Pobór energii laptop/stacjonarny dyskusja

Zagadnienia dotyczące technice w szerokim tego pojęcia znaczeniu czyli luźne dyskusje o zagadnieniach technicznych ale nie związanych z główną tematyką forum, m.in, komputery, oprogramowanie, systemy operacyjne - techniczny Hyde-Park.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert486
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2007-09-25, 07:55

Pobór energii laptop/stacjonarny dyskusja

Post autor: norbert486 »

Kto wie jak się kształtuje pobór energii w laptopie podczas pracy,z wyłączoną matrycą, a jak to jest w stacjonarnym?Może ktoś mierzył to dokładnie (watomierzem np.).
e50+iplus=180kb/s
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Pobór energii laptop/stacjonarny dyskusja

Post autor: YaHooo »

Ja mierzyłem coś takiego za pomocą licznika energii elektrycznej tego co wisi przy domu, patrzyłem jak się kręci tarcza i przeprowadzałem niezbędne obliczenia. Po włączeniu samego komputera (reszta urządzeń jest wyłączona z gniazdek) wyniki były następujące:
- komputer stacjonarny (pięcioletni, z włączonym monitorem CRT): 200W
- komputer stacjonarny (ten sam z wyłączonym monitorem CRT): 120W
- laptop (dziewięciomiesięczny, bez ładowania baterii): 30W
- laptop (ten sam, podczas ładowania baterii): 55W
Oczywiście ze względu na sposób pomiaru są to tylko wartości orientacyjne, podczas gdy użycie procesora jest rzędu 10%. Niemniej jednak dają pewien zarys problemu.

Polecam też lekturę wątku na forum o laptopach o poborze prądu przez laptop>KLIK<
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Pobór energii laptop/stacjonarny dyskusja

Post autor: Blido »

Pobór energii mojego komputera stacjonarnego (P4 1.8GHz, Riva TNT2Pro, monitor CRT 21") kształtuje się następująco (sprawdzane watomierzem):
-Z włączonym monitorem - 260W
-Z wyłączonym monitorem - 114W
-Z wyłączonym monitorem i dyskiem twardym: 92W
-W stanie wstrzymania: 40W

Podczas pobierania torrentów przy wyłączonym monitorze komputer ciągnie 120-130W
Awatar użytkownika
norbert486
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2007-09-25, 07:55

Re: Pobór energii laptop/stacjonarny dyskusja

Post autor: norbert486 »

Może znacie (o ile takowe są) jakieś program ,które by podawały aktualne zużycie prądu przez kompa?Był bym wdzięczny.:-)
e50+iplus=180kb/s
Jarek no.1

Re: Pobór energii laptop/stacjonarny dyskusja

Post autor: Jarek no.1 »

YaHooo pisze:- laptop (dziewięciomiesięczny, bez ładowania baterii): 30W
- laptop (ten sam, podczas ładowania baterii): 55W
Mam dokładnie tak samo, komp stacjonarny u mnie ciągnie 300W razem z monitorem.
Nie wiem czy jest sens mierzyć pobór mocy watomierzem, rozliczenia za energię i tak są według licznika energii na ścianie.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Pobór energii laptop/stacjonarny dyskusja

Post autor: YaHooo »

norbert486 pisze:Może znacie (o ile takowe są) jakieś program ,które by podawały aktualne zużycie prądu przez kompa?
Ja się z takimi programami nie spotkałem, jedyne co spotkałem to programy na laptopy podające pobór mocy poszczególnych podzespołów. Jeżeli masz zasilanie przez zasilacz to będzie trochę ciężko gdyż taki zasilacz ma sprawność mniejszą niż 100%, więc użycie prądu z sieci będzie większe od tego co podaje program.
Jarek no.1 pisze:Nie wiem czy jest sens mierzyć pobór mocy watomierzem, rozliczenia za energię i tak są według licznika energii na ścianie.
Właśnie dlatego pomiary przeprowadzałem za pomocą licznika przy bezpiecznikach. Ten licznik tak na dobrą sprawę w przypadku takich urządzeń komputerowych będzie podawał nieco inną moc niż cyfrowy watomierz.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
norbert486
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2007-09-25, 07:55

Re: Pobór energii laptop/stacjonarny dyskusja

Post autor: norbert486 »

To teraz proszę o instrukcję pomiaru przy pomocy licznika prądu ile bierze mój komp jak to zrobić żeby było wmiarę dokładnie, zauwarzyłem że ściąganie p2p ma sens nawet po limicie jeśli jeszcze koszty energii nie będą zbyt duże to będę się w to bawił...oczywiście pobieram tylko legalne rzeczy.
e50+iplus=180kb/s
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Pobór energii laptop/stacjonarny dyskusja

