ponownym uruchomieniu komputera program RAM Dysk nie startuje samodzielnie i nie ładuje obrazu.
i dostaję po łbie.
ja.michal pisze:Normalnie typowe podejście ludzkie
Bo wiesz, ja jestem człowiekiem. :]
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: ja.michal »

joujoujou, no dobra. Może trochę za ostro napisałem.
A co do opisywany innych sposobów to chodzi o to, że u nas zostaje. Z innymi forami jest różnie.
Ale już dodałem informacje o programie.

[ Dodano: 2010-10-22, 14:39 ]
Tak mi przyszło do głowy jeszcze.
Ten RAM Dysk to fajna sprawa na sprawdzenie przepustowości sieci. Nawet 1Gb/s. :) Dwa komputery z RAM Dyskiem i plik koło 500MB czy i wio. ;)
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 384
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: joujoujou »

ja.michal pisze:Z innymi forami jest różnie.
Akurat z tamtym nie jest najgorzej, ale skoro wolisz mieć tu, to możemy sobie przekopiować fragmenty tekstu Piotrka z powyższego linka (z podaniem źródła rzecz jasna), skrypty przeedytować (bo u Ciebie AFAIR inna litera dysku jest), a sam sposób przecież działać będzie, bo niby dlaczego miałby nie działać? :idea: gpedit.msc (albo jego odpowiednik) na 7 chyba jest?
ja.michal pisze:fajna sprawa na sprawdzenie przepustowości sieci
To fakt. :ok:
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: ja.michal »

joujoujou pisze:gpedit.msc (albo jego odpowiednik) na 7 chyba jest?
Jest. Problem jest tylko taki, że gpedit.msc działa z XP Pro i chyba od Windows 7 HP, jak nie Pro też.

[ Dodano: 2010-10-22, 17:09 ]
Wrzuciłem właśnie FF i Chrome w wersji portable. No chodzi to pięknie. I jedna i druga przeglądarka. :ok:
Awatar użytkownika
paweliplus
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 389
Rejestracja: 2009-05-10, 12:53
Lokalizacja: Bełżyce/Lublin

Re: RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: paweliplus »

A do czego innego mogę ten dysk przeznaczyć ? On poprostu będzię szybko działał ? Mogę na nim trzymać gry np.?(obrazy ISO)
Radiówka 5 Mb/s
ping ~ 20ms
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 384
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: joujoujou »

Dane z niego znikają przy zamknięciu systemu, więc nie wiem jak byś tam chciał trzymać obrazy ISO.

Poza tym RAM ma trochę bardziej ograniczoną pojemność.

===========================

Jeszcze taka mała (broń boże nie złośliwa) uwaga do autora tematu...
ja.michal pisze:Wybrałem opcję Unformatted, aby stworzyć później partycję w NTFS
Być może zamysł twórców programu (brak NTFS w opcjach formatowania) był nieprzypadkowy - wszak wieść gminna niesie, że FAT jest szybszy niż NTFS - to właśnie małe partycje FAT'owe są tu i ówdzie zalecane na plik wymiany. :)

Akurat tego nie sprawdzę - wrodzone lenistwo mi to uniemożliwia (tym bardziej, że szybkość działania mojego ssd jest nawet całkiem całkiem zadowalająca). ;)

[ Dodano: 23 Październik 2010, 14:53 ]
>> Update. <<

http://forum-laptopy.info.pl/viewtopic.php?p=6075#6075

(to w kwestii wykorzystania "niewidzianego" RAMu)
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: krystianb »

joujoujou pisze:wszak wieść gminna niesie, że FAT jest szybszy niż NTFS
Nie wiem jak w przypadku małych partycji i dużych plików, ale osobiście robiłem testy (no trochę przez przypadek) na ogromnej partycji 500GB i tu fat32 wymięka przy przenoszeniu dużej ilości małych plików.

