8km do umts... czy jest sens?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bartekm
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-03-04, 10:31
Lokalizacja: Miodnica

8km do umts... czy jest sens?

Post autor: bartekm »

Witam. Mam konkretne pytanie.
Mieszkam w miejscowosci Miodnica woj. lubuskie. Korzystam z iplusa na edge - w mojej miejscowosci jest nadajnik ok 2-3 km ode mnie. Widze go z domu, chociaz jestem polozony nizej i troche drzewa go przyslaniaja. Mam pelen zasieg na telefonie motorola v235, ktora sluzy mi jako modem.

Teraz pytanie. Na mapie BTS-ow zobaczylem ze w pobliskiej miejscowosci Żagań (ok 8 km ode mnie w linii prostej) sa nadajniki z UMTS orange.
Czy jest sens kombinowac antene kierunkowa na tego BTS-a w Żaganiu (8 km ode mnie ponizej linii lasu) zeby podlaczyc sie pod UMTS? Czy skok predkosci bedzie zauwazalny w stosunku do EDGE, w ktorym mam pelen zasieg?

Pisze o orange bo bede zmienial operatora wlasnie na nich - bo na tym nadajniku jest tylko orange i plus z czego plus nie ma zadnych planow rozwojowych... A orange ma wprowadzic UMTS "mozliwe ze do konca roku, ale nie moga mi podac dokladnej daty"

Z gory dziekuje za odpowiedz.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2009-03-04, 15:05 ]
Poprawa pisowni. Zdania zaczynamy z wielkiej litery.
Ostatnio zmieniony 2009-03-04, 15:04 przez bartekm, łącznie zmieniany 1 raz.
ozii
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2009-01-10, 13:55
Lokalizacja: Mała Piaśnica

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: ozii »

Cześć Bartek :)
Pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić moim zdaniem to wdrapać się najwyżej jak możesz ustawić antenę i sprawdzić czy na telefonie z Orange łapie Ci 3G. Jestem w podobnej sytuacji tylko, że w innej miejscowości ;) Postaraj się wymusić 3G w telefonie i jeżeli łapiesz jakikolwiek sygnał UMTS(inaczej 3G) to jest światełko w tunelu :)
bartekm
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-03-04, 10:31
Lokalizacja: Miodnica

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: bartekm »

Dzieki za podpowiedz.
Zastanawiam sie czy nie bedzie lapac tego nadajnika kolo mnie, z ktorego mam pelen zasieg...
Dodam ze jeszcze nie mam anteny, bo to moze nie wynika z pierwszego postu - zastanawiam sie nad jej kupnem. Stad moje pytanie o sensownosc takich prob...
pozdr

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2009-03-04, 15:06 ]
Poprawa pisowni.
Ostatnio zmieniony 2009-03-04, 15:05 przez bartekm, łącznie zmieniany 1 raz.
ozii
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2009-01-10, 13:55
Lokalizacja: Mała Piaśnica

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: ozii »

bartekm pisze:zastanawiam sie czy nie bedzie lapac tego nadajnika kolo mnie, z ktorego mam pelen zasieg...
Jeżeli masz telefon z 3G możesz wymusić łączenie wyłącznie za pomocą 3G( w opcjach możesz mieć UMTS/3G) i w tym przypadku będzie się łączyć jedynie z nadajnikiem, który oferuje tą usługę :) Jeżeli nie złapie nie będziesz miał zasięgu w ogóle.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: YaHooo »

bartekm pisze:Na mapie BTS-ow zobaczylem ze w pobliskiej miejscowosci Żagań (ok 8 km ode mnie w linii prostej) sa nadajniki z UMTS orange.
bartekm pisze:A orange ma wprowadzic UMTS "mozliwe ze do konca roku, ale nie moga mi podac dokladnej daty"
No to się zdecyduj, czy są tam te BTS'y z 3g czy mają być ;) Bo jak mają być to możesz poczekać sobie długi czas aż postawią je ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
bartekm
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-03-04, 10:31
Lokalizacja: Miodnica

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: bartekm »

No to się zdecyduj, czy są tam te BTS'y z 3g czy mają być Bo jak mają być to możesz poczekać sobie długi czas aż postawią je
:) jestem zdecydowany

pisalem o 2 roznych nadajnikach:
1. w miejscowosci gdize mieszkam (Miodnica) ok 2-3 km ode mnie jest gprs/edge - maja uruchomic do konca roku umts
2. w żaganiu ok 8 km sa na dzien dzisiejszy bts-y z umts - chcialbym sie dowiedziec czy jest sens probowac przez antene kierunkowa...