Post autor: YaHooo »

norbert486 pisze:To teraz proszę o instrukcję pomiaru przy pomocy licznika prądu ile bierze mój komp jak to zrobić żeby było wmiarę dokładnie
Otóż po pierwsze należy wyłączyć z gniazdek wszystkie urządzenia włączając w to lodówkę, telewizor i inne sprzęty na czuwaniu. Po drugie włączyć laptopa tak jak byś miał pracować. Teraz trzeba popatrzeć na tarczę kręcącego się licznika, Jest tam taki znacznik, trzeba po prostu mierzyć czas pełnego obrotu tarczy licznika (czas pomiędzy przejściami tego znacznika przez to samo położenie). Kolejna rzecz jaka jest nam potrzebna to cecha licznika, mówi ona nam o tym ile obrotów tarczy licznika nabija nam kWh, Jest ona napisana na każdym liczniku. Dalej potrzebujemy wzoru jak z naszych danych obliczyć moc. Wyprowadziłem go i wygląda on następująco

Kod: Zaznacz cały

P[W] = 1000 * 3600 / T[s] / S[obr/kWh]
T[s] - okres w sekundach obrotu tarczy
S [obr/kWh] - cecha licznika
W moim przypadku (laptop z włączonym zewnętrznym dyskiem twardym zasilanym z sieci) pomiar (wykonany teraz) okresu dał 3[min]:5[s], zaś cecha licznika jest równa 375[obr/kWh] co po podstawieniu do wzoru daje nam moc pobieraną około 50[W]
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
hubert
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 220
Rejestracja: 2006-05-20, 18:59
Lokalizacja: Okolice żyrardowa

Re: Pobór energii laptop/stacjonarny dyskusja

Post autor: hubert »

Zakładając że komputer chodzi ci 24 na dobę to za miesiąc zapłacisz:
-przy mocy 50W=około 15zł
-przy mocy 100W=około 35zł
-przy mocy 200W=około 70zł
aktualna stawka za kilowatogodzinę to coś koło 0,4 do 0,5 zł
Także jak masz laptopa to będzie najbardziej prawdopodobna ta pierwsza wartość, i myślę że są to niewielkie koszta, i według mnie bawienie się w jakieś programy do obliczania aktualnego zużycia prądu nie ma sensu, zwróć również uwagę że założyłem sytuację w której sprzęt jest włączony całą dobę przez cały miesiąc, co pewnie raczej nie będzie miało miejsca.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert486
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2007-09-25, 07:55

Re: Pobór energii laptop/stacjonarny dyskusja

Post autor: norbert486 »

Dzieki za informację, też mi się wydaje że z laptopem ma to sens, trzeba trochę plusa wykorzystać a nie tylko 1Giga i koniec zabawy 60 zeta na drodze nie leży więć coś z tego trzeba mieć. Nie robiłem jeszcze dokładnych obliczeń przy pomocy licznika, ale po jego obserwacji wydaję się że mój lapek pobiera tyle prądu co nic :-), tarcza prawie się nie kręci ledwo, ledwo, a 800 obrotów to 1kwH.Możes jest ktoś kto zasysa lapkiem po limicie? Konfiguracja mojego lapka to : Celeron M 1,86Ghz, 2,5giga ram,120Giga dysk,karta graficzna cienizna intela zintegrowana.Coś za coś, ale vista śmiga oczywiście basic..:-)
e50+iplus=180kb/s
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Pobór energii laptop/stacjonarny dyskusja

Post autor: YaHooo »

norbert486 pisze:trzeba trochę plusa wykorzystać a nie tylko 1Giga i koniec zabawy
Też jestem za tym :ok:
norbert486 pisze:Możes jest ktoś kto zasysa lapkiem po limicie?
Raz jak mi się wcześniej skończył limit to zasysałem jakiś film około 600MB, co zajęło mi trzy popołudnia i całe noce, ale ukończyłem :] Czyli jakieś 40 godzin ciągłej pracy komputera. Co przy mocy 50W zużyje 2kWh, Zatem przy cenie jednej kilowatogodziny rzędu 40gr, daje cenę za film rzędu 80gr, czyli mniej niż 1zł.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
norbert486
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2007-09-25, 07:55

Re: Pobór energii laptop/stacjonarny dyskusja

Post autor: norbert486 »

Nie jest tak źle, z tym pobieraniem transfer w mnie w domu jest stabilny 3-3.3 KB w innej loklizacji nie było już tak wesoło filmiki najlepiej w rmvb to połowa czasu w kieszeni.
e50+iplus=180kb/s
ODPOWIEDZ