[Sferia] Antena do sferii

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Dominik 0007
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2007-09-17, 14:33

[Sferia] Antena do sferii

Post autor: Dominik 0007 »

Mam internet w Sferii ale szybkość internetu jest bardzo wolna. Internet powinien działać z prędkością 2.5 Mb/s a działa jedynie z prędkością góra 300kbps. Wiem, że antena powinna stać na parapecie albo przynajmniej bliski okna ale kabel jest za krótki (swoją drogą operator powinien dawać możliwość wyboru anteny). Dzwoniłem do operatora ale powiedział mi jedynie, że nie może udzielić mi takich informacji, dlatego prosiłbym o pomoc w znalezieniu odpowiedniej anteny (najlepiej zewnętrznej). javascript:emoticon(':cry:')
Crying or Very sad
Ostatnio zmieniony 2009-07-07, 15:24 przez Dominik 0007, łącznie zmieniany 1 raz.
Dominik 0007
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2007-09-17, 14:33

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: Dominik 0007 »

Dzięki za pomoc :-(
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: Antena do sferii

Post autor: mar_kow »

Dominik 0007 pisze:Mam internet w Sferii...
...To niewiele mówi - skoro oczekujeszpomocy odnośnie sprzętu to opisz co posiadasz. A w ogóle sama Sferia jest trochę przereklamowana...
Dominik 0007
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2007-09-17, 14:33

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: Dominik 0007 »

Mam modem USB AnyDATA.NET ADU-E100D. A Sferia rzeczywiście jest przereklamowana ale niestety dowiedziałem się o tym po podpisaniu uwowy i teraz żałuję. Z tego co słyszałem nie jestem pierwszą osobą, która ma problem z szybkością połączenia w Sferii.
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: mar_kow »

...No to mamy mały problemik - jedyna rada to zakupić repeter USB i przedłużyć maksymalnie przewód na tę stronę gdzie spodziewamy się lepszego zasięgu... Repeter ma 5 m i możemy do niego dołączyć 3 m przedłużki USB bez utraty mocy sygnału. Możemy powtarzać ten układ kilkakrotnie na tyle ile mamy pieniędzy na repetery...:)
...A co do Sferii to na razie kiszka - dopóki infrastruktura się nie rozbuduje net będzie kiepsko chodził. A spróbuj pograć online w grę FPP - pingi są zabójcze...
Dominik 0007
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2007-09-17, 14:33

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: Dominik 0007 »

Kilka osób mi mówiło, że do Sferii nadaje się zwykła antena telewizyjna lub GSM 10-elementowa ATK 10/850-960 MHz + 10 m przewodu + gniazdo FME czy to prawda? A co do gier online... znam ten ból. Granie po nocach kiedy na serwerach jest mało osób. Dobrze, że nie korzystam z Emula tylko sieci P2M.
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: mar_kow »

...Tak, ale trzeba mieć wejście na jakąkolwiek antenę. Z danych technicznych nie wynikało że takowe jest...
Dominik 0007
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2007-09-17, 14:33

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: Dominik 0007 »

W takim razie jaki rodzaj wtyku ma ten modem? Nie mogę znaleźć informacji na ten temat.
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: mar_kow »

...Wg instrukcji samo "pudło" stanowi modem i antenę w jednym. Jedynym sposobem na polepszenie zasięgu to ustawić wszystko w jak najlepszym miejscu. W tym przypadku możliwe jest tylko przedłużenie USB, lub kupienie innego modemu... Miałem kiedyś WiFi na USB i przedłużałem do drugiego pokoju ze względu na zasięg. Operator powinien takie rzeczy uwzględniać...
Miecio
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2007-06-13, 00:49
Lokalizacja: Wa-wa

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: Miecio »

Do modemu jest oczywiście możliwość podłączenia anteny i nawet taka mała jest dołączona... Ale mnie nie pytajcie, wiem tyle co w instrukcji. A tam o wyjściu antenowym (specyfikacji technicznej) nie ma ani słowa...
Dominik 0007
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2007-09-17, 14:33