co do zasiegu 3g orange na telefonie z wymuszonym umts z najwyzszego miejsca w moim domu - bez anteny nie lapie nic...
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: YaHooo »

bartekm pisze: jestem zdecydowany
Ok, nie zrozumiałem do konca ;)
bartekm pisze:w miejscowosci gdize mieszkam (Miodnica) ok 2-3 km ode mnie jest gprs/edge - maja uruchomic do konca roku umts
No to na to bym nie liczył, bo czasem się plany zmieniają i nie uruchamiają stacji :(
bartekm pisze:w żaganiu ok 8 km sa na dzien dzisiejszy bts-y z umts - chcialbym sie dowiedziec czy jest sens probowac przez antene kierunkowa...
Można próbować.
bartekm pisze:na telefonie z wymuszonym umts z najwyzszego miejsca w moim domu - bez anteny nie lapie nic...
A możesz sparwdzić w taki sposób. Przejść się po okolicy. Kilka km i sprawdzić gdzie Ci zanika zasięg 3g w telefonie?
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: Ufo atakuje »

bartekm pisze:2. w żaganiu ok 8 km sa na dzien dzisiejszy bts-y z umts - chcialbym sie dowiedziec czy jest sens probowac przez antene kierunkowa...
Przejedź się do tej miejscowości i zobacz, czy ta stacja jest już uruchomiona (czy jest tam zasięg 3G Orange). Telefon powinien mieć zdjętego simlocka, jeśli chcesz sprawdzić inną sieć. Ewentualnie można w opcjach telefonu wybrać "szukanie operatora" lub "wybór operatora" i wtedy też pokaże czy odbiera zasięg 3G z innych sieci. Nie będziesz jednak widział jaki jest w tedy poziom zasięgu, ale to i tak dość dobra metoda. Jakiego telefonu używałeś do sprawdzania 3G?
bartekm
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-03-04, 10:31
Lokalizacja: Miodnica

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: bartekm »

telefon to byl samsung nie znam modelu ale taki "na dotyk" cos jak iphone - sciagnalem kumpla, ktory ma orange.

na pewno jest tam (w żaganiu) 3g (umts) orange i ery.

lepsze wiesci: wlasnie wrocilem z żagania i okazalo sie ze jest tam firma, ktora za 40 zl przyjedzie do mnie z antenami kierunkowymi i calym sprzetem, i sprawdza mi wszystkie mozliwe opcje polaczen- do wszystkich mozliwych operatorow (tym sie miedzy innymi zajmuja - wiec mam fart, ze nie bede musial tego sam robic, a 40 zl to nie majatek), wiec sprawa chyba sama sie rozwiaze.

dziekuje wszystkim za pomoc. w sobote dam znaka jak poszlo z testami i co spece stwierdza... czy mozna sie dobrac do umts z 8km przez lasy ;)

pozdr
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: Ufo atakuje »

bartekm pisze:dziekuje wszystkim za pomoc. w sobote dam znaka jak poszlo z testami i co spece stwierdza... czy mozna sie dobrac do umts z 8km przez lasy ;)
No to przygotuj za wczasu jakiś maszcik, żeby spróbować jak najwyżej z tymi antenami. ;)
bartekm
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-03-04, 10:31
Lokalizacja: Miodnica

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: bartekm »

Ufo atakuje pisze:No to przygotuj za wczasu jakiś maszcik, żeby spróbować jak najwyżej z tymi antenami. ;)
na szczescie juz mam - byli wlasciciele mieli antene tv na maszcie ;) i to z tej strony z ktorej potrzebuje
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: Jaco »

bartekm, Czy przestrzeganie regulaminu naszego forum jest aż tak uciążliwe? Upominam Cię abyś zaczynał zdania z dużej litery i stosował znaki interpunkcji. Takim sposobem pisania zaniżasz poziom naszego forum i możesz zostać z niego usunięty. Zapraszam do zapoznania się z Regulaminem i Netykieta naszego forum .
bartekm
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-03-04, 10:31
Lokalizacja: Miodnica

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: bartekm »

