CZy złapie UMTS !!!!

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Khalbar
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 160
Rejestracja: 2008-02-19, 17:01
Lokalizacja: Czubajowizna

CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: Khalbar »

Witajcie

mam dylemat
mieszkam kawałek od wołomina niedaleko mnie ok 1 km odbierany jest UMTS
i teraz moje pytanie

Jaka szansa że z anteną do UMTSA go złapie ?


Bo tak jeśli kupie antene UMTS i go nie złapie to zmarnuje kase :D
jesli kupie antene do EDGE a zaużmy że złapie UMTS to też zmarnuje kase

zapoznałem sięz faq o antenach i zasięgach ale nie znalazłem rozwiązania mojego problemu

oczywiscie mogę kupić antene wielozakresową na edge/umts ale co jest do wszystkjiego to jest do niczego

czy ma ktośz was jakiś pomysł

niestety nie mam od kogo pożyczyć takiej anteny by sprawdzić :(

PS mam Globetrotter fusion plus i orange

Obrazek
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Khalbar, łącznie zmieniany 2 razy.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: ja.michal »

Do najbliższego BTSa z 3G masz ponad 7km. Jak wygląda teren? Pola, lasy, górki?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: SQ08 »

Myślę, że jeżeli kupisz dobrą antenę na pasmo UMTS nie powinno być problemu. W moim przypadku dokładnie w lini prostej mam 7.4 KM do Node B i modem przy oknie łapie 2 z 5 kresek UMTS, muszę dodać, że teren nie jest prosty. Pełno górek i dwa lasy, ale gdy tylko oddale modem 1-2 metr od okna mam zero sygnału UMTS. Spróbuj może wyjść z modemem na strych albo koło okna i wymuś w opcjach połączenia tylko UMTS/3G i zobacz czy to da jakieś wyniki.
“The only problem with Microsoft is they just have no taste..and they don't bring much culture into their products.”

Steve Jobs.
Khalbar
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 160
Rejestracja: 2008-02-19, 17:01
Lokalizacja: Czubajowizna

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: Khalbar »

No szczerze powiem że ja jestem odgrodzony lasem od tej strony nadajnika ,dom mam w prawie najwyższym punkicie w okolicy !!! Oczywicie nawet z dachu widać tylko szczyty drzew !!!!

Ale chodzi mi tu głównie o zastosowanie anteny jak najwyżej sie da bo z ziemi łapie tylko egda a i on za mocny nie jest :dobani:

[ Komentarz dodany przez: bob: 2008-10-03, 15:21 ]
Khalbar, Pisz z wielkiej litery i przestań robić byki.

Bob, przepraszam :D lepiej ?
Ostatnio zmieniony 2008-10-06, 12:18 przez Khalbar, łącznie zmieniany 2 razy.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: ja.michal »

Khalbar, spróbuj wymusić 3G będą na zewnątrz lub jak SQ08, wysoko.

Coś nie doczytałem tzn pomieszałem.
Khalbar pisze:mam Globetrotter fusion plus i orange
Plus przeczytałem a Orange przeoczyłem i nie ten nadajnik Ci na fotkach pokazałem. ;)

[ Dodano: 2008-10-03, 17:44 ]
Niestety szansa złapania 3G Orange u Ciebie jest nikła.
Jak nadajniki Ery i Plusa są na obrzeżu co dawałoby szansę złapania 3G, tak nadajniki Orange są w mieście co skutecznie uniemożliwia złapanie sygnału. Po 1 liczka użytkowników po 2 budynki, które tłumią skutecznie sygnał.
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: Ufo atakuje »

Jeśli masz laptopa wejdź na ten dach i wymuś tryb 3g w opcjach modemu. Według mapy powinieneś spokojnie złapać zasięg Umts. Mając pod nosem (7.4 km ;) ) stacje UMTS nie zawracaj sobie nawet głowy EDGE z Orange.
Potrzebujesz dobrej anteny tylko do UMTS- najlepiej panel albo Yagi jakiejś dobrej firmy. Lasem się nie przejmuj jęśli dom jest wysoki i po drodze nie ma jakiś innych przeszkód. Podniesiesz antene wyżej i będzie lepiej łapać niż bez lasu ;)
pidsud
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 209
Rejestracja: 2007-07-25, 12:13
Lokalizacja: Mrągowo (okolice)

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: pidsud »

U siebie na górce koło domu 10km od nodeB łapię UMTS 2/7kresek w telefonie. Na dachu to miodzio musi być. Przeszkodą są też wierzchołki drzew. Więc próbuj koniecznie
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: ja.michal »

No niech Khalbar próbuje, ale jak napisałem wyżej. BTS z mieście nie wróży nic dobrego.
pidsud
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 209
Rejestracja: 2007-07-25, 12:13
Lokalizacja: Mrągowo (okolice)

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: pidsud »

Ten z którego ja łapię sygnał jest właściwie na końcu miasta ale na kominie ciepłowni. Jakieś 2km bliżej mnie na dachu supermarketu jest nodeB Orange i z niego sygnału nie łapię
Khalbar
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 160
Rejestracja: 2008-02-19, 17:01
Lokalizacja: Czubajowizna

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: Khalbar »

Witam ponownie

Dzięki za rady :D ale nie stety nie mam laptopa a sprzęt jest stacjonarny w domu i ciękko go gdziekolwiek przemieszczać a tam gdzie stoi wymuszenie 3 g nie przyniosło efektów !!

