Przejście z LTE na światłowód w Play + ONT

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Przejście z LTE na światłowód w Play + ONT

Post autor: wesolyyyy »

Cześć.
Położyli mi światłowód! :)
Niestety zrodziło to kilka problemów. Po pierwsze, wcześniej miałem internet domowy LTE od Orange, ale byłem między sektorami masztu i nie działało to idealnie. Orange za zerwanie umowy po roku chciało mniej niż wynosił miesięczny abonament za pakiet internetu domowego LTE, mój numer telefonu oraz Netflix. Także umowę zerwałem, przeszedłem do Play, oczywiście z racji nadajnika w pobliżu. Co ciekawe Orange nadal opłaca mi Netflixa :D
Teraz pojawiła się opcja podłączenia światłowodu. W sumie chciałbym na niego przejść, jednakże z racji trwającej umowy z Playem jestem do nich przykuty kajdankami. Na infolinii dowiedziałem się że istnieje możliwość napisania wniosku o anulowanie obecnej umowy bez kary pod warunkiem podpisania umowy na światłowód, aczkolwiek muszę udać się w tym celu do salonu Play. W salonie goście robią duże oczy bo nic o czymś takim nie słyszeli i stwierdzili że źle usłyszałem. Wiecie może coś o tym? Jak można to załatwić?

Druga sprawa, ważniejsza. Mam całkiem przyzwoity router i absolutnie nie zamierzam używać tej zabawki którą dodaje Play do umów. Zapytałem o to czy zamiast routera mogą mi zamontować ONT. Dostałem odpowiedź że nie ma takiej możliwości. Podejrzewam że możecie mieć o tym inne zdanie :) Jakie mam możliwości?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Przejście z LTE na światłowód w Play + ONT

Post autor: wojteks »

wesolyyyy pisze: 2024-05-25, 22:54 Jakie mam możliwości?
Wszystkie przedstawiłeś, a o czymś innym niż router od operatora światłowodu zapomnij.
Nie pomagam na PW!
kapcer
Stały użytkownik forum
Posty: 69
Rejestracja: 2023-08-13, 11:40

Re: Przejście z LTE na światłowód w Play + ONT

Post autor: kapcer »

Powinno się dać podmienić router od Play na ONT Leoxa. Poszukaj na forum trzepak.pl.
alias
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 516
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Przejście z LTE na światłowód w Play + ONT

Post autor: alias »

Mój syn ma światłowód od Play w mieszkaniu więc wiem że:

1. Zmiana umowy jest możliwa. Odbyła się w salonie, ale dziewczyna z salonu musiała konsultować się telefonicznie z BOK'iem.
Był to wrzesień zeszłego roku.

2. Usługa działa na infrastrukturze Orange, ale działa dobrze.

3. W mieszkaniu technik zainstalował oddzielne ONT i router (taka beczka) spięte ethernetem.
Podmiana routera na żaden inny nie powiodła się - tylko play'owy router autoryzuje się i uruchamia się usługa.
Trzepakowe porady nie sprawdziły się.

4. Router jest prosty, ale o dziwo działa wyśmienicie - szybki, stabilny, bardzo dobry zasięg WiFi i ogólnie bezproblemowy.

Ogólnie ta usługa działa dużo lepiej niż moja światłowodowa Toya.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Przejście z LTE na światłowód w Play + ONT

Post autor: wesolyyyy »

Wolałbym mieć pewność że mogę użyć swojego routera. Teraz mam LTE i wystarczająco długo walczyłem z podwójnym NATem, także wolę nie łączyć już wielu routerów w szeregu. Bo jak przejdę z LTE na światłowód to nie będzie odwrotu, aczkolwiek infrastruktura zostanie u mnie tak czy tak. Za dużo kosztowała :D
U mnie już się dowiedziałem o sieci wszystkiego. Jest to sieć prywatna firmy w okolicy która ciągnie kable po miejscowościach i zarządza siecią, ale nie bawią się w sprzedaż klientom i zabawę w BOK, tylko udostępniają infrastrukturę dostawcom.
Widze że tutaj nie ma subforum od światłowodów, czyli prawdopodobnie jestem w złym miejscu :)
alias
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 516
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Przejście z LTE na światłowód w Play + ONT

Post autor: alias »

wesolyyyy pisze: 2024-05-27, 17:31 Wolałbym mieć pewność że mogę użyć swojego routera.
Na 99% nie użyjesz swojego routera.
Tylko pytanie czy aby na pewno musisz go użyć? Co Ty takiego na nim masz?
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Przejście z LTE na światłowód w Play + ONT

Post autor: wesolyyyy »

alias pisze: 2024-05-27, 20:58 Na 99% nie użyjesz swojego routera.
Tylko pytanie czy aby na pewno musisz go użyć? Co Ty takiego na nim masz?
Niewiele i na upartego nie musiałbym go koniecznie używać, aczkolwiek zarządza on pracą punktów AP łącznie nadając kilka sieci Wifi (2,4 i 5GHz użytkowe, drugi komplet taki dla gości bez hasła, i sieć 2,4GHz ukryta dla IoT popodłączanych po całym domu). Mam na nim ustawiony priorytet danych dla kilku urządzeń oraz VPNa AdGuarda. Przydatna byłaby też obsługa VLANów ale to już opcja bo mam poukrywane kilka urządzeń w sieci. Tyle z rzeczy które jego następca koniecznie musiałby ogarniać.
Miałem JEDEN router otrzymany od operatora który może nie miał bajerów, ale przynajmniej działał poprawnie latami. Był to taki biały prostokątny DGT. I na odpowiednim sofcie można było podnieść moc WiFi do wesołych poziomów :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26175
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Przejście z LTE na światłowód w Play + ONT

Post autor: wojteks »

alias pisze: 2024-05-27, 20:58 Na 99% nie użyjesz swojego routera.
Użyje o ile pierwszy (ten od operatora) odpowiednio skonfiguruje, DMZ czy przekierowania portów. Oczywiście ta zabawa ma sens tylko jeżeli Play daje zewnętrzne/publiczne IP na światłowodzie.
Nie pomagam na PW!
alias
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 516
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Przejście z LTE na światłowód w Play + ONT

Post autor: alias »

wojteks pisze: 2024-05-29, 05:59 Użyje o ile pierwszy (ten od operatora) odpowiednio skonfiguruje, DMZ czy przekierowania portów. Oczywiście ta zabawa ma sens tylko jeżeli Play daje zewnętrzne/publiczne IP na światłowodzie.
Nie, no ja rozumiem że pytanie jest o sytuację kiedy całkowicie eliminujemy ten od operatora.
wesolyyyy
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2023-03-18, 14:59

Re: Przejście z LTE na światłowód w Play + ONT

Post autor: wesolyyyy »

alias pisze: 2024-05-29, 10:25
Nie, no ja rozumiem że pytanie jest o sytuację kiedy całkowicie eliminujemy ten od operatora.
Dokładnie tak. Podobno da się to zrobić pod względem... informatycznym, znaczy że jest to możliwe. Kwestia skonfigurowania własnej wkładki czy ONT tak by pracował z siecią operatora. Niestety nie znam się na tym, gorzej że nie będę miał nawet możliwości "spróbować" bo zmiana umowy na światłowód to ruch w jedną stronę. Jak się nie uda zrobić tego jak chcę to będzie problem.
ODPOWIEDZ