Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
matyss1986
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2007-11-21, 22:28
Lokalizacja: Jaworzno

Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: matyss1986 »

Witam!

Aktualnie mam internet radiowy 256kb/s 2,4 GHz firmy Hyperion Polska. Wygląda to tak, że mam antenę na dachu domu, która podłączona jest kablem zakończonym końcówką S-RMA do karty sieciowej PLANET WL-U356A 802.11g Wireless USB Adapter, która z kolei podłączona jest za pomocą USB do laptopa TOSHIBA Satellite Pro A200-1MI. Wszystko działa wzorowo. Jednak w przyszłym tygodniu chcę przejść na Internet radiowy 512 kb/s 5,0 GHz i chcę, aby sygnał był rozprowadzony po całym domu bezprzewodowo, abym mogł korzystać z Internetu w laptopie w całym domu. Dużo szukam w necie i czytam o tym, ale nie mogę pojąc jak rozwiązać ten problem. Z tego co czytałem to Internet o częstotliwości 5.0 GHz działa w standardzie 802.11a. W takim razie muszę zaopatrzyć się w Access Point zgodny z tym standardem? Myślę o Linksys WAP54A Access Point 5Ghz 802.11a. Może być taki? Rozumie, że w przypadku sieci radiowej należy antentę dachową podpiąć do tego AP i ustawić go w trybie AP Client i następnie podlaczyć go do routera, który będzie rozsyłał sygnał po całym domu!? Dobrze myślę? Ale jaki router muszę wybrać? Czy musi być on zgodny z 802.11a 5 GHz czy może to być 802.11b/g 2,4 GHz? Myślę o routerze LINKSYS WRT54GL-EU z oprogramowaniem Tomato, ale czy to wszystko będzie działało? Szukałem w necie i ciężko znaleźć mi dobry router pracujący w częstotliwości 5.0 GHz. Dodam jeszcze, że mój laptop obsługuje standardy 802.11a/b/g/n. Proszę kogoś o proste wyjaśnienie mi tego wszystkiego, jak to działa, na co muszę zwrócić uwagę i jaki sprzęt wybrać. Oczywiście skłaniam się ku temu, aby wszystko było Linksysa :)
Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelką pomoc!

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2007-11-23, 14:46 ]
Zmieniłem nieco tytuł na coś więcej mówiący o problemie -> - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom
Ostatnio zmieniony 2007-11-23, 14:47 przez matyss1986, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: Jo_gurt »

matyss1986 pisze:Dobrze myślę?
Bardzo dobrze :)
matyss1986 pisze:Ale jaki router muszę wybrać? Czy musi być on zgodny z 802.11a 5 GHz czy może to być 802.11b/g 2,4 GHz?
Nie musi byc, 5GHz bedzie tylko na "zewnetrznym" radiu. Reszta w 2,4GHz i bedzie bardziej kompatybilne z roznymi sprzetami. No i tansze ;P Oczywiscie moze byc i 5GHz, ale... po co?
matyss1986 pisze:Myślę o routerze LINKSYS WRT54GL-EU z oprogramowaniem Tomato, ale czy to wszystko będzie działało?
No jesli tam nie bedzie dzialalo to chyba zaden sprzet ponizej 2000zl nie da rady.
matyss1986 pisze:Proszę kogoś o proste wyjaśnienie mi tego wszystkiego, jak to działa, na co muszę zwrócić uwagę i jaki sprzęt wybrać.
E, widze ze niezle sam to rozkminiles...
matyss1986 pisze:Oczywiście skłaniam się ku temu, aby wszystko było Linksysa :)
...i masz dobre sklonnosci :rotfl:
Awatar użytkownika
wikara
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 352
Rejestracja: 2006-03-09, 23:35
Lokalizacja: z bez-kabli.pl

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: wikara »

matyss1986
By przejść z częstotliwości 2,4GHz na 5GHz musisz ty jak i twój ISP posiadać sprzęt nadawany na tym paśmie czyli 5GHz,jeżeli ty masz taki sprzet a twój Isp niema to nic z tego nie będzie!
Co do Linksys to nie zawsze,może to być dobrym wyborem,ale nie mówie nie ,zależy jak z kasą stoisz bo czeka cie zmiana sprżętu na nowy,z wydatkiem na pewno nie małym!

