[Sferia] Antena do sferii

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

Paweł
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2007-11-22, 09:41
Lokalizacja: Józefów

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: Paweł »

W sobotę moja antena wywędrowała na najwyższy punkt w domu (dach) i tu niestety zonk
prędkości spadły niemiłosiernie
teraz max jest 256kbit/down
pingi do sferii spadły do 8 ale zaskakujące jest to że nie osiągam prędkości którą sie chwaliłem wcześniej
mam w związku z tym pewną teorie
że niestety ważne jest to jak wysoko umieszczony jest "modem"
ponieważ najlepsze wyniki miałem wtedy kiedy modem był na zewnątrz domu(spacery z laptopem w poszukiwaniu zasięgu) lub jak próbowałem ustawić antenę i modem razem ze mną i laptopem był wysoko
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: bob »

A nie, że kabel antenowy dłuższy dałeś ?
Paweł
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2007-11-22, 09:41
Lokalizacja: Józefów

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: Paweł »

kabel jest ten sam który dostałem w komplecie z anteną więc tutaj nic sie nie zmieniło
za każdym razem antena i kabel była/był bez zmian
jak było 10mb tak jest
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: bob »

Hmm, to ciekawe i wygląda tak jakby antena nie działała tylko modemem sygnał zbierał.
Może to przypadek o którym kiedyś pisał al-czerniawski, że zwarcie na gnieździe antenowym jest.
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: al-czerniawski »

Przypadek, który opisywałem był inny. Ułamana końcówka wtyczki utknęła w gniazdku antenowym wyłączając faktycznie antenę wewnętrzną. Tak mi to przynajmniej wyglądało po zachowaniu się modemu i po oglądzie budowy gniazdka. Modem bez podpiętej standardowej antenki wykazywał nienormalnie b.słaby sygnał, a ułamana końcówka wyraźnie zwierała antenę wewnętrzną.
Czyli podłączona antena powinna normalnie funkcjonować.
Szukałbym innych powodów zjawiska opisywanego przez Pawła.
Do głowy przychodzi mi jedynie potrzeba sprawdzenia samej anteny i jej kabla. A także poprawność ustawienia anteny. Ewentualnie zweryfikowanie anteny na innym modemie.
U mnie w tej chwili ping to ok. 199 ms. Przepustowość w warstwie aplikacji 973.73 kilobitów/s. Uważam, że dość dobre.
U Pawła ping 8 ms ! Przy takich pingach to i transfery powinny być chyba lepsze?
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: bob »

al-czerniawski pisze:U Pawła ping 8 ms ! Przy takich pingach to i transfery powinny być chyba lepsze?
Sam nie wiem przy radiówce ping 8ms to raczej niemożliwe. Czy na pewno chodzi o 8ms ? :niepewny:
Paweł
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2007-11-22, 09:41
Lokalizacja: Józefów

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: Paweł »

ping oscyluje pomiędzy 10a 6ms (dokładnie milisekundy) sprawdzane programem ping 32
jest to ping do sferii
oczywiście średni ping
sam jestem zaskoczony
oczywiście na speed test pokazuje 190-230 ms
prędkości down max 420kbit/s
up 128-132 kbit/s strona z programem ping

zuważyłem jeszcze taką rzecz im gorszy ping tym lepszy transfer , to dopiero dziwne
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: al-czerniawski »

Paweł pisze:speed test pokazuje 190-230 ms
To chyba bardziej zbliżone do prawdy.
Swoje pingi mierzyłem z konsoli Ubuntu na Sferię 193.41.112.18
Speedtest.net pokazuje mi podobne pingi, ale podbudowuje mnie pokazując wyższe (ok. 1200 kbps) niż test Sferii (ok. 970 kbps) transfery. :).
mati_21
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-08-10, 14:53
Lokalizacja: Owczarnia

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: mati_21 »

Witam !