Przypadek był prosty kupiłem dysk, fabrycznie był w facie, sformatowałem na ntfs korzystałem trochę, i potem zaczął mi znikać. A to spróbuje fata32, no i kopiuje to co wcześniej na dysku było. Wyskoczyło 2h :szok: po 15 minutach zrezygnowałem, następny format z powrotem na ntfs. Te same pliki przeleciał w 10 minut.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 384
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: joujoujou »

Może to sprawa rozmiaru klastrów? :idea:

AFAIK ma to znaczenie. :roll:
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: krystianb »

joujoujou pisze:Może to sprawa rozmiaru klastrów?
Nie wiem, może chodziło o czasy dostępu, coś mi się teraz przypomina, że pod fatem głowica szalała.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: ja.michal »

joujoujou pisze:
Być może zamysł twórców programu (brak NTFS w opcjach formatowania) był nieprzypadkowy - wszak wieść gminna niesie, że FAT jest szybszy niż NTFS - to właśnie małe partycje FAT'owe są tu i ówdzie zalecane na plik wymiany. :)
Może i tak, ale przepustowość na poziomie 2.8GB/s nawet w NTFS jest zadowalająca wg mnie. :hyhy:
Procio
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1101
Rejestracja: 2009-10-17, 12:17
Lokalizacja: localhost

Re: RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: Procio »

joujoujou, Mam pytanie.

Czemu po zainstalowaniu i skonfigurowaniu RAMDisku nie pojawia mi się nowa partycja w 'Mój komputer'? Również po resecie PC.

Dwa: Mam WinXP HE i nie mam gpedit.msc - Jak mam dodać skrypt autora tamtego poradnika?
Internet domowy T-Mobile do 60Mb/s: https://www.speedtest.net/result/8251178215 :super:
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 384
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: joujoujou »

Procio pisze:Czemu [...] nie pojawia mi się nowa partycja w 'Mój komputer'?
Nie wiem, ale spróbuję się dowiedzieć.
Procio pisze:Mam WinXP HE i nie mam gpedit.msc
Bo XP Home nie ma gpedit.msc, ale może mieć.

http://forum.cdrinfo.pl/f113/gpedit-msc ... home-67053

http://bogdan.org.ua/2007/11/15/windows ... istry.html
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
Procio
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1101
Rejestracja: 2009-10-17, 12:17
Lokalizacja: localhost

Re: RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: Procio »

joujoujou pisze:ale spróbuję się dowiedzieć.
No właśnie.. Dlatego się ciebie spytałem :hyhy:
joujoujou pisze:Bo XP Home nie ma gpedit.msc
To wiedziałem.
joujoujou pisze:ale może mieć.
Poszukam, dzięki.

//Ok, gpedit już mam ;)
Teraz tylko rozwiązać pierwszy problem.
Internet domowy T-Mobile do 60Mb/s: https://www.speedtest.net/result/8251178215 :super:
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 384
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: joujoujou »

Niewiele się dowiedziałem. :(

Którą metodą robiłeś RAMdysk?

Bez-kablową czy cdrinfową?

Co pokazuje zarządzanie dyskami?
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
Procio
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1101
Rejestracja: 2009-10-17, 12:17
Lokalizacja: localhost

Re: RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: Procio »

joujoujou pisze:Którą metodą robiłeś RAMdysk?
joujoujou pisze:Bez-kablową czy cdrinfową?
Problem już rozwiązałem. Problemem była za duża ilość miejsca ustawiona na RAM Dysku.
Pokazywało, że masz można ustawić 2GB, ustawiłem na 512MB. Po zmianie na 127MB RAM Dysk się ukazał ;)
Internet domowy T-Mobile do 60Mb/s: https://www.speedtest.net/result/8251178215 :super:
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 384
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Re: RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: joujoujou »

Procio pisze:Problemem była za duża ilość miejsca ustawiona na RAM Dysku.
Warto wiedzieć. :)

Jak doszedłeś do tego ile ustawić?

Ile masz RAMu (łącznie)?
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
Procio
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1101
Rejestracja: 2009-10-17, 12:17
Lokalizacja: localhost

Re: RAM Dysk czyli jak mieć namiastkę SSD (FF+7)

Post autor: Procio »

joujoujou pisze:Warto wiedzieć. :)
Też tak sądzę.
joujoujou pisze:Jak doszedłeś do tego ile ustawić?
Chwilowy przebłysk :hyhy:
joujoujou pisze:Ile masz RAMu (łącznie)?
2GB Dual Channel 4x 512MB.

Pamięć Wirtualna podniesiona do 3940MB.
Internet domowy T-Mobile do 60Mb/s: https://www.speedtest.net/result/8251178215 :super:
ODPOWIEDZ