PS:Po co chcesz przechodzić na 5g skoro na 2,4GHz możesz też rozesłać neta po całym domu,bo chyba o to ci chodzi!!!
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: Jo_gurt »

wikara1 pisze:By przejść z częstotliwości 2,4GHz na 5GHz musisz ty jak i twój ISP posiadać sprzęt nadawany na tym paśmie czyli 5GHz,jeżeli ty masz taki sprzet a twój Isp niema to nic z tego nie będzie!
Fakt, zakladam, ze to z polecenia ISPa cala roszada ze sprzetem.
wikara1 pisze:PS:Po co chcesz przechodzić na 5g skoro na 2,4GHz możesz też rozesłać neta po całym domu,bo chyba o to ci chodzi!!!
Wlasnie podejrzewam, ze ISP przechodzi na 5GHz a po domu to juz dowolnie, wiec 2,4GHz bedzie tansze.
Czyli:

Kod: Zaznacz cały

         ISP
          <<
        5GHz
          >>
 Linksys WAP54A (Client)
           |
        kabel
           |
  Linksys WRT54GL
          >>
        2,4GHz
          <<
 Lapek (1 lub wiecej)
Ale najlepiej to niech sie wypowie matyss1986 :)
matyss1986
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2007-11-21, 22:28
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: matyss1986 »

Jo_gurt ma rację to ISP przechodzi na 5 GHz, a jedyne koszty jakie z tym ponoszę to 1,22 zł za aktywację i 49 zł brutto na miesiąc za to 512 kb/s. Wielkie dzięki za pomoc i za rozrysowanie tego wszystkiego jak laikowi. Rozumie teraz, że lepiej będzie kupić router Linksys WRT54GL-EU 2,4 GHz, który będzie spokojnie obsługiwany przez AP Linksys WAP54A ? A jeśli chciałbym iść dalej w kierunku 5 GHz to jaki router muszę kupić? Jaki polecacie? I jeszcze jedno pytanie: Czy nie można tego rozwiązać za pomocą jednego urządzenia?
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: zDaleKi »

matyss1986 pisze:Rozumie, że w przypadku sieci radiowej należy antentę dachową podpiąć do tego AP i ustawić go w trybie AP Client i następnie podlaczyć go do routera, który będzie rozsyłał sygnał po całym domu!
Dobrze. :)
Jo_gurt pisze:Wlasnie podejrzewam, ze ISP przechodzi na 5GHz
Też odniosłem takie wrażenie.

[ Dodano: 2007-11-22, 08:11 ]
Chwilke mnie nie było przy kompie a widzę, ze przez ten czas matyss1986, już odpisał.
matyss1986 pisze:Rozumie teraz, że lepiej będzie kupić router Linksys WRT54GL-EU 2,4 GHz, który będzie spokojnie obsługiwany przez AP Linksys WAP54A
Tak spokojnie możesz kupić.
matyss1986 pisze:Czy nie można tego rozwiązać za pomocą jednego urządzenia?
Obawiam się, że przy 5GHz, bo takie ono musiałoby być, to cena by Cię "przygniotła".
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
MaxFM
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 653
Rejestracja: 2006-04-20, 15:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: MaxFM »

Jeszcze jedna wazna kwestia, mianowicie antena do 2,4 nie nadaje sie do 5 ghz wiec antenke tez musisz wymienic.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: Jo_gurt »

matyss1986 pisze:I jeszcze jedno pytanie: Czy nie można tego rozwiązać za pomocą jednego urządzenia?
Zastanawiam sie wlasnie. Teoretyzuje sobie teraz, bo przyznam sie, ze nie wiem: powinno wystarczyc zastoswanie czegos a'a wireless repeater. Oczywiscie takie sprzety sa, ale pojawia sie nowy problem (a raczej nowe kryteria):
- musi miec dwa niezalezne radia - do jednego podlaczyloby sie antene zewnetrzna, druga to by byl nadajnik domowy; oczywiscie musialby obslugiwac taki tryb - z tym bylby najwiekszy problem chyba
- oba radia musza obslugiwac 5GHz, bo juz widzialem takie cos na allegro, ale jedno radio bylo 5GHz a drugie standardowe 2,4GHz
No i w takim ukladzie mozemy podlaczyc tylko jednego kompa.
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: morion »

jedyne godne polecenia rozwiazanie to RB133 z dwoma interfejsami wlan
jutro to dzis... tyle że jutro :)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: zDaleKi »

