Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
yatta
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2009-02-15, 23:01
Lokalizacja: Warszawa

Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: yatta »

Witam

Potrzebuje rozwiazac nastepujacy problem:
Jest sobie domek
http://maps.google.com/maps?f=q&source= ... 6&t=h&z=17

Na http://mapa.btsearch.pl/ widze ze nadajniki sa w promieniu 8-10 km.

Testowalem dzisiaj iplusa ze zwykla antenka magnetyczna i mialem 1-2 kreski na edge.
Teraz powstaje pytanie - czy posadzenie anteny na wysokosci 10-15 m pozwoli na lepszy sygnal - wystarczy umts.
Jest tam obecnie telefon radiowy skierowany na wies Łosie - tam jest skrzynka. I przez drzewa jakos to leci - nie wiem na ile sa roznice w sygnale radiowym i komorkowym pod katem przebijalnosci przez las.
Jezeli to ma sens to jaka antene powinienem zastosowac.

Chce jeszcze wziac orange na probe, zastanawiam sie czy jest szansa polaczyc sie orange freedom pro(CDMA).

Z góry dziekuje za pomoc :)

EDIT
W linii prostej do nadajnika Plus w radzyminie jest jakies 4km - tyle ze po drodze pare domow i drzew jest.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: YaHooo »

yatta pisze:Testowalem dzisiaj iplusa ze zwykla antenka magnetyczna i mialem 1-2 kreski na edge.
Takie antenki praktycznie rzecz biorąc są mało warte. Plus w większości ma EDGE na 900MHz, więc bardziej odpowiednia by była np. ATK-20.
yatta pisze:I przez drzewa jakos to leci - nie wiem na ile sa roznice w sygnale radiowym i komorkowym pod katem przebijalnosci przez las.
No właśnie jakoś. A las potrafi dość mocno zdegradować jakoś sygnału. Jest ona nawet ważniejsza niż moc sygnału.
yatta pisze:W linii prostej do nadajnika Plus w radzyminie jest jakies 4km - tyle ze po drodze pare domow i drzew jest.
No to można próbować łączyć się z tym nadajnikiem. A ten BTS jaką na technologię, EDGE/GPRS czy UMTS/HSDPA?
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
yatta
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2009-02-15, 23:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: yatta »

Widze ze jest w GSM900 i UMTS ten plusowy.

Mowisz o takiej ATK?
http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-e ... _A7029.htm
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: YaHooo »

yatta pisze:UMTS ten plusowy.
Więc można by się pokusić o próbę łapania tego 3g. W końcu 4km to nie jest tak wielka odległość. Na początek spróbuj wyjść z telefonem/latopem gdzieś na dach/strych i wymusić połączenie po 3g. Zobacz czy masz jakikolwiek szczątkowy zasięg 3g Plusa.
yatta pisze:Mowisz o takiej ATK?
Dokładnie tą antenę miałem na myśli.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
dziobak99
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2008-12-28, 12:23
Lokalizacja: Chodecz

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: dziobak99 »

4km to jest nic, ja mam UMTS z 24km, używam panelu bestartnera teraz już, sygnał mam 30%, a transfer średni w ciągu całego dnia 1-1,4 Mb/s, na ściąganiu powyżej 120kb/s zawsze, i to z 24km;]

[ Komentarz dodany przez: ja.michal: 2009-02-28, 15:23 ]
Poprawa pisowni. UMTSA->UMTS
Ostatnio zmieniony 2009-02-28, 15:22 przez dziobak99, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomi 25
Stały użytkownik forum
Posty: 120
Rejestracja: 2009-01-02, 12:09
Lokalizacja: Okolice Bydgoszczy