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: Dominik 0007 »

Szkoda, że Sferia nie daje możliwości wyboru anteny. Gdzieś musi być jakaś antena(oprócz tej, którą daje Sferia) która będzie pasowała do tego modemu albo przynajmniej przejściówka. Ze Sferią mam umowę podpisaną na 3 lata, może w tym czasie jakąś znajdę. W końcu chciałbym, żeby ten internet chodził jakoś przyzwoicie. javascript:emoticon(':?')
Confused
Awatar użytkownika
ksen
Stały użytkownik forum
Posty: 78
Rejestracja: 2006-04-24, 16:02
Lokalizacja: Nowodwory

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: ksen »

Witam,taka ciekawostka...;
mam Sferię,wcześniej miałem Iplusa i po nim pozostał mi konektorek od Motoroli A1000 której używałem jako modem podłączony do anteny kierunkowej UMTS takiej z Allegro,antena na dachu.
Kiedyś zagineła mi dokręcana część antenki Sferii i przymierzyłem właśnie ten konektorek od motorolki do wejścia w modemie i pasował jako tako,sygnał skoczył na max czyli tak jak mam jak antenka sferii jest dokręcona.Aha ten konektorek pasuje też do motorolki T720 (łatwiej znaleźć)...
S F E R I A MOTOROLA A1000 TECHNOMATE 9100
busiek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2006-07-11, 08:26
Lokalizacja: Gmina Leszno k/Warszawy

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: busiek »

Ja miałem zasięgu średnio 2-3 kreski i na ichniej antence często w ogóle nie mogłem się połączyć. W Dipolu na hasło Sferia dają antenę ATK-10 850-950 mHz z 10m kablem i z wtykiem FME oraz przejściówkę FME->AnyData. Z tą anteną wycelowaną w nadajnik mam już praktycznie non stop 5 kresek, więc mogę polecić takie rozwiązanie.

Co do transferów to faktycznie nie jest aż tak różowo download 300-400kb, a upload 80-100kb (wszytko w kilobitach), ale dla mnie to i tak zbawienie, bo wcześniej tu nic nie dochodziło, a GPRS jest strasznie niestabilny.
Paweł
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2007-11-22, 09:41
Lokalizacja: Józefów

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: Paweł »

a w jaki sposób mogę sprawdzić gdzie jest ten nadajnik? sferii (z której strony)
busiek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2006-07-11, 08:26
Lokalizacja: Gmina Leszno k/Warszawy

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: busiek »

Ja robiłem tak, że po zamontowaniu anteny, kręciłem ją i patrzyłem jaki jest sygnał. Tylko w niektórych kierunkach sygnał nie był maksymalny, a po za tym na ogół był maks. Wybrałem mniej więcej kierunek na miejscowość, w której jest oficjalnie Sferia i to wystarczyło.

Swoją drogą przydała by się lista dokładnych lokalizacji Sferii, podobnie jak to się ma z sieciami komórkowymi.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: zDaleKi »

busiek pisze:Swoją drogą przydała by się lista dokładnych lokalizacji Sferii, podobnie jak to się ma z sieciami komórkowymi
Dyskusja w tym temacie wydzielona tu: >KLIK - zasięg Sferii <
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: al-czerniawski »