Mam problem dotyczący końcówki anteny, która została w modemie (AnyData adu-e100d). Widzę że nie tylko ja mam z tym problem :
al-czerniawski pisze:Przypadek, który opisywałem był inny. Ułamana końcówka wtyczki utknęła w gniazdku antenowym wyłączając faktycznie antenę wewnętrzną. Tak mi to przynajmniej wyglądało po zachowaniu się modemu i po oglądzie budowy gniazdka. Modem bez podpiętej standardowej antenki wykazywał nienormalnie b.słaby sygnał, a ułamana końcówka wyraźnie zwierała antenę wewnętrzną.
Co możecie mi poradzić ? Byłem z tym w sferii ale wg. nich wszystko jest w porządku, bo modem działa ( od 1kbps do 60kbps :klnie: ).Nowa antena nie chce wejść do gniazda (zapewne dlatego że stara końcówka ją blokuje) .Byłbym wdzięczny za pomoc.
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: al-czerniawski »

Chyba nie obędzie się bez otwarcia obudowy modemu. W Axesstelu, z jakim miałem problem, była możliwość przepchnięcia ułamanego końca, przez gniazdko do wewnątrz modemu. Przy otwartej obudowie można było złamaną szpilkę wyrzucić by nie powodowała zwarć. Choć miałem klienta, który tylko wepchnął przeszkadzającą szpilkę i używał modem dalej nie pozbywając się ułamka.
Dodatkowo bym sprawdził czy do blokady gniazda nie przyczyniają się pogięte elementy kontaktów w samym gniazdku.
Generalnie powinno się dać zobaczyć przy pomocy lupy czy faktycznie coś tkwi w otworze gniazdka. No i należy sprawdzić czy sam wtyk antenki jest sprawny. Axesstel i AnyData mają różne, niezamienne, rozmiary wtyczek.
mati_21
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-08-10, 14:53
Lokalizacja: Owczarnia

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: mati_21 »

Sukces i ... porażka !
Po użyciu niewielkiej siły wtyczką nowej anteny przepchnąłem stary ułamek. Jednak po podłączeniu anteny nie widać żadnej poprawy. Będę musiał kolejny raz udać sie do "profesjonalistów" ze sferii. Dzięki za pomoc
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: al-czerniawski »

mati_21 pisze:Byłem z tym w sferii ale wg. nich wszystko jest w porządku, bo modem działa ( od 1kbps do 60kbps
Zakładając, że napisałeś o kbps nie o kBps, oraz nie przekroczyłeś limitów i nie masz regulaminowo przyciętego transferu to może dopytaj się czy przypadkiem nieregulaminowo nie przycięto Ci transferu. Poczytaj w innych wątkach o przypadkach złośliwego przycinania transferów.
ervin2312
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2008-08-16, 20:58
Lokalizacja: pruszków

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: ervin2312 »

Jak się nazywa ta końcówka od anteny do modemu axesstel?
Ostatnio zmieniony 2008-09-04, 19:06 przez ervin2312, łącznie zmieniany 1 raz.
ervin
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: al-czerniawski »

Zapewne chodzi Ci o konektor antenowy, przejściówkę z gniazdka modemu do anteny zewnętrznej.
Jeśli są, to są trudno dostępne. Osobiście swoim klientom przerabiam z końcówki od oryginalnej antenki ucinając odcinek ok. 20 cm i zarabiając ucięty kabel końcówką FME.
Koszt konektorka w efekcie dość znaczny.
Szczęśliwi ci co mają AnyDatę. Do niej można kupić gotowe konektorki.
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Ustawienie anteny

Post autor: al-czerniawski »

