polowane na UMTS

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: polowane na UMTS

Post autor: ja.michal »

asiek120, tutaj patrzyłeś?
http://www.soltronik.pl/
Minus jest taki, że zamówienie internetowe musi mieć minimum 30zł (albo 20).
Nie wiem czy da się zamówić zarobiony kabel.
Awatar użytkownika
asiek120
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2006-11-05, 10:49
Lokalizacja: Polska

Re: polowane na UMTS

Post autor: asiek120 »

kabel zarobić to żaden problem.

Ale im więcej czytam o kablach tym bardziej nie wiem jaki kupić h1000 czy h155 ?

ja.michaldzięki za link
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: polowane na UMTS

Post autor: ja.michal »

asiek120 pisze:kabel zarobić to żaden problem.
Z kablami antenowymi nie jest tak super. Bez zaciskarki ciężko, ale jak się człowiek uprze to zrobi.
asiek120 pisze:Ale im więcej czytam o kablach tym bardziej nie wiem jaki kupić h1000 czy h155 ?
Z tego co słyszałem to h155 jest lepszy do 3G. Więcej jest też końcówek na h155. Mówię tu głównie o FME.
asiek120 pisze:ja.michaldzięki za link
Niema za co. ;)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: polowane na UMTS

Post autor: bob »

Oczywiście, że h1000 będzie lepszy tylko czy warto?
Na końcu jednak jeśli to ma być często odpinane to jednak przejście na jakiś miększy kabel by się przydało.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: polowane na UMTS

Post autor: ja.michal »

bob pisze:Oczywiście, że h1000 będzie lepszy tylko czy warto?
bob, w tym wypadku chyba nie opłaca się skórka za wyprawkę.
Awatar użytkownika
asiek120
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2006-11-05, 10:49
Lokalizacja: Polska

Re: polowane na UMTS

Post autor: asiek120 »

Ponieważ skurczyły mi się fundusze i nie znalazłem nikogo, kto by zacisnął mi końcówki kupiłem antene "tubową".
Sprawdziłem w automapie i na stronach zasięgu plusa jak to u nie jest u wskoczyłem na dach ustawiać antenę. Na niebiesko jest zaznaczone skierowanie anteny.
Obrazek
Obrazek
Wg mnie powinienem łapać bliższy mi BTS a łapie ten bardziej oddalony.
Polaryzacja patrząc od strony naklejki jest o około 30st przeciwnie do wskazówek zegara.
Jeżeli przekręcę zgodnie ze wskazówkami zegara 45' to łapie bliższy BTS ale csq jest słabsze.
Anteną celowałem między bloki bo inaczej wartość csq spadała
max csq jakie wyciągnąłem to 12.99. wczoraj padało wieczorem to spadło do 9.99
Czy te wartości są zadowalające.
Przed chwilą zrobiłem test. Obrazek
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: polowane na UMTS

Post autor: YaHooo »

asiek120 pisze:Na niebiesko jest zaznaczone skierowanie anteny
A próbowałeś celować anteną w BTS'a i wtedy sprawdzić jakie masz prędkości?
asiek120 pisze:max csq jakie wyciągnąłem to 12.99. wczoraj padało wieczorem to spadło do 9.99
No to raczej mała ta wartość, przy złej pogodzie lub burzy może często Ci zrywać połączenie. Chociaż wynik prędkości nawet całkiem dobry.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
asiek120
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2006-11-05, 10:49
Lokalizacja: Polska

Re: polowane na UMTS

Post autor: asiek120 »

YaHooo pisze:A próbowałeś celować anteną w BTS'a i wtedy sprawdzić jakie masz prędkości?
celując w BTS zasłania mnie blok i csq = 8.99 prędkości wtedy nie testowałem. ustawiając antene sugerowałem się tym:
bob pisze:Ja ustawiałem bardzo precyzyjnie co do milimetra ażeby uzyskać maksymalne CSQ i to w polaryzacji 45 stopni (ukośnej).
YaHooo pisze:No to raczej mała ta wartość, przy złej pogodzie lub burzy może często Ci zrywać połączenie. Chociaż wynik prędkości nawet całkiem dobry.
na dookólnej miałem w upalny dzień przy bezchmurnym niebie csq 5,99 max speed dochodziło do 1.7 mbps (w nocy) w dzień nie sprawdzałem
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: polowane na UMTS

Post autor: bob »

na dookólnej miałem w upalny dzień przy bezchmurnym niebie csq 5,99 max speed dochodziło do 1.7 mbps
To możliwe i nie przeczę lecz by była stabilność taka "prawie" jak przy kablówce (ja tak miałem) to CSQ musi być powyżej 25 punktów. Mi udało się osiągnąć praktycznie max. :)
Awatar użytkownika
asiek120
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2006-11-05, 10:49
Lokalizacja: Polska