Na mapce czerwoną linią zaznaczyłem linie wysokiego napięcia te najwyższe one mogą sprawiać problemy ?

Rozumiem że najlepiej było by się przesiąść na plusa bo bliżej, chociaż każda mapa pokazuje inne umiejscowienie nadajników UMTS


Pozatym pytanie troszkę z innej beczki czy leprze było by połączenie do lokalnego dostawcy bezprzewodowego internetu niż przez UMTS
Rozmawiałem z nim i powiedział że sie nie da, nawet nie chciał przyjechać przetestować nie i tyle ..

Mi wydaje się że na 2.4 Ghz powinno dac się usyskać jakieś połączenie co prawda przez las, ale nie ma innych przeszkód typu linie wysokiego napięcia
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: ja.michal »

Khalbar pisze:Mi wydaje się że na 2.4 Ghz powinno dac się usyskać jakieś połączenie co prawda przez las, ale nie ma innych przeszkód typu linie wysokiego napięcia
Zapomnij o WiFi przez las. :] Za daleko.
Chyba, że jakąś radiolinię Ci zrobią, ale więcej kosztów niż zysku. :)

OT
Co to za mapka Khalbar?
Khalbar
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 160
Rejestracja: 2008-02-19, 17:01
Lokalizacja: Czubajowizna

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: Khalbar »

Ja.michał
to jest ze strony http://bts-gsm.eu/uke/umts
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: ja.michal »

Khalbar pisze:to jest ze strony http://bts-gsm.eu/uke/umts
Fajna stronka. Tylko ja coś nie widzę wyszukaj i wszystko się ładuje na raz. :zdziwko:
Khalbar
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 160
Rejestracja: 2008-02-19, 17:01
Lokalizacja: Czubajowizna

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: Khalbar »

Czyli co ?

Sumując z orange jest mała szansa że złapie UMTS nawet z anteną tak ?

Najleprzym wyjsciem jest przejść na plusa i kupić antene na UMTS ? i próbować łapać UMTS'a z najbliższego nadajnika

wifi 2.4 ghz nawet <font color="#FF00FF"><b>»»nie mam««</b></font> co próbować walczyć ?

i jeszcze jedno pytanie czy jak złapie UMTS to złapię również HSDPA ?
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: SQ08 »

Jeżeli złapiesz UMTS to teoretycznie HSDPA też, jeżeli dany NodeB transmisję HSDPA obsługuję, ale w Polsce wszędzie gdzie UMTS jest, jest również HSDPA według tego co operatorzy mówią, więc jak będziesz miał UMTS, HSDPA powinno działać bezproblemowo.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: ja.michal »

Khalbar, a możesz wynieść antenę ponad las?
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: Ufo atakuje »

Masz jakiś telefon bez blokady simlock, który obsługuje 3G? Możesz nim sprawdzić zasięg wszystkich operatorów a jeśli trzeba wymusić w opcjach tryb 3G. Wtedy będziesz wiedział jak jest, bo widzę, że nawet Play tam coś będzie stawiał. W tej sytuacji nie podejmuj pochopnych decyzji, bo później możesz żałować. Zasięg należy sprawdzać doświadczalnie. Musisz skombinować jakiś sprzęt do tego.
Khalbar
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 160
Rejestracja: 2008-02-19, 17:01
Lokalizacja: Czubajowizna

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: Khalbar »

ja.michal
W zestawie mam taką malutką antenkę na 0.5 metrowym kabelku ledwo do okna dosięga
Nie moge wynieść Anteny ponad las, las ma około 15-20m wysokości ja na dachu mam max 10m to jest głównym porblemem mojego netu

Gdy bym wyszedł ponad las, to rozmawiałem już z prowiderem wifi na 5ghz powiedzieli że mnie podłączą bez problemów (kosztami się podzielimy)
tylko żeby to zrobić potrzebuję masztu 20 m albo i więcej a to już jak dla mnie za duże koszta !!!!