morion pisze:godne polecenia rozwiazanie to RB133 z dwoma interfejsami wlan
Hehe => >KLIK< może tak?
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: morion »

jakby nie bylo to chyba jedyny sprzęt na takie rozwiązania:)
jutro to dzis... tyle że jutro :)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: Jo_gurt »

morion pisze:jakby nie bylo to chyba jedyny sprzęt na takie rozwiązania:)
No wlasnie, ale sama taka plytka kosztuje ok 300zl. Wiec chyba polaczenie AP+Router bedzie latwiejsze we wdrozeniu.
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: morion »

no nie ma nic za darmo... :) to się tyczyło jedynie konkretnego rozwiązania w jednym urządzeniu... wiadomo że dwa AP zrobią to samo np jakiś APC typu TP-link 501 i do tego router linksysa z wgranym tomato ... :)
jutro to dzis... tyle że jutro :)
matyss1986
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2007-11-21, 22:28
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: matyss1986 »

Ja cały czas siedze na necie i studiuje wszystko o sieciach bo chce zastosować jak najlepsze rozwiązanie w rozsądnej cenie co nie znaczy w najniższej. Z tego co mi się udało dowiedzieć to ten Access Point Linksys WAP54A Access Point 5Ghz 802.11a nie może niestety pracować w trybie AP Client :/ Czy to prawda? Ma ktoś może ten sprzęt i może to potwierdzić? Zależy mi, żeby skompletować sprzęt Linksysa. Jeżeli ten AP nie obsługuje trybu AP Client to chyba będę się musiał zdecydować na Linksys WAP55AG. Jest to oczywiście droższe rozwiązanie bo cena tego AP to około 465 zł + router Linksys WRT54GL-EU za około 220 zł to razem 685 zł. Trochę dużo! Może polecacie jakieś inne rozwiązania. Typu np. AP Ovislink'a lub Sparklana?
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: morion »

685zł? to juz wolałbym postawić tego Mikrotika na RB133 :) dużo wieksze możliwości, bezawaryjność, małe gabaryty no i All-in-One :)
jutro to dzis... tyle że jutro :)
matyss1986
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2007-11-21, 22:28
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: matyss1986 »

A możecie mi konkretnie wyjaśnić co to jest ten Mikrotik na RB133!? Co musiałbym kupić? Ile by mnie to kosztowało? I inne szczegóły :)
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: morion »

www.mikrotik.org.pl
www.mikrotik.com
wiki.mikrotik.com
www.interprojekt.pl
www.cyberbajt.pl
google.pl
a to tylko mala cześć linków pod którymi znajdziesz wystarczające informacje... no ale trzeba chcieć jeszcze... ;)

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2007-11-23, 14:03 ]
Zmieniłem jeden link na bardziej klikalny.
Ostatnio zmieniony 2007-11-23, 14:02 przez morion, łącznie zmieniany 1 raz.
jutro to dzis... tyle że jutro :)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: zDaleKi »

Tu jeden z lepszych opisów >KLIK<

Dodam, że nie próbowałem, ale chyba teoretycznie można do tego dodać moduł do obsługi HSDPA. Wtedy na bazie tego mamy routerek HSDPA + WiFi :)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: morion »

no chociażby od wersji 2.9.28 jest:
added support for Novatel U730 (Wireless HSDPA Modem)
pelną listę obsługiwanych urządzeń można znaleźć na www.mikrotik.com :)
ja mam kilka urządzeń opartych o ten system, głównie PeCety ale i jakiś RB się znajdzie:)
jutro to dzis... tyle że jutro :)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: zDaleKi »

Szkoda tylko, że modemy HSDPA pasujące do niego są jeszcze dosyć drogie. Razem wszytko pewnie kosztowałoby jakieś ponad 1000zł :(
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
matyss1986
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2007-11-21, 22:28
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: matyss1986 »