Bawiłem się dziś z modemem mobilnym ADU-520C (3,1 Mb). Doczepiłem antenkę drutową z kompletu antenki magnetycznej od modemu ADU-E100D (2,4 Mb). Uzyskałem poprawę sygnału.
Przy okazji odkryłem, że antenka w pozycji poziomej daje wyraźnie lepsze efekty. Zdziwiło mnie to trochę. Do starej AnyDaty mam podpiętą antenę ATK. Od jakiegoś czasu pogorszył mi się mocno sygnał. Transfery spadły z 250-1000kbps do 80-700kbps. Po tym doświadczeniu postanowiłem obrócić antenę o 90 stopni. okazało się, że nastąpiła wyraźna poprawa sygnału a transfery powróciły do dawnych wielkości.
W tej chwili mam:
Wielkość pliku testowego 2.0 MB
Czas trwania testu 55 s
Przepustowość w warstwie aplikacji 295.08 kilobitów/s
Szacowana przepustowość w warstwie transmisji IP 339.34 kilobitów/s
Szacowana przepustowość łącza radiowego EVDO 614.40 kilobitów/s
Choć do niedawna osiągałem w tych godzinach 60-80kbps.
Myślałem, że obniżenie transferów to była wina anteny lub jakieś ograniczenia ze strony Sferii a okazało się, że to najprawdopodobniej Sferia zmieniła polaryzację nadajników. Tak mi się przynajmniej wydaje.
Przy okazji rozmowy z handlowcem Sferii dowiedziałem się, że Sferia ma osobne anteny do systemu 2,4 Mb i osobne do 3,1 Mb. I dlatego też modemy mobilne odznaczają się lepszą skutecznością. Może ktoś zweryfikuje te wiadomości?
Faktycznie, modem mobilny wyraźnie lepiej się sprawuje. Zaś dodana antenka druciana spowodowała, że nawet na poddaszu (wysoko) uzyskuję transfery 700-1000kbps. w lokalizacji będącej poza teoretycznym zasięgiem Sferii. W tych samych warunkach stara AnyData ADU-E100D bez dobrej anteny praktycznie nie działa.
Może ktoś ma podobne doświadczenia z innych lokalizacji?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: Jo_gurt »

al-czerniawski pisze:najprawdopodobniej Sferia zmieniła polaryzację nadajników
Fajnie by było tylko poinformować abonentów o takich działaniach :P
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: bob »

Jo_gurt pisze:Fajnie by było tylko poinformować abonentów o takich działaniach :P
Ale może to jest 45 stopni? Wydaje mi się, że na UMTS często polaryzacja może być 45 a i tak to wszystko podciąga się pod pionową.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: Jo_gurt »

Z tego co pamiętam to tolerancja polaryzacji to jakieś +/- 10 czy 15 stopni, więc ciągle optowałbym za rzetelnymi informacjami od operatora :rotfl:
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: bob »

Jo_gurt pisze:ciągle optowałbym za rzetelnymi informacjami od operatora :rotfl:
Niby tak ale (na przykładzie UMTS) musieli by wysyłać instrukcje ze spisem wszystkich stacji bazowych i dokładnie wypisanej tam polaryzacji dla każdej. Sam nie wiem czy to w ogóle tak działa na pewno ale faktycznie jak się tą antenę ustawi inaczej niż wszyscy zalecają to działa najsprawniej. :)
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: al-czerniawski »

Pytanie do bieglejszych w temacie.
Czy polaryzacje tego samego operatora mogą być różnie ustawiane na różnych nadajnikach? A jeśli tak to wg jakich reguł?

Inna sprawa to to, że Sferia nie wspiera stosowania anten dodatkowych. A jak nie wspiera to i informacje o polaryzacjach nie są propagowane.
Dla małych odbiorników mobilnych, także komórek, polaryzacja praktycznie pewnie nie ma znaczenia.
Inna sprawa w przypadku anten dodatkowych. Swoją drogą antenki magnetyczne są stawiane zazwyczaj pionowo.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: bob »

al-czerniawski pisze:Dla małych odbiorników mobilnych, także komórek, polaryzacja praktycznie pewnie nie ma znaczenia.
Inna sprawa w przypadku anten dodatkowych. Swoją drogą antenki magnetyczne są stawiane zazwyczaj pionowo.
Dokładnie to brałem pod uwagę "kręcąc" tym panelem ale wydawało mi się, że jakoś trzeba brać pod uwagę różną pozycję aparatu np. tego z antenką i najbardziej optymalnym będzie właśnie 45 stopni dla bts by to pogodzić. :)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: Patryk »

bob pisze:Dokładnie to brałem pod uwagę "kręcąc" tym panelem ale wydawało mi się, że jakoś trzeba brać pod uwagę różną pozycję aparatu np. tego z antenką i najbardziej optymalnym będzie właśnie 45 stopni dla bts by to pogodzić
polarization diversity :)
Ostatnio zmieniony 2008-11-17, 14:53 przez Patryk, łącznie zmieniany 1 raz.
Adamus1993