Ufo atakuje
Jak bym postępował pochopnie to prawdopodobnie od roku miał bym umowe z orange podpisaną :),a tak mam kartę prepaid na orange i modem GT Fusion+ z allegro z simlockiem niestety (chyba)

Czekam na jakieś rozwiązanie które mnie usatysfakcjonuje już 2gi-3ci rok (15 lat miałem kabel)
Mam motorolę v3xx bez simlocka :D na razie nie udało mi się nic poza edgem uzyskać
tylko że telefony mają słabe anteny a po podłączeniu anteny zewnętrzenej kierunkowej albo panelowej do modemu uzyskam znacznie więcej niż przez telefon chyba że się mylę

Mówisz że Play ma coś stawiać ? Skąd to wiesz gdzie ,co jak ?
Sprzęt kombinuje cały czas ale mam problemy bo ciężko coś pożyczyć
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: krystianb »

Khalbar pisze: modem GT Fusion+ z allegro z simlockiem
A co sie dzieje jak włożysz karte innej sieci??
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: Patryk »

Khalbar pisze:las ma około 15-20m wysokości ja na dachu mam max 10m to jest głównym porblemem mojego netu
15 czy 20m to wielka roznica,bo maszt do 6m na domu wielkiem problemem nie jest i nie jest zbyt kosztowny :)
Khalbar
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 160
Rejestracja: 2008-02-19, 17:01
Lokalizacja: Czubajowizna

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: Khalbar »

krystianb
Nie wkładałem innej karty niż orange do tego modemu (nie mam), więc nie wiem co się dzieje ,dlatego napisałem - z simlockiem (chyba)
PS: ma barwy orange

Patryk_
Nie wiem ile dokładnie ma las, słup średniego napięcia ma 10-12 metrów, las jest z mojego punktu widzenia (z domu) 2 razy wyższy tak na oko.
Czubek dachu mam na wysokości 7 metrów jak stane na kominie to daje nam około 10 m więc dużo dużo trzeba wyżej by wyjśc ponad las !!
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: krystianb »

Khalbar pisze:Nie wkładałem innej karty niż orange do tego modemu (nie mam)
Karta sim nie musi być do internetu, może być zwykła do rowmow. Nie wyszstkie modemy ktore wygladają ka brandowane mają simlocka. Jest też komenda AT na sprawdzenie simlocka nie pamietam tylko jaka. Na forum ze 100 razy była wałkowana.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: YaHooo »

krystianb pisze:Jest też komenda AT na sprawdzenie simlocka nie pamietam tylko jaka. Na forum ze 100 razy była wałkowana.
Jest to na przykład tutaj w dwóch postach: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=101853#101853
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: Ufo atakuje »

Khalbar pisze:Mówisz że Play ma coś stawiać ? Skąd to wiesz gdzie ,co jak ?
Już postawił :]
Nie sugeruj sie mapą bo ich zasięg jest na razie bardzo niedoszacowany.

Pożycz jakiś telefon 3G, może być nawet z simlockiem. Wejdź na dach i wybierz w ustawieniach wybieranie operatora ręczne. Telefon pokaże Ci, które sieci mają zasięg 3G a które tylko GSM. Play nazywa się u mnie " 260 06" reszta opów normalnie :). Oczywiście nie sprawdzisz tego dokładnie, bo byś musiał mieć telefon bez simlocka i karty wszystkich opów, ale będziesz wiedział "co dolatuje".

PS. Małe sprostowanie. Mając kartę playa w takim telefonie nawet z simlockiem Playa możesz ręcznie logować się go sieci 3G Plusa. Więc można sprawdzić zasięg 3G obu sieci w takim przypadku (ręczy wybór operatora). Oczywiście nie będziesz widział szczegółów bo do tego potrzebny jest celltrack lub netmonitor, ale możesz mi wierzyć, ze to będą stacje różnych sieci.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Ufo atakuje, łącznie zmieniany 1 raz.
Khalbar
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 160
Rejestracja: 2008-02-19, 17:01
Lokalizacja: Czubajowizna

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: Khalbar »

Dzięki chłopaki :D

Na_razie usiąde na dachu i poszukam jakiegoś 3G któregoś z operatorów telefonem motorola v3xx
Rozumiem że jak złapie sieć play to bedzie to oznaczało że łapie 3g ?

Poza_tym komend AT w_ogóle nie ogarniam :D Dlatego na_razie je zostawimy w spokoju !!

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2008-10-08, 11:23 ]
Poprawa pisowni.
Ostatnio zmieniony 2008-10-08, 10:21 przez Khalbar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: YaHooo »

Khalbar pisze:Rozumiem że jak złapie sieć play to bedzie to oznaczało że łapie 3g ?
Najlepiej wymuś w telefonie tryb 3g i wtedy poszukaj sieci 3g Playa.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Adamusek xD
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2008-04-15, 14:18
Lokalizacja: Samolubie

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: Adamusek xD »

YaHooo pisze:Najlepiej wymuś w telefonie tryb 3g i wtedy poszukaj sieci 3g Playa.
Po co? Przecież Play ma tylko 3G :cfaniak:
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: ja.michal »

Adamusek xD pisze:Po co? Przecież Play ma tylko 3G :cfaniak:
Po to żeby zobaczyć czy są inne sieci na 3G dostępne w danej lokalizacji.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: YaHooo »

ja.michal dokładnie :ok:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Khalbar
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 160
Rejestracja: 2008-02-19, 17:01
Lokalizacja: Czubajowizna

Re: CZy złapie UMTS !!!!

Post autor: Khalbar »

Siema :D

W moim telefonie chyba nie ma takiej opcji wymuszania 3g :D
a z dostępnych sieci widnieje Plus, Era, Orange ale diabli wiedzą czy któreś z nich jest 3g
ODPOWIEDZ