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: Tomi 25 »

dziobak99 pisze:ja mam UMTSA z 24km
no to gratuluję dziobak99,naprawdę ładny wynik jak na taką odległość :ok:
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: krystianb »

dziobak99 pisze: ja mam UMTSA z 24km,
Raczej mało prawdopodobne jest połączenie na taką odległość, bts powinien odrzucić takie połącznie z powodu opóźnień. Bardziej prawdopodobny jest bts gdzieś bliżej o którym nie wiesz. Aha jeden użytkownik zrobił połącznie na ok 10km to speed test tak wariowal że pokazywał mu 20Mb/s rzeczywstych miał też jakoś koło 2.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: YaHooo »

dziobak99 a próbowałeś wyciągnąć LAC oraz CID stacji z którą się łączysz i sprawdzałeś która to stacja na stronie http://btsearch.org/ ?
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
dziobak99
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2008-12-28, 12:23
Lokalizacja: Chodecz

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: dziobak99 »

Nie sprawdzałem w sumie, ale mieszkam 24km od Włocławka w którym jest UMTS z HSDPA, następna miejscowość gdzie jest nadajnik z UMTS jest w Kutnie, specjalnie dzwoniłem do Ery i się dowiadywałem, antena panelowa z bestpartnera jest skierowana na włocławek więc nie sądze żeby złapała sygnał gdzieś z boku....a mam dokładnie 24km do nadajnika, pan w erze powiedział że na mój sektor akurat jest skierowana większa siła sygnału czy jakoś tak...

[ Dodano: 2009-03-01, 22:54 ]
Chciałem teraz sprawdzić jaki to nadajnik, ale na tej stronce jest napisane że nic nie znalazło, chyba że coś źle wpisuje...;/
Mój LAC: 12096
CID:22939337
Dane oczywiście z TopNetInfo
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: YaHooo »

dziobak99 czasem się zdarza, że po prostu nowszych BTS'ów nie ma w bazie danych, bo jest to baza robiona przez hobbystów.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Tomek7
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 704
Rejestracja: 2008-04-25, 18:31
Lokalizacja: EŁK

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: Tomek7 »

Witam
U mnie jest troche dziwnie.Do nadajnika z UMTS mam ok 13 km Gdy wejdę na górke 20 m od domu 3g w n73 samo się włacza jest na maxa zasięg lecz zadzwonić nie mogę .Nie wiem czy inwestować w modem i antene. ;)
dziobak99
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2008-12-28, 12:23
Lokalizacja: Chodecz

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: dziobak99 »

tomok7 pisze:Witam
U mnie jest troche dziwnie.Do nadajnika z UMTS mam ok 13 km Gdy wejdę na górke 20 m od domu 3g w n73 samo się włacza jest na maxa zasięg lecz zadzwonić nie mogę .Nie wiem czy inwestować w modem i antene. ;)
Ja miałem tak samo, tyle że ta górka była 500m od domu, a do nadajnika mam 24km, kupiłem antene z bestpartnera panelowa 15dbi i necik śmiga na hsdpa aż miło, tylko zaznaczam że antena jest na dachu a dodatkowo na maszcie ktory ma 1,5m, czyli razem jakieś 6-7m nad ziemią.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: krystianb »

tomok7 pisze:włacza jest na maxa zasięg lecz zadzwonić nie mogę
Prawdopodobnie zbyt duża odległość i bts odrzuca połączenia z powodu opóźnień. Jest też mało prawdopodobna możliwość, że do btsa nie dociera sygnał z telefonu. Obstawiam jednak możliwość nr 1, i w takim wypadku żadna antena nic nie da.
dziobak99 pisze:a do nadajnika mam 24km, kupiłem antene z bestpartnera panelowa 15dbi i necik śmiga na hsdpa aż miło,
Wydaję mi się, że bajki opowiadasz.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Tomek7
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 704
Rejestracja: 2008-04-25, 18:31
Lokalizacja: EŁK

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: Tomek7 »

Ale jak mówisz ze wcześniej miałes taką sytuacje jak ja ze w telefonie było 3g a zadzwonić nigdzie nie można było ???? bo ja troche się boje ze jak kupie modem i antene panelową w programie bedzie zasieg HSDPA a połaczyć z nim nie bede mógł :D