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: Adamus1993 »

A mozna ta antene bezzadnych problemow (Dipola ATK 20) podlaczyc do Modemu AnyData Adu-bat-100??
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: al-czerniawski »

Adamus1993 pisze:AnyData Adu-bat-100
To nie modem ale akumulator, zapewne od modemu ADU-E100D. Z modemów Sferii tylko ADU-520C nie ma gniazda antenowego.
Podłączenie anteny do modemu wymaga konektora antenowego.
Adamus1993

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: Adamus1993 »

Aha xD :zawstydzony: Tak to ten model xD ADU-E100D...

A jaki konektor jest kontabilny z tym wszystkim;] Moze jakis link :)
ryniek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2008-07-10, 13:37
Lokalizacja: 0-22

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: ryniek »

Ja mieszkam na Warszawskim Ursynowie i mam transfer ~650Kbps downloadu i ~350Kbps uploadu. Pingi w FPP online (np. CS 1.6) mam w granicach 120-230, jednak zdarza się że w stresie dochodzą nawet do 570, kilka razy miałem ping koło 860 a raz około 6k (tysiąca), ale to przez kilka sekund. Grać w CS'a nawet, się da, ale najczęściej gram na serwie kumpla lub jakichś PL, bo na zagranicznych mam powyżej 250. Wiem że software'owo raczej się nie da tego zmniejszyć, więc trza się zaopatrzyć w antenę. I teraz mam pytanie: jaka byłaby najlepsza. Patrzyłem na Dipol ATK 20 i wydaje się być dobra. Ktoś jeszcze prócz Pawła korzysta(ł) z niej? Jeśli już bym się na nią zdecydował, jak i gdzie najlepiej ją "usadowić" ?
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: al-czerniawski »

ATK20 jest b.dobra w warunkach podmiejskich. Przy odległych nadajnikach.
W warunkach miejskich zastosowanie anteny ATK20 może być dość trudne. Oczywiście należałoby ją instalować możliwie jak najwyżej, najlepiej na dachu. W blokowiskach jest to chyba mało realne.
Warto spróbować z długą dookolną anteną GSM np. 9dB. Da to wtedy szansę modemowi na podłączenie się do najkorzystniejszego BTS-a. Ja z takiej anteny korzystam z dobrym skutkiem w połączeniu z modemem mobilnym ADU-520C. W moim przypadku najlepszy efekt uzyskuję przy poziomym położeniu anteny.
Skuteczność dodatkowej typowej, małej, magnetycznej antenki modemu można poprawić ekranem z blachy. Antenka umieszczona w środku blaszanego półwalca. Ideałem byłaby parabola zamiast walca i antenka w jej ognisku.
ryniek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2008-07-10, 13:37
Lokalizacja: 0-22

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: ryniek »

No ja mieszkam w blokowisku i zasięg mam max., czyli 5 kresek, więc antena jest widać zbędna; niestety ten transfer to skacze jak chce. Niedawno miałem przez około 3 dni bardzo wysoki download: nawet do 250 KB/s (KILOBAJTÓW nie KILOBITÓW), że aż się zdziwiłem. Mam TranSFER xL. Napisałem mejla do Sferii i ktoś z biura obsługi odpisał, że tranfer zależy też od wykorzystania serwerów i przekaźników. W takim razie, wtedy mniej osób niż zwykle, musiało korzystać z tego samego przekaźnika i serwera co ja.
ODPOWIEDZ