Ok. Z opóźnieniem ale udało się w końcu przetestować. Najlepszy okazał sie zasięg Ery 3G. Nadajnik 9 km ode mnie i wyszło ok. 20% maksymalnego poziomu sygnału. Wprawdzie w praktyce oznacza to gubienie pakietów i przestoje...ale lepsze klikanie i odswiezanie połaczenia niż męczarnia na EDGE.
Firma proponuje mi dosyc drogie rozwiązanie (2500zł) za wzmacniacz sygnału UMTS co da mi skok do 60-80% (ponoć... nie zdążyłem nic sprawdzić na ten temat, bo dopiero co pojechali) maksymalnej siły sygnału.
Raczej ogranicze się do zwyklej anteny póki co... bo koszty sa masakryczne...
Polecam próby z łapaniem sygnału, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wszystko wskazuje na porażkę.
b.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: YaHooo »

bartekm pisze:Firma proponuje mi dosyc drogie rozwiązanie (2500zł) za wzmacniacz sygnału UMTS co da mi skok do 60-80%
Pewnie będzie tak. Ale w takie rozwiązanie nie warto się pakować. O wiele lepiej kupić mocną zwykłą antenkę z Bestpartnera. Wyjdzie o wiele taniej, a jakoś będzie podobna.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: Ufo atakuje »

A na jakich antenach wyłapali ten sygnał i jaką antenę Ci doradzili?
bartekm
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-03-04, 10:31
Lokalizacja: Miodnica

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: bartekm »

Ufo atakuje pisze:A na jakich antenach wyłapali ten sygnał i jaką antenę Ci doradzili?
Nawet nie pytałem... Ale jak tylko się dowiem to wrzucę info. Fakt... Może się okazać, że można zastosować silniejszą antenę niż używali do testów, co da jeszcze lepsze rezultaty...
pozdr b.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: YaHooo »

bartekm pisze:Może się okazać, że można zastosować silniejszą antenę niż używali do testów, co da jeszcze lepsze rezultaty...
Dokładnie tak może być. Czyli teraz sam powinieneś wykonać próbę nawiązania połączenia nawet bez anteny wewnętrznej. Za pomocą telefonu z 3g. Najlepiej wykonać połączenie jak najwyżej się da.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
bartekm
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-03-04, 10:31
Lokalizacja: Miodnica

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: bartekm »

Czy zysk 5dBi miedzy antenami:
1. Antena PANEL XP 20 dBi 1900-2100 MHz (UMTS) ok. 400zł
a
2. Antena PANEL MAX 15 dBi 1900-2100 MHz (UMTS) ok. 150 zł

jest wart dopłacenia 250 zł? Jakie to ma przełożenie w praktyce?

U mnie były pomiary anteną, która wyglądała jak taka "tuba" wiec z tego co poszperałem na necie mogła mieć zysk max 13 dBi - bo nie znalazłem anten o tym kształcie z większym zyskiem.
Warto dopłacić?
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: Patryk »

bartekm pisze:Jakie to ma przełożenie w praktyce?
Nie da sie tego jednoznacznie określić - to zależy od warunków panujacych "na radiu" u Ciebie.
Dopłacić na pewno warto w sytuacji,gdy ma się krańcowo niski poziom sygnału (bez anteny,w miejscu instalacji ew.anteny zewnętrznej),lub jeżeli liczysz się z duzymi stratami na kablu.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: krystianb »

bartekm pisze:która wyglądała jak taka "tuba" wiec z tego co poszperałem na necie mogła mieć zysk max 13 dBi
bestparter taką 15dbi sprzedaje, ale to nic nie warte jest i jakos wcale zysku nie ma.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: YaHooo »

bartekm pisze:Jakie to ma przełożenie w praktyce?
5dBi to daje niemal 4 razy silniejszy sygnał, Ale jak już padło wcześniej to tylko będzie potrzebna w ekstremalnych warunkach.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
bartekm
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-03-04, 10:31
Lokalizacja: Miodnica

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: bartekm »

U mnie zdecydowanie są ekstremalne warunki.

Złapany sygnał był na poziomie max. 20% i pływał do 10%. Więc jeśli zysk o te 5dBi da mi kilka razy silniejszy sygnał i ustabilizowałby go na stałym poziomie 30 czy może nawet 40 % maksymalnego poziomu, to by było to o co mi chodzi i całą akcje uznałbym za pełen sukces. Wydaje mi się, że w takim przypadku można już mówić o stabilnie działającym łączu (biorąc pod uwagę moje konkretne warunki)

Prawie jestem zdecydowany na ten panel xp 20dBi.
Nawet ktoś go sprzedaje na allegro, wprawdzie o 70 zł drożej niż w sklepie, ale z możliwością zamontowania, przetestowania i zwrócenia jeśli nie spełnia oczekiwań.
pzdr b.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: Patryk »

bartekm pisze:Wydaje mi się, że w takim przypadku można już mówić o stabilnie działającym łączu (biorąc pod uwagę moje konkretne warunki)
Zdziwił byś się.
Można i przy poziomie sygnału -95 mieć prawie pelne 7.2 (sam tak miałem),albo przy -60 ledwo zipać.
Wszystko zależy od jakości linku radiowego,a nie od poziomu sygnału.
Poza tym to nie GSM - technologia CDMA jest mniej wrażliwa na siłe sygnału.
Przy -105 dBm miałem stabilne 1 Mb/s w Play i pingi ~110 ms.