Re: polowane na UMTS

Post autor: asiek120 »

ehh. Wieczorem podniosę masz o jakieś 40 cm wyżej. Wczoraj podniosłem o tyle samo to csq ciut wzrosło :)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: polowane na UMTS

Post autor: YaHooo »

bob pisze:lecz by była stabilność taka "prawie" jak przy kablówce (ja tak miałem) to CSQ musi być powyżej 25 punktów
Ja osobiście nie używam żadnej anteny zewnętrznej i CSQ mam wahające się 17-19 i odczuwam jakieś niestabilności tylko przy wielkiej burzy albo wielkim deszczu. Zatem jeszcze dla asiek120 brakuje nieco :) Ale jak nie ma zrywania połączenia albo jakichś niestabilności łącza to może tak być moim zdaniem.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
EmTeeDee

Re: polowane na UMTS

Post autor: EmTeeDee »

cześć! a jak ja bym chciał ''zapolować'' na UMTS które ma Plus i Play w Ełku od którego ja mieszkam 10km. jaką musiał bym mieć antenę?-panelowa,ATK,satelitarna.i jak to jest z kablem czy nie przeszkadza jego długość chciałbym antenę umieścić ok.20m.nad ziemią?? :D
Awatar użytkownika
asiek120
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2006-11-05, 10:49
Lokalizacja: Polska

Re: polowane na UMTS

Post autor: asiek120 »

YaHooo pisze:Ja osobiście nie używam żadnej anteny zewnętrznej i CSQ mam wahające się 17-19 i odczuwam jakieś niestabilności tylko przy wielkiej burzy albo wielkim deszczu. Zatem jeszcze dla asiek120 brakuje nieco :) Ale jak nie ma zrywania połączenia albo jakichś niestabilności łącza to może tak być moim zdaniem
Połączeń nie zrywa czasem tylko jest przeskok z HSDPA na UMTS (widać to po częstotliwości mrugania diody na modemie).

Powiedzcie mi czy ma znaczenie w którym miejscu będą uchwyty mocujące antenę do masztu ?? Chodzi o te plastikowe obejmy ze śrubami.
Mają być tak jak na zdjęciu czy może na końcówce o kabel między nimi czy moze jest to bez znaczenia ?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: polowane na UMTS

Post autor: YaHooo »

[email protected] pisze:bym chciał ''zapolować'' na UMTS które ma Plus i Play w Ełku od którego ja mieszkam 10km
Generalnie to będzie ciężka sprawa. Bez widoczności optycznej oraz czystej strefy Fresnela nie masz co nawet o tym marzyć.
[email protected] pisze:jak to jest z kablem czy nie przeszkadza jego długość chciałbym antenę umieścić ok.20m.nad ziemią?? :D
Zatem tego kabla będzie bardzo dużo (pewnie 30m) wtedy przy słabej jakości kablu jego tłumienie zabije zysk anteny.
asiek120 pisze:Połączeń nie zrywa czasem tylko jest przeskok z HSDPA na UMTS (widać to po częstotliwości mrugania diody na modemie).
To akurat jest normalny objaw. Po pewnym czasie bezczynności modem się przełącza z HDSPA na UMTS. Jak będzie chciał coś przesłać to przejdzie na HSDPA.
asiek120 pisze:Mają być tak jak na zdjęciu
Ja myślę, że najlepiej jakby było wszystko tak jak na zdjęciu, ale to jest moje osobiste zdanie na ten temat.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
EmTeeDee

Re: polowane na UMTS

Post autor: EmTeeDee »

czyli moje marzenie o UMTS przeszło mi koło nosa :cry: a inne rozwiązania np.ruter na strychu reszta po wifi? a kable są'' lepszej jakości ''i gorszej?? :szok:
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: polowane na UMTS

Post autor: bob »

YaHooo pisze:Ja osobiście nie używam żadnej anteny zewnętrznej i CSQ mam wahające się 17-19 i odczuwam jakieś niestabilności tylko przy wielkiej burzy albo wielkim deszczu.
CO może być wkurzające a zwłaszcza w zimie przy częstych opadach śniegu. Na szczęście mamy jakieś ocieplenie w ostatnim czasie ale za to trąby powietrzne itp. Ja musiałem uzyskać max ponieważ zbyt wiele urządzeń było podłączonych do tego Orange (kilka kompów, zabawek, radio internetowe i telefon voip). :)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: polowane na UMTS

Post autor: YaHooo »