[ Dodano: 2009-03-02, 11:25 ]
Dodam żę widoczność optyczna jest .UMTS jest na kominie ciepłowni więc dość wysoko
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: Blido »

krystianb pisze:
dziobak99 pisze: napisał/a:
a do nadajnika mam 24km, kupiłem antene z bestpartnera panelowa 15dbi i necik śmiga na hsdpa aż miło,
Wydaję mi się, że bajki opowiadasz.
Też nie wierzę, przecież istnieje jeszcze coś takiego jak bramka czasowa i nawet przy antenie kierunkowej i bezpośredniej widoczności z pewnej odległości nie da rady się połączyć.
dziobak99
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2008-12-28, 12:23
Lokalizacja: Chodecz

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: dziobak99 »

No to jest taka możliwość Panowie, że jak mam ustawioną antenę kierunkową na nadajnik z włocławka prosto, to łapie sygnał z boku??? Przypominam antena panelowa 15dbi z bestpartnera.
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: Sundance_kid »

dziobak99 to panelowa czy kierunkowa :hyhy:
dziobak99
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2008-12-28, 12:23
Lokalizacja: Chodecz

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: dziobak99 »

Albo skoro Twierdzicie że to bajki to jutro wejde na dach i sprawdze antene dookoła, całe 360 stopni zbadam czy przypadkiem nie łapie z boku gdzieś, wtedy się przekonam, dzwoniłem do biura obsługi i powiedzieli że najbliższy jest we włocławku, więc nie nie sprawdzałem z innego kierunki, i bez obrazy ale bajki to może wy opowiadacie dzieciom na dobranoc, nie wiem po co miałbym coś takiego pisać, jest osobny temat w którym już opisywałem swój problem.
A to ta antena panelowa nie jest kierunkową ???? tą antenę poradził mi jakiś moderator w moim wątku i pisał chyba że to kierunkowa jest więc kupiłem zdając się na wasze kompetencje.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: YaHooo »

dziobak99 pisze:No to jest taka możliwość Panowie, że jak mam ustawioną antenę kierunkową na nadajnik z włocławka prosto, to łapie sygnał z boku???
Ależ jak najbardziej. Antena ma listki boczne i może jakiś inny bliższy BTS się załapuje na niego.
dziobak99 pisze:A to ta antena panelowa nie jest kierunkową ????
Jest :) Ale po prostu Sundance_kid się czepia jak to ma napisane pod rangą :]
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
piori
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 224
Rejestracja: 2007-06-14, 09:52
Lokalizacja: Płońsk, Serock

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: piori »

Witam, podepnę się pod temat.
Jakiś tydzień temu pojawił się u mnie zasięg UMTS/HSPA, jednak jest bardzo słaby:
Obrazek
Modem musi leżeć na parapecie za oknem, bo wewnątrz jest tylko EDGE.
Do nadajnika mam ok. 4km w linii prostej, lecz po drodze są dwa spore lasy. Czasem prędkość skoczy nawet do ok 2Mb/s, lecz, tak jak na załączonym screenie z netmetera, jest tak przez jakieś 4-5sekund, po czym chwila "ciszy" i tak w kółko (przy ciągłym pobieraniu pliku).
Czy może to być spowodowane słabym zasięgiem (Top_netInfo pokazuje -103dBm/5dBi, czasem nawet gorzej), czy też sygnał nie jest za słaby, lecz zbyt mocno zakłócony?
dziobak99
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2008-12-28, 12:23
Lokalizacja: Chodecz

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: dziobak99 »

To jest mapa zasięgu ery, wiem że jest bardzo niedokładna podobno, ale Pan z ery powiedział że umts najbliżej jest tylko we Włocławku, więc nie wiem skąd może łapać.
Oczywiście jest zaznaczone miejsce gdzie mieszkam i strzałka w którą stronę jest zwrócona antena:
Obrazek
Fioletowe pola to zasięg umtsa według ERY.
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: Sundance_kid »