[ Dodano: 2009-03-11, 23:06 ]
bartekm pisze:20% i pływał do 10%.
Podaj poziom sygnału w dBm albo CSQ (choćby via top_netinfo),bo procenty nic nam nie mówią - to każdy producent skaluje wg wlasnego widzimisię.
bartekm
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-03-04, 10:31
Lokalizacja: Miodnica

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: bartekm »

Okaże się wszystko po zamontowaniu. Pewnie w przeciągu tygodnia mi sie to uda. Dam znać co mi wyszło.

Jeszcze jedno:
Jaki kabel byście polecali - do komp. stacjonarnego na oko jakies 8-10m długości?

Nie znam sie na tym - doczytałem tylko, że kabel o nazwie H1000 daje małe straty, ale jest sztywny mocno, ale mi to nie przeszkadza - będzie zamontowany na stałe. Będzie ok?

Panel xp 20dBi + modem Huawei e169 (taki zamierzam kupić - będzie z górką jeśli chodzi o możliwości sieci i pewnie lepiej będzie go sprzedać w przyszłości) Byłby to dobry zestaw?
Dziekuję za pomoc.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: krystianb »

bartekm pisze:Nawet ktoś go sprzedaje na allegro, wprawdzie o 70 zł drożej niż w sklepie, ale z możliwością zamontowania, przetestowania i zwrócenia jeśli nie spełnia oczekiwań.
Na to masz 10 dni jak kupisz w sklepie internetowym, tylko że trzeba uważać żeby nie zniszczyć. Aha i nie kupuj kabla w bestpartnerze, podobno ostatnio się z tym popsuli.
bartekm pisze:Nie znam sie na tym - doczytałem tylko, że kabel o nazwie H1000 daje małe straty, ale jest sztywny mocno, ale mi to nie przeszkadza - będzie zamontowany na stałe. Będzie ok?
Jest jakiś odpowiednik, tak samo wyglądający, ale o jeszcze lepszych parametrach. Niestety ten kabel ma jeszcze jedną wadę, do modemu potrzebny jest konektor na cieńszym kablu, bo do tego nie da go się założyć, co powoduje stratę na dodatkowym złączu, ok 1-2dbi. Ale na 8m to już warto taką "kiełbase" założyć (przy słabych warunkach)
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: Patryk »

bartekm pisze:H1000
H1000 się na chwilę obecną nie opłaca kupować - lepsze (a niewiele droższe) są kable typu Andrew CNT-400 czy jego odpowiedniki (markowe !) w rodzaju Draka MRC-400.
Niestety są one jeszcze sztywniejsze.

Będziesz miał instalację wyglądającą jak u mnie ;)
Obrazek
bartekm
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-03-04, 10:31
Lokalizacja: Miodnica

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: bartekm »

Słuchajcie mam jeszcze jedno pytanie...

Gadałem z tymi kolesiami co robili mi testy i oni stwierdzili, że ta antena z bestpartnera 20dBi to chińszczyzna i ściema i że to nic nie da. Oni testowali na antenie o zysku 13dBi, pewnej i z atestami potwierdzającymi osiągi.
I że kupno tej anteny (20dBi to pieniądze w błoto)

Trochę zgłupiałem... Wiecie. Ja się na tym nie znam a chcę zrobić jak najlepiej jest to możliwe.
Co myślicie?

pozdr b.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: Jo_gurt »

bartekm, a zapytałeś jakiej konkretnie firmy użyli anteny?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: YaHooo »

bartekm pisze:Oni testowali na antenie o zysku 13dBi, pewnej i z atestami potwierdzającymi osiągi.
No to w takim razie jak kupisz antenkę panelową 15 dBi to będziesz miał nieco lepsze od nich wyniki. Jeszcze nikt na forum nie napisał, że jest ona zła.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: 8km do umts... czy jest sens?

Post autor: Patryk »

Ciekawe,co to za firma i skąd te atesty...

Bestpartner robi dobre anteny panelowe,w Opolu,a Opole bynajmniej nie leży w Chinach.
Ja tam nie narzekam na "piętnastkę" - dobry panel za rozsądne pieniądze,z zyskiem zgodnym z deklaracjami.

20-tka ma dwie wady - cena,i podatność na wiatr - to kwadrat 50x50 cm,więc żagiel straszliwy.

Jedyne,czego nie polecam,to zakup kabli w Bestpartnerze.
ODPOWIEDZ