[email protected] pisze: a inne rozwiązania np.ruter na strychu reszta po wifi?
No cóż takie rozwiązanie jest jak najbardziej :ok: Jednak wciąż nie wiadomo czy będziesz mógł złapać ten UMTS. Masz możliwość wejścia jak najwyżej i wymuszenia w telefonie/modemie trybu 3g i sprawdzenia czy masz chociaż minimalny zasięg? Bez tego raczej nie ma co myśleć dalej.
[email protected] pisze: a kable są'' lepszej jakości ''i gorszej?? :szok:
No jasne jedne kable tłumią mniej sygnał inne bardziej. Przy kablu 20m łatwo o to ażeby to co wzmocni dobra antena osłabił marnej jakości kabel.
bob pisze:Ja musiałem uzyskać max ponieważ zbyt wiele urządzeń było podłączonych do tego Orange (kilka kompów, zabawek, radio internetowe i telefon voip). :)
Ja nie mam takich wymagań. A druga rzecz to jest to, że modem siedzi w laptopie i nie chcę się wiązać dodatkowym kablem z anteną zewnętrzną.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: polowane na UMTS

Post autor: bob »

YaHooo pisze:nie chcę się wiązać dodatkowym kablem z anteną zewnętrzną.
Dlatego korzystałem z wrt54g3g przez WiFi. :)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: polowane na UMTS

Post autor: YaHooo »

bob pisze:Dlatego korzystałem z wrt54g3g przez WiFi. :)
Dlatego właśnie też się zastanawiam nad takim rozwiązaniem, ale jak to bywa czasu na to nie ma ostatnio.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: polowane na UMTS

Post autor: bob »

YaHooo pisze:Dlatego właśnie też się zastanawiam nad takim rozwiązaniem,
Dlatego jak znajdziesz to zapraszam na PW. :)
Awatar użytkownika
asiek120
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2006-11-05, 10:49
Lokalizacja: Polska

Re: polowane na UMTS

Post autor: asiek120 »

maszt podniesiony i po 3h na dachu wyciągnąłem csq 15.99.
antena wycelowana w BTS na ul. Stacyjnej a łapie zasięg z Zagórzańskiej :) jak celuje w zagórzańską to csq drastycznie spada :/
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: polowane na UMTS

Post autor: bob »

asiek120 pisze:15.99.
No zawsze te kilka punktów (wg mnie ważne) teraz pozostaje Ci obserwować stabilność w niepogodę a także sprawdzić następnym razem polaryzację 45 stopni chyba, że właśnie taki ustawiłeś. Ja panel mam obrócony właśnie o taki kąŧ w lewo od pionu. :)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: polowane na UMTS

Post autor: YaHooo »

asiek120 pisze:antena wycelowana w BTS na ul. Stacyjnej a łapie zasięg z Zagórzańskiej :) jak celuje w zagórzańską to csq drastycznie spada :/
No to moim zdaniem niech lepiej tak zostanie jak jest. Chyba, że uda Ci się jeszcze zwiększyć CSQ.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
asiek120
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2006-11-05, 10:49
Lokalizacja: Polska

Re: polowane na UMTS

Post autor: asiek120 »

zastanawiam sie czy nie skrócić i przelutować kabla. zawsze to -3 metry
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: polowane na UMTS

Post autor: bob »

asiek120 pisze:zawsze to -3 metry
Jeśli uważasz, że Ci wystarczy krótszy kabel to tak. Możesz zyskać parę punktów.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: polowane na UMTS

Post autor: YaHooo »

asiek120 pisze:zastanawiam sie czy nie skrócić i przelutować kabla. zawsze to -3 metry
Tylko, że pamiętaj jak źle to zrobisz możesz stracić kilka punkcików na sile sygnału.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: polowane na UMTS

Post autor: ja.michal »

asiek120, z tego co widziałem to na teście mimo niskiego CSQ miałeś niezłą prędkość i nawet bardzo dobry ping. :)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: polowane na UMTS

Post autor: bob »

ja.michal pisze:na teście mimo niskiego CSQ miałeś niezłą prędkość i nawet bardzo dobry ping.
ja.michal, przeczytaj wszystkie posty. ;)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: polowane na UMTS

Post autor: ja.michal »

Czytałem i trochę dziwne. ;)
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: polowane na UMTS

Post autor: SQ08 »

Oświadczam, iż przeczytałem wszystkie posty owego tematu i uważam, że Ping nie jest w cale za dobry, wygląd prędzej jak dobry ping na UMTS niż HSPA...

Takie Pingi osiągam na SAMYM UMTS'ie bez HSDPA.

Obrazek
ODPOWIEDZ