Nie rozumie o co chodzi z tym Mikrotikiem choć sie staram :/ Wytłumaczy mi to ktoś jak laikowi!? Mam antene na dachu dostosowaną do 5 GHz i kabel od niej do pokoju zakończony S-RMA i co dalej!? Co mam kupić? Jak to podłączyć? Jak rozesłać sygnał po całym domu? Nie widzę tam żadnej antenki! Dla mnie to krzemowa płytka, z którą nie bardzo wiem co zrobić!?
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: morion »

bo jakbyś sie postarał to zajarzyłbyś że to platforma a nie cały zestaw... RB to płytka ze slotami miniPCI w które możesz włożyć karty wifi pasujące do tego gniazda... płytka sprzedawana jest z licencją na ten software więc masz w pełni legalny sprzęt... Zestaw do pełnego działania w Twoim przypadku powinien zawierać:
1. RB133
2. zasilacz
3. 2xkarta wifi miniPCI polecam sparklan 123ag albo wistron CM9 , to jedne z tańszych ale bardzo dobre karty
4. 2x pigtail czyli przejściówka Ufl-rsma (Ufl to typ gniazda na tych kartach, rsma to gniazdo do takie jak w wiekszości zwykłych kart wifi na PCI)
5. przydałaby sie jakaś obudowa;)

tą antene z dachu podpinasz pod jedną kartę, a do drugiej karty podłaczasz jakąś antenkę która ma nadawać na dom czy gdzie tam ci sie podoba...
ot i cała filozofia

[ Dodano: 2007-11-23, 18:17 ]
BliSki pisze:Szkoda tylko, że modemy HSDPA pasujące do niego są jeszcze dosyć drogie. Razem wszytko pewnie kosztowałoby jakieś ponad 1000zł :(
powiem szczerze że nie znam nikogo kto taki sprzęt wykorzystuje;))) ale to pewnie specyfika branży...
mikrotik to oprogramowanie typowe dla sieci WiFi korzystających z pasma 2.4 i 5GHz oraz jako soft dla routerów. Bazuje na linuxie więc jest bezpieczne i w wersjach "stable" bardzo dobre. Ma pewne niedoróbki jesli chodzi o firewall chociażby, ale jako soft do typowego AP jest świetne. Obecne stabilne wersje 2.9.48 i 2.9.49 można spokojnie instalować bez obawy że coś nie bedzie działać, ale obecnie dopracowywana jest wersja 3.0 z dużo wiekszymi możliwościami i bardziej dopracowana pod wzgledem wydajności RouterBoardów, które jednak w dużym stopniu ustępują mocą obliczeniową PeCetom kalibru pIII 550MHz
jutro to dzis... tyle że jutro :)
matyss1986
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2007-11-21, 22:28
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: matyss1986 »

Witam po krótkiej nieobecności :)
Wszystko się już wyjaśniło i net śmiga już, aż miło :)
Okazało się, że mój ISP zamontował mi MikroTik'a na dachu w panelu. Z tego idzie kabel zakończony końcówką RJ45 do adaptera PoE dokładnie takiego jak TUTAJ . Z adaptera wychodzi kabel do routera Linksys WRT54GL-EU v.1.1, ma którego się ostatecznie zdecydowałem. Moja opinia po kilku dniach testowania celująca :) Jak na razie będę testował router ze względu na gwarancję, a po kilku miesiącach przechodzę na Tomato.
Awatar użytkownika
Borg
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2007-05-15, 13:43
Lokalizacja: Stolica sadownictwa

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: Borg »

matyss1986 pisze:Jak na razie będę testował router ze względu na gwarancję, a po kilku miesiącach przechodzę na Tomato.
Jak CI się przez kilka dni nie będzie nic działo to po co czekać kilka miesięcy i się męczyć :D ?
Swoją drogą to ISP jak tak każdemu montuje MT na dachu to tylko dobrze o nim świadczy i miód malina dla klientów :hyhy: .
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: morion »

klient placi klient wymaga;) swoja droga to na czyj koszt ten mikrotik został zainstalowany? ;)
jutro to dzis... tyle że jutro :)
matyss1986
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2007-11-21, 22:28
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: matyss1986 »

MikroTik został zainstalowany za całe 1,22 zł przy podpisaniu umowy na 3 lata z firmą Hyperion. Gdy dowiedziałem się o tej ofercie nie zastanawiałem się nad nią ani chwili :)
Byłem nawet pierwszym klientem w okolicy, który się na to zdecydował :D Oczywiście net śmiga, aż miło. Zero awaryjności, a zanikanie sygnału itd. to przeszłość. Polecam każdemu takie rozwiązanie.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nie mogę tego zrozumieć!? - Przejście ISP na 5GHz + WiFi dom

Post autor: zDaleKi »

matyss1986 pisze:MikroTik został zainstalowany za całe 1,22 zł przy podpisaniu umowy na 3 lata z firmą Hyperion
Masz jakiegoś linka do tej oferty?
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
ODPOWIEDZ