W moim przypadku, 15 km za lasami, najskuteczniejsza okazała się antena paroelementowa umieszczona w paraboli 110 cm. Ważne jest takie umieszczenie anteny w paraboli by wykorzystać do maksimum zogniskowanie fal w miejscu gdzie zwykle jest umieszczony wlot konwertera sat. Parabolę jest też dobrze obrócić o 90 stopni. Lepiej układa się w niej antena i łatwiej jest ją skierować na nadajnik. W czasie ustawiania anteny obserwowałem wskazania siły sygnału na monitorze, przy włączonym ciągłym pingowaniu Sferii. Ważne jest też umieszczenie modemu na jak najkrótszym kablu antenowym. Ja zamknąłem swój modem AnyData ADU-E100D, w hermetycznym pudełku elektroinstalacyjnym w wywiewie komina wentylacyjnego.
Router USB na kablu 3 m umieściłem już na poddaszu. W ten sposób mam doskonałe jak na takie warunki łącze. Zwykle upload 130-140 kbps. Download w zależności od obciążenia nadajnika provider'a 200-1000 kbps. Zazwyczaj jest to w granicach 500 kbps. Dodatkowo ograniczyłem na routerze transfery na 250 kbps. i na paru komputerach, w tym WiFi, można spokojnie korzystać z dobrodziejstwa Internetu. Stabilnie, ekonomicznie i bezawaryjnie.
Jedyny kłopot to konieczność zarejestrowania, w umowie Sferii, miejsca gdzie jest teoretyczny zasięg. Inaczej panienka rozkłada ręce i mówi w kółko: nia ma Pna a zasięgu ;-).
Generalnie Sferia sprawiła mi sporą radość.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: zDaleKi »

al-czerniawski pisze:Router USB na kablu 3 m umieściłem już na poddaszu
Jakiego routera użyłeś?
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: al-czerniawski »

Sorry, chwilowo nie chcę dopowiadać więcej. Mogę co najwyżej odesłać na Allegro. Nie chcę tu się reklamować. :-(. Nick ten sam. Jeśli sprawa ważna to zapraszam na priva.

[ Dodano: 2008-01-05, 19:40 ]
Konektorki do AnyDaty kupiłem tu: http://hurtownia.erd.pl/ . Konektorki mają końcówkę męską z gwintem wewnętrznym. Typ bodaj FME. Dlatego zamawiając antenę należy prosić o zainstalowanie na kablu końcówki FME(?) żeńskiej z gwintem zewnętrznym.
BistO
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2008-02-23, 21:43
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: BistO »

Witam ja mam ten sam problem co wszyscy tu obecni - jestem posiadaczem radiowego internetu Sferii :dobani: ( AnyData CDMA USB Modem)... Mieszkam ok. 350 metrów od nadajnika , a jakość mojego łącza jest bardzo słaba... (Oczywiście zależy to jeszcze od dnia ) . Oto normalna jakość łącza bez antenki :
Obrazek
a oto co się dzieje po podłączeniu owej antenki :
Obrazek
:( widać ze jakość wyraźnie sie pogarsza...
nie wiem jaką antenę zakupić -kompletnie się na tym nie znam:(- aby można było jako tako korzystać , bo obecnie prędkość łącza nie przekracza 500 kbps ( nie wiem czy ktoś w ogóle ma prędkość przekraczającą 1 mg , a internet miał być do 2,5 mg...)
proszę o doradzenie mi jakiegoś konkretnego sprzętu (anteny zewnętrznej) :) a może moge zrobić coś jeszcze aby poprawić jakość swojego łącza ?
Z góry bardzo dziękuje ;) :) :)
Peace , BistO
Paweł
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2007-11-22, 09:41
Lokalizacja: Józefów

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: Paweł »

na pewno 350 metrów?
jeśli tak to nie wiem czy potrzebna Ci antena
ja nie wiem ile mam do nadajnika ale zastosowałem Dipola ATK 20
efekt oszołamiający
ale to jeszcze nie koniec :cwaniak:
tylko ktoś musi ją wywalić na dach.........

