Internet CDMA 450 MHz w TP

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wireless
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2008-02-10, 21:51
Lokalizacja: Gliwice

Internet CDMA 450 MHz w TP

Post autor: wireless »

Czy coś wiadomo o terminie uruchomienia przez TP tej usługi? Tak huczne były zapowiedzi, że uruchomią internet na byłym paśmie NMT do końca 2007r, a do teraz cisza na ten temat...
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Internet CDMA 450 MHz w TP

Post autor: Patryk »

wireless pisze:Czy coś wiadomo o terminie uruchomienia przez TP tej usługi?
Użyj wyszukiwarki - niedawno wrzucałem pdf-a z harmonogramem :)

W pierwszych powiatach CDMA450 ma wystartować do 31.12.2008.
Coś w tym jest - np.w Tychach,Bielsku i okolicach w ostatnich dniach poznikały ostatnie radiodostępy NMT.
wireless
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2008-02-10, 21:51
Lokalizacja: Gliwice

Re: Internet CDMA 450 MHz w TP

Post autor: wireless »

Dziękuję za informację, przejrzałem harmonogram, aczkolwiek jestem z Gliwic to mnie najbardziej interesuje internet via CDMA 450 MHz w okolicach Białej Podlaskiej, gdyż tam posiadam letniskowe ranczo ;) a z internetem tam kiepsko, zauwazyłem ostatnio (lipiec 2008), że na skanerze nie udało się złapać żadnego radiodostępu TP (jeszcze w maju było ich sporo), natomiast u mnie w Gliwicach do tej pory śmigają radiodostępy w najlepsze. Czyżby oznaka, że interesująca mnie okolica byłaby w najbliższym czasie w planie do pokrycia tą usługą?
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Internet CDMA 450 MHz w TP

Post autor: Patryk »

wireless pisze:zauwazyłem ostatnio (lipiec 2008), że na skanerze nie udało się złapać żadnego radiodostępu TP (jeszcze w maju było ich sporo)
Poprzełączali wszystkich na GSM.
Na wsiach raczej na migrację do sieci kablowej szans nie ma,a w Gliwicach śmigają jakieś FCTy NMT pewnie dlatego,że tepsa stara się dla nich stworzyć do końca sierpnia możliwiści techniczne na kabel.
Parę niedobitków w moich okolicach też się ostało jeszcze pewnie...
Bo tych,których mieli przełączyć na GSM,to już przełączyli.

[ Dodano: 2008-08-12, 22:46 ]
wireless pisze:Czyżby oznaka, że interesująca mnie okolica byłaby w najbliższym czasie w planie do pokrycia tą usługą?
Spójrz w harmonogram i znajdź interesujący Cię powiat.
wireless
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2008-02-10, 21:51
Lokalizacja: Gliwice

Re: Internet CDMA 450 MHz w TP

Post autor: wireless »

Co do samych Gliwic, to tutaj BTSów NMT raczej nie ma, myślę, że to co łapię na skanerze to z BTSów gdzieś w powiecie gliwickim, gdzie faktycznie raczej przełączą na kabel gdyż nie ma problemów terenowych aby pociągnąć linię kablową. Myslę, że świadczy o tym liczba planowanych BTSów CDMA w moim powiecie - 1. Tym bardziej, ze z providerami internetu nie ma u nas problemu i ta usługa TP będzie tu mieć marginalne znaczenie. Interesujący mnie powiat bialski jest w grupie która najwcześniej będzie w zasięgu CDMA TP czyli 31.12.2008.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Internet CDMA 450 MHz w TP

Post autor: bob »

wireless pisze:Tym bardziej, ze z providerami internetu nie ma u nas problemu i ta usługa TP będzie tu mieć marginalne znaczenie.

OT. Dlatego mało u nas userów z GOP.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Internet CDMA 450 MHz w TP

Post autor: Patryk »

wireless pisze:gdzie faktycznie raczej przełączą na kabel gdyż nie ma problemów terenowych aby pociągnąć linię kablową.
problemy terenowe to najmniejsza przeszkoda w ciągnięciu kabli przez TP ;)

[ Dodano: 2008-08-13, 09:37 ]
wireless pisze:Myslę, że świadczy o tym liczba planowanych BTSów CDMA w moim powiecie - 1.
Jeśli sugerujesz się harmonogramem,to zwróć uwagę,iż w nim jest mowa o ilości obecnych BTSów NMT.a nie o docelowej ilości stacji CDMA !
Na pewno na początku uruchomią BTSy EVDO w dawnych lokalizacjach NMT,ale wraz ze wzrostem ilości podłączanych klientów będą zagęszczać sieć (w końcu ilu userów można zmieścić w paśmie 2x5 MHz,zakładając prędkość 1 Mbit/s ?)

[ Dodano: 2008-08-13, 09:43 ]
bob pisze:OT. Dlatego mało u nas userów z GOP.
W GOPie jest wiele miejsc,gdzie trudno o internet...zgadzam się - w budownictwie wielorodzinnym żadnych problemów nie ma,można przebierać w ofertach,ale w domkach jednorodzinnych (a nawet w nowo budowanych osiedlach szeregówek !) często zostaje tylko TP,jeśli jest kabel (bo do nowych domów już nie chcą ciągnąć - i to nie z powodu "samego ciągnięcia",tylko z braku portów na centralach - chyba,że się coś zwolni).

Kolega na katowickim Podlesiu jedzie na EDGE/urywanym UMTSie (jakoś go do porządnej anteny na solidnej tyczce przekonać nie mogę :rotfl: ),bo innych możliwości brak.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Internet CDMA 450 MHz w TP

Post autor: bob »

Patryk_ pisze:Kolega na katowickim Podlesiu jedzie na EDGE/urywanym UMTSie
To mnie zastrzeliłeś. :zdziwko:

[ Dodano: 2008-08-13, 14:39 ]
http://www.podlesie.net/zasieg.php :]
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Internet CDMA 450 MHz w TP

Post autor: Patryk »

bob pisze:To mnie zastrzeliłeś
Jeszcze bardziej Cię zastrzelę informacją,że na już nie takim nowym osiedlu Sosnowym w Tychach (6 bloków 5-ciokondygnacyjnych w dzielnicy domków jednorodzinnych,a mieszkają tam zamożni ludzie) nie ma linii kablowych - Netia idzie w paśmie mikrofalowym na dach jednego z bloków,a dopiero po osiedlu po kablach,a TP oferuje tylko NMT (obecnie G4F).
Kablówki z prawdziwego zdarzenia też brak - jedynie zbiorcza sieć osiedlowa,bez internetu.

Jedyny internet jaki można tam mieć,to albo bardzo kiepska radiówka,albo 3.5G.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Internet CDMA 450 MHz w TP

Post autor: Patryk »

Na Podbeskidziu (konkretnie w linii BB-Kęty-Andrychow-Wadowice) rozpoczęło się zwalnianie częstotliwości NMT - BTSy jak i niedobitki MS nie nadają już na 2 MHz pasma (z obu przedziałów - up/down)
Czyli coś się rusza.

P.S. - kanał CDMA EVDO to 1,25 MHz :)
wireless
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2008-02-10, 21:51
Lokalizacja: Gliwice

Re: Internet CDMA 450 MHz w TP

Post autor: wireless »

Wiemy już co TP planuje na 450 MHz, a na jakie usługi zatem UKE przyznaje czestotliwości na 3600-3800 MHz? Czy będzie to tylko szerokopasowy internet? W jakiej technologii będzie to internet (WiMax)?
ODPOWIEDZ