YaHooo pisze:Ale po prostu Sundance_kid się czepia jak to ma napisane pod rangą :]
Taka moja rola :hyhy:
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: YaHooo »

ptr pisze:Czy może to być spowodowane słabym zasięgiem (Top_netInfo pokazuje -103dBm/5dBi, czasem nawet gorzej), czy też sygnał nie jest za słaby, lecz zbyt mocno zakłócony?
Sygnał jest bardzo słaby. Jednak niektórzy na forum mają stabilne łącze, bez zawieszeń. Ale można spróbować jak najbardziej zamontować jakąś mocniejszą antenę na dachu, przy kominie.
dziobak99 pisze:więc nie wiem skąd może łapać.
Sam pisałeś, że tego BTS'a nie ma w bazie danych na stronie btsearch.org Zatem może to być testowa stacja i nie udzielą Ci informacji u operatora.
Sundance_kid pisze:Taka moja rola
Dobrze Ci idzie ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
dziobak99
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2008-12-28, 12:23
Lokalizacja: Chodecz

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: dziobak99 »

dziobak99 pisze:więc nie wiem skąd może łapać.Sam pisałeś, że tego BTS'a nie ma w bazie danych na stronie btsearch.org Zatem może to być testowa stacja i nie udzielą Ci informacji u operatora.
Szczerze mówiąc o tym nie pomyślałem...
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: YaHooo »

dziobak99 pisze:Szczerze mówiąc o tym nie pomyślałem...
Dlatego należy poczekać aż za jakiś czas się sprawa wyjaśni który to BTS (wcześniej czy później ktoś wpisze do bazy danych tego BTS'a). A jak chcesz to możesz sam go poszukać ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
arek2751
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-01-23, 22:39
Lokalizacja: kurzątkowice

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: arek2751 »

Witam,ja kupiłem erato 17db 10m kabla h-155. Do bts mam 30km i łapie 3kreski 15%. Pączenie stabilne. W południe na speedtesterze 600kb/s a o 5 rano 900kb/s Jak deszcz zaczął padać to spadło na 2kreski, ale połączenie bardzo stabilne. Aha i erato 17db 1.8 1.9MHz też działa na edge. Do bts 5km, ale zasięg na 3 kreski.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2009-03-10, 09:29 ]
Poprawa pisowni.
Ostatnio zmieniony 2009-03-10, 09:28 przez arek2751, łącznie zmieniany 1 raz.
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: Ufo atakuje »

arek2751 pisze:Witam,ja kupiłem erato 17db 10m kabla h-155. Do bts mam 30km i łapie 3kreski 15%.
Bez żartów. :] Sprawdziłeś CID stacji? Zlokalizowałeś ją, czy tylko opierasz się na mapach operatorów? Pewnie operator odpalił nową stację w okolicy, a ty myślisz, że odbierasz ten sygnał z Krakowa. :hyhy:
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: Blido »

arek2751 pisze:Do bts mam 30km i łapie 3kreski 15%. Połączenie stabilne. W południe na speedtesterze 600kb/s a o 5 rano 900kb/s
No proszę, a ja zastanawiam się czy złapie mi CDMA450 z 20 km :rotfl: . Na pewno łapiesz sygnał z innego NodeB-a, z takiej odległości technicznie niemożliwe jest nawiązanie połączenia nawet przy bezpośredniej widoczności z uwagi na bramki czasowe. Praw fizyki nie oszukasz a fala radiowa potrzebuje określonego czasu aby pokonać odległość 30km.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: ja.michal »

Blido pisze:fala radiowa potrzebuje określonego czasu aby pokonać odległość 30km.
ok. 300000 km/s = 30km w 0,0001s :rotfl:
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Pytanie o zasieg UMTS/HSDPA

Post autor: Patryk »

ja.michal pisze:300000 km/s
To w próżni.
ODPOWIEDZ