URL=http://www.speedtest.net]Obrazek[/URL]
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: al-czerniawski »

BistO pisze:... Mieszkam ok. 350 metrów od nadajnika , a jakość mojego łącza jest bardzo słaba...
Jeśli nadajnik rzeczywiście jest tak blisko to podejrzewam, że przyczyną mogą być liczne silne odbicia fal i wzajemne interferencje na modemie. Ja bym próbował wytłumić sygnały docierające z niepożądanych kierunków. Może jakaś blacha, garnek albo miska? Ewentualnie jakaś antena kierunkowa. Ale z uwagi na silny sygnał może z długim kablem?
Praktyczna rada: takich badań raczej nie uda się dokładnie przeprowadzić trzymając modem i np miskę w rękach. Modem pokazuje reakcję z opóźnieniem i dlatego warto jakoś te przedmioty zamocować.
Na otworzony podobny temat niestety nikt nie wpisał efektów podobnych "badań naukowych".
Czekam niecierpliwie na efekty prób.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: bob »

al-czerniawski pisze:Jeśli nadajnik rzeczywiście jest tak blisko to podejrzewam, że przyczyną mogą być liczne silne odbicia fal
Ja również mam tak blisko nadajnik jak nie bliżej z bezpośrednią widzialnością nodeB ( piszę tu o 3,5G na 2100 Mhz ) i żadnych takich problemów. Czy inaczej może być w pokrewnej technologii EVDO ?
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Odbicia fal 850 MHz

Post autor: al-czerniawski »

Sferia pracuje na ok. 850 MHz. Niektóre kanały TV zbliżone są do tego pasma.
Mieszkając na ul.Złotej w Warszawie pod Pomnikiem Stalina (PKiN), skąd z jego iglicy nadaje TVP, nie miałem szans na normalne oglądanie TV z uwagi na potężne odbicia. Jeśli podobnie odbijają się fale Sferii to jest dla mnie zrozumiałe takie zachowanie się łącza w gęstej zabudowie.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: bob »

Jednak moc nadajników Sferii nie jest tak duża jak TVP. Czy dlatego może przeszkadzać sygnał TVP ?
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: al-czerniawski »

W przywołaniu TV chodziło mi jedynie o zilustrowanie problemu. Nakładanie się odbitych sygnałów można było sobie obejrzeć na ekranie telewizora.
Natomiast bezpośrednia widoczność nadajnika niewątpliwie jest znacznie korzystniejsza niż korzystanie z modemu znajdującego się w głębi budynku.
Choć miałem w praktyce przypadek klienta mieszkającego blisko nadajnika i umieszczanie modemu w pobliżu okien pogarszało sprawę. Korzystniejsze było używanie modemu znajdującego się w głębi mieszkania i z odłączonym zasilaczem. Podłączony zasilacz faktycznie w jakiś sposób poprawia czułość modemu.
Paweł
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2007-11-22, 09:41
Lokalizacja: Józefów

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: Paweł »

al-czerniawski pisze: Inaczej panienka rozkłada ręce i mówi w kółko: nia ma Pan zasięgu ;-).
a szkoda że ręce........
a może i lepiej ,skoro nie ma "zasięgu" ;)
BistO
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2008-02-23, 21:43
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: BistO »

Paweł pisze:... zastosowałem Dipola ATK 20
...

URL=http://www.speedtest.net]Obrazek[/URL]


masz moze jakies konkretne namieary gdzie mozna ją zakupic ? ;)
Peace , BistO
Paweł
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2007-11-22, 09:41
Lokalizacja: Józefów

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: Paweł »

oczywiście możesz ja kupić w Dipolu (google)
ewentualnie za kilka dni przy odrobinie szczęścia będę sie pozbywał swojej
ma niecały miesiąc
i na pewno będzie ciut taniej
React
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2008-04-23, 20:10
Lokalizacja: Milanówek

Re: [Sferia] Antena do sferii

Post autor: React »

Ja mam pytanie dotyczace tego czy uszkodzenie anteny moze przerywac polaczenie i dawac super szybkosci.
Uszkodzenie polega na tym ze magnes sie oderwal i zauwazylem ze byl tam kabelek ktory laczyl antene z magnesem.
ODPOWIEDZ